kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Sankaritarina, a "cała baza" to nie jest pierwsze przypominające, kolejne do 3miesiecy i trzecie szczepienie bazowe po pół roku w przypadku szczepionki grypa/tężec?
azazu93, A tak, masz rację, nie pamiętałam o tym "środkowym" szczepieniu, ale faktycznie moje konie na pewno miały 3 szczepienia (pierwsze, potem do 3 miesięcy drugie, do 6 miesięcy trzecie, a następne już za rok)
No w każdym razie na bank nie tak, że pójdzie jedno szczepienie, a następne za rok.
Drugie szczepienie jest po miesiącu, trzecie po pół roku (max 7 miesięcy). Jeśli szczepisz tylko tężec, to po bazówce szczepi się co dwa lata. Tężec+grypa co rok, jeśli koń nie jeździ na zawody, tak jak Sankaritarina, mówi.

Akurat jestem na bieżąco, druga dawka😅
Ostatnio mnie uświadomił wet że jak koń nie jeździ na zawody, ale potem jednak zacznie, to trzeba robić bazę xD
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
20 grudnia 2023 09:00
xxagaxx, jeśli miałaś zrobiona bazę i później koń był szczepiony co roku w terminie to chyba nie trzeba powtarzać bazy?
Pati2012, koń startujący jest szczepiony 2 razy w roku.

Jest tak jak xxagaxx, napisała, wytłumaczyć to umie dobrze FEI wet.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 grudnia 2023 09:24
Potwierdzam co rox napisała. Szczepienie 1, po miesiącu szczepnienie 2, od niego po 6 miesiacach szczepienie 3 i po nim raz do roku.
Pati2012, koń startujący jest szczepiony 2 razy w roku.

Jest tak jak xxagaxx, napisała, wytłumaczyć to umie dobrze FEI wet.

Perlica,

Ja miałam sytuację taka o jakiej pisze Pati. W tym roku zachciało mi się startować po dwuletniej przerwie, koń zaszczepiony niby w przeciągu pół roku od odbywających się zawodów, a okazało się, że w 2020 spóźniłam się z corocznym szczepieniem o miesiac i musiałam odwalić bazowe u 13latka 🙃 Plus kara of kors.
Jakbym nie przekroczyła roku, to wszystko byłoby git. Tak mi to przedstawił wet na zawodach.
Jasnowata, dokładnie tak jest
Jeśli pilnuje się rocznego odstępu, można wrócić do startów. W przeciwnym wypadku z powrotem baza. Dokładnie opisują to przepisy weterynaryjne PZJ.
kastracje mogę zrobić dopiero po całej tej bazie 3 ?
Grypa i tężec:
1. Pierwsze szczepienie
2. Do trzech miesięcy sama grypa
3. 6 miesięcy- sama grypa

Potem co pół roku grypa i raz na kilka lat tężec.
Tężca nie można tak często podawać. Wielu wetów daje co pół roku grypę+tężec zwyczajowo.
_Gaga, czyli jak szczepie konia co rok, to potem mogę zacząć od tak co 6 i jechac na zawody ?
Dalam paszport wetowi, właśnie po roku od szczepienia (a nawet po 11 miesiącach) a on mi powiedział ze musze bazę zrobić... I to nie losowy wet a ogarniający sporo koni naszych zawodników.
U nas też zawsze trzeba było robić bazę od nowa.
xxagaxx, ja tak zawsze szczepiłam i nigdy nikt się nie przyczepił, poza jedną wet która zauważyła, że przy jednej tej przerwie przekroczyłam termin corocznego szczepienia o jeden dzień 🙈 tego konia mam od źrebaka i po zrobieniu bazy najpierw była szczepiona co rok, potem co pół. Następnie z powodów zdrowotnych znowu co rok (chyba ze trzy lata) a od dwóch lat znowu co pół.
Schemat szczepień ochronnych przeciwko grypie koni: 3.1. Szczepienie podstawowe:  pierwsze szczepienie – w dniu rozpoczęcia szczepień,  drugie szczepienie – pomiędzy 21 a 92 dniem od pierwszego szczepienia
3.2. Szczepienie przypominające:  pierwsze szczepienie przypominające przed upływem 7-go miesiąca od drugiego szczepienia podstawowego,  szczepienie podstawowe i pierwsze szczepienie przypominające stanowią szczepienie bazowe,  kolejne szczepienia przypominające dla koni uczestniczących w zawodach, muszą być przeprowadzane przed upływem terminu 6 miesięcy od poprzedniego szczepienia, dopuszczalny jest okres 21 dni przekroczenia terminu,  kolejne szczepienie przypominające dla koni nieuczestniczących w zawodach, zgodnie z zaleceniem producenta, w okresie przed upływem 1 roku,  konie z prawidłowym szczepieniem bazowym i prawidłowymi szczepieniami przypominającymi jeden raz w roku, w momencie rozpoczęcia startu w zawodach, rozpoczynają szczepienie przypominające co 6 miesięcy, dopuszczalne jest przekroczenie terminu do 21 dni,  konie, które mają dłuższą przerwę w uczestniczeniu w zawodach, mogą być szczepione raz w roku, z przerwą nie dłuższą niż 365 dni. W momencie rozpoczęcia startów, kontynuują szczepienie co 6 miesięcy, dopuszczalne jest przekroczenie terminu do 21 dni,  każde szczepienie musi być wykonane nie później niż 7 dni przed zawodami, wliczając w to dzień wykonania szczepienia,  koń, który uczestniczy w zawodach po raz pierwszy musi mieć potwierdzone w paszporcie minimum szczepienie podstawowe,  każde szczepienie musi być wpisane do paszportu konia i poświadczone wklejką z danymi szczepionki oraz podpisem i pieczątką lekarza weterynarii dokonującego szczepienia
NowaJa, ja zawsze pilnuje tego roku i tez zawsze robilam tak ze jak miałam zacząć starty to patrzylam żeby szczepienie było max. 6 miesięcy wcześniej. Nikt na zawodach mi nie zwrócił uwagi. Dopiero pol roku temu wet jak właśnie chcialam przed zawodami zaszczepić, minęło wtedy właśnie cos ok. 10 miesięcy i ten wet zwrócił mi uwagę ze trzeba bazę bo ktoś mi się przyczepi jak policzy
xxagaxx, to zacytuj wetowi przrpisy weterynaryjne - jak powyżej. Nie trzeba robić bazy, gdy koń ma przerwę w startach, jest szczepiony co roku a od ostatniego szczepienia nie minęło pół roku. Kropka.
_Gaga, dzięki. Teraz druga kobyła wraca po przerwie to zaszczepię tylko raz.
LatentPony   Pretty Little Pony :)
21 grudnia 2023 17:36
Sankaritarina, ale Ty mówisz o szczepieniu na grypę. A pytanie jest o tężec.

Bazę robi się na grypę i potem co rok lub co pół jeżeli się wyjeżdża na zawody.

Na tężec wystarczy raz i potem co roku.

Problemem jest jednak najczęściej to, że w hurtowniach weterynaryjnych brakuje szczepionek. Czasami nie ma samej grypy, czasami łączonej grypa+tężec.
Dlatego szczepi się niestety tym co jest na rynku, bo z podziemi nikt nie wyciągnie.
Więc czasami robi się bazę szczepionką łączoną, bo np. samej grypy nie ma w hurtowniach a konia czymś zaszczepić trzeba.
LatentPony, Mnie się wydaje, że bazę na tężec robi się tak samo. Chyba nie znam weta, który robi inaczej - no ale głowy nie dam, wetem nie jestem.
Za to gdzieś czytałam (albo ktoś mi mówił, nie pamiętam), że później na ten tężec nie trzeba konia szczepić co roku, a co dwa lata, natomiast na grypę co roku, ale że szczepionka na tężec rzadko występuje samodzielnie, tak jak mówisz, to zwyczajowo szczepią co roku grypa+tężec...
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

21 grudnia 2023 20:54
Nie trzeba co roku. Ja przegapiłam rok 2022 w kalendarzu szczepień i się przestraszyłam tego tężca i prosiłam doktóra, żeby na pewno miał tężec, to powiedział, że jest ok, że tężec wystarczy raz na dwa lata. Gorzej z grypą- info z wtorku.
LatentPony   Pretty Little Pony :)
21 grudnia 2023 20:55
Sankaritarina, tak, masz rację, zagalopowałam się 😉 na tężec co 2 lata.

Ale co do szczepień bazowych to wystarczy spojrzeć w ulotkę producenta szczepionek, chociażby prequenza - na tężec wystarczy raz, a przypominające nie później niż po 17 miesiącach, potem co 2 lata.
Więc na tężec nie trzeba robić bazy tak jak na grypę.

Ale masz rację, większość wetów robi bazę łączoną bo często nie ma w hurtowniach innych.

Z ulotki:
"Tężec

Pierwsze szczepienie przypominające jest prowadzone nie później niż 17 miesięcy po szczepieniu w cyklu podstawowym. Następnie zaleca się szczepienie z zachowaniem odstępu maksymalnie 2 lat"
U jednego z moich kucyków "znalazłam" dzisiaj tatuaż na dolnej wardze, taka wigilijna niespodzianka 😉 domyślam się, że numer wytatuowany jest w celach identyfikacji, ale kiedy i gdzie się to robi? I czy ten zwyczaj jest nadal?

Zwierzak kupiony od handlarza z paszportem zastępczym wydanym w 2011, bez czipa.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
25 grudnia 2023 00:46
Evka, i jak ten numer wygląda?
Mój kucyk chce podtrzymać tradycje że ktoś musi weta w święta odwiedzić, mamy ranę niewielką ale z masą ropy jest ujście płukamy to i wyciskamy .pogoda jaka jest widać myślicie że lepiej go zamknąć w wiacie ? Kuc bez derki więc boje się że to ugnoi i się ujście przytka...
Dementek, takie cuda 😉
IMG_20231225_145422.jpg IMG_20231225_145422.jpg
IMG_20231225_145415_1.jpg IMG_20231225_145415_1.jpg
Evka, może to jakiś holenderski szetland czy coś? Konie wyścigowe w stanach często się tatuuje o ile się nie mylę. To taka sama forma identyfikacji jak palenie numeru pod kłębem, jak pogrzebiesz to może dotrzesz do jej pochodzenia.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
25 grudnia 2023 17:24
espérer, zależy, w jakim miejscu ta dziura. Jak klacz miała ropnia w szyi, to kaptur uszyłam i w nim wychodziła na wybieg, bo nie chciałam, by się zabrudziło lub uciekły sączki z gazy.

Evka- ciekawe, jeszcze takiego tatuażu nie widziałam.
Zdarzyło się wam, żeby o tej porze roku jakieś owady pogryzły wam konia?
Wiadomo, mrozów nie było, czy mogło coś w słomie przetrwać?

Mamy brzuch pomiędzy puzdrem a mostkiem w bąblach + jedna wielka spuchnięta bania. Bąble jak piłeczki, nie płaskie tylko twarde i okrągłe.
Jutro będzie oglądał to weterynarz, ale staram się znaleźć przyczynę bo nic innego mi nie przychodzi do głowy.

Na zdjęciu ta największa bania.
IMG20231222145710.jpg IMG20231222145710.jpg
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
27 grudnia 2023 20:29
Mogą być Wszoły lub inne robactwo, które czasem może zagnieździć się np. W derkach które kilka miesięcy czekają na sezon

Edit: kleszcze też o tej porze mogą być i nawet obrzęk podobny
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się