Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

Zwracam sie do was z prośbą byście mi podpowiedzieli z czego można zrobić przegrody między boksami. Konkretnie chodzi mi o górna cześć którą w większości stajni jest krata. Wymurowaliśmy już murki z czerwonej cegły , na góre miała być krata ale doszliśmy do wniosku że to będzie zbyt drogie rozwiązanie przynajmniej narazie zewzględu na wysokie ceny stali. Może u was w stajniach jest zamontowane coś innego i całkiem dobrze się sprawdza.

Ramy z profila zamknietego wypełnione równiez profilem  zamkniętym,ewentualnie siatka.
Profil jest tańszy anizeli stal zbrojeniowa,ma mniejsza masę.
Spawacz weźmie zarobote około 5zł /punkt.
Tylko  dobry spawacz,amator zmarnuje materiał i nie pospawa  fachowo.
Jest opcja kupic przęsła ogrodzeniowe z demontazu,wymiary przęseł przeważnie 2mx1,5m,kupisz je w cenie złomu  uzytkowego,tzn 1zł/kg
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
11 września 2011 11:11
amy z profila zamknietego wypełnione równiez profilem  zamkniętym [...] Profil jest tańszy anizeli stal zbrojeniowa,ma mniejsza masę.
To dla początkujących nie jest materiał. Ani ciągniętego kątownika ani litych prętów początkujący spawacze nie upalą od razu. Lity pręt objęty dwoma kątownikami bedzie bezpieczny dla koni nawet jeśli zdarzy mu się być "przysmarkanym". Pręt położony na kątowniku nie wymaga jeszcze umiejetności zalewania szczeliny.

Jak już spawający zobaczą, że nie sztuka czyli pospawają ze 200 węzłów to może następne zrobią z profilu

ewentualnie siatka.
Siatka trwała nie jest, łatwa do bezpiecznego zamocowania nie jest, a do mycia dużo trudniejsza.
Przegród nie robi się z powodu koników które się kochają, tylko w przewidywaniu że kiedyś może się zdarzyć nienawidząca ludzi i koni ofiara zezludzkowacenia "hodowcy";
albo ogier co mu akurat rozum spłynął w dół. Ani na jedno ani na drugie siatka nie wystarcza a rama musiała by być z czegoś typu 200x200x8.
Moim zdaniem nie


Spawacz weźmie zarobote około 5zł /punkt.
Czyli za pospawanie tej ramki weźmie czterysta złotych. Tyle, ile kosztuje spawarka (amatorska). Albo jedną trzecią tego co półautomat amatorski kosztuje.
do tego dołóżmy następne:

Tylko  dobry spawacz,amator zmarnuje materiał i nie pospawa  fachowo.
A niby skąd amator ma wiedzieć czy "fachowiec" to fachowiec czy ściemniacz?  Amator który nigdy nie wział spawarki do ręki i nigdy mu się obsmarkany spaw nie rozpadł.
A jak już amator weźmie i się naumie to niby czemu ma płacić kilkaset złotych za naprawdę fachowca jeśli robota wymaga najprostszych umiejętności?

Allegro -> Książki i Komiksy -> [Szukaj: spawanie elektryczne] -> enter To da nam od kilkunastu do kilkudziesięciu pozycji.
Kupić musi i tak jak ma się dowiedzieć po czym może ew odróżnić spawacza od partacza. Koszt 5zł plus list 5.

przęsła ogrodzeniowe z demontazu,wymiary przęseł przeważnie 2mx1,5m
Nie. NIE i jeszcze raz nie!!!.
Najmniej, choć istotnym jest, że jeśli na złomie będą akurat przęsła sztachetowe z profili, to bedą one świeżo kradzione. Ale nie bedzie tam świeżo kradzionych przęseł ze sztachetą co 10cm i z 9cm prześwitem. A różnica pomiedzy 9 i 14 cm to jest różnica pomiędzy przytartym kopytem i złamaną nogą.

Jeśli to sie tyczyło przęseł z siatki to juz o tym napisałem wyżej. Przegroda nie jest od odgradzania przyjaciół, tylko wrogów. Siatką to można w ostateczności żarcie odgrodzić.

[quote author=Tomek_J link=topic=841.msg1127592#msg1127592 date=1315715458]Że nie wspomnę, ze na wsi to niemal każdy facet spawać potrafi.[/quote]
A juz na pewno taki po szkole rolniczej, bo kiedyś miały dziesięć godzin spawania w programie "mechanizacji".

[quote author=Tomek_J link=topic=841.msg1127592#msg1127592 date=1315715458]do ilości wypitego C2H5OH[/quote]
Jak już znalazłem sensownego budowlańca to go trzymam i grzecznie za każdym razem odczekuję w kolejce 😉
Taki co mówi "tego panu nie zrobię bo umiem to (np cyklinowanie) tak samo jak pan".

--------------------

I jeszcze podsumowanie dla gości z przyszłości:
Przy każdej inwestycji ważne jest by usiąść i pomyśleć nad tym, "ile ja zarabiam za godzinę?", "ile nie zarobię robiąc to sam" "czy ważniejsze jest bym wiedział dokładnie jak to jest zrobione czy cena". Ilebysmy nie zarabiali przychodzi taki moment że kasa i z kupki i z kredytów gdzieś znikła. Wtedy pojawia się pokusa zrobienia taniej "na chwilę".
Robieniem taniej na chwilę osobiście wtopiłem 100kzł w "fachowców". Tzn 40kzł żeby było na chwilę taniej i 60kzł zaraz po jednej setnej tej chwili - żeby w ogóle cokolwiek było.
Ku przestrodze i rozwadze. Pozdrawiam
@Ohir bedziesz odpowiadał przed sądem jak ludziska  sobie slepia naswietlą!!😀
Módl się zeby nikt wzroku nie stracił!!
,
Piszę z takim zapytaniem
czy ktoś nie orientuje się może
gdzie można tanio kupić ogrodzenia na padoki ??
Może ktoś likwiduje stadnine i chce sprzedać??

chodzi mi hmm no najlpiej o metalowe ogrodzenia


jakby ktoś coś wiedział to napiszcie na pw
Masz odpowiedź wyżej - kup rury na złomie i niech Ci ktoś pospawa. Będzie najtaniej.
Czy ktoś może polecić jakies sprawdzone okna stajenne? Lepiej plastik, czy metal?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
01 października 2011 22:09
Potrzebuje pilnie kilka wymiarow:
- wysokośc od ziemi do poidla
- wys. od ziemi do zlobu
- wysokosc ogrodzenia placu do jazdy
Potrzebuje pilnie kilka wymiarow:
- wysokośc od ziemi do poidla
- wys. od ziemi do zlobu
- wysokosc ogrodzenia placu do jazdy

Poidło,żłób jakieś  90cm,ale praktykują siano na  sciółke podawać.Orodzenie to około150cm jak mniemam
BŁAGAM O PORADĘ 🙂
Adaptuję pomieszczenie gospodarcze na stajnię (taka większa adaptacja..., z wymianą dachy itp.), fotki niebawem.
tymczasem przyszło mi szukać drzwi i natrafiłam na problem. Chcę angielskie zewnętrzne drzwi, grube (4-5cm). Ogólnie - żadna filozofia. A co znajdę jakiegoś "fachowca" który oferuje się to zrobić to daje mi cenę 1000zł + za jedne!!! Jak dla mnie - rozbój w biały dzień 🙂 Jak sobie policzyłam drewno po cenie po jakiej kupuję w tartaku to mi wyszło trochę ponad 100 zł za jedne!!! Wiadomo, do tego jakieś gwoździe, zawias, rama, drewnochron. Ale i tak - 1000 zł? Bez przesady.
Wkurzyłam się i postanowiłam, że sama zrobię drzwi, o 🏇. Znajomy mi tylko wyspawa metalową ramę żeby je osadzić.
Nie chcę drzwi w metalowej ramie, bo mi się takie po prostu nie podobają a wierzę, że bez ramy też mogą być solidne.
Fotki "na wzór" znalezione w internecie: (jak sie znajdzie ich własciciel to z góry przepraszam, ze ich pożyczenie 🙂😉



Te pierwsze wydają się być cholernie solidne!! Takie bym chciała, ale na konstukcji takiej jak te dolne (kwadrat i krzyż w środku)
I teraz pytanie do tych co się znają (tylko się nie śmiejcie! Zobaczycie, że sama takie zrobię jak tylko zdobędę trochę wiedzy 🙂
-  to się zbija gwoździami czy raczej skręca jakoś na śruby? Deski muszą być jakoś łączone (jakieś wpusty, jak w panelach) czy niekoniecznie? Wystarczy je złapać tą ramą?
- jak dam deskę 4-5cm, plus te łączące na obramowanie i krzyż w środku to nie będzie za ciężkie dla zawiasów?
- skąd wytrzasnąć takie długie zawiasy? Szukam i jest problem, mam tylko jakies okiennicowe na 30 cm. Jak się w ogóle nazywają zawiasy, które pozwalają otworzyć drzwi o 180 (położyć na ścianę)?

jesli ktoś się zna lub robił kiedyś coś takiego to bardzo proszę o radę 🙂 Moje konisie będą wdzięczne!!!
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
06 października 2011 23:14
esef
pamiętaj, że bez ramy stalowej drzwi drewniane wypaczą się prędzej czy później
(w zależności od wiedzy stolarskiej realizatora),
dodatkowo sympatyczne ząbki końskie uwielbiają zeżreć krawędzie i nie tylko krawędzie.
U mnie dwóch koleżków zrobiło takie demolki drzwiowe, że szok. Na dzień dzisiejszy
troszkę inaczej bym je zabezpieczyła- dodatkowa blacha po stronie zewnętrznej.
A teraz dechy do wymiany :/
Aha, 1000 zł za solidne dwudzielne drzwi w ramie stalowej to nie tragedia.
esef, w metalu łatwiej jest "trzymać kąty". W drewnie - zależy od doboru suchego (!) drewna i od... precyzji. Drugie drzwi są bardzo trudne do wykonania: bez frezarki, dłuta i/lub doświadczonego stolarza ew. cieśli spasowanie na milimetr (a tyle potrzeba) czarno widzę.
Pionowe osadzenie drewnianej ościeżnicy też jest trudne (kąty dokładnie 90 st.)
Zawiasy - bywają w obi czy nomi czy innych takich, szybciej w sklepach przemysłowo budowlanych na wisach i w mniejszych miejscowościach. Mają swoje opisy (sprzedawca za coś dostaje pensję?) i dane - także, ile ciężaru mogą przenieść i kąt otwarcia. A ciężar skrzydła chyba potrafisz wyliczyć? Kubatura drewna x ciężar właściwy przy danej wilgotności 🙂
Na pewno wiesz, jak realnie gruba jest deska 5 cm?
Zrobienie drzwi jest dla ludzi, ale nie dla kompletnych laików, obawiam się.
Najpierw - trzeba zrobić projekt, choćby szkicowy, ale dokładny. Dasz radę zrobić projekt?
dzięki za rady. Widze, że wzieliście mnie za blondynkę.
Tak projekt mam, wszystko dokładnie policzone.
esef: mam pomysl, przyjedz do mnie (a masz nie daleko) to sobie zobaczysz i pomacasz. Moze jakis nowy pomysl wpadnie?  😉

pozdr
a kto ci robił je? I kiedy mogę wpaść? np. teraz? 😀 Bo zaraz jade na budowę
ten kto budowal mi stajnie czyli moj tato i maz mojej wspolniczki 🙂 dla mnie mozesz wpadac nawet teraz! wlasnie sie tam wybieram 🙂
esef - pierwsza fotka to moja stajnia jeszcze w budowie 😉

Drzwi drewniane na solidnej drewnianej ościeżnicy (futrynie). Wszystko zrobiłem sam (nie mając większego pojęcia o stolarce) z 2,5 calowych suszonych i oheblowanych desek (suszenie w tartaku, heblował znajomy za przysłowiową flaszkę). Nie ma żadnych piór ani wpustów. Pożyczyłem odpowiednio długie ściski i po prostu ułożyłem na stole dechy. Jak już takie jedno skrzydło sobie leżało ściśnięte to zostało docięte do wymaganej wielkości. Po ściśnięciu doszły ramy (2 wzdłuż dech - góra i dół i jedna po przekątnej - widać dobrze na górnym skrzydle na zdjęciu). Potem wiercenie i skręcanie odpowiednio grubymi i długimi śrubami do drewna. Nakrętki wpuściłem poniżej płaszczyzny desek (wiertło kubełkowe), a wystające końcówki śrub ściąłem kątówką, na to co zostało poszły nakrętki kołpakowe żeby się konik nie drasnął. Na koniec przykręcenie zawiasów, które można nabyć w każdym sklepie metalowym. Całość zaimpregnowana odpowiednim świństwem i co roku odświeżana. Nie ma problemu utrzymaniem drzwi na zawiasach, choć są dosyć ciężkie. Po kilku miesiącach musiałem dokręcić zawiasy mocniej, jak widać drewno wciąż jeszcze naturalnie dosychało.
Po ponad 4 latach nic się z nimi nie dzieje, trzeba tylko odmalować i dać czasem smaru na zawias i tyle. Jeśli koń będzie gryzł wystarczy obić cienką blachą aluminiową albo posmarować odpowiednim preparatem.

edit: zapomniałem dodać, że koszt jednego kompletnego zestawu (dwudzielne skrzydło na ościeżnicy) już ze wszystkim wyniósł mnie w 2007 roku 382 złote. Mam to zapisane!!!
esef, też bardzo mi się podobają te drzwi z pleksi wklejone przez Ciebie...
Tak się zastanawiam, czy w naszych warunkach klimatycznych takie drzwi z "przeszkleniem" mają sens - no bo przecież pleksi jest po to, by wpuszczała światło - a w naszych realiach, i tak drzwi angielskie są zamykane na ogół jedynie zimą jak jest już ciemno (i to też nie zawsze) jak konie idą spać... na dodatek pleksi jest cienka i traci się przez takie zastosowanie na temperaturze w środku...
,
Esef
u nas w stajni mamy takie drzwi:

są grube i bardzo wytrzymałe.
Słuchajcie jestesmy na etapie projektowania nowej stajni projekt budynku itd juz jest teraz jest kwestia srodka i tu mam kilka pytań.
- Czy lepiej boksy niżej niż ganek czy wyżej i lekki skos.
- Jak rozwiązac problem odpływu siusków z boksów bo napewno ma być szambo do któego będize wszystko zpływac ale czy zrobić rynne przed boksami i zakryć ją kratkami takimi jak sa na chodnikach czy zrobić tą rynne w środku boksu tuż przy drzwiach czy może jakies inne rozwiązanie.
- jakiej szerokości najlepiej zrobic ganek my chcemy góra 2m
- jakie szerokie wejście ze stajni do hali
- jaka szeroka powinna byc myjka wewnętrzna

i co na podłoże na hale tylko cos w rozsądnej cenie?
Skoro piszesz o "ganku" to domyślam się, że chodzi o boksy angielskie.
Odpowiadając na Twoje pytania:
- Praktyczniejsze są boksy, w których podłoga jest nieco niższej od podłogi na korytarzu (rozwiązanie szczególnie dla klasycznych stajni). Jednak w przypadku boksów angielskich musisz zadbać o to, aby ewentualna woda z zewnątrz nie wpływała Ci do boksów. Czyli jakiś mały próg lub lekki skok terenu przed boksami.
- Z moich doświadczeń wynika, że takie rozwiązania są raczej mało praktyczne. Kratki się zapychają (słomą, a trocinami już tym bardziej). Ich czyszczenie i udrożnianie zajmuje więcej czasu niż to warte. A drożne być muszą, bo inaczej nie mają sensu.
- Zadaszenie przed boksami angielskimi na tyle szerokie, aby można było postawić konia i spokojnie go wyczyścić. Aby jednak za długi dach nie zabierał światła (jeśli jedyne doświetlenie pochodzi od strony wejściowej) można pomyśleć o świetlikach. Jedyny problem jest taki, że w zimie zalegający śnieg i tak je przesłoni. Rozwiązaniem jest albo odśnieżanie, albo odpowiednio duży kąt nachylenia.
- Ja mam przejście ze stajni na halę na szerokość korytarza - 3 m (drzwi rozsuwane).
- Na myjce koń powinien swobodnie się obrócić.
- U mnie na hali po wyrównianiu terenu sypnęliśmy żółty piach podsypkowy. Lany co ok. 2 - 3 tygodnie i regularnie grabiony bronami sprawdza się, jak dotąd, znakomicie.
ibmoz, nie stawiamy normalną stajnie z boksami po obu stronach a stajnia angielska ma stanąc później jeśłi będą chętni na hotel.
Chodzi mi o korytarz w stajni
Jakie odległości najlepiej zrobić między "prętami" w kratach boksu? Żeby zmaksymalizować bezpieczeństwo?
(jeżeli było już mówione - przepraszam - potrzebuję tej informacji na wczoraj 😉)
Moja hala juz posiada fundamenty !!!

szukam teraz oswietlenia jakiego typu wy posiadacie w swoich halach ? 
i znalazlam na allegro za 125 zl
lampa przemysłowa typu high-bay metalohalogenowa / sodowa / rtęciowa

oprawa 400W

starter PHILIPS

do zestawu dołączona jest żarówka rtęciowa 320W

dobry pomysl ? ile takich lamp musialabym zainstalowac  na hali 18 na50 ?
czy ktos podpowie mi wzor na obliczanie ile mnie bedzie kosztowala 1h uzytkowania lamp ?

Drzwi do stajni:
1) mocowanie zawiasu
2) wygląd dolnej części drzwi
3) widać grubość

Oczywiście zdjęcia są w trakcie robót. Wszelkie ostre śruby są już ucięte. Od góry będzie blacha, żeby konie nie gryzły, i drzazgi nie właziły.
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
11 października 2011 19:15
[quote author=konie-legnica link=topic=841.msg1154651#msg1154651 date=1318344675]
dobry pomysl ?
ile takich lamp musialabym zainstalowac  na hali 18 na50 ? [/quote]
Radziłbym wziąć projekt w garść i znaleźć inzyniera oświetleniowca (albo minimum dobrego studenta architektury który akurat "przerabia" oświetlenie.) Bedzie potrzebował ten fachowiec charakterystyk oprawy itp. Chińskiego niewiadomoco raczej nie policzy.
Do wydania na fachowca jest co najmniej kilkaset złotych. Ale dobrze policzone oswietlenie może się zwrócić w eksploatacji po kilkuset godzinach świecenia. Samodzielnie można sobie oszacować czy to takie proste po lekturze forów np tu: http://www.lighting.pl

[quote author=konie-legnica link=topic=841.msg1154651#msg1154651 date=1318344675]
czy ktos podpowie mi wzor na obliczanie ile mnie bedzie kosztowala 1h uzytkowania lamp ?
[/quote]

1kWh to 1kW czyli 1000W świecące przez jedną godzinę. Na godzinę bedzie więc wyświecało złotówek za: moc w kilowatach razy lokalna cena kilowatogodziny.
Jedna żarówka 320W, czyli 0,32kW przy cenie kilowatogodziny 0,84zł wyświeci w godzinę 27 groszy. (0,32*0,84=0,2688).
Osiemnaście takich to ok 4.80 zł za godzinę.

Uwaga rtęciówki wymagają nie tylko starterów ale również albo dużych dławików (kiedyś) albo zasilaczy elektronicznych najczęściej zamontowanych już w oprawie.
Ich trwałośc również nie jest zbyt duża. 
tez robilam drzwi do boksów, sporo razy i w rózny sposob.
zadna filozofia, napewno nie warta 1 000 zł ;/
nie ma co straszyc i dramatyzowac - i dawac sie naciągać

zawiasy mozna i takie ozdobne kupic- niby kute- fajnie wyglada i sa mocne 😀 tylko w jakis mniejszych sklepach/skladach bo np. w castoramie czy lerloy merlin byly nawet takei zwykle nawet 2-3x drozsze !

z materiałów ciekawych - deski okorki,
z praktycznych - plyta osb + deski.
a klasycznie deski to super z palet - równe, dobra grubość, dlugość a przede wszystkim tanio 🙂

potrzebne tylko: dechy, miarka, ołowek, wkrętarka i wkręty do drewna (+podkladki do tych do zawiasów), ktoś z piła do przycinania .... i tyle. a...jak grube zawiasy to często potrzebne sruby i podkladki do nich.

jak ma sie duzo czasu to mozna takie bajeranckie zrobic, jak nie to proste sie robi bardzo szybko, pojedyncze z desek z palet juz w ogole to "pryszcz"  🤣

dziewczyny do dziela !  🏇

horse_art, pisałam o drzwiach z konkretnego zdjęcia! (drugiego). Sory Winnetou, ale wymienionymi narzędziami się takowych nie zrobi. Proste drzwi - "jak sama nazwa wskazuje" - to prościzna, ale koleżanka chciała ładne (i skomplikowane). I jeszcze koniecznie drewnianą ościeżnicę - też wykonaną we własnym zakresie (przynajmniej tak to odczytałam).
ja sie odnioslam do esew, ktora dala przykladwe zdjecia i opis ,  drzwi bez ramy metalowej (tez mamy bez ram i pomijajaz ze niektor ekonie obgryzaja to wszstko jest ok ).
  takie jak na 1 zdjeciu są bardzo proste (o takich głównie pisalam),
te na 2... no zeby identyczne to trzeba sie sporo pobawić,  frezowane deski - ale to tez nie taki problem mozna kupic albo dac komus do zrobienia kto ma frezarke-to latwe), albo mozna i bez frezu. zawiasy ozdobne(takie wlasnie do siebie kupowalam) - je trudniej przymocowac bo trzeba na sruby, ale to tez nie filozofia przeciez. są bardziej czasochłonne bo maja budowe ozdobną". no i jest pleksa wstawiona - tez latwo przymocowac (+ewentyalnie krata do kupienia). trzba równiotkie , gladkie deski, rózwniotko docinac i dopasowywania sporo i ladnie pomalowac (czyli wiecej roboty niz z "nie reprezentacyjnymi"😉
ale to tylko zwykle drewno, zawiasy...nei jakas kosmiczna technologia. nie potrzeba zatem nic ponad co wymienilam....
edit: moze ja poprostu lubie różne rzeczy robic dlatego niewydaje mi sie to niewykonalne :P
walsnie zabieram sie za produkcje paki - nawet nie z oszczednosci ale z pasji wlasnie  😜

oczywiscie mocowanie do sciany to dotatkowa sprawa - najlatwiej jak mamy drewniane i ściany...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się