ciąża, wyźrebienie, źrebak

Gillian   four letter word
10 lipca 2023 14:53
Zrzutkę zrobimy! 😁
Czy Wasze maluchy tez tak wycierają stawy skokowe? Równomiernie obydwa, więc na bank od wstawania. Stoją na słomie. Czy zrobienie pod spod jakiejś poduchy z torfu miałoby sens? Nie wiem, czy w ogole praktykuje się coś takiego jak torf pod słomę
IMG_3102.jpeg IMG_3102.jpeg
anetakajper   Dolata i spółka
12 lipca 2023 12:24
karolina_2906, nie ma gdzieś betonu gdzie sobie śpi? albo czy nie ma za mało ściółki ?
To strasznie paskudnie się goi....potrafi to być bez sierści 2-3 lata.
karolina_2906, Niestety trzeba grubo ścielić - warstwa napuszone słomy nie mniej niż 0,5m . Mozna podsypać trocinami, ale niestety niezawodny jest znienawidzony przez wielu "materacyk" oczywiście jeśli w boksie jest posadzka.
karolina_2906, u mnie na porodówkach są trociny na to słoma i to się nie robi. Za to robi się czasem później jak wyjdą na 24/7 i postanawiają sobie poleżeć na twardym na zewnątrz zamiast w boksie. Kup u weta chitopan i smaruj 2x dziennie.

Tu masz film jak jest poscielona porodówka
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 lipca 2023 12:38
karolina_2906, O kurde 😨 Jak mocno ma rozwalone to! Mój ma takie blizny do dziś, bo wycierał sobie właśnie o posadzkę jako młodziak, rozgrzebywał ściółkę. Nie zarosło już nigdy.
Niestety nie do końca mam kontrole nad tym ile jest ścielone (dziewczyny są w pensjonacie z pastwiskami 100km ode mnie, więc bywam rzadko). Myślę, że problem jest też w tym, że moja klacz wyżera wszystko (nawet jak ma siatki, taki typ…). Także chyba jedynie materacyk albo inna warstwa ściółki pod spod, tylko pytanie co.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 lipca 2023 12:44
karolina_2906, Coś co trudniej będzie rozkopać na pewno, co stworzy taki materacyk. A może maty po prostu pod ściółkę?
A jakie maty (ktore nie zrujnują mnie finansowo) polecacie? Na bank nie puzzle - były w poprzednim pensjonacie - dramat, cały syf sie zbierał w szczelinach
karolina_2906, a jakie puzle mieliście? Ja miałam w poprzedniej stajni, w obecnej też mam i są super 😀
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 lipca 2023 13:05
Też mam i jestem bardzo zadowolona. Kupiłam używane wiec cenowo też mniej boleśnie.
Nie mam pojęcia jakie, ale takie pomarańczowe, max 60x60. Wyglądem trochę przypominały te z placów zabaw dla dzieci. Więc w sumie nie wiem, czy były typowo końskie.

Ile kasy mniej więcej trzeba liczyć na boks 3,5x4,5?
BUCK   buttermilk buckskin
12 lipca 2023 13:17
karolina_2906 nie z powodu źrebaka, ale stosowałam torf pod słomę i byłam mega zadowolona ! kapitalny materacyk, który brał mocz i zapach idealnie. zbierałam kupy, rozgarniałam niezabrudzoną słomę, wybierałam ten torf który trzeba było, dosypywałam kolejny torf, dościelałam słomą, był mega materacyk 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 lipca 2023 13:20
karolina_2906, Ja płaciłam 150zł za sztukę, mata 120x120, gruba guma.
BUCK, a ile mniej więcej torfu potrzeba na około półroczny zapas przy takiej opcji ze słomą? Bo teraz muszę przekalkulować co lepsze 😅

zembria, podlinkujesz proszę te maty? 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
12 lipca 2023 14:34
karolina_2906 mi na okres zimy całkowicie wystarczyła jedna paleta z RS Ściółki, jeśli dobrze wyliczyłam to przy ich obecnej cenie byłoby to coś ok.1 tyś
przy matach można założyć, że starczą na dłużej 😉
karolina_, dzięki, z pewnością kupię ten specyfik. A myślisz, że maty dadzą radę? Bo jednak taką ściółkę też trzeba umieć wybrać, żeby to było ekonomiczne
karolina_2906, nie wiem, nie mam mat - boje się podciekania moczu pod spód, bo nie robiliśmy ich od razu, musielibyśmy położyć na gotowa już wylewkę
Hejka 🙂
Chciałabym podzielić się niezwykłą historią swojego źrebaka 😍
Diament urodził się 19.04.2023 r. w 286 dniu ciąży (!!!) , ważąc ok 20 kg (rodzice to duże konie), prawie bez sierści (pierwsze kilka tygodni leżał pod kołderkami z termoforami). Po 10 dniach życia zachorował na ciężkie zapalenie płuc, które ledwo przeżył, później miał duże problemy z przednimi nóżkami (chodził na całkiem zgietych stawach pęcionowych mimo że nie miał przykurczy). Przez 53 dni był karmiony z butelki mlekiem zdajanym co godzinę od mamy 🙂 Co ciekawe klacz bez problemu pozwała się doić ludziom dając zazwyczaj spore nadwyżki mleka. 54 dni po porodzie Diamencik zaczął sam ssać i już następnego dnia nie byliśmy wstanie nic zdoić od kobyły (martwiliśmy się czy Maluch je wystarczająco dużo) i od tego czasu klacz daje mleko tylko źrebakowi 😉
Krótkie urywki z jego życia wrzuciłam na youtuba w postaci filmików short. Mam jeszcze sporo do wrzucenia ale od marca (mama Diamenta miała przedwczesną laktację już 5 tyg przez przedwczesnym porodem i od tego czasu była monitorwana) mieszkam w stajni a to dziura ze słabym Internetem 😂 Nie są to profesjonalne nagrania ale mam nadzieję że komuś dadzą nadzieję w podobnym na pozór beznadziejnym przypadku. Sama szukałam podobnych udokumentowanych przypadków ale nie wiele udało mi się znaleść...

Zapraszamy do oglądania i pozdrawiamy 🙂

https://www.youtube.com/@olapaciora/featured
Olkaaaa, super że źrebię udało się wyciągnąć, ale tak wczesna laktacja to zwykle sygnał zapalenia łożyska - wstawiona na trimerazin, przeciwzapalne i progesteron klacz mogła donosić
karolina_, Klacz była pod stałą opieką weterynarza, dostawała trimerazin od momentu powiększania się wymion czyli przez ponad 5 tygodni do porodu. Usg nie wykazało zapalenia łożyska, po porodzie łożysko równiez wyglądało normalnie więc w sumie nie mamy pewności co było przyczyną tak wczesnej laktacji i porodu.
A ja chciałam pokazać „nasze źrebaczki”, choć nie tylko, bo w kolekcji jest kilka młodziaków oraz klaczy matek.
Nie powiem, nakręcić takie króciutkie filmiki , wcale nie jest łatwo. Nie mówiąc o przygotowaniu , kąpaniu źrebaków itp to jest dopiero zabawa😁 nie mniej zadziwiają mnie te konie, szczególnie roczne klacze, bo je robiłam akurat sama , bez pomocy i nawet żadna nie miała obiekcji co do sprayowania , a przecież cała hodowla to wolny wybieg, więc na codzień nie mają takich atrakcji.
Jest też w kolekcji pół siostra mojej klaczy, tylko po Comilfo Plus Z, świetnie się rusza ( przeciwnie do mojej 😂😉 i równie dobry ma skok. Jakbym miała pieniądz to bym kupiła😭

https://equinia.com/collection/56
Perlica fajna, podoba mi się jeszcze Endorfine i Like
Olkaaaa, cieszę się że wam się udało małego uartowac! Czy masz jakiś jeden film gdzie po kolei widać jak żeście walczyli ? Bo link mnie odsyła do shortsow które wyświetlają się nie po kolei
adriena, a mi z maluszków to Dynamic Queen albo Contabello. To moje typy 😉
Perlica, Contabello jest idealny, brałabym w ciemno 😍 W przyszłym roku tfu tfu będę miała swoje baby Conthargosa ale na bank nie będzie rudy i zmieszany z emeraldem - ideał 👌
My mamy komplet maluchów już obfocony. Dwa w górnym rzędzie zostają (z lewej jako koń do jazdy, klaczka z prawej do oceny w wieku 3 lat i albo do sprzedaży albo na matkę), kasztan sprzedany, gniady z białymi tylami jeszcze szuka nowego domu.
3228.jpg 3228.jpg
3261.jpg 3261.jpg
Dwa dolne zdjęcia się nie dodały
3347.jpg 3347.jpg
IMG_20230706_141353_629.jpg IMG_20230706_141353_629.jpg
Moja młoda we wtorek kończy 4 tygodnie i… kawał konia z niej 🤣 niestety zdjęcia fatalnej jakości. Ja do wysokich nie należę, ale chyba tak czy siak klocuch z niej
IMG_3583.jpeg IMG_3583.jpeg
IMG_3590.jpeg IMG_3590.jpeg
IMG_3591.jpeg IMG_3591.jpeg
IMG_3592.jpeg IMG_3592.jpeg
IMG_3596.jpeg IMG_3596.jpeg
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się