ciąża, wyźrebienie, źrebak

Perlica, W jaki sposób zmiana ogiera właśnie po trzeciej nieudanej inseminacji wpływa na sukces kolejnej? Opisz proszę jak to działa, bo to przekracza moją wiedzę.
olq, czyli biopsję robiłaś. To też można zrobić, aczkolwiek chyba najpierw bym wolała powtórzyć wymaz i zrobić go z cytologia. Narazie wykluczylam problem z nasieniem, pod mikroskopem dwa dni po pobraniu zasuwalo jak wściekłe.
Może uczulona na rozrzedzalnik? albo zapalenie postanówkowe? sprawdzaliście czy się płyn nie zbiera po insemiacji?
tajnaa, sprawdzaliśmy, poprzednio dostała przy inseminacji dexametazon i była plukana 6h po. Tym razem obrzęk spadł elegancko więc bez dexu, a po inseminacji płynu było tyle co nic, jakiś pojedynczy nawet nie 1cm kawałek, więc tylko oxy 3 dni żeby już nie grzebać. To jeszcze wywoływana ruja, pękły 3 pęcherzyki więc liczę na chociaż jeden zarod z tego
melehowicz, a skąd ja to mogę wiedzieć?
Nie jestem naukowcem,ani hodowcą.
Tak zalecał wet i doświadczeni hodowcy. Po zmianie ogiera, cyk i już.
Perlica, może tak być, że jest jakaś niekompatybilnosc genetyczna, która ujawnia się na tak wczesnym etapie rozwoju zarodkowego że nawet nie da się zaobserwować ciąży na USG (zarodek na 12 dzień ma 1 cm i na USG to pryszcz, ale od dwóch komórek do 12 dniowego zarodka jest długa droga w sensie tego co się dzieje na poziomie komórkowym). Jednak no są często inne, łatwe do wyeliminowania (jak się je już zdiagnozuje) przyczyny. Mi się osobiście taka niekompatybilnosc nie zdarzyła, fałszywie negatywny wynik posiewu z wymazu macicy dwa razy, w obu przypadkach paciorkowce (full disclosure jestem hodowca, kiedyś byłam naukowcem 😉 )
karolina_, rozumiem. Zupełnie logiczne. Dziękuję za objaśnienie.

To jak.to, że 10% ojców wychowuje nie swoje dzieci, nie mając o tym pojęcia😅bo nie pykało, a tu raz z innym samcem i pyklo😂🐴
U ludzi jest kilka innych czynników które na to wpływają, że dane plemniki nie są w stanie nawet zapłodnić komórki jajowej, nie tylko same problemy genetyczne. Wystarczy nie odpowiednie pH pochwy. Dlatego właśnie czasem pary starają się o dziecko, nici, zmieniają partnerów bo związek tego nie wytrzymał i bach ciąże
Może być, że ogier nie pasuje, ale raczej resorbowałaby.
Wrzucam jeszcze parę fotek mojego źróba.
IMG_2915 (1).jpg IMG_2915 (1).jpg
IMG_2920 (1) (1).jpg IMG_2920 (1) (1).jpg
IMG_2926 (1).jpg IMG_2926 (1).jpg
anetakajper   Dolata i spółka
08 lipca 2023 13:01
tajnaa, bardzo ładny
xxagaxx, a u koni też tak jest?
Perlica, przy inseminacji to akurat pH pochwy klaczy nie ma znaczenia, plemniki nie mają z nią styczności
tajnaa, śliczny!

Rozcieńczalnik/odżywka dla nasienia ma znaczenie.

Coś w tym „zabobonie” o zmianie ogiera też musi być bo słyszałam to wielokrotnie w różnych krajach od różnych hodowców. Mądrości, nazwijmy to, ludowe, z nikąd się nie biorą - może za jakiś czas zjawisko zostanie naukowo wyjaśnione 😉
Iskra de Baleron, Tyko dlaczego po trzeciej nieudanej inseminacji? W hodowli za dużo jest ludowych przesądów. Szczelnie ze mechanizm jest taki, ze odrywają się łatwo od źródła powstania i zaczynają żyć własnym życiem.
Gillian   four letter word
09 lipca 2023 11:54

tajnaa, ostatnio gdzieś mi przelecial jakis młodziak po Radius na ślązaku.. 🙈 bez sensu takie mixy

adriena,

Czemu bez sensu? Mam Ślązaczkę w nowoczesnym typie, skoczna, rusza się - będę myśleć na kryciem za jakiś czas i chodzą mi po głowie lekkie ogiery skoczki.
melehowicz, ma to sens statystyczny. Zakładając 50% szans na ciążę w każdym cyklu przy transporcie nasienia schłodzonego, po trzech cyklach masz 87.5% szans na ciążę, z kolejnymi cyklami to prawdopodobienstwo rośnie już powoli. Dobry moment żeby coś zmienić i zacząć kombinować.

Do poczytania:
https://info.selectbreeders.com/blog/bid/134012/A-Review-of-Reports-for-Reproductive-Efficiency
Gilian w tym przypadku nie pykło, ojciec super a potomek bardzo kiepski. W takich mixach to za duzo przypadkowości.
Gillian, bez sensu, bo chcąć mieć konia skokowego to kryję się klacz skokową ogierem skokowym.
Ślązaki z uwagi na specyficzną budowę łopatki to nie są konie do skoków po prostu, po co produkować takie dziwadła?
anetakajper   Dolata i spółka
10 lipca 2023 11:08
Perlica, wyjdzie koń nie jakieś dziwadło. Może okazać się, że nie będzie skakać i tyle. Jak śl. ma dolew xx 1/2 albo więcej to warto próbować takie konie potrafią być naprawdę skoczne i szczere.
anetakajper, moje doświadczenia są inne z takimi mixami, nawet 75% xx śląskie bywały.
Bardzo niefajnie wspominam jazdę na nich, biegały one kiedyś wyścigi i to jako drugo grupowe.
Ogólnie walnięte i kontuzyjne.
Znam tylko jedną klacz półśląską, która udanie chodziła wkkw do 1*, była zdrowa i miała fajna głowę.

Ja po prostu tego nie rozumiem i nie pochwalałam, tak jak nie wiem: hybrydy u psów. Konie do skoków mają swoje linie skokowe , więc nigdy nie zrozumiem potrzeby tworzenia takich mixów i poźniejszego żyłowania ich itp.
Co innego dolew xx, a co innego tworzenie dziwnych mieszanek.

Gillian   four letter word
10 lipca 2023 12:42
O kurde to dobrze, że moja kobyła nie wie, że nie jest skokowa bo sadzi jak powalona 💩 nie oceniałam łopatek bo byłam zajęta próbą wysiedzenia pracy grzbietu jaką pokazała 💩 Czas pokaże, moje plany są mocno dalekosiężne.
anetakajper   Dolata i spółka
10 lipca 2023 12:54
Perlica, Ja dobrze wspominam jazdę na takich mixach śl/wlkp. oderwanych od pługa. Ruszały się prawidłowo, skakały dobrze. Jedna była bardzo delikatna w jeżdzie, druga trochę szła na przeszkody, trzeci to miś skakał fajnie, ale poszedł do uj, czwarta była mała, ale też przyjemna i moja obecna ostatnia z rodzeństwa- Skakać skakała chętnie, ale chodziła uj. bo miała przykurcz i ją oszczędzaliśmy. A teraz mam "małe" prymitywne mixy 🙂

ale jak kupuję konia to mam bardzo ważne kryterium -zero NN i zero śl, 🤷 😂
Gillian, przecież piszę ogólnie i wyrażam swoje zdanie po prostu.
Twojego konia nie znam i nic mi do tego.
To, że znałam mixa śląskiego chodzącego wkkw 1* ( starą 1* nie obecną) to nie czyni tej rasy idealnym koniem do wkkw przecież.
Wyjątki potwiedzają regułę i tyle.
anetakajper, 🙃
Gillian   four letter word
10 lipca 2023 13:03
Pamiętajcie, że są ślązaki w typie starym - ciężkie jak klocki oraz w typie nowoczesnym - wyglądają i ruszają się jak SP.
Olimpiady w planach nie mam 🙂 a może pojadę i dopiero będzie 😜
Gillian, a jedź sobie, nie bronię 😉 kibicuję.
Jak pojedziesz to jadę jako Twój luzk🤠
Gillian   four letter word
10 lipca 2023 13:27
Trzymam za słowo 😀
Moon   #kulistyzajebisty
10 lipca 2023 13:38
Wtrynię się, ale sorry, stanowisko luzaka już obsadzone 😎😜
Gillian   four letter word
10 lipca 2023 13:50
Ty jesteś fotografem! Spokojnie, dla każdego znajdzie się fucha a najbardziej to mi potrzebny sponsor 😅
anetakajper   Dolata i spółka
10 lipca 2023 13:58
Gillian, kto Ci Ślązaka zasponsoruje 😂
Gillian, sponsorem jest szanowny małżonek, także wszystkie stanowiska obsadzone już 😜
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się