jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Nie widział ktoś oliwki typu D, co najmniej 16mm? Szukam i szukam, same cieniutkie 🤔
Bay, naprawdę? gdzie widzisz te cieniutkie? no bo ja szukam wędzidła (tak ogólnie, D też może być) no i wszędzie same grube 😁
Platyna   Platynowe szczęście a smaku Karmelu :P
19 września 2012 19:04
co to są wędzidła przelotowe i do czego służą?
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
19 września 2012 19:39
co to są wędzidła przelotowe i do czego służą?


A nie chodzi przypadkiem o ,,cygankę"?
cyganka i przelotowe to to samo. Raczej ostre, a "przelatuje" przez nie linka z jednej strony dopięta do paska policzkowego, z drugiej- do wodzy. Zapewnia to efekt dźwigni. Raczej tylko dla doświadczonych, który umieją tego używać (nie trudno wyobrazić sobie co by się działo przy mocnym ciągnięciu)
Z czystej ciekawości bo wśród moich jeżdżących znajomych nie spotkałam sie z używaniem tego wędzidła.
Przy jakich problemach stosuje sie takie wędzidła?
Zizi, to jest wedzidlo podnoszace.
a ja dzis zalozylam na lonze ukochane kiedys wedzidlo herszta. i bylam w szoku, bo tak mu nie pasowalo, ze juz po zalozeniu, zanim zapielam nachrapnik probowal je wypluc. tak mymlal i byl zly na nie, ze az sprawdzilam czy odwrotnie go nie zapielam. to wedzidlo raz lamane, grubasne zwykle, z dziurkami. jest bardzo grube, a okazuje sie, ze on jednak tyle miejsca w pysku nie ma. wybitnie mu nie pasowalo.
To, ze wędzidło działa na zasadzie dźwigni, to się zgodzę, ale żeby było jakieś mega ostre, to się nie zgodzę, pelham jest dużo mocniejszy. Natomiast najważniejszym sposobem działania jest taki, ze jak ciągniemy za wodze, ciągniemy również za pasek na potylicy, czyli wywieramy na nią nacisk. Ja tego wędzidła zbytnio nie lubie, gdyż moim zdaniem potylica jest bardzo wrażliwym miejcem i powinien być zapewniony jej jak największy komfort. Takie to trochę działanie po chamsku. Widziałam natomiast ludzi używających tego wędzidła na koniach ponoszących, napierajacych i uciekających.
Jak jest uniwersalna grubość wędzidła ?
Jak jest uniwersalna grubość wędzidła ?


Chyba nie ma takowej...  Jednemu koniowi pasuje cieniutkie, a drugi woli mieć grubą kluchę w pysku, a trzeci jeszcze co innego.
Niestety srednio do gustu przypadlo mojej klaczusce to wedzidlo...
http://www.horsebitbank.com/happy-mouth-hanging-cheek-straight-384.phtml


Zastanawiam sie nad wedzidlem prostym z wasami gumowym... ma ktos moze takowe?
http://www.sklep.swiatkonia.pl/wedzidla-gumowe/668-wedzidlo-z-wasami-feeling-flexi-proste-smakowe.html

Np takie... i chcialby pozyczyc?
Jak dzialaja na konia wasy?
star100 ja z kolei uważam, że 14, ewentualnie 16 to cienkie wędzidła. 18 średnie, 20, 21 (chyba gdzieś obiła mi się o oczy taka grubość, ale może jestem w błędzie?),22 grube. Tak bym podział grubości podzieliła. Chcąc kupić standard, szukałabym 18, w razie konieczności kombinowałabym od 18 w jedną lub w drugą stronę, w miarę zapotrzebowania  🙂
crazy z tego co wiem, to wąsy polecają dla koni, które nie idą za ręką.

Te wędzidła feeling flexi są takie miękkie/elastyczne?
Czy to tylko taki sztywny plastik?  😉
Moon   #kulistyzajebisty
24 września 2012 07:12
crazy w Sopockim okserze widziałam kilka egzemplarzy, ale nie mam pojęcia jakie to rozmiary wisiały.
Słyszałam opinię, że w wąsach koniowi ciężej 'wziąć na ząb' wędzidło i np. wywieść - jeździłam na tym jednego takiego gagatka, który mimo swojego stoickiego charakteru potrafił nieźle złapać i ot wywieść sobie delikwenta z placu, po drągach, żywopłotach, barierkach - generalnie po wszystkim ;-) Nie chwaląc się - mnie nie wywiózł, więc chyba działało.  🤣

Puma, macałam Feelingi nie raz, określiłabym to jako umiarkowanie sztywny plastik - elastyczne na pewno nie są i ciężko je zgiąć w ręku.
Wąsy są po to żeby wędzidło nie przeciągnąć
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
24 września 2012 07:34
Jak dla mnie 16mm tu punkt wyjściowy, 18mm to moim zdaniem już grube wędzidło.
Koniczka hmmm... muszę przemyśleć, ale może być że dobrze mówisz. W sumie najwięcej 16 właśnie na rynku, najłatwiejsza grubość do zdobycia - np masa sprengerów w tej grubości..
Wlasnie, w takim razie musze sprobowac, moja madra klaczuszka wywiozla mnie na plot ostatnio na parkurze... lapie jak slazak w zaprzegu, wiec moze wasy jej pomoga, bo jak nie to zostaje lancuch i do krow 🙂
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
24 września 2012 17:49
junona, ja grubszych niż 16 nie używam nawet.
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
28 września 2012 19:46
Witam, dziewczyny nie wiem czy powinnam iść z tym pytaniem do kąciku dla zielonych ale piszę tutaj, jak temat przykazał. Więc tak, zawsze z Segim używaliśmy najzwyklejszego pustego wędzidła. Z takim przyjechał i nie przyszło mi do głowy, że może być lepiej i że może by warto było zmienić na coś innego. Otóż ostatnio zmieniłam na oliwkę miedzianą i było naprawdę fajnie... Koń zaczął żuć, praktycznie po 10 min stępa się rozluźnił, i czułam go "inaczej, mięcej, lepiej". Myślicie że to to wędzidło? Jakie inny stop ew. kupić? Bo to wędzidło koleżanki, ale po tej jeździe na nim stwierdziłam że muszę coś kupić w tym rodzaju. Na rynku jest dużo specjalnych stopów i nie wiem co wybrać... Nie wiem czy mnie ochrzanicie że z tak prostym pytaniem śmiem tu zaglądać, ale temat dotyczy wędzideł więc piszę.
lizzy, po pierwsze, jeśli masz możliwość, to pojeździj na tym wędzidle jeszcze parę razy, bo na pierwszej jeździe po zmianie zazwyczaj jest efekt wow (albo spektakularne 'nie!' :hihi🙂. I jeśli efekt się utrzyma, to ja nie kombinowałabym, tylko kupiła dokładnie takie samo.

Pytanko mam - czy ktoś ma/miał/używa wędzidła Billy Allen? Konkretnie chodzi mi o ten model:
http://www.okser.pl/hkm-wedzidlo-typu-billy-allen-p-6909.html
tylko mam problem z wyborem rozmiaru. Jest 12,5 i 13,5, a moja baba aktualnie chodzi na takim samym, tylko z czankami i ono ma 12,9 i jest idealne, stąd nie wiem, co brać. Poratuje ktoś?
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
01 października 2012 13:40
Orzeszkowa dzięki za radę🙂
Wojenka   on the desert you can't remember your name
02 października 2012 11:20
Szukam, szukam i znaleźć nie mogę. Może ktoś z Was wie, gdzie dostanę wielokrążek plastikowy, podwójnie łamany z trzema kółkami?  🤔
Wszędzie widzę podwójnie łamane z dwoma kółkami, albo pojedynczo łamane z trzema...
Chodzi o wędzidła, więc chyba temat dobry.

Czy ma ktoś kontakt z p. Gajewskim? Udało mi się do niego jakiś czas temu dodzwonić, miałam wysłać mu list z wędzidłami do przerobienia. List do mnie wrócił podwójnie awizowany, od dłuższego czasu nie mogę się dodzwonić.
Mam pytanko do was.. w sumie bym sie chciala upewnic ze dobrze zdecyduje. Jezdze no moim koniu ze wzgledu na wczesniejsze problemy z wedzidlem od 1,5 roku na hacku, i teraz chcialabym tez delikatnie przyzwyczaic  spowrotem do wedzidla, zebym mogla wlozyc w niego troszke wiecej ujezdzeniowej pracy.  Wybieram miedzy podwójnie lamanymi oliwkowym z argentanu (18 mm), oliwkowe podwójnie lamane  z miedzianym lacznikiem (21 mm wiec grube), i podwójnie lamane smakowe. Jak wasze doswiadczenia z argentanowym? Faktycznie dobrze pobudza do rzucia? Moze lepiej smakowe? nie uzywalam u swojego jeszcze zadnego z tych dlatego pytam o rade.  wiem ze kazdemu koniowi pasuje co inneg tak naprawde. wczesniej konik potrafil bardzo ladnie przyjac wedzidlo, ale czasem sie 'zacinal' i mial tendencje do powieszenia sie na rekach. z góry dzieki za odp . 😉
Szalai, plastik nie kazdemu koniowi podchodzi.
Szalai, a jakie mieliście wcześniejsze problemy z wędzidłem?
miałam wędzidło z argentanu - szału nie ma. Sprenger robi efekt wow, argentan u nas nie zrobił. Ale dla nas było to wędzidło za grube przy okazji, więc pewnie to o to chodziło. Plastik dużo lepiej, ale dokładnie jak mówi Katija, nie każdemu koniowi podejdzie.
Wczesniejsze problemy byly takie ze calkiem sie usztywnial w pysku, mimo ze ma naprawe miekki . Zagryzal i wieszal sie na rekach, denerwowal sie, byle wyjsc z ustawienia slabo reagowal na lydki, a jak robilam zucie z reki to nawet jak ladnie zszedl po wodzy, przy nabieraniu kontaktu glowa pod niebem. Moja wina bylo ze mozliwe za szybko i za duzo pracy na kontakcie wymagalam na poczatku. Teraz bardzo dobrze chodzi na hacku,  dlatego chcialabym delikatnie go przyzywaczic do wedzidla zeby troche wedzidlowej pracy tez moglo wejsc w jazdy. 😉
Miał ktoś styczność z wędzidłem bezogłowiowym? Trochę znalazłam na forum, ale chciałabym usłyszeć opinię od kogoś, kto go używał. Czy ma jakieś wady, że tak rzadko (właściwie wcale) widzi się na nim konie? Gdzie można takie kupić i ile mniej więcej kosztuje?
Oryginalne można kupić tutaj:

zwykłe

wielokrążek

pelham
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się