Maści i odmiany

kejti to by się zgadzało 🙂
sasqach, ten koń też ma niedobory? 😉


nerunia, Ona jest świetna! Bardzo urodziwy hucuł. 🙂 Wrzuć tam coś z jazdy [bo chyba już pod siodłem chodzicie, prawda? Ona młoda była z tego co pamiętam, ale chyba już pod siodłem może chodzić, nie? ]
IMHO jakby każdego konia który jaśnieje na lato tu wstawiac to przestałby ten watek byc taki wyjątkowy. Wystarczy spojżec na konia Rtk jako 3,5 latka była tej samej maści teraz jest kara. Z tą zbilansowana dietą bym polemizowała bo wątpie bys zbadała każda kałuże na paswisku konia, sład trawy, słomy, siana, wody, ziemi... wiec skad wiesz ze jest zbilansowana? pozatym czarne konie potrzebują wiecej miedzi niz np błane. Mój tez jaśnieje na lato i jest ślązakiem to takie nie spotykane...

Sankaritarina- nie wiem czy zauwazasz subtelna różnice w wyglądzie tych koni. Sama właścicielka hc napisała ze ten koń ma tak na lato, a na jesień juz ciemnieje. Wydaje mi sie że moze to byc zwiazane z  tym że czarne konie się bardziej nagrzewają w lecie i by nie doszło do przegrzania organizmu włos poprostu traci swoją podstawową barwę. Cały temat w zasadzie jest tak zawiły jak opisywanie "wyblakłych" karusów w lecie jako skarogniade gdzie te  bardziej przypominaja ciemnogniade, a w zimie dopiero widać ze są kare.

oczywiscie to wszystko tylko moje zdanie na temat.
emptyline   Big Milk Straciatella
04 lipca 2011 06:33
sasqach, a z której strony czakra jest kara?
sasqach, Nie wiem czy zauważasz subtelną różnicę pomiędzy karym, a... no właśnie, jakim? Koń Neruni nie jest kary. Nie wiem co ma wpisane w paszporcie, ale to nie jest kary koń. Pamiętam wcześniejsze zdjęcia Czakry, gdzie widać było prędzej jakiegoś kasztana o ciekawym odcieniu niż karego oraz zdjęcia czy filmy, gdzie było widać prędzej skarogniadego albo innego podpalanego. W zimie też nie jest cała czarna. Celowo wstawiłam zdjęcie mojego konia, bo on ma identycznie -> w zimie ciemny, w lecie bardzo jasny, więc pomyślałam, że również orzekniesz o jakichś niedoborach. 😉
Ale ja nie pisze przeciez ze ten hc jest kary tylko ze jest czarny/ciemny 😉 pozatym ja niczego nie okrzekam tylko wyrażam swoje zdanie ze dla mnie taka maść wcale nie jest rzadko spotykana. Wiesz jak wygląda skarogniady koń? Skaro gniady koń to koń czarny z podpalaniami (brązowymi po beżowe) znajdujacymi sie na pachwinach, chrapach, wokół oczu oraz miedzy zadnimi nogami. Jesłi sie myle to trudno ale na wystawionych zdjeciach wyzej nie widać moim zdaniem nic niesamowitego prosze o lepiej obrazujace maść zmiane. Sankaritarina  zauważ tylko ze wystawiony przez Ciebie koń jest jasny na całej powiezchni cała poza grzywa czescia głowy nogami i ogonem w wystawiony hc jest jasny jedynie na grzbiecie i brzuchu.

żeby nie było wrzucam foto znalezione w wyszukiwarce google pod nazwa "koń huculski" dziwnym trafem dwa konie po prawej stronie również są niesamowite pod wzglęcem maści 😉 moze nie są takie same ale obrazuja ten sam proces 😉 koniec offtopic
sasqach,
Wydaje mi sie że moze to byc zwiazane z  tym że czarne konie się bardziej nagrzewają w lecie i by nie doszło do przegrzania organizmu włos poprostu traci swoją podstawową barwę. Cały temat w zasadzie jest tak zawiły jak opisywanie "wyblakłych" karusów w lecie jako skarogniade gdzie te  bardziej przypominaja ciemnogniade, a w zimie dopiero widać ze są kare.

Nie, wcale nie twierdzisz, że ten hc jest kary.

I TAK, wiem jak wygląda skarogniady koń. Zobacz sobie inne zdjęcia Czakry w profilu Neruni. Praktycznie na każdym koń wygląda inaczej. Zerknij sobie na filmik, gdzie koń, jak dla mnie, wygląda skarogniado.
Pamiętam hucuła Neruni właśnie przez maść, bo mi się takie konie najzwyczajniej w świecie podobają i nie wiem co może mieć Czakra wpisanego w paszporcie w rubryce "maść".

I, niestety, musisz mieć chyba jakieś problemy z monitorem, bo koń wstawiony przeze mnie nie jest jasny na "całej powierzchni ciała poza grzywą częścią głowy nogami i ogonem" tylko "podpalany", z ciemną szyją, ciemnym zadem, ma "skrzydła" na kłębie. Choć fakt faktem, mogłam wybrać lepiej obrazujące zdjęcie.
Prosze czytaj ze zrozumieniem. pierwsze zdanie odnosi sie do czarnych koni, pozostała treść cytatu do błedności opisywania maści u koni. Masz racje mój stary laptom poze powodować zanik pewnych kolorów ;/ może dlatego u mnie ten koń wygląda inaczej niż Wy to widzicie. Wybacz ale opisywałam te zdjecia które zostały wystawione wyżej, nie jestem jasnowidzem by wiedzieć, że są także inne na których koń wygląda inaczej. Pozatym nie rozumie po co ta spinka forum jest od tego by dyskutować dajac argumenty a nie atakować ludzi o odmiennym zdaniu. Staiwrdzam tylko, że miałam już doczynienia z końmi wyglądającymi jak ten na zdjeciu wystawionym wyżej.
sasqach, Nerunia wstawiła zdjęcia swojej klaczy dziwiąc się jej wyblaknięciu, na co Ty napisałaś:
[quote="sasquach"]Jak dla mnie to zwykłe wyblakniecie od słońca ciemnej barwy włosa (prawdopodobnie z niedoboru miedzi)[/quote]
czym jednoznacznie orzekłaś po dwóch zdjęciach, że koń być może ma niedobory miedzi. Ja wstawiłam swojego prowokacyjnie na co Ty, ni stąd ni zowąd, o jaśnieniu sierści u karych koni jakobyś sądziła, że właśnie to koń Neruni jest kary ponieważ od niego wywiązała się dyskusja. Przynajmniej ja to tak zrozumiałam.
Żadnej spinki to ja tu nie widzę, tylko jakiś dziwny konflikt interesów nie wiedzieć z czego się biorący. 😉
Co do ogólnego jaśnienia koni juz abstrahując od konia Neruni w lecie, a zwłaszcza karusów, to tak, masz rację.
bo konie bardzo czesto maści ciemnych jaśnieja z niedoborów miedzi sama mam karego i cos o tym wiem. Być moze przykład jaśnienia u karych był mało trafny lecz akurat ten znam z doswiadczenia. Wybacz jeśli to niejasno napisałam ale maść kara nie miała byc opisem a porównaniem. Pozatym nie musisz używać wytłuszczenia ja dobrze widze.
Czakra jest myszata.
U hucułów maść myszata dość często tak wygląda, ale w stosunku do innych ras koni jest jednak dość niezwykła.
Bischa   TAFC Polska :)
04 lipca 2011 13:22
Dziwne, ale mnie się zawsze wydawało, że czarny to synonim karego 😎
Dobrze juz nie łapcie mnie za słówka chodziło mi o konie o ciemnym umaszczeniu, nie koniecznie tylko czarne :P
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
04 lipca 2011 14:13
Przesadzacie, u Neruni po prostu tak świeci słońce, że pada tylko na kłode i koń bleknie. Natomiast przód i zad zostają w tym samym kolorze. Jak każdy myszaty koń musi być brązowy.
JARA tak, Czakra chodzi cały dzień na pastwisku z  zakrytą głową, szyją i zadem, żeby tam nie wyblakła  🤣

Czakra jest myszata, a wstawiłam to zdjęcie, bo co roku ma inne odcienie. Zmienia się częściej niż dwa razy do roku i często jej umaszczenie jest dosyć ciekawie. Stwierdziłam, że teraz wygląda "inaczej" niż większość koni, ale skoro jest to pospolity odcień to przepraszam.
A jej dieta zbilansowana jest na tyle, na ile pozwala mi moja wiedza zgodna z zootechnicznym wykształceniem.

Sankaritarina, Czakra właśnie w tym momencie skojarzyła mi się z takim złotym koniem jak Twój 🙂
Moja tez zmienia maść wraz z porą roku 🙂
zima


lato



😀
Pursat   Абсолют чистой крови
04 lipca 2011 15:58
Lato:





Zima:





🤣
A propos tych "karości" hucułów.. znam hucuła, który jest czarny w zimie, a w lato jest taki brunatny.. w paszporcie ma wpisaną maść myszatą.. czyli jest podobnie jak z Czakrą 😉
Pursat   Абсолют чистой крови
16 lipca 2011 20:05
😍
Witam,a nam  wczoraj  przybył taki oto malowaniec o imieniu Partyzant 😅
Severus   Sink your teeth into my FLESH
17 lipca 2011 09:51
Pursat - piękna maść 😀 Jak się nazywa ten koń?
Pursat   Абсолют чистой крови
17 lipca 2011 10:28
Wygląda jakby mu ktoś zeskrobał ciemną farbę z brzucha. 😉

Kharder (Khalif - Gimnastika), l. Fakirpelwana
Watra, ale młody zaszalał z malowaniem, powinien dostać na imię Picasso 😀iabeł:
Ja tez uważam że Picasso by pasowało,ale z tam tego roku mamy karego pomazańca tak nazwanego,więc odpada.Mamy jeszcze dwu dniową pannę z takią odmianką na głowie;
edzia69   Kolorowe jest piękne!
17 lipca 2011 15:43
u nas w tym roku sporo kolorowych, ale ten akurat gniady i ma śliczny łepek!
i w całości
Severus   Sink your teeth into my FLESH
03 sierpnia 2011 12:56
Pursat - dziękuję :kwiatek:
edzia69 no naprawdę ma śliczny łepek  😀
edzia69   Kolorowe jest piękne!
03 sierpnia 2011 18:17
edzia69 no naprawdę ma śliczny łepek  😀

dziekuję! mały ma 50 % araba, powinien być z niego kuc C/D grupowy, na razie zapowiada się świetnie i fantastycznie rozwija.
u nas jest jeden tegoroczny źreb moim zdaniem ciekawie umaszczony 🙂 tzn głowę, szczególnie teraz jak gubi źrebięcą sierść 🙂



edit - znalazłam jeszcze zdjęcie z profilu 🙂

Happiowa   córka grabarza
03 sierpnia 2011 20:16
Zygzak ale ma rogi  🤣 i takie groźne spojrzenie 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się