wrzody żołądka

tereska, po kapsułce do śniadania i do obiadu druga.
Mam zagwozdkę. Dzis konczyny kuracje zalecana. Ale chciałam jeszcze przez tydz pociagnac po 1 tabletce czyli 1/4 pelnej dawki aby na spokojnie z niej zejść. Ale okazalo sie, ze we wtorek mamy gastro. I pytanie czy jak w poniedziałek wieczorem dostanie omeprazol i ulgastrol to bedzie " w jakis sposob" przeszkadzalo podczas badania?

U koni nie znalazlam a u ludzi różne teorie. Że nie przeszkadza a gdzie indziej, że trzeba odstawic 2 tyg przed...
Nie znam jeszcze dokladnej godziny badania. Ale mozliwe, ze bedzie jak ostatnio koło południa. Nie chce zaszkodzic a z drugiej strony chciałbym oslonic żołądek przed mega nerwem. Noc jako tako ujdzie, ale od rana bedzie wkur. że nie moze jesc.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 czerwca 2023 14:29
siwaaa, To nie przeszkadza, ja wszystkie kontrole miałam ja lekach. Takie było zalecenie, żeby kontrola była przed zakończeniem podawania leków, żeby nie przerywać w razie W. I tym sposobem byliśmy rok na lekach, bo się chłopak nie goił 🙄
zembria, czytałam cały wątek przed nasza gastro i pamiętam wasza walkę.... To mnie pocieszyłaś. Miałam pytać wetki jak da znać o której będzie. Ale ze od momentu, kiedy wiem że będzie to mam już schizy.... Stres ogromny. Choć na 99,9%wiem, że te małe zmiany mamy po leczeniu w marcu, jak wet ratował i na koniec powiedział, że dal już leki każdej kategorii. A było tego od groma...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 czerwca 2023 14:42
siwaaa, To macie dużą szansę na wyleczenie, bo jeśli to był faktycznie taki czynnik jednorazowy (leki) i już nie występuje, to największe szanse na wyleczenie do 0 są.
zembria, taką mam nadzieję. Jeszcze doszły powikłania po tym. Rozwalona tętnica szyjna ( wetowi 2 razy rozwarstwil się venflon....). Zaczęło się babrać, mega spuchła szyja, zrobiło się dzikie mięso, mega dużo ropy. Codzienne wyciskanie ropy, więc to go musiało też mega stresować plus sam ból. Dezynfekcja, smarowanie.... Prawie że nie ma śladu już na szczęście. Gdyby miał wrzody wczesniej plus to wszystko, to tak mi się wydaje, że mogły mieć więcej niż 1i 2 st.
To brzmi bardziej jak podanie leku, który albo działa drażniąco albo od złgo wkłucia. Tętnicę bym chyba zostawiła w spokoju, chyba, ze był uraz mechaniczny, ale trudno byłoby opanować krwotok z tętnicy szyjnej 🙂
Widziałam kiedyś jak ktoś podał iwermektyne i.m. Koń miał piłkę do koszykówki na szyi, otwierane, płukane, babrało się tygodniami. Koń nie mógł się ruszać, jadł z wysokości własnego nosa tylko.
tajnaa, dobra, źle napisałam. Tak czy siak było to na pewno po wkłuciu. Ogólnie wet po wbiciu venflonu, próbował go jakoś otworzyć czy coś tam wciskał na końcu ( nie umiem wytłumaczyć 🙂😉 I zaraz wyciągał, to to co było wbite było rozwarstwione. I tak 2 razy
... Na wieczór szyja razy 2. Tak wyglądała szyja po jakimś czasie. Ale chodzi mi ogólnie, że to raczej też miało pewnie wpływ na zmiany w żołądku. Choć szukaliśmy guza, nie wrzodow 🙂 na szczęście wyszły małe zmiany. Dzikiego mięsa też już nie ma. Ale 3 równe tyg nie jadł, sianem pluł jak stary koń bez zębów.
IMG_20230419_175908.jpg IMG_20230419_175908.jpg
IMG_20230419_174904.jpg IMG_20230419_174904.jpg
To na pewno miało wpływ na rozwój wrzodów - ból = stres. Nie wspomnę do niechęci/niemocy spozywania pokarmów przez bolącą szyję.
Fakt - kiepsko to na fotkach wygląda. Najwazniejsze, ze jest OK.
tajnaa, było gorzej ale nie mam zdjęć. Kochane konisie zrobią wszystko aby człowiek się nie nudził hihi.
O tak! Pod tym względem są niezawodne 8)
Update kobyłowy: jedziemy z kuracją sterydową na RAO + jednocześnie próbujemy nie pogorszyć wrzodów. Koń wpierdziela tonę supli, ale wyraźnie lepiej się czuje, mimo upałów. Jest spokojniejsza, mniej nerwowa, jakby w końcu mogła odpocząć od bólu. Mega mnie to cieszy 😍 i polecam dr Biazik! - mega kompetentna osoba i przy okazji bardzo sympatyczna 🙂 i mimo natłoku pacjentów zadzwoni, odpisze na sms gdy mam pytania 😍
Poncioch, A jesteście w trakcie leczenia wrzodow? Czy dajesz coś osłonowo przy sterydzie?
Na razie działamy osłonowo: kwas hialuronowy, resweratrol, beta-glukan, lecytyna, lukrecja, rokitnik, algi. W zaleceniach mamy jeszcze aloes, ale nie łączymy go z lukrecją. Jako baza pasza dla wrzodowców, makuch lniany i z czarnuszki, sieczka z lucerny i jak najczęściej mesz na bazie siemienia lnianego i otrąb ryżowych. Jeśli olej, to lniany, nie podaję kukurydzianego.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
29 czerwca 2023 10:50
Ktoś podaje aktualnie sukralfat w saszetkach? Lub w paczce, granulki.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 lipca 2023 16:47
Sami szcześliwcy tu i nikt aktualnie nie leczy 😅 Mam do oddania 2 saszetki ab-sukralfate, może komuś potrzeba?
Mam problem z utuczeniem konia. Koń na diecie bez siana i trawy...poza wrzodami ma jeszcze inną chorobę i nie może jeść ziaren zbóż ani wyslodkow buraczanych czy innych. Poszukuję paszy która nie zawiera tego ale zawiera coś co pomoże mu chociaż trochę się zaokrąglić. Macie jakieś pomysły ?
julia, Otręby...? Pszenne, owsiane, ryżowe...? Chyba tylko tyle zostaje. A jak te trawokulki? Może makuch lniany? W ogóle, makuchy?
julia, jak bez siana i trawy? Nie dostaje żadnej paszy objętościowej? To co on je? Co może jeść?
Nie ma chyba paszy, która nie zawiera ani zbóż ani sieczki ani wysłodków, ani makuchów.. otręby to też część zboża... a na samej marchwi koń długo nie pociągnie...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 lipca 2023 09:59
julia, https://www.forhorses.pl/mesz-dla-koni-speedy-mash-20kg-spillers-p-236.html a to? Tam w składzie są niestety wysłodki, ale mało, niewielki dodatek tylko. Napisz może konkretnie co jest koniowi, jakie ma choroby i wykluczenia, bedzie zdecydowanie łatwiej coś poradzić. Makuch lniany jest super na podtuczenie, ale samym makuchem konia nie wykarmisz.
Koń je trawokulki i otręby ryżowe w formie papki. Aktualnie podaje mesz i troszkę musli nisko skrobiowego, ale boje się dać mu tyle ile zaleca producent.
Koń jest z szeregiem zaleceń po szpitalu. Ale już większa ich część się nie sprawdziła np stopniowe włączanie siana lub trawy powodowało kolki i bóle.
Koń ma problemy z jelitem ślepym. Bardzo słabo ono pracuje. Więc nie może jak inne konie mieć trawokulek do woli bo zjadłby je wsyztskie na raz. Karmię go co 2 godziny i kolka.
Jest jednak chudy i chciałabym go doprowadzić do jakiegoś stanu, powiedzmy niech będzie szczupły...chociaż.
Stopniowo zwiększam ilość trawokulek ale już w tym momencie dostaje 5 kg na dobe. W nocy obgryza drewnianą konstrukcję boksu🤦.

Trochę go rozumiem, nie ma co robić bo normalnie jadlby siano. Dlatego daje to musli żeby może dluzej miał uczucie sytości.

julia, jelito slepe to jest rezerwuar bakterii i mikrobow do trawienia.
Może potrzebujesz specjalnych probiotyków itd. do żarcia?

Z tuczących rzeczy to są makuchy lniane, makuchy z czarnuszki, śruta sojowa itd.
kotbury, myślę że to nie to. Przez ostatnie dwa lata sprawdziłam już chyba wszytsko a koń i tak trafił na sluzewiec.
Makuch, wytłoki i wysłodki są zabronione.
julia, nadal nie wiemy co koniowi jest, więc ciężko doradzić. Poza tym skoro odpada zboże, otręby, wysłodki, makuchy, trawa i siano to chyba nic innego konie nie jadają...
Próbowałabym może z sianokiszonką. Tylko pewnie też mu nie wolno...
_Gaga, no napisałam co wiem.🤷
Nie masz żadnej diagnozy z kliniki? Wrzody? Skręt? Operacja? Leczenie zachowawcze? Zalecenia? Co wet prowadzący na całokształt?
Piszesz jedynie, że koń nic w sumie nie może jeść, więc wcina stajnię... 🙁
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 lipca 2023 07:53
julia, Ale on ma jakieś alergie na wszystko czy co? Ja też nie bardzo rozumiem, co jest grane. Ciężko coś pomóc, nic nie wiedząc.
BUCK   buttermilk buckskin
03 lipca 2023 09:56
julia a tłuszcze ? w chorobach takich jak CPL, CPPD, hiperkeratoza to dawka dzienna tłuszczów sugerowana jest na poziomie 30% kosztem nawet objetościówki, czyli zatem to jest realne
julia, właśnie a oleje?
Mam pytanie. Jakie ilości paszy treściwej podajecie swoim wrzodkom? Mój ze względu na wiek i kłopoty z zębami musi dostawać wszystko w formie papek. Wiem ze ideałem jest podawanie co 2h małej porcji, ale to opcja mało realna jeśli kon stoi w pensjonacie a nie w moim ogródku.

Niestety kon nie radzi sobie już z sianem, nie chce tez jeść większości sieczek (szczególnie jak dostanie je same).

Jak duże mogą być wiec posiłki treściwe? By nie podrażnić żołądka a zeby jednak pomoc mu w utrzymaniu masy?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się