paszport konia- co i jak?

Podpisz umowę kupna - sprzdaży z mamą na kwotę wolną od podatku i po kłopocie.
_Gaga Dziękuję! 🙂
Mam takie pytanie, jak to jest z wpisem do danej rasy.
Mamy ogierka po ogierze holsztyńskim, matka pół rodowodu holsztyńskiego - cały od strony ojca, a matka matki ma pół rodowodu holsztyńskiego a pół wielkopolskiego i ów ogierek jest wpisany w rasie wielkopolskiej.. a ma tak naprawdę 1/4 rodowodu wlkp a 3/4 holsztyna czyli nie powinien być sp?
Jeśli matka jest KG wlkp a ojciec dopuszczony do uszlachetniania wlkp - to potomstwo będzie wielkopolskie. Proponuję poczytać programy hodowlane na stronie PZHK 🙂
Hej 🙂



Jeżeli powtarzam się z wątkiem to z góry przepraszam. Mam pytanie do osób, które wyrabiały dorosłemu koniowi paszport. Czy w tym wniosku o wydanie paszportu do Gniezna na tej drugiej części co jest miejsce na wyrysowanie odmian trzeba zaznaczyć te odmiany, czy ta cześć wypełnia osoba , która do mnie przyjedzie opisać konia ?  😀


Ala  🤣
Hala osoba która przyjedzie opisać konia wszystko zaznacza.
dzięki za odp 🙂
Siwa953   przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro.. :)
20 sierpnia 2014 07:46
Wysłałam paszport 11/07 i do dziś nie mam zwrotu. Czy powinnam tam zadzwonić do Malborka?
To jest rumuński paszport ale u poprzedniej właścicielki pzhk normalnie zmienił posiadacza
Siwa953, dzwoń! Mi paszport odesłali w ciągu kilku dni.
Jeżeli powtarzam się z wątkiem to z góry przepraszam. Mam pytanie do osób, które wyrabiały dorosłemu koniowi paszport. Czy w tym wniosku o wydanie paszportu do Gniezna na tej drugiej części co jest miejsce na wyrysowanie odmian trzeba zaznaczyć te odmiany, czy ta cześć wypełnia osoba , która do mnie przyjedzie opisać konia ?  😀


A ja mam pytanie do osób, które wyrabiały dorosłemu koniowi paszport. Czy dostaliście do ręki paszport, czy tzw. dokument zastępczy?
зірка, ja mając pełnego Nenena dostałam dokument zastępczy.
Słuchajcie, w paszporcie (tym nowym) w sekcji II - świadectwo pochodzenia, pod imieniem konia jest rubryczka "nazwa handlowa".
Czy można wpisać tam imię inne niż normalne konia i tym "handlowym" posługiwać się np. na zawodach?
A jeśli nie, to po co jest ta rubryka?
Szukałam w necie, ale nie znalazłam odpowiedzi..
Czy ktoś wie czy można "odkręcić" koniowi brak prawa wpisu do księgi? Ma w paszporcie pochodzenie, ma rasę, ale na pierwszej stronie ma wielką czerwoną pieczątkę "brak prawa wpisu do księgi". Czy ktoś miał taki przypadek?
jest to nie do odkręcenia, nie po to ma taką pieczątkę, żeby miał do księgi trafić
Przypadków takich jest dość sporo
A w jakich przypadkach dają taką pieczątkę ?
każda rasa ma swoje warunki wpisu do ksiąg , niespełnienie ich to pieczęć w paszporcie , spotkałam się też z przypadkiem że DNA klaczy nie zgadzało się z DNA ojca i wtedy wbito pieczątkę .
Ja znam przypadek, kiedy w związku sie cofnęli do któregoś tam pokolenia i sie okazało, że jest błąd w rasie. Konkretnie tutaj: http://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-112011.html . Niby wszystko gra, jednak ta klacz nie jest SP, gdyż jej matka- Intryga nie jest SP, bo Trop był typem pogrubianym i w połączeniu z Jerundą SP powinna wyjść rasa typ szlachetny, a tu się ktoś rypnął i wpisał Intrydze SP, a potem Indi, ona dostała czerwoną pieczątkę, jej źrebak również. Wyszło to przy opisie źrebak dopiero 🙁
Możesz jedynie pytać o przyczynę, czemu się tak stało.
Był taki czas, że kilkanaście klaczy od matek plękickich, po elitarnym ogierze zagranicznym ( sport na poziomie GP, uznanie dla ksiąg old, hol, han itp., iluś tam synów uznanych, klaczy z premiami) PZHK pieczętował na czerwono,na szczęście związek old bez problemu uznawał te klacze i wpisywał do księgi🙂 to tak w ramach ciekawostki 😉
W moim przypadku podstawą do uroczej pieczątki na pierwszej tronie był fakt, że 5-miesięczny źrebak był opisany bez matki, bo ta padła. Matka miała i licencję i już coś wcześniej urodziła, więc nie byłoby problemu z danymi genetycznymi. Szkoda, że się tego nie da odkręcić.
Wietrznica, jeden z moich koni został opisany jako "typ szlachetny" pomimo pełnego pochodzenia obojga rodziców. Co więcej nie wpisano wogóle pochodzenia matki. Dość długo starałam się o wpis do jego matki polskich ksiąg (sprowadzona z Niemiec) oraz uznanie klaczy standarbred jako matki dla PKSP (ojciec opisywanego konia był pełnej krwi). Z kompletem dokumentów w tym: badaniami genetycznymi obojga rodziców i syna, licencją obojga, wpisami do ksiag (polskich i niemieckich) itd itp udałam sie ponownie do związku z zapytaniem dlaczego koń nie został uznany w rasie. Zależało mi na tym tylko dlatego, ze chciałam jechać nim MPMK (zwierz był już wałachem). Suma summarum, po przestudiowaniu dokumentów i dodatkowym przeglądzie polowym - zwierzak został uznany w rasie. Czyli się da jednak.
Jeśłi masz badania genetyczne rozdziców - nie powinno być problemu z uznaniem w rasie. Jedyne co - koń może nie mieć prawa do hodowli z uwagi na nie spełnienie innych warunków programu hodowlanego.

etid: literówki
Dzięki _Gaga, ja właśnie jestem w tej sytuacji, że koń jest rasowy (wielkopolski), ale ma brak prawa wpisu do ksiąg. W sumie wychodzi na to, że jednak lepiej, żeby był wałachem.

A propos "typu szlachetnego" - znałam kiedyś folblutkę (z pochodzenia - przodkowie tylko xx, żadnego przekrętu ani braków w pochodzeniu nie było) opisaną przez PZHK zamiast przez PKWK.... co jej napisali w paszporcie? Kod rasy 999 (mieszańce międzyrasowe) i "typ szlachetny" właśnie. Zawsze się zastanawiałam, czy da się jej wyrobić paszport xx, ale że to nie mój koń jest, to na zastanawianiu się skończyło.
Od kilku dni szukam info na temat rodowodu u koni, rozchodzi mi się o to: że jak klacz urodziła źrebaka, opis jest do 6 miesięcy (czyli klacz i źrebak są razem )to matka jest znana. Na jakiej podstawie wpisuje się NN matkę w paszporcie ?

Nie interesują mnie informacje ogólne ale ustawowe. Wie ktoś gdzie mogę szukać ?
monia, widzisz, ale problem polega na tym, że żadna Ustawa nie jest programem hodowlanym. Odpowiedzi na swoje pytanie możesz szukać jedynie w programie hodowlanym konkretnej rasy koni.
Właśnie cały pic polega na tym, że nie ma nic napisane. Sądzę, że wpisywanie matki NN jest bezprawne bo żadne ustawy nie obejmują tego. Zgodzę się, że ojciec może być NN bo nie ma świadectwa krycia ale matka ?
Myślałam, że ktoś wie coś więcej i mi wywali tu ustawy i artykuły .
Żadna ustawa nie obejmuje programów hodowlanych koni, psów, kotów czy kanarków
Od tego są związki (Kynologiczny, czy Hodowli Koni).
Jeżeli natomiast matka nie jest uznana w jakiejś rasie, lub (co gorsza!) ma paszport z wykluczeniem z hodowli - to można , ba - nawet trzeba wpisać NN...
Ja tu piszę o klaczach z księgą główną, nie miałam świadectwa krycia ( chciałam zrobić badania genetyczne ) na ogiera, ale teraz mam wpisaną matkę NN. Czyli robić ogierowi badania, potem klaczy (akurat ta nie miała robionych ) a potem źrebakowi.
Ja chce wiedzieć tylko jakim prawem wpisują matkę NN, jezeli źrebak jest opisywany przy matce.
monia, o to zapytaj lokalny OZHK. Nikt Ci tu nie powie na jakiej podstawie nie wpisanow w rodowód źrebięcia klaczy z KG.
I tak - jesli chcesz mieć pełne pochodzenie , a ogier ma licencję - musisz zrobić badania DNA
NAtomiast sprawa dotychczasowego opisu to temat odo wyjaśnienia z biurem OZHK
Ale ja już wyjaśniałam, oni non stop się tłumaczą że jak nie mam świadectwa krycia to wszystko jest wpisane NN . Nawet te ustawy co mi podają ( pytam dokładnie jakie ) nic na ten temat nie mówią .
Ja tylko chce wiedzieć na jakiej podstawie prawnej tak robią ? Jak oni nie umieją mi wyjaśnić to kto to zrobi ?

monia, jakie ustawy Ci podają?
Swoją drogą pierwsze słyszę , ze jest ustawa dotycząca uznawania koni w rasie i wpisów do paszportu...
Jeżeli nie wyjaśnia Ci tego OZHK zwróć się z pytaniem do PZHK
Ustawa o systemie identyfikacji zwierząt ar.14 . Naprawdę nikt nie umie mi odpowiedzieć na moje pytanie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się