Konie późnodojrzewające i problemy z tym związane

Nie znalazłam jeszcze wątku o koniach, które dojrzewają później. Dłużej przebudowane zadem, dłuższy okres bycia tzw. "brzydkim kaczątkiem", dłużej wyglądają na młodsze. Kiedy inne konie w wieku np. 4 lat są równe, one zaczynają być równe dopiero między 5. a 6. rokiem życia. Najbardziej rosną również w tych latach.
Mieliście takie konie? Mój taki jest 😉 Nawet wet stwierdził po badaniach, że to nie jest brak jakiś witamin etc., ot taki typ 😉 Ustabilizuje się wszystko wg niego w 6. lub przed 6. jej rokiem.
Czekam na Wasze opinie i doświadczenia, szczególnie od właścicieli koni późnodojrzewających, ale już dojrzałych.
Ot - więcej cierpliwości i uwagi, żeby nie zdążyć narobić głupot. Jeśli układ nerwowy ogarnia - to pół biedy. Jeśli nie (np. potykanie, ogólne kłopoty z równowagą) - tym bardziej uważnie, żeby nie tylko koniowi, ale i sobie 🙂 krzywdy nie zrobić. No i - na czempionaty się nie nadają 🙁 Czy żyją dłużej? A któż to może wiedzieć? - życie jest tak ulotne 🙁 Trzeba się dostosować do rytmu konia - i wszystko.
Ja mam takiego konia, w wieku 3 lat to był totalny szczypior i trochę żałuję że była zajeżdżana w tym wieku, szczypiorem była jeszcze przez następne co najmniej 3 lata, teraz kobyła ma 11 lat i dopiero od jakichś 4 lat mam dojrzałego konia. W przypadku tego typu koni absolutnie nie wolno nic przyspieszyć bo strasznie się to mści, taki koń musi mieć czas dorosnąć, rozbudować się masą, bo psychikę to akurat moja miała bardzo fajną, ale ciało nie nadążało.
o, czekałam aż ten temat się rozwinie ale trochę mi umknął. moja też psychicznie bardzo dojrzała, pod siodłem jak stara, zajeżdżona jak miała 3.5, zaczęła chodzić jak miała 4. fizycznie dzieciak, zad wyżej, dość mikre ciało. nie miałam doświadczenia wcześniej z takimi końmi, ale w stajni mamy 5latkę dokładnie tego samego typu, ale po ciąży, więc wygląda jak ciężarówka i może to trochę tuszuje, no i oczywiście przebudowana zadem 😉 jestem ciekawa jak mój koń się rozwinie biorąc pod uwagę że ma jeszcze spokojnie 2 intensywne lata wzrostu i rozwoju. skoki też trochę odkładam przez to...
Averis   Czarny charakter
06 lipca 2011 10:29
Na takiego konia warto poczekać, bo z reguły 'głowa' jest w odpowiednim wieku, ale reszta jakoś tak- średnio 😉 Chociaż mój czterolatek dalej momentami wygląda jak źrebak.

dokładnie, idealnie to ujęłaś 🙂
myślałam że Kary z tych dojrzałych bardziej.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
06 lipca 2011 10:34
Moja jest książkowym przykładem takiego konia.
Zajeżdżana jest obecnie przy dość długich przerwach. Miałam również okazję na niej siedziec i przyznam -> warto było dać jej dojrzeć.
Za 3 miechy kończy 4 lata ( o kurcze  😲). 


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się