Dopasowanie siodła

[quote author=mańka link=topic=95.msg2038908#msg2038908 date=1394781884]
znacie kogoś kto dopasowuje siodła i dojedzie do Opola ??
[/quote]

Mańka, znalazłaś kogoś?
Podbijam to pytanie, najlepiej jeszcze, żeby "pasowacz" miał doświadczenia z przeróbkami siodeł Prestige i chciał przyjechać do jednego siodła w okolice Opola../ Czy znajdę kogoś takiego... potrzebuje skrócić tybinki i wypchać poduszki...
Dziękuję za pomoc.
Magdzior dzięki za odpowiedź😉
Mam w tej chwili do przymiarki siodło Euroriding wszechstronne o rozstawie 33. Miałam ogromną nadzieję, że będzie pasować na mojego haflingera. Ale mam wrażenie, że jest niestety za szerokie. Wcześniej jeździliśmy chwilowo na Kiefferze o rozstawie 30 i było dość wąskie na tej płaskawy kłąb mojego konia. Więc szukałam szerszego ze względu na to, że jak to haflinger jest dość szeroki.
Wracając do euroridinga, siodło bardzo mi się podoba i dla mnie ok, jeśli chodzi o konia to niby na koniu wchodzi mi dłoń na płasko pod łęk przedni a w pionie mieszczą się te 3 palce, ale jak wsiadłam to w zasadzie łęk przedni się jakby położył.. no i wygląda na to, że nici z tego, gdyż wtedy ciężko mi włożyć rękę pod łęk przedni, a w stajni mówili mi, że jak ciężko wchodzi ta dłoń to nie pasuje.
Wrzucam dwa zdjęcia jedno na goło, drugie po próbnej jeździe z zapiętym popręgiem..(trochę jakby siodło zjechało do tyłu, dlatego my jeździmy z napierśnikiem, tylko że tym razem nie zakładałam) czy coś z tego siodła jeszcze można zrobić? może mi się wydaje, że za bardzo ten łęk jest nisko? czy w ogóle daje się takie łęki zwęzić? czy już lepiej poszukać innego siodła?





edit: dopisałam pytanie
Dziewczyny, mogłybyście mi polecić jakieś siodło na tego konia , czy jest to raczej nie możliwe przez internet ?  🙄
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
26 marca 2014 20:37
Najbardziej w oczy rzuca się tył -bardzo mocno nad koniem.
wstaw zdjęcia bez czpraka i z przodu.
rekrea, trzeba by tunel sprawdzić pod spodem, jak szeroki i czy z jeźdźcem w siodle jest prześwit (palcat?).
halo - Dzięki za podpowiedź. Wczoraj chyba byłam zbyt przewrażliwiona. Zamiast palcata zrobiłam test sznurka pod czaprakiem i siodłem siedząc na koniu i jest ok, bez oporu przesuwam , mogę też włożyć dłoń na płasko pod łęk przedni siedząc na koniu. I siodło się nie buja.

A jak szeroki powinien być ten tunel patrząc od tyłu i jak się to mierzy (mierzy się prześwit od poduszki do poduszki przy skórze konia ?)?
rekrea, musisz się przyjrzeć. Obmacać mięśnie po obu stronach kręgosłupa, sprawdzić, czy tunel raczej je obejmuje czy też uciska niefartownie.
Szukałam ale nic nie znalazłam. Orientuje sie moze ktoś, czy w siodła County da sie zmienić rozstaw łęku?? Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz 🙂
Brzask - bez czapraka to wrzuce w piątek bo aktualnie nie mam , a od przodu to takie na tą chwile . Bez czapraka też takie zrobić ?  😉

edit. zapomniałam dodać zdjęć 😁
Zastanawiam się czy nie potrzebuje napierśnika  🤔 Nie zjeżdża mi za bardzo do tyłu?  :kwiatek:
Będę właśnie kupować żel pd siodło i zastanawiałam się chwilę nad czymś podnoszącym tył, ale jak sobie założyłam te siodło samo (bez futra,czy na początku nawet czapraka), to wydaje mi się,że wcale nie jest to konieczne.

Siodło to daslo rimini 16











Po jeździe ślad jest równomierny, wczoraj zwróciłam na to szczególną uwagę.
Dramka, moim zdaniem wygląda ok (zwłaszcza, że koń krzywo stoi, ma lewą nogę bardziej z przodu i przez to popręg wydaje się leżeć dalej 😉 )
Lewą nogę ma dobrze, prawą cofniętą 😉
aaaa rzeczywiście. no to nie wiem 😀 ja bym chyba tak zostawiła, bo koń dość długi i poduszki nie leżą za daleko, ale niech ktoś inny się wypowie jeszcze 😉
W końcu udało mi się zrobić zdjęcia .. Więc : zmieniać czy jest ok ?  😉
Za wąskie?  😵 Intrygują mnie te plamy dwie... 🤔
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
30 marca 2014 21:20
Jeśli po jeździe koń jest spocony pod siodłem w miejscach, które zaznaczyłam kółkami na obrazku, to co jest nie tak? Za szerokie? Po jeździe z żelkiem i bez żelka pod przedni łęk mieści się jeden palec.
Dementek, a to koń z fotki? bo on ma mega! siodło pod górkę.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
30 marca 2014 22:41
Nie, to zdjęcie z internetu akurat  😉 Zaznaczyłam tylko, gdzie koń jest spocony po jeździe (nie licząc popręgu).
Nie mam aparatu, żeby robić zdjęcia koniom.
Przyszłam się skompromitować 😡
Bardzo proszę o opinię na temat (nie)dopasowania siodła do mnie :kwiatek:
Wintec 250, 16,5".
Co sama widzę to, że tybinka za długa, klocki kolanowe spychają mnie do tyłu przez to, a z kolei dzięki temu siadam za bardzo z tyłu i przy anglezowaniu pochylam się do przodu, co daje efekt cofającej się łydki. Dobrze widzę/czuję? Nie umiem usiąść w tym siodle, a jak usiądę to właśnie.. źle.
Ujeżdżeniówka w naszym przypadku wchodzi w grę tylko na wymiar, więc przerzucam się z powrotem na wszechstronne (miałam daslo w rozmiarze 16,5 i na mnie było świetne, niestety dla konia wąskie). Tego winteca kupiłam, żeby mieć coś w miarę dobranego dla konia na tymczasówkę i faktycznie na koniu leży nie najgorzej. Na razie jeżdżę raz w tygodniu, ale muszę już pomyśleć o zmianie. Docelowo chcę zaprzyjaźnić się z winteckiem wide, wszechstronnym. I teraz - brać 16,5" czy już 17" ? A może jakaś konkretna propozycja dla takiego kurdupla? Uwzględniając bardzo szerokiego konia..
Calineczka na czterodrzwiowej szafie 🙄
lussi, nie kupuj Winteca Wide jeśli sama nie jesteś za duża 😉 Ja mam 170 cm/60 kg i Wide jest na mnie za duże nie tyle pod kątem długości tybinki i siedziska, co przede wszystkim samego siodła, które jest mega szerokim naleśnikiem 👿

Jeżeli Daslo było za wąskie to może spróbuj Nortona Rexine? Ono ma z tego co pamiętam wersję Wide, ale siedzisko dużo sensowniej profilowane od Winteca, no i tybinki zdecydowanie krótkie 🙂

Orzeszkowa, dziękuję bardzo  :kwiatek:
Właśnie szukam czegoś z tej półki cenowej, do 2500, ale małego no i szerokiego. Masakra, jak nic nie znajdę dla nas to przerzucę się na westówkę, chociaż mi się nie uśmiecha. Bezterlicówki też za wąskie, mierzyłam freemaxa np. Poszperam za tym nortonem 🙂 dzięki 🙂

Edit: sprawdziłam i jednak nie ma wersji wide w rexine, łęk najszerszy przypomina ten najszerszy daslo, a on był tak o dwa za wąski (w wintecu mam drugi łęk z wide'a, zaryzykowałam bo lekka jestem). Dokładnie nie mierzyłam, ale ogólnie potrzebuję rozstawu koło 24cm.. A koń wcale nie wygląda 🙂
Jak to wygląda??





marysia550, nie za szerokie? Jak dojdzie ciężar jeźdźca, to usiądzie na kłębie. I wydaje się, że zachodzi na łopatkę.
Wcześniej miałam siodło VSD i tam chociaż z łopatką nie było problemu 🙂 Mogę je nieco cofnąć w tył.

Podczas jazdy bat tunelem lekko przechodzi, dłoń wsunąć też się da. Od góry nacisku nie ma na bank. ale nie wiem jaka ma być odległosć przedniego łęku po bokach kłębu...

Jutro spróbuję z żelem. I jeszcze jeśliby coś to dało mogę czaprak z korektą przodu zamówić...
marysia550, trudno by było cofnąć w przód 😉
A tak na serio to moim zdaniem nie masz już za bardzo miejsca na przesunięcie siodła do tyłu, więc musisz sprawdzić, czy przy takim ułożeniu jak na foto są chociaż te dwa palce od łopatki. Jeśli są, to poza tym moim zdaniem siodło wygląda ok, tylko trzeba by jeszcze sprawdzić plamy na czapraku po jeździe, no i czy faktycznie będzie jakakolwiek przestrzeń między kłębem a przednim łękiem gdy jeździec znajdzie się już w siodle.
Myślę, że odrobinkę się cofnie. Z tą łopatką i hucułem to jest tak, że raczej ciężko dopasować coś co ma tybinkę do przodu, czyli siodło wszechstronne i skokowe. Mam taki kawek filmiku i wydaje mi się, że łopatka jednak nie jest uwięziona. ( Sory za jakość, ale to moje dziecko :P )
marysia550, konik jest bardzo krótki, wg mnie też już nie ma gdzie cofnąć siodła, a obawiam się, że nawet przy jego aktualnym położeniu siodło zachodzi na odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Znaczy nadaje sie tylko do bryczki 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się