kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

[quote author=Diakon'ka link=topic=1412.msg269150#msg269150 date=1244211976]
zdania są podzielone, tu można poczytać:
http://voltopiry.pl/forum/index.php/topic,1515.0.html
ja polarowych bez podkładek nie zakladam - po co przegrzewać ścięgna?
zresztą akrylowych i polarowo-elastycznych też nie używam bez podkładek.

eeee, a zalozenie podkladki, czyli 2 warstw materialu przedzielonych gabka to nie przegrzewa?
polar jest cieply, ale przewiewny - a z windstopera to owijek sie nie szyje...
[/quote]

Ja ci powiem że nogi mojego konia po jeździe z podkładkami wyglądają lepiej niż po samych polarach. Wydaje mi się różnież że są lepiej chronione. I generalnie cokolwiek nie ubierzamy na końskie nogi i tak będą ciepłe po jeździe. Ale od tego się nie umiera 🙂
Graba.   je ne sais pas
07 czerwca 2009 10:55
ushia, dziękuję :kwiatek:
Calathea   Czarny Książę
07 czerwca 2009 11:07
Ehh... mam takie pytanie dotyczące lonżowania konia.
Więc mój problem wygląda tak:
Gracja na lonży tyle o ile chodzi. Zawsze były z tym problemy, bo tu ścinała, tu ciągnęła za bardzo, ale nie w tym rzecz... Od jakiegoś czasu zaczęła się rzucać na osobę lonżującą i nie potrafię sobie z tym poradzić. Próbowałam wielu sposobów, nawet raz do mordobicia doszło, że zamiast pomóc wywołało to coraz większą agresję. Może ktoś z was jest mi w stanie pomóc, coś doradzić?
Niby taka głupia sprawa, ale jednak.
Za wszelkie informacje w tej sprawie będę wdzięczna.
ushia   It's a kind o'magic
07 czerwca 2009 11:32
po pierwsze, to moj ukochany kobyl ma tak samo na imie 😉
po drugie, tak moze nieco bardziej pomocnie:
przegladnij sobie te watki:
http://www.voltahorse.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=8720
(cholera, drugiego, nie tak dawno tutaj zalozonego nie moge znalezc - ale go dopadne tylko pozniej 🙂
Tu my_karen pisała o podobnym problemie http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,4284.0.html
ushia   It's a kind o'magic
07 czerwca 2009 11:38
o, to wlasnie to czego nie moglam znalezc  :kwiatek:
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
07 czerwca 2009 12:28
To teraz ja, myślę, że odpowiedni wątek🙂
Więc tak...Pracujemy ponownie z kobyłką na mięśniami. Szyjka wyglada już jako tako, grzbiecik też... ale zad ruszyć sie wogóle nie chce. Pilnuje ją, żeby cały czas był podstawiony i to się udaje ale... Czy można sprawić aby ten zad jakoś wyglądał pracując tylko z ziemi i przeważnie tylko w stępie? 🤔
caroline   siwek złotogrzywek :)
07 czerwca 2009 12:32
Robaczek M., w stepie i z ziemi:
- ćwiczenia rozciągające - wyciąganie tylnych nóg do przodu i krzyzowanie (w ksiązkach dot. masażu i tych cwiczen one sa porzadnie opisane)
- chody boczne
- piaf w rece 😉

a w stepie z siodla - przede wszystkim:
- przejscia
- wydłuzanie i skracanie wykroku
- chody boczne
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
07 czerwca 2009 12:45
caroline Dziękuję :kwiatek:
Czyli jeszcze nie wszystko stracone🙂
Proszę powiedzcie mi jak się ma rozstaw łęku prestige do euroridinga? jesli mam prestige 34 to odpowiednik euroridinga.... ? 3,5?
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
08 czerwca 2009 12:37
W lopatce do wewnątrz koń przeplata zarówno przednie jak i tylne nogi?
ushia   It's a kind o'magic
08 czerwca 2009 15:42
eeeee, po mojemu to żadne
ale uscislij prosze co rozumiesz pod pojeciem "przeplata nogi" - krzyzuje je?
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
08 czerwca 2009 18:46
tak ,miałam na myśli przeplatanie 😉
Nie przeplata zadnych🙂 po prostu przednimi schodzi ze sladu🙂
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
08 czerwca 2009 18:56
no tez tak myslalam,ale przegladajac jedna ze stron internetowych z poradami bylo pokazane jak kon przy rzekomej łopatce do wewnątrz przelata zarówno przedni jak i tylne nogi...ale jak wiadomo w internecie różne rzeczy można znalezc,wiec wolałam sie zapytac 😉dziekuje za odpowiedz 😀
Jako żółtodziób mam pytanie do znawców, co robić w przypadku gdy koń nie chce podawać nóg do czyszczenia ? dopiero po dłuższym siłowaniu podaje 🙁
deborah   koń by się uśmiał...
09 czerwca 2009 14:19
ja pukałam lekko kopystką w koronkę przy strasznym uparciuchu mówiąc daj nogę
nauczył się tylko trzeba mieć wyczucie 😉
A ja mam pytanie : Jaka jest różnica między np. L1 a L4 ?
Mam nadzieję że wiecie o co mi się rozchodzi  🙂
mimo że ja nie laik, to na zębach końskich się nie znam, młode konie mają mleczaki?
do jakiego wieku im zęby wypadają??
zobaczyłam u mojego dwulatka, że ma jednego wystajęcego do przodu zęba (pod spodem chyba ma innego), obok niego ma jeszcze jednego zęba, od którego kawałeczek jest odłamany ale nadal trzyma się dziąsła i jescze obok jest mała ranka bo wyrasta kolejny ząb i to wszystko razem z dzięsłem się rusza, mocno  🤔
L4 jest trudniejszy😉 w L1 sa 3 chody podstawowe, zmiany kierunku i kola w galopie, w L4 - serpentyny w klusie i zucie z reki🙂
Wilejka   nie. na wiele sposobów !
09 czerwca 2009 20:09
Jakie są oznaki próby dominowania człowieka przez konia ? Do głowy przychodzi mi tylko podszczypywanie i jedzenie trawy spod ludzkich nóg, kiedy jest się z koniem na spacerze. Coś więcej ? A na jeździe ?
próby zdominowania człowieka? zaczyna się zazwyczaj od delikatnego włażenia w "prywatną strefę" -> "wyczajenie" co się w środku człowieka dzieje [czy się boi, czy jest niepewny, czy jakiś taki "nieprzywódczy"...] następnie próby przesuwania człowieka wg widzimisię konia, delikatne włażenie na człowieka, trącanie nosem by człowiek zrobił chociaż pól kroku wg woli konia, trącanie nosem i niby wąchanie, wąchanie, później dochodzi wyprzedzanie człowieka przy np. prowadzeniu na czymkolwiek [uwiąz, lonża, wodze], aż w końcu delikatne podszczypywanie, aż w końcu ugryzienie, następnie deptanie człowieka, włażenie na człowieka, przesuwanie człowieka z większą siłą, kopanie jak się jaśnie koniowi coś nie spodoba, aż dochodzimy do momentu, kiedy koń nic sobie z człowieka nie robi i np. na uwiązie koń prowadzi człowieka, a nie odwrotnie.😉
Na jeździe w sumie mi za specjalne pomysły na zdominowanie człowieka nie przychodzą, bo ta dominacja końska zaczyna się na ziemi. Z siodła to koń może próbować buntować się np. na wymóg większego zaangażowania niż człaptanie tempem ślimaczym czy na zbyt mocne maglowanie w pysku, najpierw trzepiąc nerwowo ogonem, kładąc uszy...później trzepiąc bardziej nerwowo, rzucać "złe" spojrzenia, aż w końcu uczynić jakieś ładne bryknięcie z zadka czy z krzyża a czasem i z zadka i z krzyża, by delikwenta usunąć skutecznie z własnego grzbietu. 😉
To takie przykłady "z życia wzięte".
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
13 czerwca 2009 23:21
Jaka jest różnica między wędzidłem oliwkowym pełnym z płaskim łącznikiem mosiężnym a wędzidłem pustym i z takim okrągłym łącznikiem mosiężnym?
gracja Jeśli chodzi o różnicę w działaniu to... koń to jeden wie  🤣
Pytanie mam trochę pokręcone, no ale...
Czy jeżeli koń chodził pod siodłem dwa dni, potem zrobię dzień przerwy (tylko padok) to można po tym dniu przerwy zrobić jazdę skokową? (przeszkody ok. 50cm). Koń chodzi regularnie.
trupka   Czterokopytne uzależnienie ;)
14 czerwca 2009 21:18
Często przed zawodami robi się koniowi 'dzień wolny' żeby miał powera, więc myślę ,że tak można.Choć ja tez laik 😉
Często przed zawodami robi się koniowi 'dzień wolny' żeby miał powera, więc myślę ,że tak można.Choć ja tez laik 😉


ja nigdy nie spotkałam się z robieniem dnia wolnego. Lekka jazda i owszem, zeby nie zmeczyć ale nie żeby koń stał (czy tylko padok)
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
14 czerwca 2009 21:50
gracja Jeśli chodzi o różnicę w działaniu to... koń to jeden wie  🤣

no właśnie  🤔wirek:  ,
to może inaczej
konie wolą puste czy pełne tak teoretycznie bo wiem , że są gusty i guściki. Które ma mocniejsze działanie?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
14 czerwca 2009 23:00
Gracja nie ma właśnie reguły, które koń będzie wolał. Wędzidło pełne jest stabilniejsze w pysku, a puste jest lekkie ale dużo mniej stabilne w pysku. Naprawdę nie ma reguły, które lepiej się sprawdza generalnie.
co to są ostrogi u konia?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się