Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

Post został usunięty przez autora
czesio, przepraszam to miało być do Iskra de Baleron,
czesio nie wie o co chodzi ale czesio się nie obraża.Alleluja, Alleluja!😁
desire   Druhu nieoceniony...
28 stycznia 2024 15:24
melehowicz, z łaski swojej nie dopowiadaj sobie co urzędnik usłyszał, a co nie.... 🙄 🤦






Z mojej strony wciąż aktualne pytanie - ( nie do melehowicza)
czy mają prawo wglądu w jakieś papiery/umowy z danymi właścicieli koni? 🙄
desire, myślę że najprościej poprosić twój ARiMR o podanie podstawy prawnej 🙂
Przyda mi się do dalszych rozmów z nimi 😉
Bo, niestety słyszałam już wielokrotnie że "będą chcieli widzieć umowy" tylko nie znalazłam przepisu który o tym mówi - chociaż, przyznam bez bicia że nie szukałam jakoś szczególnie.
Skoro można świadczyć rozmaite usługi w oparciu o umowy ustne, to nie wiem czemu chowu by nie można było.
Na stronie PZHK jest napisane że:
Posiadacz może dokonywać zgłoszeń zdarzeń koniowatych po upoważnieniu go przez właściciela (umowa) zgodnie z art. 3 Rozporządzenia UE 2021/963, które mówi:
Podmiot zajmujący się zwierzęciem koniowatym, który nie jest właścicielem ani jednym z właścicieli tego zwierzęcia, działa zgodnie z przepisami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu w imieniu właściciela lub przedstawiciela właścicieli zwierzęcia koniowatego i w porozumieniu z tym właścicielem lub przedstawicielem (umowa).
Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisami ustawy posiadacz koniowatego dokonuje zgłoszeń zdarzeń dotyczących koniowatego, wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem udostępnionej przez ARiMR aplikacji IRZPlus.


Tylko że słowa "UMOWA" nie ma w rozporządzeniu 2021/963 art 3:
Artykuł 3
Rola podmiotów i właścicieli
1.
Podmiot zajmujący się zwierzęciem koniowatym, który nie jest właścicielem ani jednym z właścicieli tego zwierzęcia, działa zgodnie z przepisami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu w imieniu właściciela lub przedstawiciela właścicieli zwierzęcia koniowatego i w porozumieniu z tym właścicielem lub przedstawicielem.
2.
Państwa członkowskie i, w stosownych przypadkach, jednostki upoważnione mogą wymagać, aby następujące wnioski przedstawiane im przez podmioty były składane przez właściciela lub przedstawiciela właścicieli:
a)
wnioski o wydanie unikalnych dożywotnich dokumentów identyfikacyjnych, o których mowa w art. 22;
b)
wnioski o wydanie duplikatów dokumentów identyfikacyjnych, o których mowa w art. 25;
c)
wnioski o wydanie zastępczych dokumentów identyfikacyjnych, o których mowa w art. 26;
d)
wnioski o zmianę danych identyfikacyjnych w istniejących unikalnych dożywotnich dokumentach identyfikacyjnych, o których mowa w art. 30.


Więc albo znowu jest to NADINTERPRETACJA albo powołali się na zły artykuł 😉
desire, w kwestii kupna, wymagana jest albo umowa albo oświadczenie nowego właściciela:
Ustawa z 4 listopada 2022
Art. 41. W przypadku zmiany właściciela koniowatego:
1) unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny jest przekazywany nowemu właścicielowi koniowatego wraz z przeniesieniem posiadania tego koniowatego;
2) nowy właściciel koniowatego:
a) przedstawia unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny związkowi hodowców koniowatych, który go wydał, a ten związek hodowców dokonuje w unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym zmiany wpisu dotyczącego właściciela koniowatego,
b) przedstawia umowę, na podstawie której zostało przeniesione prawo własności koniowatego, albo składa pisemne oświadczenie o nabyciu koniowatego, które zawiera imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres poprzedniego właściciela koniowatego
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
06 lutego 2024 11:00
Od 1 lutego w ARiMR można kupić chipy do identyfikacji m. in. koniowatych i zobaczyłam, że można wybrać chip z funkcją pomiaru temperatury. Ciekawe, jak się to sprawdzi?
BUCK   buttermilk buckskin
06 lutego 2024 11:08
no proszę 🙂 właśnie myślałam o zaczipowaniu mojego, a tu taka wartość dodana 🙂

na wypadek pytań, koń zakupiony w 2000 roku
Dementek, Transpondery dla koni kupuję związek hodowców a nie właściciel konia.
BUCK   buttermilk buckskin
06 lutego 2024 11:45
związek hodowców, czyli dla wybranych tylko.....
Cipy z pomiarem temperatury będą trzykrotnie droższe , koszt zwykłego to 11,90 brutto przy zamówieniu powyżej 40 sztuk i 36,90 w wersji ThermoChip.
BUCK   buttermilk buckskin
06 lutego 2024 14:49
dopiszę się komuś do hodowli 😉 i skorzystam z tego ThermoChip 😉
Nie bardzo rozumiem, co daje pomiar temp przez chip?
Iskra de Baleron, To część większego projektu. Szczegóły na stado.pl
melehowicz, a można jakoś precyzyjniej? Link do konkretnego artykułu czy coś? Krowy to rozumiem, przechodzą przez jakąś bramkę i cyk dane nt temp przekazane.
Może jakieś dzikie konie w rezerwacie podobnie, ale taki tuptak domowy, cywilizowany?
melehowicz, transpondery kupuja tez weci, bo rejestracje w AES, Z sa przez wetow. Ja w tym roku tez czipowalam dobrowolnie trakena czipem od weta.
KWPN też weci.
Iskra de Baleron, Link napisałem. Czipy tam też nabyć można. Ogólnie w zasięgu 800 m stado jest kontrolowane przez jedna stację i aplikację. Sprawa jest rozwojowa. Czipy są na liście urzędowej, czyli dopuszczone przez ARiMR do stosowania na terenie Polski i przez polskich hodowców, wetów i/lub związki zajmujące się identyfikacją. Nooooo dobraaa już te linki wklejam
https://www.gov.pl/web/arimr/irz-lista-dostawcow
https://www.farminnovations.pl/
https://www.stado.pl/
Help.
Czy po zakupie konia zgłaszam dokument zgłoszenia przemieszczenia koniowate go czy coś innego?
A jeżeli tak to tam jest tylko jedno miejsce na Nr EP - czyli mam wpisać ten, skąd koń przybył?
savil, tak, będzie Ci potrzebny numer EP poprzedniego miejsca. Ty musisz zgłosić przybycie a poprzedni właściciel wybycie (on również będzie potrzebował Twój numer EP) .
Chestnutpower, to mam i on też. Chodzi mi o to, że mam tam jakby dwie opcje tego przybycia.
Przybycie ( aktualizacja) oraz przybycie(przemieszczenie) .
To to przybycie( przemieszczenie) prawda?
Tak, przemieszczenie. 🙂
Chestnutpower, dziękuję 😘
Mam kilka pytań dotyczących zmiany pensjonatu, w którym stoi koń. Przenoszę konia z jednego pensjonatu do innego.
Na kim spoczywa obowiązek zmiany „miejsca zameldowania” konia?
Czy jako właściciel konia mam jakieś obowiązki zmieniając pensjonat?
Co jeśli nowy pensjonat nie ma nr stada? Z góry dziękuję za pomoc 🙂
toronto, nowy pensjonat chyba raczej musi mieć numer stada?
Ja generalnie jak stacjonowałam w pensjonacie to i tak założyłam swój numer EP i siedzibę stada na adres tego pensjonatu a później jak się przeprowadzałam na swoje tamtą działalność zamknęłam i założyłam nową w ten sam sposób. Tak mi podpowiedziano w ARiMR.

Ty jesteś generalnie właścicielem więc Ty musisz dopilnować tego obowiązku. Czy właśnie w powyszszy sposób, czy poprzez właściciela pensjonatu.
Chestnutpower, jak producent (właściciel konia) może zmusić posiadacza (właściciela pensjonatu), żeby ten założył numer stada? Też właśnie przeniosłam konia do pensjonatu, który nie ma jeszcze nadanego numeru stada.
espana, nie napisałam ani słowa o zmuszeniu właściciela pensjonatu do założenia numeru stada 😉 napisałam, że są dwie możliwości.
No dobrze, ale jak producent nie posiadający stada może założyć numer stada? Mam swój numer producenta, mam konia, którego trzymam u posiadacza nieposiadającego numeru stada. Jakie ciążą na mnie obowiązki? Bo wg mnie to nie na mnie ciąży ten obowiązek.
na tobie nie ciąży zaden obowiązek, to problem właściela poprzedniego pensjonatu, o ile miał stado, bo to on musi wpisać nr stada do którego koń poszedł. i problem właściciela nowego miejsca pobytu w razie kontroli 🙂
espana, Można założyć numer stada nie mając zwierząt. Zakładasz działalność, numer stada i dopiero mając to przypisujesz dla danego numeru zwierzęta bądź nie.

Co do obowiązku.. trzeba pomyśleć w inny sposób. Jeśli żadna ze stron nie zgłosi przemieszczenia konia itp. to do kogo odezwie się ARIMR? Do właściciela konia.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się