Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

BASZNIA   mleczna i deserowa
22 grudnia 2014 16:18
Sruty sojowej dawalam kubek. Nie wiem ile to bylo na wage, ze 300 gram moze? Ale mlodym wtedy koniom, zaczynajcie ostrozniej. Zwykla sruta z rolniczego skupu.
GMO jest na pewno, praktycznie cala soja na swiecie jest GMO.
seniorek dostaje owies, saracen bio life balancer, sracen Cooling Mix plus HERBS, trawokulki, witaminki Golden Mineral Eggersmann lub Marstall Force w zależności od tego, które uda mi się kupić do tego sianokiszonka z lucerny na zmianę z sianokiszonką zwykłą plus dobra biotynka i coś na stawy :-)
aż mnie serce boli jak to robię, ale tak wyglądał senior jak go kupiłam :-(
o Boże! tak zagłodzić konia - to tylko człowiek potrafi. Quintana wielki medal dla Ciebie za odżywienie konia. A jak u niego z zębami? daje radę wszystko pogryźć?

Basznia z GMO jest problem związany z pestycydami. Tu link do informacji:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zywnosc_gmo_pestycydy_znaleziono_w_krwi_ciezarnych_i_noworodkow_196796.html.
Oglądałam fragment programu w TV - producent zdrowej żywności szukał soi nie GMO. Kupił z Włoch chyba, bio, z certyfikatem, zrobił badania próbki i wyszły pestycydy. Ja bałabym się dawać cokolwiek z soją oraz pszenicą. Też jest  GMO.
a ktos wie ile czasu mija do pierwszych objawów spozywania gmo? bo jak mi babcia ma na tym przytyc i z racji wieku i tak nie dozyc skutków to.. hmm  🥂
ja nie wiem. Ale skutki mogą być różne. Gdzieś czytałam, na jakimś portalu angielskim, że pszenica i soja są uznawane za jedne z możliwych przyczyn uruchomienia Cushinga u koni.
Grace, odpukać koń ma apetyt że aż miło patrzeć 🤣 oczywiście przegląd uzębienia to podstawa i odpukać nie jest najgorzej w stosunku do wieku, na musli się rzuca wręcz, od sianokiszonki odchodzi w przerwie na paszę treściwą  😀 (trochę przesadzam) oczywiście nie gryzie już tak jak młody koń (trochę rozwala) dlatego dostaje odpowiednio więcej papu (biorę poprawkę na to, co niestety wyląduje na ziemi)
BASZNIA   mleczna i deserowa
22 grudnia 2014 18:44
Tak konkretnie to uzywa sie preparatow biobojczych w procesach modyfikacyjnych. I tak, robia duzo szkody. Producent Roundupu zostal w Stanach zmuszony sadownie do ujawnienia wynikow badan-kicha..
Ale co zrobic, co jesc, co dawac....kazdy musi sam zdecydowac. Sami wcinamy az milo, niestety. Zreszta modyfikacje genetyczne nie sa jednoznaczne....ale to juz kompletnie nie na yemat.
no właśnie. Pewnie  wrócimy do podstaw - owies/jęczmień w różnych postaciach, siano/sianokiszonka, trawa, wysłodki, olej, glut, otręby i różne dodatki - drożdże, zioła 😉
eh.. czyli pozostaje czekac na trawe i modlic sie zeby szybko i duzo jej uroslo i byla cale pol roku pod dostatkiem  👀

BASZNIA a  jak dlugo podawalas tę śrutę? i po jakim czasie byl widoczny efekt?
BASZNIA   mleczna i deserowa
24 grudnia 2014 14:38
OBIBOK, skarmilam na dwa konie worek 50 kg. Wyniki po jakichs 2 tyg byly. To byl przednowek wiec zaczela sie trawa i wiecej nie dawalam.
hmm. juz po 2 tyg? ale co dokladnie zaobserwowalas za zmiane? 50kg na dwakonie po kubku 250ml, to na dluzej niz miesiac starczylo co? a jakies efekty uboczne? lupiez czy cos?
BASZNIA   mleczna i deserowa
25 grudnia 2014 21:40
Zaobserwowalam tuczenie ;-)
Nie mialam efektow ubocznych. Ale konie chodzace non stop wiec ew.obrzeki mniej zagrazaly. Nie wykluvzam, ze na tycie skladaly sie tez inne czynniki, ale warto sprobowac mysle. Koszt jakies 80-100 zl.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
25 grudnia 2014 22:06
a ktos wie ile czasu mija do pierwszych objawów spozywania gmo? bo jak mi babcia ma na tym przytyc i z racji wieku i tak nie dozyc skutków to.. hmm  🥂

Ja daję śrutę sojową już ze trzeci rok (a może i dłużej). Nie zaobserwowałam żadnych
objawów 🙂. Moim zdaniem jest to najlepszy komponent wysokobiałkowy, jeśli chodzi o szybkość
i efekty (porównanwczo do lucerny, otrębów ryżowych, makuchu w pelecie, pasz typu build up).
BASZNIA   mleczna i deserowa
25 grudnia 2014 22:25
Po lucernie mialam problemy typu opuchlizny. Po soi nic. Tez uwazam, ze fajny dodatek.
hmm. no sklaniam sie, sklaniam.  👀
opuchlizny oprócz nóg gdzies jeszcze szukac?  🤔
OBIBOK strasznie demonizujesz. Jakby nie było soi gmo to by padła chyba światowa produkcja zwierzęca,  90 % śruty sojowej na rynku jest gmo. I prawie każda pasza ( pomijając już końską nawet) która ma soję, zapewne jest soją gmo i żywi się tym świnie czy kury, w na pewno o wiele bardziej znaczących ilościach niż dorzucimy do wiaderka tym naszym koniom. 😉  Polecam poczytać np. to: http://www.izoo.krakow.pl/zalaczniki/aktualnosci/konferencje/899/wnioski_z_konferencji_GMO.pdf?12072012  Co do przepisów o paszach gmo w Polsce ( materiał z konferencji jest pewnie starszy) znalazłam, że ustawa została znowelizowana na dzień dzisiejszy o dopuszczeniu używania tego typu pasz do 2017 roku.

A opuchlizny to nie skutek gmo, tylko za pewne przebiałczenia. Owsem też można konia przebiałkować, a paszami wysokobiałkowymi tak jak soja czy lucerna, otręby ryżowe pewnie kilka razy łatwiej. Dlatego trzeba pilnować dawkowania, obserwować, a koń ma pracować. Od samej obecności białka konia nie przybędzie.

ms_konik

a w jakich ilościach podajesz ?  Nie musi być dokładnie, ale chodzi mi o rząd wielkości w stylu: szklanka po nutelli, pół miarki pavo itp.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
26 grudnia 2014 13:22
Alaska,
tak standardowo to wszyscy dostają po około 200-300 g,
niektóre zwierzaki dostają po pół miarki pavo- myślę, że to około 0,5 kg.
Nie wiem w którym wątku mam się podzielić swoją dzisiejszą radością, myślę, że ten jest najadekwatniejszy 😀. Pomimo jeszcze nie zaawansowanego wieku (17 lat) zostaliśmy już na dobre emerytami dwa lata temu ze względu na chorobę serca. Ostatnio walczyliśmy z opuchliznami i było naprawdę cienko już... Dziś jechałam do stajni z duszą na ramieniu (temperatura na minusie, spodziewaliśmy się nawrotu obrzęków, które towarzyszą spadkowi temperatury) a wesoły emeryt spaceruje po łące, w świetnym humorze i bez żadnej opuchlizny. Każdy dzień się liczy, więc bardzo się cieszę, że miał taki dobry dzień  💘.

Zrobiliśmy kilka pamiątkowych zimowych zdjęć z tego wspaniałego, łaskawego dla nas dnia.
Trzymajcie kciuki za łaskawą pogodę dla nas  :kwiatek:.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
26 grudnia 2014 17:49
Mój mnie dziś zaskoczył- wyszliśmy postępować w ręku.... skończyło się lonżą, bo na uwiązie był nieznośny z poświąteczną 'wścieklizną' kopyt

Foto
bjooork, te ostatnie zdjęcia, gdzie seniorek na koniec uwalił się do wytarzania - biją wszystko! 🙂
bjooork widziałam już na fejsie, myślałam, że moja kobyła to stary świr, który nigdy się nie zmieni, ale Twój to bije ją na głowę.  😂
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
26 grudnia 2014 19:12
Dzięki dziewczyny - mnie już to zachowanie bawi, choć jak ostatnio zdjął stajennemu czapke z głowy to myślałam, ze sie ze wstydu pod ziemię zapadnę.

Grace bo wyjście bez tarzania to się kompletnie nie liczy - z ostatnich osiągnięć odwróciłam na chwilę głowę w trakcie lonży na czambonie i wolałam się nie odwracać, jak usłyszałam stęknięcie... Staremu czambon kompletnie nie przeszkadzał w niczym
bjoork
Oj, bo śnieg parzy przecież!

U nas statecznie, nasza seniorka ma lekki uraz do śniegu (podobno jako młody koń miała wywrotkę), ale pohasać po śniegu kłusikiem lubi 🙂
[img]https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/10452371_855059891180785_8236258782692552618_n.jpg?oh=15781e6a994e54c96a92ca55b19cd9b4&oe=55433403&__gda__=1430743861_52cc7ec407908b04cff2bc24c00a1245[/img]
BASZNIA   mleczna i deserowa
26 grudnia 2014 22:20
Dokladnie jak pisze Alaska, opuchlizny od ew. przebialczenia. Na nogach.
Naturalsi, pięknie Chorał wygląda!
BASZNIA ok 😉 a są gdzies na forum fotki twojej babcinki przed i po? 😉
Naturalsi piękne konisko, armara też piękny koń
bjooork za to Twój kopytny bije wszystkie na głowę, bosko, taki piękny wiek i jeszcze tyle radości w nim, cudnie, nie mogę się napatrzeć :-)
BASZNIA   mleczna i deserowa
27 grudnia 2014 19:52
OBIBOK, czytaj prosze dokladnie. Wyraznie pisalam, co Babcia-nie moja wiec zdjec za duzo nie mam, dostawala, i ze soje dawalam innym koniom, wtedy mlodym dosc.
A swoja droga co te zdjecia maja Ci dac?
denerwują cie moje pytania widze.  🤔 
zdjecia chcialam zobaczyc z ciekawosci- co mialas na mysli piszac o ogromnej zmianie u staruszki. ale nie klopocz sie.
desire   Druhu nieoceniony...
28 grudnia 2014 21:13
denerwują cie moje pytania widze.  🤔 
zdjecia chcialam zobaczyc z ciekawosci- co mialas na mysli piszac o ogromnej zmianie u staruszki. ale nie klopocz sie.


OBIBOK, też pomyśl, że skoro nie koń od Baszni to w pensjonacie u niej i nie wiem czy byłabym zadowolona jako właścicielka konia jakby ktoś sobie takie zdjęcia 'porównawcze' na forum wstawiał...  🤔wirek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się