Otarcia - od popręgu i inne

Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
19 czerwca 2009 00:03
Katija Słońce ja z Zairem miałam podobnie tyle ze on od popręgu obcierał sie nie aż tak często jak od kantara...Ale generalnie probowane były różne popregi, różne kantary i pomógł właśnie puder 🙇
o to mi nie musisz mowic- jak mielismy tu siwke, to kantara z tej przyczyny nie nosila wcale. ale od sprzetu na szczescie nigdy sie nie przytarla. bedzie proba pudrowa i podciaganie nog. jak to nie pomoze to jak Iskrzaczek pomyslimy nad popregiem mattesa. tyle, ze jest strasznie drogi, i co jesli nie pomoze????
caroline   siwek złotogrzywek :)
19 czerwca 2009 11:56
jak to nie pomoze to jak Iskrzaczek pomyslimy nad popregiem mattesa. tyle, ze jest strasznie drogi, i co jesli nie pomoze????

owcze futerko kosztuje ok 60-70 zl na allegro 😉 a wiecej niz jedną podkladkę pod popręg mozna z niego odciąc 😉
[na jakichs fotkach, ktore ostatnio wrzucałam moj kon mial taką własnie podkladkę pod popręgiem. 😉]
tylko tu nie chodzi o futro, bo ja na początku chciałam kupić tę podkładkę mattesa, jednak p. Kostrzewa tłumaczył mi że jeżeli problem jest z budowa brzucha (opisali to na stronie mattesa) to takie podkładki moga jeszcze pogorszyc sytuacje. Chodzi o budowę popregu, poniewaz to wybrzuszenie idzie do przodu odsuwa cały popreg od łokci. Wcale futro nie jest konieczne tylko nigdzie nie znalazłam popregu o takiej konstrukcji i musiałam pogodzić sie z cena mattesa.  Szkoda że nie pomyslałam o pudrze, grunt ze kobyła przestała sie obcierac i teraz zbieram na taki sam skokowy.
to wybrzuszenie jest do przodu a wycięcia są na łokcie
edit: dodane zdjecie
[quote author=katija link=topic=6924.msg279182#msg279182 date=1245408356]
jak to nie pomoze to jak Iskrzaczek pomyslimy nad popregiem mattesa. tyle, ze jest strasznie drogi, i co jesli nie pomoze????

owcze futerko kosztuje ok 60-70 zl na allegro 😉 a wiecej niz jedną podkladkę pod popręg mozna z niego odciąc 😉
[na jakichs fotkach, ktore ostatnio wrzucałam moj kon mial taką własnie podkladkę pod popręgiem. 😉]
[/quote]

futro juz jest w uzyciu. pomoglo na miesiac. poza tym uwage zwraca specyficzna budowa popregu.
caroline   siwek złotogrzywek :)
19 czerwca 2009 12:13
uwage zwraca specyficzna budowa popregu.

chodzi o ten?


co do futerka - moze głupie pytanie, ale... jak czesto jest czyszczone?
[quote author=katija link=topic=6924.msg279204#msg279204 date=1245409775]
uwage zwraca specyficzna budowa popregu.

chodzi o ten?


co do futerka - moze głupie pytanie, ale... jak czesto jest czyszczone?
[/quote]

Podgląd wątku
Wysłane: Dzisiaj o 13:13:33
Wysłany przez: caroline
Umieść cytat
Cytat: katija  Dzisiaj o 13😲9:35
uwage zwraca specyficzna budowa popregu.
chodzi o ten?


co do futerka - moze głupie pytanie, ale... jak czesto jest czyszczone?
Wysłane: Dzisiaj o 13😲9:35
Wysłany przez: katija
Umieść cytat
Cytat: caroline  Dzisiaj o 12:56:22
Cytat: katija  Dzisiaj o 12:45:56
jak to nie pomoze to jak Iskrzaczek pomyslimy nad popregiem mattesa. tyle, ze jest strasznie drogi, i co jesli nie pomoze????
owcze futerko kosztuje ok 60-70 zl na allegro wink a wiecej niz jedną podkladkę pod popręg mozna z niego odciąc wink
[na jakichs fotkach, ktore ostatnio wrzucałam moj kon mial taką własnie podkladkę pod popręgiem. wink]

futro juz jest w uzyciu. pomoglo na miesiac. poza tym uwage zwraca specyficzna budowa popregu.
Wysłane: Dzisiaj o 13😲4:28
Wysłany przez: Iskrzaczek
Umieść cytat
tylko tu nie chodzi o futro, bo ja na początku chciałam kupić tę podkładkę mattesa, jednak p. Kostrzewa tłumaczył mi że jeżeli problem jest z budowa brzucha (opisali to na stronie mattesa) to takie podkładki moga jeszcze pogorszyc sytuacje. Chodzi o budowę popregu, poniewaz to wybrzuszenie idzie do przodu odsuwa cały popreg od łokci. Wcale futro nie jest konieczne tylko nigdzie nie znalazłam popregu o takiej konstrukcji i musiałam pogodzić sie z cena mattesa.  Szkoda że nie pomyslałam o pudrze, grunt ze kobyła przestała sie obcierac i teraz zbieram na taki sam skokowy.
to wybrzuszenie jest do przodu a wycięcia są na łokcie
edit: dodane zdjecie
Wysłane: Dzisiaj o 12:56:22
Wysłany przez: caroline
Umieść cytat
Cytat: katija  Dzisiaj o 12:45:56
jak to nie pomoze to jak Iskrzaczek pomyslimy nad popregiem mattesa. tyle, ze jest strasznie drogi, i co jesli nie pomoze????
owcze futerko kosztuje ok 60-70 zl na allegro wink a wiecej niz jedną podkladkę pod popręg mozna z niego odciąc wink
[na jakichs fotkach, ktore ostatnio wrzucałam moj kon mial taką własnie podkladkę pod popręgiem. wink]
Wysłane: Dzisiaj o 12:45:56
Wysłany przez: katija
Umieść cytat
o to mi nie musisz mowic- jak mielismy tu siwke, to kantara z tej przyczyny nie nosila wcale. ale od sprzetu na szczescie nigdy sie nie przytarla. bedzie proba pudrowa i podciaganie nog. jak to nie pomoze to jak Iskrzaczek pomyslimy nad popregiem mattesa. tyle, ze jest strasznie drogi, i co jesli nie pomoze????
Wysłane: Dzisiaj o 01😲3:40
Wysłany przez: Zairka
Umieść cytat
Katija Słońce ja z Zairem miałam podobnie tyle ze on od popręgu obcierał sie nie aż tak często jak od kantara...Ale generalnie probowane były różne popregi, różne kantary i pomógł właśnie puder ukłon
Wysłane: Dzisiaj o 00:32:48
Wysłany przez: katija
Umieść cytat
dopisz dopisz dopisz!!!
Wysłane: Dzisiaj o 00:23:11
Wysłany przez: Burza
Umieść cytat
Jak przez mgłę kojarzę, że mieliśmy kobyłę w poprzedniej stajni która obcierała się od każdego popręgu i było to spowodowane jakąś specyficzną budową łokci... Dopiszę więcej jeśli mi się przypomni.
Wysłane: Czerwiec 18, 2009, 20:36😲7
Wysłany przez: Iskrzaczek
Umieść cytat
Mój koń też sie straszliwe obciera akurat pod łokciami, próbowałam różnych popręgów i dopiero ten: http://www.ihaha.pl/product_info.php?cPath=27_71&products_id=160 pomógł. Okazało sie ze z powodu dużego brzucha popręg spychany jest na łokcie i powstaje obtarcie, ten popręg ma duże wycięcia na łokcie i nawet jak widze że pod popręgiem koń jest spocony to przy starych ranach jest sucho.
Przy okazji: kupowałam go w ihaha i czekałam ponad miesiąc choć usłyszałam zapewnienia ze bedzie za tydzień.
Wysłane: Czerwiec 18, 2009, 19:43😲6
Wysłany przez: katija
Umieść cytat
kon nie jest moj- pytam w imieniu kolezanki. zanim byla jej, nie chodzila w siodle wcale, albo bardzo niewiele (na zasadzie wio). i od poczatku jak byla zajezdzana ma taka tendencje do obcierania sie.
caroline przed kazda jazda jest dokladnie czesane.
Odkopuję 😉
Jako, że sezon letni się zaczął, to i o różnego rodzaju obtarcia/odparzenia nietrudno.
Świeży przykład- właśnie wróciłam z przerwanej jazdy z powodu obtarcia pod popręgiem. Szczęście, że instr. w porę zauważyła, bo po godzinie jazdy rana mogłaby już bardzo nieciekawie wyglądać.
W związku z tym mam pytanko: czy ktoś miał doświadczenie w leczeniu obtarć u koni zasypką Dermatol (taką "ludzką"?
ushia   It's a kind o'magic
28 czerwca 2010 19:26
akurat nie obtarcia, ale leczylam konia dermatolem - bardzo pozytywnie, ladnie wysusza takie saczace ranki, szybko goi
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
29 czerwca 2010 07:40
Mistral, ja dermatolem w hurtowych ilościach traktowałam oskalpowany grzbiet Kulesława. Lato, much od groma, rana bardzo rozległa i sącząca - dermatol czynił cuda. Od tamtej pory jest zawsze w naszej apteczce.
watki zostaly scalone
Hej...
Mam nadzieje że mi pomożecie. W stajni jest jedna klacz która się zawsze obciera przy popręgu... Próbowałyśmy nałożyć misia na popręg ale to nic nie dało...jak się wyleczy to przy następnej jeździe znowu się obciera... Macie jakiś pomysł co zrobić??

Z góry dziękuje
 dublowanie watkow
W wątku o popręgach jest mnóstwo na ten temat, poszukaj.
Właśnie... zmień popręg 😉  Ja też miałam ten problem, zmieniłam na kieffer air tex i mogę rajdy kilkutygodniowe śmigać bez obaw o otarcie. A miśka sztucznego czy naturalnego zakładałyście?? Bo naturalny powinien być ok....
misiek był sztuczny ( niestety) ale masz racje spróbuje znaleźć naturalnego ... bo na dłuższą metę namówię właściciela żeby kupił lepszy popręg ale na razie spróbuje z tym miśkiem... Dzięki.. instruktorka twierdzi że ona ma taką budowę i popręg się za bardzo przesuwa  z brzucha do nogi i właśnie tam przy nodze się obciera .. tak jakby pacha 😀 ( wyleciała mi z głowy końska nazwa :lol🙂
jak to się przesuwa? może za długi/słabo dociągnięty? albo brudny lub to futerko było brudne.
Wszystko czyste i dociągnięte... i się obciera  za każdym razem
Mój hucuł się obcierał od skórzanego popręgu ujeżdżeniowego właśnie dlatego, że brzuch spychał ten popręg 😁 Może popręg profilowany rozwiąże problem??
Namówię właściciela żeby kupił nowy popręg... a na tym czas zastosuje futerko naturalne 😀 😀
A jeśli chodzi o Puder ? to jaka firma ?
mamy podobny problem, tylko że koń pod popręgiem ma taka 'buła' gdzie ma delikatna skóra i się obciera
Polecam dać popręg trochę do tyłu, jeśli koń nie ma brzucha. Polecam 🙂
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
06 listopada 2011 16:42
Z pudrów moim zdaniem najlepszy jest Alantam, bo ma też działanie lecznicze 🙂

ad popręgów- pisałam już w popręgowym wątku, ale napiszę i tutaj.
Mam konia z wrażliwą skórą- bardzo łatwo się obciera. U nas zbawieniem okazał się mattes, a konkretnie to mattes asymetryczny (to ten na zdjęciu caro). Ma duże wycięcia, skóra konia ma kontakt tylko z futrem. Nawet latem przy intensywnym poceniu nie sie nie działo. Bardzo polecam, również ze względu na fajne rozwiązania, jak np. zdejmowane futro czy sprzączki "samo-zamykające się"  🙂
theklaudia- tak z ciekawości zapytam.... czemu nie wezwiesz weta, żeby Ci tę bułę ostrzykał albo po prostu wyciął?? Ja z moim huckiem przechodziłam przez to samo. Jedna buła przy kręgosłupie akurat pod siodłem, dwie pod popręgiem. Nasze buły były zwłókniałymi pozostałościami po ugryzieniu owada. Te pod popręgiem zostały wycięte, blizny ładnie się wchłonęły, ta przy kręgosłupie po długiej walce także zniknęła. A zakładanie popręgu dalej nie zawsze daje pożądany efekt, szczególnie w przypadku krótkich koni. Wystarczy, że się kilka razy zjedzie z górki, koń bryknie i popręg ląduje tam, gdzie go być nie powinno....
kasik- weterynarz był już kilka razy. On ma tą bułę od urodzenia. Nie da się wyciąć bo ma tam naczynia krwionośne i po prostu się nie da -Opinia weterynarza. Akurat to, że dajemy popręg do tyłu daje dużo, bo ta 'buła' przeszkadza w przesunięciu do przodu. Nie jest to bułka duża, ale delikatną ma tam skóra i już. Nic się nie da zrobić... sprawdzimy puder  😉
Odkopuję!
Jestem ciekawa jak sobie już radzicie z tymi obtarciami, szczególnie bułami pod popręgiem.
Szczególnie zainteresowała mnie sytuacja, która opisała katija
Najchętniej jakby ktoś wstawił zdjęcia problemu, może jakoś damy radę zapobiec 🙂
Nie wiem czy w waszych przypadkach pomoże ale ja używałam maści nagietkowej - tania jak barszcz
oraz uszyłam własnoręcznie z grubego polaru (jednak takiego mało mechacącego) rękaw
ten rękaw jest zrobiony z 4 warstw tegoż polaru
przy czym wszystkie warstwy są poprzeszywane aby nic się "wewnątrz" nie zwijało - w przypadku mojej młodej pomogło
No i ważna rzecz - od zewnętrznej strony jest taka dziurka na sprzączkę od popręgu (coś jak dziurka w bluzce na guzik) a puślisko dzięki temu chowa się w środku tunelu a sam tunel się nie przesuwa
jak nie zapomnę to zrobię fotkę - z tym że u mnie nie jest to tunel na całą długość popręgu tylko na część w okolicy sprzączki
No i ważna rzecz - od zewnętrznej strony jest taka dziurka na sprzączkę od popręgu (coś jak dziurka w bluzce na guzik) a puślisko dzięki temu chowa się w środku tunelu a sam tunel się nie przesuwa

eee przystuła??  🤣
eee no fakt 🙂
kiara   Wczoraj to historia, jutro to tajemnica...
30 kwietnia 2013 09:05
Mam klacz obcierającą się pod popręgiem, zresztą nie tylko tam. Koń obciera się nawet na stawach skokowych jeżeli nie pościeli mu się w boksie pól metra słomy.
Do tej pory klacz przerobiła już gumowane popręgi neoprenowe, sympateksowe, bawełniane, + futerko syntetyczne na te popręgi. 👀
Szukam takiego profilowanego popręgu, który byłby dobrym rozwiązaniem. Klacz chodzi w skokowym siodle, więc popręgi ujeżdżeniowe raczej byłyby niewskazane.
Widziałam tego mattesa za 500zł ale i cena powala i jest ujeżdżeniowy.
Środki doraźne typu sudocrem, maść nagietkowa, witaminowa, sirczanowa, puder dla dzieci - nic nie pomaga - w tym miejscu poprostu nie może być popręgu, muszę znaleźć taki jak mattes ale dł 130cm.
Może ktoś wie, jaki popręg mógłby zdać egzamin w tej sytuacji? 👀
asds   Life goes on...
30 kwietnia 2013 09:23
kiara

Ja mam podkładkę żelową z Alfagel i sobie chwalę. Tyle czasu ile ja mam koń mi się żaden nie obtarł. A popręg mam skórzany rajdowy, więc też dosć specyficzny.
1. Mattes robi tez popręgi skokowe
2. Można kupić nakładkę na popręg z naturalnego futra lub żelu - może to pomoże. Futerka syntetyczne takim koniom najczęściej bardziej szkodzą, niz pomagają.
3. Wbrew pozorom dobrej jakości skórzane popręgi nie obcierają (sprawdzone na jednym z moich "obtarluchów"😉. tylko musi to buć na prawdę skóra, nie popręg "skórzanopodobny"  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się