KOWALE

LatentPony   Pretty Little Pony :)
27 października 2010 18:54
Witam.
Pilnie potrzebuję pomocy. Sprawa wygląda tak, że kowal już drugi tydzień mówi że przyjedzie i zadzwoni dzień wcześniej, a potem kontakt się urywa. Ani nie oddzwania, ani nie odbiera telefonów, mimo że jestem naprawdę upierdliwa i dzwonię kilka razy dziennie.
Problem w tym że mam konia po przejściach z kowalami (nie napiszę jakimi, dwóch go robiło jak chodził w rekreacji). Wiele razy dostał pilnikiem w brzuch, albo po kręgosłupie  Mi wszystkie nogi podaje bez problemu i trzyma tyle ile tego od niego wymagam. Ale kiedy przyjeżdża kowal to zaczynają się cyrki... Nagle koń nie umie podać nogi, staje dęba przy przodach, wyrywa, grzebie, kopie... Koń nie ma żadnych wad, potrzebuję tylko zwykłego rozczyszczenia.

W związku z tym potrzebuję kowala naprawdę z anielską cierpliwością (ten który nas teraz olewa taki właśnie był). Dodam że stoimy w Warszawie. Nie chciałabym aby kowal stracił do niego cierpliwość. Czy możecie polecić mi kogoś do takich trudnych przypadkach?

I jeszcze jedno... Zależy mi na tym, aby kowal był terminowy i przyjechał w miarę możliwości jeszcze w tym tygodniu.
Z góry dziękuję za pomoc.
możesz spróbować tu:  Mariusz Wojciechowski 662-595-473
możesz spróbować tu:  Mariusz Wojciechowski 662-595-473


To taki z broda i na motorze co jezdzi jeszcze?

tak, to ten
umknął mi ten watek,a szkoda.
mam nadzieje ze nie za późno.

Stanowczo odradzam tego kowala, w życiu mu juz konia nie powierzę.
I cos wątpię w jego anielska cierpliwość, jak za spokojne konie chciał dopłaty "za kręgosłup".
Albo trzymasz mu kopyta, albo dopłacasz za to ze biedaczek musi sam trzymac.  😲

Savannah, może uderz do Mojsyma, on z Lublina.
Savanah w Radomiu i okolicach  będzie Ci baaardzo ciężko znaleźć kowala, a tym bardziej kogoś kto zna się na struganiu naturalnym. Z Kozienic jest. p. Baran, robi ok dopóki są prawidłowe kopyta, raczej się gubi przy korekcjach, sądzę, że o struganiu naturalnym nie słyszał. I szczerze mówiąc na tym się kończy moja znajomość radomskich kowali ( a trzymałam konia w Radomiu i okolicach przez dobre kilka lat). Ja zaczęłam ściągać Zbigniewa Ufnala z Warszawy, ale nie mam pojęcia czy dalej dojeżdża w te okolice.
jak czytam co piszecie to jestem coraz bardziej zadowolona, że sama strugam konie /naturalnie/ co nie zawsze jest akceptowane w społeczeństwie, chociaż świadomość coraz większa  😉 koni do werkowania jednak nie brak.
jeśli chodzi o Z.Ufnala to jego robota niewiele ma wspólnego z naturalnym werkowaniem...robię konie "po nim" i niestety wszystkie są ustawione na eleganckim obcasie, pozacieśniane, balans kopyta kuleje i kopyta są "powiększane" czyli są kliny rogowe i inne takie...plusem jest to że nie wycina podeszwy i uznaje istnienie ścian wsporowych ale to jeszcze za mało żeby tu o jakimś naturalnym werkowaniu mówić
jeżeli zostawia ściany wsporowe i podeszwę to co on robi z kopytami? czyści rowki przystrzałkowe i leci kopyto "na około" żeby było ładne?  🤔
chodziło mi o to że podeszwa zywa nie była cięta na callusie z przodu i wogóle nie była cięta nadmiernie, była w miarę naturalna miska i podeszwa nie zbetoniała jeśli dało jej się dojść do głosu

sciany wsporowe były w miarę prawidłowo przycięte i kształt ich był ok...wielu kowali niestety sciany wsporowe ignoruje tzn rozlewają się one na podeszwie lub przybierają różne inne kształty...wiele kowali równiez ignoruje scianę wsporową i kąt wsporowy i wycinają "swój własny" tasakiem/nożem lub rozcieśniają kopytu tak że tną mocno po wew stronie ściany wsporowej( od str rowka przystrzałkowego)

u Ufnala akurat tego nie widziałam

edit: nie robi kopyta na wysoką piętkę tzn. nie spiłowuje na płasko callusa i nie zostawia wysokiego tyłu(kątów wsporowych i ścian przedkątnych) ale nie robi też koni na "niską fizjologiczną piętkę" czyli nie słucha podeszwy w kącie wsporowym...robi konie "na obcas" czyli sam kąt wsporowy i niewielka część(1-2 cm) sciany przedkątnej jest podwyższona i ten obcas zacieśnia kopyto niestety
Aha, czyli kowal mniejsze zło  😉
piglet ja zdaję sobie z tego sprawę, że Ufnalowi do naturalnego werkowania daleko, ale uważam, że dla Savanah to lepsza opcja niż, kowal o którym mówiłam wcześniej. Niestety w Radomiu i okolicach trzeba się nieźle napocić, żeby ściągnąć dobrego kowala.
A Maciek Tomczyk z Tarnowa? Zna ktoś? Jakieś opinie?

Piglet-a Ty z Warszawy-moze jest jakaś opcja z dojazdem?

Ufnal juz u nas robił wczesniej-juz nie robi.
niestety ale do innych miast niż Wawa i okolice nie jeźdzę
Ale Radom to prawie okolice-tylko 100km 🤣....szkoda...
Ale Radom to prawie okolice-tylko 100km 🤣....szkoda...


rzeczy niemożliwych nie ma  😎 ale dojazd wyniósłby pewnie ponad 200 zł plus werkowanie 150 które trzeba robić maximum co 4 tyg więc kwota wychodzi lekko kosmiczna niestety

werkowanie 150


za 4 kopyta?
tak, za 4 kopyta, pierwszy raz robione,w komplecie z ponad 200 km wycieczką(min.4h w samochodzie + ok.2h na werkowanie i rozmowę z właścicelem) czyli cały dzień z głowy -  tak wyceniam 😉
A Maciek Tomczyk z Tarnowa? Zna ktoś? Jakieś opinie?


Maciek kuje u mnie od dwóch lat i jestem bardzo zadowolona.
Jest jedynym kowalem którego mogę zostawić w stajni samego i nie bać się o nic.
Konie go bardzo lubią i nawet te "problematyczne" są grzeczne.

Oczywiście należy umawiać się wcześniej bo czasem nie odbiera telefonu...
Ja dalej jak 20 km nie dojeżdżam. Szkoda weekendu na dodatkową robotę.
dea   primum non nocere
09 listopada 2010 11:57
No wiesz... a ja jechałam ponad 100km do Ciebie  😀iabeł:
Ale jechałaś do mnie  😜 😁 ja do Ciebie tez bym przejechała tyle  😜
dea   primum non nocere
09 listopada 2010 13:13
Jestem wzruszona  😍 i trzymam za słowo. Dobra, koniec towarzyskiego  🚫
ano  😍
poszukuję kowala, który ma świadomość tego co robi (z Warszawy, po str Pruszkowa) 2 konie na szczęście rozkute od pół roku  😅 wiem, że naturalne rozczyszczanie jest prawie niemożliwe do znalezienia, ale może macie kogoś naprawdę godnego polecenia  :kwiatek: bo mam już dość próbowania kowali...  😕 przeczytałam mniej więcej wątek (i nie tylko ten), ale prosiłabym o konkretną opinie i kontakt  
Ciacho, jeśli chodzi o strugaczy - zajrzyj na mapkę (pierwsza strona kopytowego wątku)
a możesz mi podać linka? nie wiem o który "kopytowy wątek" Ci chodzi? 🙂 bo na pierwszej str tego są nr telefonów, a ja nie mam problemu, żeby znaleźć kontakt, ale problem mam w znalezieniu DOBREGO kowala 😉 chyba, że wybacz jeśli moja ślepota sięga granic, bo tak może być  🤣
Naturalne struganie to w "naturalnej pielęgnacji kopyt" 😉
Zapraszamy na pierwszą stronę, tam jest mapka.
a tak z ciekawosci i dla porownania kto wam robi konie w krakowie i okolicach?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się