Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Churros, ale 3 latek chodzący 1-2 razy w tyg to jest właśnie kandydat na paszę hodowlaną/dla koni rosnących, a nie na paszę dla koni w treningu. Zastanów się czego on tak naprawdę potrzebuje
Zuzu., chyba nie przeczytałaś moich wcześniejszych postów. Może wyklaruję jeszcze raz - obecnie jest to trzylatek, jak pisałam niespełna czterolatek (w maju). Zaraz zmienia stajnię i zacznie chodzić więcej, szukam paszy. tylko tyle i aż tyle.
Churros, ja bym zobaczyła jakie ma potrzeby w regularnym treningu i wtedy poszukała paszy. Może się okazać, że jak nabierze siły to bedziesz musiała poszukać takiej, która nie wali w dekiel
Churros, to jest pasza owszem hodowlana, ale coś nie doczytałaś. Jest podane dawkowanie dla ogierów , także i dla koni sportowych.
Zawsze karmię tą paszą konie od 3 do 4 latków, jak zaczynają trening, a potem jako 5latki przechodzę na paszę już sportową.
30% białka to nie jest dużo przy balancerze, bo taki jest jego zamysł.
Karmiłaś wcześniej balancerem nie dla koni rosnących, a dla koni ze zbudowaną masą mieśniową, już ukształtowanych przez trening.
Perlica, w sumie masz rację. Dając nawet 1kg balancera typu stamm podamy łącznie mniej białka (300g), niż dawkując średnio pelnoporcjowo (3kg) np Mebio build up (390g białka). Z tym, że o ile koń nie jest typowym "good doer", do balancera wciąż trzeba dodać kalorii dla podtrzymania masy, więc ostatecznie bilans białka wzrośnie. Z czym mieszasz zazwyczaj balancery?
Churros, zależnie od konia : więc albo z owsem albo z podstawową paszą włóknistą jeśli koń bez owsowo.
Katasia, ja karmię od lat Magic Horse, jakość top.
Zamówiłam sobie małą paletkę Natur Solo.
No i tak karmię tą paszą i się zastanawiam czy to normalne, ale chyba nie, że ta pasza jest zbita jak kamień miejscami? ogromne zlepy, które nie wiem czym rozbić żeby nabrać tą paszę.
Perlica, natur solo ma melasę, więc może być, że się zlepiła. Może do gniotownika to wrzucić?
Perlica, bez problemu to miarką rozbijasz. Karmię tym już prawie rok i jest dość lepiąca i zwłaszcza zimą się zbija.
Już miałam kupować niebilansowane otręby ryżowe, ale jednak sprawdziłam i no chyba nie bardzo mi pomogą podbić forsfor, bo wychodzi na to, że mają więcej wapnia niż fosforu:
Te z magichorse:
Wapń ............................. 6,73 g/kg
Fosfor ............................ 3,09 g/kg
Agrovital:
Ca 7 g/kg
P 3 g/kg

Jar pasz nie podaje takich infomacji, ale zakładam, że będzie podobnie, więc chyba jednak to mi nie pyknie 😉
Katasia, w necie pierwszy link odnośnie fosforu dla koni wyskakuje suplement na stronie Horze. Nie wkleję Ci linku, bo nie działa. Ale jak wpiszesz w Google „fosfor dla koni” to wyskakuje.
Katasia, otręby pszenne mają o wiele więcej fosforu niż ryżowe, a stosunek wapnia do fosforu wynosi aż 1:13. Tylko tym podbijesz fosfor. I drożdżami paszowymi.
Nie mogę dodać zdjęcia do edycji:
Przechwytywanie.JPG Przechwytywanie.JPG
Katasia, te z Magic horse są ewidentnie bilansowane, wrzucam tabelę

espana pisałyśmy w tym samym czasie, ale nadal - ryżowe mają więcej, tylko muszą być faktycznie niebilansowane.

tqbelka.png tqbelka.png
zembria,
Oczywiscie ze nie! 🤣 Kon jest padokowany 24/7 praktycznie, schodzi tylko do boksu na godzine zjesc tresciwe a krew byla pobierana po calej nocy na padoku 😁
Ok, uspokoilas mnie w takim razie, bardzo dziekuje!!!

karolina_,
Jak kon byl w polsce to faktycznie byl na zadupiu, nie wiem jak ta probka szybko doszla do labu, u mnie teraz wet dopiero na drugi dzien odrzucil do labu wiec pewnie tez minelo z 16h od pobrania.

Teraz jak wiem, ze to ma ogromne znaczenie, to ma to sens 😁 Zaczekam pewnie z miesiac-dwa i poprosze o pobranie i zawiezienie od razu do labu. Tu gdzie teraz mam konia mam mozliwosc krew dac do badania w ciagu godziny od pobrania, po prostu wczesniej wet sie nie spieszyl specjalnie 🙄

Dzieki wielkie za pomoc i wyjasnienia dziewczyny! Zamiast paniki juz moge spac spokojnie 🙂 i jeszcze sie duzo nauczylam 😎
Czy ktoś z was podawał soję ekstrudowaną w celu dodania białka i czy koń chętnie to jadł?
secretary, ja podaję soję mikronizowaną już długo.
Dla mnie to zbawienie żywieniowe. Ona bardzo ładnie pachnie i koń chętnie je.
Robię mieszankę 6 części jęczmienia gniecionego, 5 części kukurydzy mikronizowanej, 3 części soi mikronizowanej, 3 części otrębów pszennych, 2 części łuski owsianej (to wywalam jak mi się skończy, bo to jest niestrawne i imho zbędne), witaminy, wapń, sól.

Ale jak chciałam być Januszem i kupiłam śrutę poekstrakcyjną to ... no łatwo na tym konie zapchać. To się powinno namaczać. Ale wtedy konie to łykają. Mam wrażenie, że jest ryzykowne i mocno obciąża przewód pokarmowy i nie ma takiej strawności/przyswajalności jak mikronizowana.
espana, już pisałam, otręby pszenne niestety nie są polecane dla wrzodków, a z wrzodami właśnie walczymy, drożdżami pluje, nawet w meszu. Co to za fajny kalkulator? Ogólnodostępny, czy jakiś branżowy, z płatnym dostępem?

Fokusowa, chodzi o Fosfor Trikem?
Katasia, tak. Nie używałam tego, ale jest sam suplement, może to będzie lepsze dla Ciebie.
xxagaxx, właśnie nie mogę🤣 chyba młotek zabiorę do stajni 🙈
Szukam paszy dla 3 latka wchodzącego w pracę . Co polecacie . Aktualnie jest na trawokulkach, otrębach , i makuchu z czarnuszki . Całodobowy dostęp do siana . Wolny wybieg .
Czy ktoś się orientuje ile można podać koniowi na dobę makucha z ziaren słonecznika?
Znalazłam tylko takie sugerowane dawkowanie:

- konie rekreacyjne: 100-200g/dzień
- konie sportowe: 300-600g/dzień

Nie mam pojęcia jak to się ma do rzeczywistości.
Kucynkq, najpierw zobacz jaki jest w pracy a potem szukaj mu paszy. Zanim trzylatek zacznie faktycznie pracowac, a nie tuptac po 15-20 minut 3 razy w tygodniu, to troche czasu minie. Jak zaczniesz go pasc na zapas to bedziesz sie tylko szarpac bez sensu, szkoda i jego i Ciebie.
Potrzebuje pomocy w wyborze paszy, bo przerzucam się z agrovital gastro:
- mebio buil up
- mebio active balance
- musli natural solo
- saracen re leve
- pur.itan gastro

A może ktoś ma coś do polecenia, żeby ceny nie wychodziły kosmiczne dla 7 letniego folbluta ?
aktualnie stoi na jeden posiłek: pół miarki owsa, poł miarki agrovital gastro, 40 ml oleju, siemie lniane, miarka sieczki i wyglada okej. Nie chciałabym żeby spadł z masy, bo ciężko to potem unormować
___wika___, Co to znaczy dla Ciebie "kosmiczne ceny"?
Pasze o których mówisz, kosztują mniej-więcej podobnie.
Czy ktoś się orientuje ile można podać koniowi na dobę makucha z ziaren słonecznika?
Znalazłam tylko takie sugerowane dawkowanie:

- konie rekreacyjne: 100-200g/dzień
- konie sportowe: 300-600g/dzień

Nie mam pojęcia jak to się ma do rzeczywistości.

Puma, rzeczywistość niestety bywa różna. Trzeba pamiętać, że to jest bardzo oleiste, a koń nie ma woreczka żółciowego, czyli jakmu wpada więej 'tłuszczu i białka" do żołądka to sobie więcej żółci do pomocy w trawieniu tego nie doleje,bo nie ma jak.
Imho te 300 gram to jest max pamiętając żeby to podzielić na trzy posiłki i wprowadzać stopniowo.
Czy ty musisz ten makuch podawać, czy po prostu chcesz bo tłuszczyk i spółka?

___wika___, dziwne porównanie, bo mebio zawiera zboża, a releve, NS czy puritan nie, więc to jednak pasze wrzodowe.
kotbury, Dzięki!
Co do sensu stosowania to google mówi, że "Posiada duże ilości aminokwasów – lizyny, metioniny, tryptofanu i cysteiny, a także witaminy E, fosfolipidów oraz beta karotenu."

Więc tak pomyślałam, że byłby dobrym dodatkiem dla konia w treningu.
Ale może nie będę kombinować. Dostaje teraz Karron Oil, to zostawię jak jest, bo jest dobrze. 😉
Jakie macie do polecenia nielucernowe sieczki? Na razie celuję w Agrobs PreAlpin Aspero, ale może macie do polecenia coś jeszcze z ziół zamiast lucerny.
BUCK   buttermilk buckskin
02 marca 2024 08:27
esparceta może, są tymotkowe sieczki, a polskizlob wypuścił właśnie sieczkę bazującą na sianie i bez lucerny
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się