Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd

A oto i mój izabelek, który w deszczowe i błotne dni wygląda tak 🙂
edzia69   Kolorowe jest piękne!
09 kwietnia 2012 13:59
Prof Chrzanowski 😉 Ja miałam, a o ogierze mogącym mieć źrebaka, czy karmieniem koni kiszonką z kukurydzy słyszałam na własne uszy.

kup sobie niemiecką książkę o żywieniu koni, która jakiś rok temu ukazała się na rynku polskim. Tam jest kilka różnych dawek pokarmowych z zastosowaniem tej właśnie paszy. Skoro nie wiesz, nie widziałaś nie nabijaj się. Konie karmione kiszoną kukurydzą widziałam już 23 lata temu, jeszcze w dawnym DDR. W wielkiej stadninie koni [teraz rasa Mecklenburger a de facto hanowerska] skąd pochodził Dido.
Kukurydza kiszona w rękawach to najwyższej jakości produkt. Niestety zupełnie niedostępny dla małych stajenek. My z naszymi 60 ogonami kupujemy gotowy produkt z gospodarstwa mlecznego, wyeliminowaliśmy z jadłospisu owies i podczas przestawiania koni na inne żywienie nie było ani jednej kolki. Stosując wysokowartościowe kiszonki nie musisz stosować probiotyków. Same korzyści.
Bischa   TAFC Polska :)
09 kwietnia 2012 14:12
Jak duże są to dawki? Jaką ilość się podaje? Nie mówię, że w ogóle nie można dawać, ale raczej ilość w dawce duża nie jest? W wielu stajniach w Polsce byłam i jakoś nikt nie stosował żywienia kiszonką z kukurydzy (także w stadninach bywałam), dawki układaliśmy dla koni na zajęciach z żywienia. Ja na temat twierdzenia prof z jedną z użytkowniczek rozmawiałam już. Mówimy o kiszonce z całych roślin, czy z kolb (CCM), bo to jest różnica?

Kłócić się nie chcę, pytam jako osoba otwarta na wiedzę i nowości. Nie tylko ja wyśmiewałam te słowa, ale i koniarze z roku nie tylko mający własne konie/stajnie, ale i pracujące w dużych ośrodkach/stadninach.
edzia69   Kolorowe jest piękne!
09 kwietnia 2012 14:15
Mówimy o kiszonce z całych roślin. Jedna  z dawek przewiduje 15 kg kiszonki plus 2 kg siana na zakładkę. CCM to dla świnek raczej, nie wiem ile w Polsce jest maszyn do produkcji tego typu paszy. Kilka lat temu nieprzyjaźnie w Polsce wyrażano się o sianokiszonkach w żywieniu koni. Teraz jak wiadomo spokojnie można zakupić 20 kilogramowe paczki.
Pursat   Абсолют чистой крови
10 kwietnia 2012 15:22
Nie róbcie tu OT! 🙄
żeby nie ciągnąć OT pytanie w innym wątku
[url=http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,25.msg1367426.html#msg1367426]http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,25.msg1367426.html#msg1367426[/url]
To mój izabelek

Co mi wyjdzie po skrzyżowaniu izabela z klaczą gniadą (wszyscy w rodzinie maści gniadej)?
:kwiatek:
Przydała by się jeszcze informacja o maściach dziadków, a tak bez:

29.17% -
Buckskin (jeleni)
29.17% -
Bay (gniady)
16.67% -
Palomino (izabel)
16.67% -
Chestnut (kasztan)
4.17% -
Smoky Black (nie pamiętam jak to jest po polsku)
4.17% -
Black (kary)
dziadkowie klaczy też gniadej maści😉
dziękuję tereska :kwiatek:
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
12 kwietnia 2012 11:49
Chodziło chyba o dziadków od strony izabela bo o klaczy napisałaś 😉
ojciec ogiera izabelowaty, matka b.d.
tereska,
te procenty to na jakiej podstawie?
Thymos,
wszystko co napisała tereska, ale prawdopodobieństwo nie do określenia
Pursat   Абсолют чистой крови
12 kwietnia 2012 13:21
Pewnie z jakiegoś netowego kalkulatora. 😉
przesadziłem, nie wziąłem pod uwagę takiej mozliwości
ale "ręczne" policzenie przy 12 krzyżówkach to trochę roboty, która nic nie da
mamuteq   .:Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem... :.
25 kwietnia 2012 14:45
czy arktos nadal kryje czy go ostatecznie wycofali? poprosze o wiarygodne informacje 🙂
Arktos nadal kryje. Aktualnie stoi w Przybychowo woj wielkopolskie. W niedziele zawiozłam do niego moją kobyłkę 🙂

Jego losy nadal się ważą ... jeżeli dostanie kategorię B to zostanie w Polsce i będzie nadal krył, jeżeli zabiorą mu licencje ponoć ma jechać na zachód  🙁
My w niedziele odebraliśmy naszą kobyłkę z krycia także kryje  🙂
Szkoda by było jakby mu zabrali licencje.. naprawde szkoda. A oto nasz wyczekiwany synek Arktosa, z gniadej matki z gniadymi rodzicami (http://www.bazakoni.pl/horse_170246.html) wyszedł izabelek, z łysinka i czterema skarpetkami - jak tatuś  😉



I przy okazji nasza druga izabelka, 2latka Terina wlkp po Brandonie wlkp:


Amazonka pozwoliłam sobie pomiziać Waszą izabelkę jak tam byłam 😉 Moja stała zaraz obok 😉 Wielkopolska izabelami stoi !!!

Edit:
Najnowsze fotki jakie mam - mojej Bźdzągwy po Arktosie --- Dostała imię Atlantis (w niemczech ponoć nazywa się po ojcu).


TaiMyr to fakt że tyle izabeli co w wielkopolsce to nigdzie  🙂 Piękna mała Ci rośnie!  😜
A masz może jakieś foto izabelki co pojechała do krycia? Pamiętam kiedyś dwa zdjęcia w czarnych owijkach i... więcej chyba nie widziałam :> To ta od państwa Parkitnych prawda?

Dostała imię Atlantis (w niemczech ponoć nazywa się po ojcu).

Hmmmm to by nam bardzo ułatwiło sprawę bo ciężko ładne imię na U dla ogierka wymyślić  👀
Do krycia pojechała Dita-P


Mam nadzieję niedługo wymienić ją na Dynastie-P - ponieważ nie wierzę w to, że Arktos będzie miał przedłużoną licencję 🙁
Piękna...  😍 wysoka?

A kiedy to się rozstrzygnie czy Arktos będzie mógł kryć czy nie w następnym sezonie? Powodzenie ma nie małe, wśród izabeli zdecydowanie najpopularniejszy obecnie.
a jak jest z tym potomstwem Arktosa pod kątem  użytkowym? 🙂 dlaczego może nie kryć w przyszłym sezonie?

czy ten źrebak z czasem wyjąśnieje jak matka czy to jest po prostu inny odcień maści?

Hmmmm to by nam bardzo ułatwiło sprawę bo ciężko ładne imię na U dla ogierka wymyślić  👀


E tam  😎

Umberto, Urban Legend itd.  🤣
emptyline   Big Milk Straciatella
12 maja 2012 13:26
Ulisses, Uran, Unikat 🙂

Prześliczny ten małt izbelek, vynter.
Piękna...  😍 wysoka?

A kiedy to się rozstrzygnie czy Arktos będzie mógł kryć czy nie w następnym sezonie? Powodzenie ma nie małe, wśród izabeli zdecydowanie najpopularniejszy obecnie.



Musze ja zmierzyć, ale mała nie jest 😉

Wyciąg ze strony PZHK:
Arktos ma obecnie KATEGORIE C
"KATEGORIA C
Ogiery, które odpowiadają warunkom eksterierowym i rodowodowym oraz ukończyły z wynikiem pozytywnym próby dzielności w ZT lub uzyskały określone wyniki w alternatywnych próbach dzielności (patrz programy hodowlane dla koni rasy m, wlkp, sp) mogą być używane w rozrodzie w kategorii C.
Ogiery kat. C mogą być używane w rozrodzie maksymalnie do 9 roku życia włącznie. Nie uzyskanie w tym okresie kat. B powoduje wycofanie ogiera z rozrodu.
"

aby dostał KATEGORIE B:

"KATEGORIA B
Ogiery z kat. C, w wieku 4 – 9 lat mogą uzyskać kat. B, na podstawie decyzji Komisji Księgi Stadnej, jeżeli potwierdziły swoją wartość użytkową w Mistrzostwach Polski Młodych Koni lub w sporcie jeździeckim. Zobacz: warunki.
Ogiery, które nie ukończyły ZT, a uzyskały prawo wpisu do ksiąg stadnych na podstawie alternatywnych prób dzielności, otrzymują przy wpisie do księgi kategorię B, jeżeli spełnią warunki wymienione w ust. 1 (MPMK, sport jeździecki).
Ogiery, które uzyskały kat. B na podstawie wyników określonych w ust. 1 (MPMK, sport jeździecki), winny w okresie posiadania kat. C oraz do 4 sezonów po otrzymaniu kategorii B uzyskać min. 20 pkt. hodowlanych. Nie spełnienie tego warunku powoduje wycofanie ogiera z rozrodu.
Ogiery kat. C, które nie spełniły wymagań określonych w ust. 1 (MPMK, sport jeździecki), mogą otrzymać kat. B, jeżeli do 9 roku życia włącznie uzyskały minimum 35 pkt. hodowlanych za potomstwo. Ogiery te winny w okresie posiadania kat. C oraz do 4 sezonów po otrzymaniu kategorii B uzyskać min. 70 pkt. hodowlanych za potomstwo. Nie spełnienie tego warunku powoduje wycofanie ogiera z rozrodu.
Ogiery, które w próbach dzielności po 100-dniowym treningu osiągnęły wynik równy lub wyższy od 125 punktów indeksowych i uzyskały min. 81 punktów za ocenę pokroju, otrzymują kategorię B. Ogiery te w wieku do 6 lat włącznie winny:
potwierdzić swoją wartość użytkową (na podst. wyników w MPMK lub sporcie jeździeckim), uzyskując normę dla ogiera w tym wieku (patrz ust. 1, pkt. 1 i 2, a,b,c,d) lub
uzyskać min. 20 pkt. hodowlanych za potomstwo.
Jeżeli ogier nie spełni jednego z powyższych warunków, to w wieku 7 lat przechodzi do kat. C.
"

"Warunki uzyskania przez ogiery hodowlane kategorii B
MPMK
zajęcie następujących miejsc w klasyfikacji sporządzonej na podstawie wyników końcowych Mistrzostw Polski Młodych Koni 4, 5, 6-letnich (bez oceny na płycie):
1-3 w ujeżdżeniu,
1-5 w skokach przez przeszkody,
1-4 w WKKW,
1-2 w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi.
Ogiery hodowli zagranicznej, startujące w zawodach dodatkowych rozgrywanych podczas MPMK, muszą uzyskać wynik równy lub lepszy od określonego w powyższych normach .
SPORT JEŹDZIECKI
Ujeżdżenie
ogiery w wieku 5 lat – winny uzyskać w 4 konkursach klasy N, na zawodach ogólnopolskich wynik min. 65 %;
ogiery w wieku 6 lat – winny uzyskać w 4 konkursach klasy C, na zawodach ZO, ZOO lub wyższej rangi wynik min. 63% (minimum na dwóch różnych zawodach);
ogiery w wieku 7-9 lat – winny uzyskać w 6 konkursach klasy CC na zawodach ogólnopolskich lub wyższej rangi wynik powyżej 63 % (minimum na dwóch różnych zawodach). Liczone są również konkursy kür.
Skoki przez przeszkody
Uwzględnia się wyniki uzyskane na zawodach ZO, ZOO lub wyższej rangi, w następujących konkursach: w tzw. Rundzie Młodych Koni (RMK), zwykłym, dokładności, dwunawrotowym lub dwufazowym. W konkursach dwunawrotowych każdy nawrót liczony jest osobno, w konkursach dwufazowych uwzględnia się tylko wynik I fazy.
ogiery w wieku 5 lat – winny uzyskać 4 przejazdy w Rundzie Młodych Koni z wynikiem minimum 7,5 pkt. bonifikacyjnych;
ogiery w wieku 6 – 7 lat – winny uzyskać 6 „czystych” przejazdów w konkursach klasy C lub wyższych (liczony jest również finał RMK, jeżeli pierwsza faza rozgrywana jest na wysokości 130 cm);
ogiery w wieku 8-9 lat – winny 6 razy plasować się od 1 do 3 miejsca w konkursach od 140 cm na ZO i ZOO lub od 1 do 6 miejsca na zawodach międzynarodowych rangi CSI, CSIO i wyższych.
WKKW (zawody pełne i kombinowane)
ogiery w wieku 5 lat – winny dwa razy w klasie CNC* lub CIC* uzyskać wynik w krosie nie większy niż 20 pkt. karnych lub 1 raz wynik 0 pkt. karnych;
ogiery w wieku 6 lat – winny w klasach:
CNC* 2 razy zająć miejsca od 1 do 3 lub
CCI*, CIC*, CNC** 1 raz zająć miejsce od 1 do 3 lub
CIC**, CCI** 1 raz uzyskać w krosie wynik nie większy niż 20 pkt. karnych;
ogiery w wieku 7-9 lat – winny w klasach:
CNC**, CIC** 4 razy zająć miejsca od 1 do 3 lub
CCI** i wyżej zająć miejsca od 1 do 5.
Powożenie zaprzęgami jedno i parokonnymi
(w zaprzęgach parokonnych liczone są tylko wyniki z zawodów, w których ogier startował w trzech próbach)
ogiery w wieku 5 lat – winny zająć 3 razy miejsca 1-3 w konkursach kl. N na zawodach ZOO;
ogiery w wieku 6 lat – winny zająć 2 razy miejsca 1-3 w konkursach klasy C na zawodach ZOO lub wyższej rangi;
ogiery w wieku 7-9 lat – winny zająć 6 razy miejsca 1-3 w konkursach kl. C na ZOO lub 3 razy miejsca 1-3 na CAI lub 2 razy miejsca 1-3 na CAIO lub 1 raz miejsca 1-6 na MŚ.
"
Miłego czytania 🙂


A ja jestem ciekawa pierwszego potomstwa po Can-Can S 😉
Wydaje mi się ruchowo być lepszy od Arktosa.
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
12 maja 2012 17:35
Tak z czystej ciekawości pytając - ma ktoś, lub zna konie już chodzące pod siodłem po Arktosie? Bo powinny być już po nim jakieś czterolatki? Wyróżniają się czymś poza maścią? Pytam, bo w zakładzie ten koń nie zachwycił (ocena dostateczna), w sporcie też żadnych wyników nie widziałam (może się mylę? pokazywał się gdzieś?)...
Mam od jakiegoś czasu zagwozdkę i zaczynam się gubić w sprawach dziedziczenia maści. Może ktoś umie co nieco rozjaśnić?
Mamy w stajni kuca:



W paszporcie ma wpisaną maść "bułanomyszatą" - jest w ogóle coś takiego? Faktycznie wygląda jak coś pośredniego: szarobeżowa sierść, wyraźna pręga. Ostatnio wpadł mi w ręce paszport konia po nim i wyczytałam, że nasz bułko-myszek miał izabelowatego ojca i gniadą matkę. I wychodzi mi, że z takiego połączenia może wyjść koń jeleni, ale taki nie powinien mieć pręgi.
Kiedy wyszukałam ojca w bazie koni, okazał się cremello. Matkę widziałam, jest ciemnogniada (ojciec cgn, matka kaszt.).
Czy coś tu mogło być źle opisane czy ja coś pokręciłam?
Makrejsza Najstarsze po Arktosie są dopiero 3 latki
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się