Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

ja też szukam podpowiedzi... potrzebuję nad wyraz normalnego ogiera, bardzo spokojnego do mojej niewysokiej szajbniętej kobyły. tylko zachodni koń, którego nasienie można sprowadzić bądź jakiś który stoi w polsce. moja kobyła po Cornet Obolensky z matki althoff a dalej tam Alme Z. jej matka dała 2 uznane ogiery. moja nie miała jeszcze źrebaka.
Czatran (potomek słynnego Trachita czy też - jak kto woli - Sir Tavinsky'iego i Czubatej, która jest przecież matką Czuwaja i Czandora;



sam Czuwaj także tu (w lubuskim) jest  😀


[quote author=Maea link=topic=5087.msg1270124#msg1270124 date=1327241235]
Czatran (potomek słynnego Trachita czy też - jak kto woli - Sir Tavinsky'iego i Czubatej, która jest przecież matką Czuwaja i Czandora;



sam Czuwaj także tu (w lubuskim) jest  😀

[/quote]

O proszę! Na stronie Waszego WZHK widnieje rozdział ogierów z... 2009 roku!! 😵 Info o ogierach szukałam na stronie PZHK, a i tam jest on za rok poprzedni 🙂 Dawno przyjechał?
W ogóle jestem mocno zdziwiona, że stado zdecydowało się w końcu wydzierżawić zarówno Czuwaja jak i Emetyta.

I też zapytam - sam Czatran został jakoś szerzej użyty? Powinien być to raczej szlachetny, dobrze ruszający się koń, a jakoś nic nie słychać o jego potomkach.
Czuwaj wydzierżawiony był także w ubiegłym roku (SK Udórz).
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
23 stycznia 2012 20:21
Czatran (potomek słynnego Trachita czy też - jak kto woli - Sir Tavinsky'iego i Czubatej,


uściślając  Trachit = Stravinsky 🙂


O proszę! Na stronie Waszego WZHK widnieje rozdział ogierów z... 2009 roku!! 😵 Info o ogierach szukałam na stronie PZHK, a i tam jest on za rok poprzedni 🙂 Dawno przyjechał?



No, kłopoty z aktualizacją są "od zawsze:  🙁

stoi u nas od wakacji, początki były ciężkie, koń chudy po sezonie krycia, nie "ruszony" nic nie jadł, kręcił się po boksie, ale obecnie odżył, znalazł radość z padokowania co poprostu uwielbia (początkowo nerwowo wiercił się przy bramce i panikował by wrócić do stajni!), jest pełen życia, energii, a przy tym kochany w obejciu, uwielbia się tarzać i wygladać jak świnka jak i co chwilkę zaczepia by go potem podrapać czy wycześcić  😀


W związku z tym, że sezon zbliża się wielkimi krokami i zastanawiam się nad wyborem ogiera (co mi zupełnie nie wychodzi) zwracam się z prośbą o pomoc do Was 🙂
Jakiego ogiera możecie polecić dla klaczy Landjonker - Emetyt?
Klacz jest bardzo żeńska z dobrym kłusem i galopem, gorszym stępem. Czasami lubi się "podpalić" gdy coś ją zdenerwuje.
Zależy mi na ogierze poprawnym eksterierowo, poprawiającym ruch, przekazującym skoczność i w miarę dobrą głowę (źrebak docelowo ma być skoczkiem).
Jakieś propozycje? 👀
Zaznaczam, że ogiery młp raczej mnie nie interesują 😉


Galerius.,powinien dodać dzielności i klasy, i po za tym idealny na czarny papier.
Pytając o ogiera dla mojej klaczy  zpstały mi polecone:
Szukaj lepiej w jakichś trakenach, jeśli chcesz pozostać w rasie. W Gajewnikach jest Issos/Cedrus, bardzo fajny koń.
Niestety z właścicielem Issosa, nie sposób się skontaktować. Może więc jakieś inne propozycje?
Przypomian klacz w wlkp rodowodem, o pochodzeniu trakeńskim, troche za bardzo elektryczna, poprawnie zbudowana, z tych łapiących za oko.Wolałabym cos ujeżdżeniowego.
titina myślisz o Galeriusie po Jape?
Pytając o ogiera dla mojej klaczy  zpstały mi polecone:
Szukaj lepiej w jakichś trakenach, jeśli chcesz pozostać w rasie. W Gajewnikach jest Issos/Cedrus, bardzo fajny koń.
Niestety z właścicielem Issosa, nie sposób się skontaktować. Może więc jakieś inne propozycje?
Przypomian klacz w wlkp rodowodem, o pochodzeniu trakeńskim, troche za bardzo elektryczna, poprawnie zbudowana, z tych łapiących za oko.Wolałabym cos ujeżdżeniowego.


W Gajewnikach od lutego czy marca ma funkcjonować centrum rozrodu 🙂
Masz PW
titina myślisz o Galeriusie po Jape?


Tak, tylko o tym
http://www.bazakoni.pl/horse_66724.html
Jakiego ogiera polecalibyście dla mojej klaczy ?
http://www.bazakoni.pl/horse_135211.html
Jest już rejestr w PZHK
Widzę, że osły doszły  😂
W sensie naprawdę normalne osły?

Ja bym chciała muła  😍
niestety zarejestrowany jest tylko jeden 🙂 LOPEZ - stacjonuje w okolicach Mrągowa  😂
Jak było to przepraszam  😡

Mam pytanie co do ogiera Imequyl ... Jakie są po nim źrebaki i czy polecacie krycie folblutki nim  👀 chce pokryć w kwietniu i zastanawiałam się też nad Le Voltaire jak i Vandamme ( u tego ogiera słyszalam że źrebaki mają małe pęciny)
Jak było to przepraszam  😡

Mam pytanie co do ogiera Imequyl ... Jakie są po nim źrebaki i czy polecacie krycie folblutki nim  👀 chce pokryć w kwietniu i zastanawiałam się też nad Le Voltaire jak i Vandamme ( u tego ogiera słyszalam że źrebaki mają małe pęciny)


Imequyl najlepiej łączy się z klaczami zaawansowanymi w krew 🙂 Generalnie wszytskie dzieciaki skaczą, uroda i pokrój to kwestia matki. Vandamme daje bardzo urodziwe potomstwo, w nowoczesnym typie, ale mało kosciste, więc do folblutki raczej odpada.
Hendi   Kara księżniczka
20 lutego 2012 19:49
Vandamme z Sypniewa? Titina napisz coś więcej po potomstwie i predyspozycjach.
Jakieś opinie o Corrado Boy i jego potomstwie ? :kwiatek:
baaardzo wstępnie zastanawiam się nad kryciem swojej klaczy w przyszłym roku i chciałam się poradzić, bo ostatnio nie jestem na czasie z ogierami.

Może nie jest to super wizja hodowlana, ale klacz bardzo cenię za wiele jej cech i chciałabym mieć od niej następcę. Interesuje mnie prospekt skokowy (ew. wkkw), chciałabym też, by źrebię było urodziwe i w lekkim, atletycznym typie, nieco wyższe niż matka.

Klacz małopolska, ogier tarant po Lechistanie, klacz xx - w sumie 65 % xx , wymiary 157-193-19

Jeśli chodzi o papier - interesowałoby mnie pozostanie w rasie - małopolska lub ogier xx, ostatecznie coś innego.

Zdaję sobie sprawę z cech klaczy, które chciałabym poprawić - z wad jest to dość długa kłoda, o dość słabym odcinku lędźwiowo-krzyżowym, płaski zad, rozwarte stawy skokowe, postawa zbieżna/lekko krowia kończyn miednicznych (wąsko stawia nogi), przód lekko francuski. Zad sprawia wrażenie słabego punktu (ale i to jest może zwielokrotnione poprzez aktualnie aktywny szpat), kopyta małe, ale o przyzwoitej strukturze i niezłym rogu.

Jeśli chodzi o cechy na plus - klacz w bardzo lekkim typie, bardzo sucha tkanka, na lekkiej nodze, głęboka i naprawdę solidna klatka piersiowa, głowa z szyją bardzo dobre, szyja długa, ale nisko osadzona, łopatka długa, skośna.

Dobry charakter, klacz spokojna w obsłudze, z dużym temperamentem pod siodłem, szybko się ucząca, chętna do pracy, bardzo jezdna i przepuszczalna. Nieco z wielkim okiem, bywa uparta i zbuntowana, w młodości histeryczna, teraz już się ogarnęła 😉 (ma w końcu 14,5 roku).

Ruchowo baaardzo dobry stęp, średni kłus i galop, praca zadu znikoma (kontuzje).

Ktoś mógłby coś polecić?

Szpat może być dziedziczny. Niech Cię absolutnie zniechęcać, ale radziłabym się 100 razy zastanowić zanim podejmiesz decyzję czy kryć w ogóle.
IMO dla klaczy o niewielkiej kościstości (nieduży obwód nadpęcia) i znacznym zaawansowaniu w krew odradzałabym folbluta. Byłoby łatwiej gdybyś wrzuciła rodowód i jakieś zdjęcie zootechniczne.
W ciemno poleciłabym następujące ogiery:
Efekt/Veritas - Emerycha, brązowy medalista MPMK w skokach, ma już kilku uznanych synów, przekazuje db, sportowy typ, kaliber, skoczność
Sentender/Kamp-Serbia/Empik, ZT zdał z oceną db, wygrał już kilka konkursów w skokach luzem - świetna technika, elastyczność, dobry ruchowo, pierwsze źrebaki     ocenione średnio na 18,3 pkt (max 20).
W Gajewnikach są dwa młode, w hodowli jeszcze nie sprawdzone, ale bardzo dobrze się zapowiadające ogiery:
Dionizos/Frazes-Dida/First des Termes, czempion ZT 2009, 7 miejsce MPMK-B 2010, 2 miejsce MPMK-B 2011, bardzo dobre pierwsze źrebaki - typowe, urodziwe z db szyjami
Diokles/Haracz - Dida/First des Termes, najwyższy indeks skokowy w ZT 2010, Czempion 4-latków, MPMK 2011, szlachetniejszy, bardziej angloarabski od brata, ale gorzej galopujący - bardziej w typie skoczka niż wkkw
Ciekawy wydaje się być również Davinci/Veloce-Dabora/Bonaparte, wiceczempion ZT 2010, bardzo dobry ruchowo i skokowo.
Oczywiście dla wyrównania typu, poprawy jezdności i galopu można kryć Emetytem.

W przypadku angloarabów trudno o konia z dobrym spodem, trzeba źrebaka po prsotu "pilnować" i na bieżąco korygować.
nie zgodzę się z dziedzicznością szpatu
dziedzicze mogą być predyspozycje, a to właśnie chcę wyeliminować
u mojej klaczy doprowadziła do niego wada budowy plus wadliwa korekcja kopyt, która mi jej nie kompensowała, a nasilała (czytaj rozwarte stawy skokowe, wykręcane na zewnątrz w ruchu) - takie przeciążenia to najprostsza droga do szpata niestety. Dobrze strugana nie wykręca nóg, ale to już po ptokach.

Sentender mi się podoba, ale jednak to straszny szczyl jeszcze.

Rzuciłam okiem w net i jak zwykle można się spodziewać, podoba mi się akurat traken i to dresiarz  😵 Mam tylko w pracy monitor, który zniekształa obraz i nie wiem czy on jest przydługi jak na moje potrzeby, czy to wina ekranu :/

King Arthur - ktoś zna, coś wie?
A jak tłumaczyć szpat u młodych koni w takim razie ?
z samego nazewnictwa jest to szpat wrodzony, co nie znaczy dziedziczny

wrodzona wada serca, nie oznacza, że cierpiąna nią rodzice dziecka

akurat kobyła ujawniła chorobę w wieku lat 14, wrodzonego nie miała

edit. King Arthur odpada, ponoć dzieci bardzo bez szału

marzyłby mi się jakiś mocny xx, coś w tym typie



a San Luisa xx ktoś widział?
San Luis ma zaledwie 19 cm obwodu nadpęcia, przy wzroście 167 i nieciekawy charakter.
Może Favoritas ?

Wrodzony-niewrodzony, kłócić się nie zamierzam, predyspozycje/skołonności też się dziedziczyć mogą, ale to nie mój problem i nie mój koń.
Wojenka   on the desert you can't remember your name
21 lutego 2012 11:10
A jak z uzyciem Belenusa na półkrwi?
Ogier wydaje się ciekawy, wymiary 171-197-22,00. Na wyścigach dobrze się sprawdza jego potomstwo.
Syn Lomitasa ( tak samo jak ten ogier, którego zdjęcie wstawiłaś Endurko)
Klacz po Belenusie ma na pewno titina - warto podpytać.
San Luis ma zaledwie 19 cm obwodu nadpęcia, przy wzroście 167 i nieciekawy charakter.
Może Favoritas ?

Wrodzony-niewrodzony, kłócić się nie zamierzam, predyspozycje/skołonności też się dziedziczyć mogą, ale to nie mój problem i nie mój koń.


zamknijmy dyskusje o szpacie, nie chcę, by źrebię odziedziczyło rozwarty staw, więc szukam dobrze skątowanego ogiera
poprzednie źrebię (10 lat temu) miało zdecydowanie zad po ogierze i był naprawdę dobry, muskulatura i kąty

San Luis zdecydowanie nadpęcie ma podejrzane, a co z charakterem jest nie tak?
podoba mi się na zootechnicznych zdjęciach jego zad

Favoritas na znalezionych przeze mnie grafikach dla mnie przydługi i wolę coś z krótszą "nerką". Poza tym jak i moja pokurcz, nie chcę kuca.

Wojenko Może i Belenus po Lomitasie, ale eksterierowo do Silvano jak ubogi krewny...
A titinę zaraz tu zaproszę
Wojenka   on the desert you can't remember your name
21 lutego 2012 11:46
Może i jak ubogi krewny, ale to niezły koń  🙂. Na wyścigach dał m.in bardzo dobrego Hipolinera, Kardinale no i króla toru zeszłego sezonu Intensa.
No i stanówka w przystępnej cenie. Stanówka Silvano w 2009 roku kosztowała 8000 Euro. No i takiej klasy ogiery nie bawią się w krycie klaczy półkrwi.
Zdaje się, że Piasecki ma coś po Belenusie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się