Łęki-Wintec, Daslo, etc.

[Jest to ogólny wątek o łękach]

To może moje pierwsze pytanie :P

Czy łęk do Winteca biały (33-34 cale) jest odpowiednikiem żółtego (32 st.) łęku do Rimmini Pro ?

I jak się mierzy kłąb konia, aby dopasować łęki ?
Żółty łęk do siodła Daslo ma 34 stopnie.
http://www.e-sprzet-jezdziecki.pl/siodla/231-podkladka-pod-siodlo-z-futerka-syntetycznego.html.
Juz kiedyś ktoś pisał, że wsadzał łeki wintec do daslo ale średnio pasowało. Po to każde siodło ma swoje łęki aby nie kombinować z innymi.
A by dokładnie dopasować łęk musisz mieć odpowiednią miarkę lub zaprosić dopasowywacza.
A jak się mierzy w tych stopniach ? Bo za bardzo nie wiem ...
Wintec ma swoja miarkę
http://pasi-konik.pl/pl,product,398669,wintec,miarka,do,mierzenia,rozmiaru,leku.html
tam masz znaczone łęki, po zmierzeniu.
mi bez problemu udało się dwa razy włożyć łęk od winteca do daslo, bez żadnego uszczerbku, więc da się 😉
hugolina009-ze standardowego na jaki ? 😀 Bo wiesz...ja chcę na szeroki 😀
Ale na pewno jest dobry ? Bo kurdę sama nie wiem ;(
Te z Daslo są tanie (i pasujące na 100% do siodeł z Daslo :p) ale nie ma za bardzo jak zmierzyć. Za to z Winteca są 2x droższe, ale mają swoją miarkę, ale-boję się, że jednak do daslo taki łęk będzie zły...

I sama nie wiem co robić 🙁
zamieniałam ze standardu 30 daslo na b.szeroki 34 wintec, i szeroki 32 wintec, mi wymiana nie sprawiła trudności, przy 34 trochę więcej sie namęczyłam, ale jak się okazało, tak samo wchodzi ten łęk do daslo jak do winteca, do którego niby powinie pasować bez problemu, bo oryginalny 😉
no chyba się skuszę....😀
W końcu Winteca mogę zmierzyć (w jeździeckim wypożyczę miarkę) 😀

A masz może jakieś foty siodła (najlepiej z łękiem 😀) ? Jaki to model ?
hugolina009czyli 33-34 wintec (biały), jest taki sam jak 34 daslo ( żółty)??


EDIT: znalazłam post , z którego wiem ,że łęki nie pasują wg jednej forumowiczki:
http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,520.msg668811.html#msg668811
siwaaa niektórzy twierdzą, że nie pasuje... ja sie nie kłóce, nie walcze o swoje racje, nie zmuszam, żeby mi wierzyć 😉  mówie tylko (a właściwie pisze), że mi się udało włożyć łęk wintec'a do daslo, czerwony 32 wszedł bez problemu, 34 troche gorzej, ale do siodła wintec wchodzi mi tak samo...może ja miałam dziwne siodło, może dziwne łęki niewymiarowe, ale dało rade
simma o jakie foty konkretnie ci chodzi? daslo z łękiem winteca? takie mam ale tylko siodła w całości, nie robiłam zdjęć łęku, a teraz już nie mam daslo
Ale jaki masz model ?
fakt, ze do winteca biały łek wchodzi dość cieżko, niebieski np dużo lepiej. Ale przecież siodło z gumy nie jest. Simma- napisałam na wątku o siodłach , ze warto zainwestować w łeki  😎
hugolina009 spoko rozumiem, podałam link z którego doczytałam kiedyś , że nie pasuje.Do tej pory byłam przekonana , że nie pasuje.
A jak z tymi łękami są sobie równe czy wintec 33-34 jest większy od żółtego daslo?
tego sama nie wiem, bo zawsze miałam łęki winteca 😉
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
19 kwietnia 2012 10:27
Czy ktoś próbował wsadzać do winteca szerszy łęk niż biały (wintec ma tylko do białego ) czy inne firmy mają ogólnie jakieś szersze .
Jak ktoś wie to prosze o odpowiedz bo chętnie bym swoje jeszcze ciut poszeżyła .
ash   Sukces jest koloru blond....
19 kwietnia 2012 10:30
Czy ktoś próbowałam wsadzac do winteca szerszy łek niż biały (wintec ma tylko do białego ) czy inne firmy maja szersze łeki i jakie pasują .


napisz po polsku 😵
Isilya   Free Your Mind
19 kwietnia 2012 13:01
gajara18, Wintec produkuje też szersze łęki http://pasi-konik.pl/pl,product,10776406,wintec,lek,wymienny,szeroki.html
Z tym, że teoretycznie są one do siodła Wide, nie wiem czy uda się je włożyć do "standardowego".
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
19 kwietnia 2012 20:23
W takim razie czekam na odpowiedz czy ktoś próbowałam zakładać taki łęk do zwykłego winteca .
Moja koleżanka wsadziła i siodło funkcjonuje, ale było cięzko....
Nie wiem jednak, czy to się nie odbije na siodle, nie bez powodu jest jakaś skala, zakres łęków do określonych typów siodeł.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
19 kwietnia 2012 23:40
myśle że jeśli siodło chodzi na jednego konia pod lekkim jeżdzcem to nie powinno być problemów. Skoro jest łęk to jakieś oparcie konstrukcji siodła mamy ...
ale jakby nie było, im szerszy łęk wsadzasz tym bardziej rozpychasz terlicę, która ma jakąś granicę rozszerzania. Przy bardzo szerokim łęku, który nie został zaprojektowany akurat do tego siodła te naprężenia mogą być za duże i terlica pęknie, a wtedy całe siodło do wywalenia (wątpię żeby naprawa przy daslo czy tańszych używanych wintecach była opłacalna). Nawet jeśli nie pęknie przy wsadzaniu/pierwszej jeździe to długotrwałe naprężenie może baaardzo osłabić strukturę i nawet przy lekkim jeźdźcu może dojść po pewnym czasie do uszkodzenia, którego możesz nawet nie być świadoma.

Ja wymieniałam kiedyś czarny łęk daslo na żółty, i miałam ogromne obawy, że siodło tego nie przeżyje bo w ogóle nie chciało się rozejść i musiałam je cisnąc na chama, a to przecież był łęk zaprojektowany do tego siodła.
u mnie to samo w wintecu: zmiana z niebieskiego na biały nie jest prosta
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
23 kwietnia 2012 23:40
Ja nie miałam problemu ze zmianą tylko ja powoli zmieniałam sykcesywnie ,najpier niebieski ,czerwony aż  do białego ,ale weszlo bez problemów .
Dzięki za odpowiedz .
A, czy jest możliwość, by Wintec 250 nie miał wymiennych łęków? Ktoś się spotkał z takim modelem?
Witam,
poszukuję białego łeku wintec, ma ktoś może na sprzedaż???

Pozdrawiam
ash   Sukces jest koloru blond....
19 lutego 2013 08:09
zajrzyj łaskawie do ogłoszeń. Jest wystawiony na sprzedaż!
Jak łęki winetców mają się do innych firm? Czy są takie same? Bo chciałam wypożyczyć miarkę i pomierzyć siodla....
łęki daslo są proste, wintec mają profilowane, jakby rozszerzone końce np. czarny wintec i daslo to teoretycznie ten sam rozmiar, jednak wintec jest przez to profilowanie nieco szerszy - wsadzałam zarówno wintec do daslo jak i odwrotnie i nie miałam jakichkolwiek problemów z montażem łęków, a siodła miałam różne z daslo rimini, a z wintec - 250, 500, wide, pro dressage.
zielona_stajnia, serio nie miałaś kłopotów z wkładaniem łęku Daslo do Winteca? Ja próbowałam wsadzić zielony łęk Daslo po czarnym Wintec'owskim i myślałam że strzele sobie w łeb... nijak nie chciał wejść.
ash   Sukces jest koloru blond....
20 lutego 2013 07:36
wkładając łęki innych firm niż dedykowane do danych siodeł terlica narażona jest na uszkodzenia.
Nie polecam!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się