Dopasowanie siodła

Wkleiłaś takie zdjęcia, jakie wkleiłaś. Nie nasza wina, że to wygląda fatalnie a nawet kompromitująco  🙁.
Wnioskujemy również z wypowiedzi. Żel na prawdę nie ma nic wspólnego z napierśnikiem i nie służy do zapobiegania zjeżdżania siodła, o ile mi wiadomo 😉.
nie wstawiaj zdjęć, gdzie koń ma siodło na łopatkach, to nie będziemy komentować  🤔 🤔
urok volty  😉
okwiat   Я знаю точно – невозможноe возможно!
09 marca 2010 21:54
Szafirka  😂 padnę. Uwierz tym ludziom, bo naprawdę mądrze prawią- nie zawsze, ale akurat w tej kwestii jak najbardziej tak  😁 W ostatnią niedzielę odwiedziła mnie caroline i uzmysłowiła parę istotnych rzeczy na ten temat. Koński mostek jest dostatecznie długi i nie robisz kopytnemu krzywdy przesuwając siodło w tył. Ba! Co śmieszniejsze, poprawisz samopoczucie zwierzaka i przestaniesz ugniatać mu przyduszone w tym momencie mięśnie. Sytuacja jest o tyle zabawna, że sama właśnie jestem na etapie przekonywania właścicielki konia na którym jeżdżę, że siodło powinno leżeć nieco dalej niż leżało do tej pory.
hmm, no nie uważam, aby te zdjęcia były kompromitujące, no ale to Wasza opinia 😉
mi się podobają, fajne ujęcia i jakość genialna 🤣
A jeśli chodzi o ten żel - bardzo długi czas zakładałam go pod czaprak i sprawował się naprawdę super, siodło o wiele lepiej trzymało się grzbietu, więc widocznie może też pełnić taką funkcję 🙂 a to, że nie ma nic wspólnego z napierśnikiem to hmm, dość spostrzegawcze, faktycznie inne tworzywo i umiejscowienie na koniu też... no nie wpadłabym na to  🤣 🤣 🙄 😜
Siodło na łopatkach?? A może zaraz mi ktoś napisze, że na szyji?  😎 🙄 🤣
Zaraz się jeszcze dowiem, że powinnam się cofnąć na lonżę hehehe  😜 😁  🙄
slojma   I was born with a silver spoon!
09 marca 2010 22:01
troszkę pokory
Mógłby mnie ktoś oświecić czy w Kiefferach w Polsce można zmienić rozstaw łęku? Wiem, że to wiedziałam, ale przez rok nie myślałam o pasowaniu siodeł i mi wyleciało z głowy 🙄
Dokładnie - pokory, bo długo 'żywa' tutaj nie pobędziesz 😉. Na prawdę warto czasem kogoś posłuchać, a nie zamykać się i uważać, że wie się wszystko najlepiej, wszyscy wkoło są źli, chcą dla Ciebie źle i się czepiają. Oczekiwałaś ochów i achów? Forumowicze widzą błędy w siodłaniu tego konia i wyrażają własną opinię. Mają nic nie mówić, bo Tobie się to nie podoba? Na podstawie tych zdjęć ewidentnie można stwierdzić, że mają rację. To wina ujęć, tak było tylko na tej jeździe? Udowodnij to, pokaż zdjęcia z innych jazd, chętnie popatrzymy i, jeżeli faktycznie mówisz prawdę - przyznamy rację 😉.
Nie no generalnie Szafirka jesteś mega fajna a lonża nadaje sie tylko dla tupotłuków z rekreacji... racja.
Gratuluje wysokiej samooceny i umiejętności przyjmowania krytyki.
Szafirka, nie ma co się obrażać i atakować. Nam (wbrew pozorom :hihi🙂 nie płacą za "dogryzanie" komuś albo jeszcze lepiej "czepianie się". Chodzi tylko i wyłącznie o dobro konia, a uwierz mi ludzie na volcie znają się na rzeczy i często mają rację. I to jest ten moment 😉
Po prostu następnym razem jak będziesz siodłać konia to przesuń siodło dalej, zobacz jak będzie się inaczej zachowywać i co ci "powie". Oczywiście to tylko sugestia, zrobisz co będziesz chciała.
Szafirka - powinnaś cofnąć się na lonżę. Lepiej Ci?  😎

A na pewno na lonżę z przyjmowania krytyki oraz na dodatkowy kurs tematyczny: ABC pokory. Koń na zdjęciu jest źle osiodłany. I tyle.

Teraz to wiesz, więc jak dotrze to do twojej świadomości, to może w imię rzekomego miłośnictwa względem koni, osiodłasz zwierzaka tak, aby nie tylko nie sprawić mu dyskomfortu, ale nawet zoptymalizować warunki pracy.

Hough!
Hmm, ja powiedziałam, że lonża jest dla tłuków?? Nie.
Ja Was atakuję?? Nie.
Odpowiadam zwyczajnie to, co myślę. Nie uważam, że wiem wszystko najlepiej, nie jestem 13-latką, która ma od paru miesięcy konika i myśli, że wszystkie rozumy pozjadała 🙂
Jak tylko będę miała jakieś nowe zdjęcia, to wrzucę.
Pokory, wbrew Waszym wyobrażeniom, mam naprawdę dużo, tyle tylko, że mnie nie znacie i nie wiecie jaka jestem 😉
A co do przyjmowania krytyki: umiem ją przyjąć i przyjęłam. Wiem doskonale, że nie jeżdżę idealnie i nie wrzuciłam swoich zdjęć tutaj, żebyście się zachwycali tym, jaka jestem świetna. Nie jestem, robię wiele błędów i od korygowania ich mam trenera, który mi mówi co jest źle i wspólnie poprawiamy 🙂
Nie zauważyłam, żeby ktoś w tym towarzystwie 'chciał dla mnie źle, był zły i się czepiał', piszecie, co uważacie i już, a ja to sobie czytam i odpisuję to, co myślę 😉
Jeśli chodzi o moją świadomość -> o nią możecie być spokojni 😉
Szafirka
Gratuluje Ci trenera...

Dziewczyna by sie tak nie rzucala gdyby zaraz jej wszyscy nie obsiedli. Jak dla mnie wystarcza wypowiedzi Okwiat i Mii, komentarze o profi i trenerze takie sa raczej slabe i ponizej poziomu. I tylko wywoluja niepotrzeba agresje. Tak jak napisala Mia - w calej tej krytyce chodzi o dobro konia i gdyby byla ona bardziej uprzejma Szafirka na pewno by ja efektowniej przyswoila. Tym bardziej ze na pewno dobrze zna swojego konia i jest w stanie stwierdzic kiedy dobrze osiodlala koniucha a kiedy nie. A jesli nie jest to zawsze znajdzie sie ktos kto uprzejmie jej o tym przypomni. Takze peace laski bo zaraz ironiczne uwagi do Szafirki rozciagna sie nam w niemilosiernego OT-a. Te kilka uwag naprawde juz wystarczy.
Sierra zeby krytyka byla dobrze przyjeta musi byc tez odpowiednio wypowiedziana. A tej umiejetnosci wiele uzytkownikow najwyrazniej nie posiada. Zreszta i Szafirka moglaby wyluzowac, rzeczywiscie wrzucajac zdjecie na forum trzeba kierowac sie przede wszystkim tym, zeby bylo poprawne pod kazdym wzgledem  😉. Konio ladny, rzad tez cacy, po przesunieciu siodla wszystko bedzie OK 🙂
kelpie chociaż jeden porządny komentarz i dobre podsumowanie 🙂
Jedyne co mogę dodać, to że jestem wyluzowana jak nie wiem 😉
A z trenerem jeżdżę od niedawna, więc z niego zejdźcie proszę, bo on tu niczemu nie jest winien, tym bardziej, że jest naprawdę świetny w tym, co robi 🙂
Zdjęcia wydawały mi się ok, nie zwróciłam uwagi na fakt, że akurat na nich siodło tak podjechało w przód 🙂
Następnym razem wrzucę lepsze  😎
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
09 marca 2010 22:45
Nie można, trzeba słać do Niemcolandii.
Szkoda.
Wciąż się waham czy chce terlicówkę czy bezterlicówkę i jeśli terlicówkę to jaką(najważniejszy wyznacznik to właśnie możliwość poszerzania i zwężania...).
caroline   siwek złotogrzywek :)
09 marca 2010 22:50
Wciąż się waham czy chce terlicówkę czy bezterlicówkę i jeśli terlicówkę to jaką(najważniejszy wyznacznik to właśnie możliwość poszerzania i zwężania...).

szczerze mówiąc to biorąc pod uwagę koszty, czas i dostępność... bierz bezterlicówkę.
darolga   L'amore è cieco
09 marca 2010 22:51
O trenerze było zbędne i nieadekwatne.
caroline   siwek złotogrzywek :)
09 marca 2010 22:57
Tym bardziej ze na pewno dobrze zna swojego konia i jest w stanie stwierdzic kiedy dobrze osiodlala koniucha a kiedy nie. A jesli nie jest to zawsze znajdzie sie ktos kto uprzejmie jej o tym przypomni.

niestety "znanie" własnego konia nie gwarantuje poprawnego siodłania. ani świadomości kiedy osiodłanie jest prawidłowe a kiedy nie.
co do przypominania o tym - nie wierzmy w bajki. i cieszmy się, ze na tym forum nawet mnie kiedyś zwrócono uwage na błędne osiodłanie konia. przysięgam wam (a równocześnie gratuluję!), ze częśc forumowiczów ma większe pojęcie o poprawnym siodłaniu koni niż niezmiernie wielu trenerów (bez względu na to jak dobrymi trenerami są!). serio!

Szafirka, konia masz osiodłanego źle, poczytaj wątek o dopasowaniu siodeł co najmniej od tego postu - mam nadzieję, ze zrozumiesz dlaczego takie osiodłanie jest złe i jak je pprawić. i dlaczego. no i najwazniejsze - dla KOGO: http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,95.msg460908.html#msg460908

dopisane: jesli osiodłałaś lepiej, a siodło "zjechało", to przeczytaj wątek o dopasowaniu siodeł - niestety, to o czym piszesz oznacza, ze twoje sidło jest niedopasowane a zakladanie "trzymającego" zelu lub napierśnika tylko maskuje objawy. a samo niedopasowanie, niestety, ale jest nie tylko niewygodne, ale przede wszystkim - powoduje ból twojemu koniowi.
Szafirka - mam jedna rade - jezeli siodlo zjezdza Ci czasem jak masz luzny popreg to znaczy, ze twoj kon moze miec forward girth groove - tak to tu nazywamy...miejsce gdzie powinien byc popreg jest bardziej z przodu, popreg zjezdza do przodu i ciagnie za soba siodlo...jest na to rada....albo pokombinowac z przystulami albo kupic specjany popreg wyprofilowany tak, ze czesc pod brzuchem jest mocno wysunieta do przodu....mam ten sam problem, Prestige, County, Passier i inni robia te popregi, zarowno do ujezdzeniowek i skokowek.
Siodło jest dopasowane dobrze, bo było dopasowywane jeszcze przed kupnem. Złego bym nie kupiła. Popręg zawsze dopinam i nigdy jeszcze nie zjechał, więc widocznie jest w dobrym miejscu.
Uwierzcie, siodłając konia umiem ocenić czy zrobiłam to dobrze czy nie 🙂
Jeśli chodzi o przypominanie -> to nie bajka, sama nieraz zwracam na to uwagę u nas w stajni, więc chyba jednak zdarzają się osoby, które to robią 😉
Ok, zgadzam się, a tych moich zdjęciach siodło faktycznie przesunęło się do przodu, ile razy jeszcze będę musiała wam wytłumaczyć, że to zauważyłam?
Siodło musiałam mieć dopasowywane do grzbietu kobyłki, bo zanim ją kupiłam miała za wąskie i przez to wystąpiły problemy z mięśniami okołokręgosłupowymi. Teraz siodło pasuje i od bardzo dawna nie ma żadnych oznak, żeby było złe.
caroline   siwek złotogrzywek :)
09 marca 2010 23:19
Siodło jest dopasowane dobrze, bo było dopasowywane jeszcze przed kupnem. Złego bym nie kupiła.

nie jest dobrze dopasowane jeśli przesuwa się do przodu.
co więcej, siodło dopasowane "kiedyś" wcale nie musi pasować "dzisiaj".


Uwierzcie, siodłając konia umiem ocenić czy zrobiłam to dobrze czy nie 🙂

nie wierzę. gdybyś miała tego świadomość to w ogóle nie jeździłabyś w siodle tak fatalnie leżącym.


chciałabym powiedzieć, ze to koniec OT, ale mam dziwne przeczucie, ze to się nie uda.

DO MODÓW: w wolnej chwili moze przerzucicie tę OT dyskusję do wątku o dopasowaniu siodeł? dzięks :kwiatek:
Teraz siodło pasuje i od bardzo dawna nie ma żadnych oznak, żeby było złe.

teraz to nadszedł moment kiedy widać, że siodło nie jest dopasowane
Szafirka, koń sie zmienia, rozbudowuje pod wpływem treningu, a Ty piszesz, ze siodło jest dobre bo od bardzo dawna nie ma oznak zeby było niedopasowane

ok, Twoja sprawa ale My tylko zwracamy uwagę, ze coś jest nie tak!
Tylko mi sie podobaja tylko te droższe, jak ten star trek co jest na allegro od jakiegoś czasu. I pewnie cenowo koniec końcow mi wyjdzie podobnie co terlicowe 🙄  Cieszyłam się rok siodłem, to je musiałam sprzedac i znowu teraz sie zaczynaja wielkie poszukiwania... ale co zrobić. Dobrze, że na razie mam co robić z ziemi, ale na wiosnę chciałabym juz mieć siodło jakieś, może freemax mi podpasuje, bo nawet da są do kupienia od forumowiczow w przystępych cenach. choć myslę też o kupieniu czegoś przez ebay, chocby własnie star treka jakiegoś bo to fajne siodła.

PS Czy tylko dla mnie kupowanie siodła to taka męczaca i irytujaca czynność? 😤
Widzicie, moi drodzy instruktorzy online, tak się składa, że regularnie sprawdzam, czy siodło nadal pasuje i czy z kręgosłupem wszystko ok. Wyobraźcie sobie, że jest ok, nawet bardzo. Więc nie macie powodów wmawiać mi, że moje siodło jest niedopasowane, złe i takie tam inne bzdury. Nikt z Was nie widział mojego konia na żywo i nikt nie był przy którymkolwiek sprawdzaniu, czy siodło nadal pasuje, więc nie bądźcie tacy pewni swoich racji. 😉
Nie mam konia od wczoraj i nie nauczyłam się siodłać przed chwilą, więc myślę, że możemy zakończyć ten temat, bo naprawdę dążymy do OT.
caroline nie wierzysz? to uwierz  😎

A teraz pozdrawiam wszystkich instruktorów online i idę spać. Dobranoc! 😵
caroline   siwek złotogrzywek :)
09 marca 2010 23:39
caroline nie wierzysz? to uwierz  😎

niestety, w debilizmy, kretynizmy, jawne bzdury, bełkot i temu podobne NIE WIERZĘ i nie uwierzę.

a ty naucz się konia siodłać, nie ma nic pięknego w zdjęciach demonstrujących braki w podstawowej wiedzy dot. uzytkowania koni. Tylko konia szkoda.
Szafirka - Ja myślę, że tu nie chodzi o wmawianie, tylko o radę by sprawdzić czy siodło leży. Może część osób przekazuje to ostro, ale taka jest specyfika tego forum 😁 Któras z kolei osoba widzi, że siodło lezy 'nie tak' do tego ty piszesz, że zjeżdza, że trzeba żelu, napiersnika... to nie są objawy, które powinny występowac w dopasowanym siodle.  Więc zamiast się denerwować zastanow się spokojnie czy siodło na pewno leży dobrze, czy koń jednak się nie rozbudował, tobie się może wydawać, że dobrze lezy, ale jakby zobaczył sytuację, ktos siedzacy w dopasowywaniu siodeł to może by stwierdził co innego. I czasem warto zainwestowac w kogos takiego albo się doszkolić w kwesti pasowania sprzętu, poradzić kogoś... i wbrew pozorom jesli chodzi akurat o pasowanie sprzętu to na zdjęciach dużo widać.

Mnie zawsze dziwi jak ktoś tak łatwo znajduje dopasowany sprzęt, który jeszcze lezy zawsze dobrze na jednym koniu niezaleznie od pracy... ale może to ja jestem jakaś dziwna i mam jakies majaki, że sprawa dopasowania siodła jest naprawdę trudna i kształt konia wraz z treningiem się zmienia...
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
09 marca 2010 23:44
Wiosna, szczypiorki zielenieją.
O ja głupia, muszę powiedzieć Lenie, że ostatnie 3 razy gdy wymieniała łęk, były zupełnie bez sensu, bo skoro kupiła dobre siodło, dobrym zostanie do końca świata ( i jeden dzień dłużej). A poszerzanie siodła to jakaś fanaberia dla bogatych paniuś.
Branka, nie tylko  😁 Zanim dobrałam siodło dla Kulki myślałam, że mnie szlag trafi, bo chyba 99% siodeł w rozmiarze 15 jest produkowanych na wąskie, wykłębione konie. Niestety 99% kucyków, jakie znam (w tym mój) ma beczkowaty grzbiet i nie posiada kłębu  😵
W końcu udało mi się dorwać skokówkę 16 marki krzak, która leży idealnie, więc nie trać nadziei  😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się