konie fryzyjskie

Wawrek - a napiszesz coś więcej o tym szkoleniu? Dostalam dokument na mejla, ale chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej, a niestety nie mam czasu teraz przeglądać związkowego forum, więc jeśli byłbyś tak miły i mi coś więcej na ten temat skrobnął to byłabym wdzięczna🙂
ola - wygląda smakowicie 😉

fanelia - szkolenie organizuje forumowa Savannah, a całość ma prowadzić zwyciężczyni ostatniego IBOPu - Justyna Ruda i jeszcze sędzia I klasy konkurencji ujeżdżenia. Maja to być konsultacje ujeżdżeniowe dla koni i jeźdźców startujacych w tej konkurencji oraz dla koni w treningu skokowym. Nie wiem ilu fryziarzy się zapisało, ale generalnie pomyślane było to pod kątem tegorocznego IBOPu i kolejnych.
Na PW ślę Ci kontakt do organizatorki, ale nie wiem czy są jeszcze miejsca...
wawrek dzięki jest też kilka intersujących 2latków też potężne. Nie chce narazie zapeszać, pojade do Holandii dotkne i wtedy podejme decyzje 🙂
Hej, dziekuje bardzo 🙂 Ja się nastawiam na razie na IBOP za rok, bo w tym mam za duży sajgon z pracą i studiami, żeby ogarnąć bardziej konkretnie treningi 🙁 ale jako słuchacz bym chętnie jechała. Odezwę się i zapytam 🙂
Znaleziony w polskich ogloszeniach. Poprosiłabym o jakąś opinie  :kwiatek:
A imię chociaż...?
Może wątek odżyje. Przedsawiam wałaszka Watse, koń nad którym się zastanawiam 4latek.
Witam wszystkich miłośników koni fryzyjskich.
Jestem nowa na tym  forum , i oto osmielam się poprosić  pierwszy raz o pomoc : na etapie projektowania jest moja własna stajnia ,  w której docelowo jednym z mieszkańców bedzie koń fryzyjski .
Stajnia ukończona będzie w marcu 2012 , i tak gdzieś od kwietnia fryz mógłby tam się ulokowac . Czemu fryz - bo tak,  i koniec , dostałam fryzią strzałą Kupidyna : ) : )

  a z racjonalnych powodow : ma to być koń do spokojnej jazdy  w terenie i do zajęć z kilkoma dzieciakami z okolicy ( nie do nauki jazdy - do nauki opieki i odpowiedzialnosci , oraz do hipoterapii  dla dwóch dzieciaków z zespołem D.  jeśli uda mi się znaleźć odpowiedniego zwierzaka )
Jesli chodzi o tego konia , nie chodzi o rozmnazanie/ hodowlę  ,ani sport , zależy mi natomiast  na inteligentym zwierzaku , który jest w 100% fryzem jeśli chodzi o wygląd i charakter .
Czyli  w miarę OK rodowód i poprawna budowa , oraz  pochodzenie dające szansę na to ,że koń nie będzie chory w wyniku zaniedbań i wad budowy . Spędziłam wiele godzin w necie , nie jestem jednak w stanie wybrać konia na podstawie zdjęć , rodowodu , i nie znam końskiego świata na tyle dobrze zeby dobrze wybrać .

A teraz prośba - kiedy zacząć szukać , gdzie zacząć szukać i  przede wszystkim , z kim rozmawiać ?


Będę wdzięczna za każda sugestię !

Na pewno fryz do tych zadań, ktore wymieniłas, jak najbardziej się nadaje!! Ja nie żałuję kupna fryza, bo to kapitalny koń rodzinny, wspaniały w kontakcie z dziećmi.
Jeśli chodzi o to, gdzie uderzyć po informacje - najlepiej gdybyś odwiedziła kilka różnych hodowli w Polsce (mówimy tu o hodowli tych rodowodowych, a nie krzyżówki fryza z prawie fryzem skądś tam sprowadzonym, czy fryza z zimnokrwistym - a takich hodowli niestety mamy sporo w Polsce, więc musisz od razu pytać o holenderskie papiery). Lepiej nie nastawiaj się na jedną konkretną hodowlę, tylko pojeździj do różnych, pytaj, oglądaj różne konie - na pewno w końcu jakiś wpadnie Ci w oko 🙂 Oceń w jakich warunkach konie są trzymane, czy są zdrowe, zadowolone, wesołe, towarzyskie. Im więcej hodowli odwiedzisz, tym będziesz miała lepsze porównanie. Cięzko mi powiedziec, czy lepiej kupić fryza z hodowli czy z rąk prywatnych - ja odkupiłam od prywatnej osoby i nie żałuję, ta osoba sprowadziła sobie konia z Holandii, więc ja już nie musiałam się tym martwić. Jednak wcześniej byłam w kilku hodowlach i pseudohodowlach (gdzie oferowane tam konie może przypominają fryzy, ale niekoniecznie nimi są w papierach...) i po prostu pooglądałam, pojeździłam na różnych koniach, miałam porównanie - fryzy rodowodowe i nie, fryzy z różnymi premiami bądź bez, a wszystko po to, aby dobrze się zorientować w temacie, zobaczyć, jakie te konie są, jakie są miejsca, gdzie są trzymane. Im więcej czasu sobie dasz na zjeżdżenie różnych miejsc i obejrzenie rożnych koni - tym lepiej! 🙂 A hodowcy są bardzo sympatyczni i na pewno doradzą Ci oraz opowiedzą o swoich koniach, więc nie bój się pytać 🙂 Najważniejsze jest to, że doskonale znają swoje konie, nieraz od "dzieciaka" i to właśnie ogromny plus hodowli, zawsze możesz od hodowcy dowiedzieć się niemal wszystkiego od zwierzaka, którego sobie upatrzysz.
A do Twojej stajni mam nadzieję zawita nie tylko sam fryz? 🙂 Żeby mu smutno samemu nie było 😉
Wielkie dzięki Fanelia

Wlaśnie, najpierw wzięłam na cel polskie hodowle, trochę też juz  podzwonilam i popytałam ale trafilam na miejsca gdzie jak powiedzialam ze ja na sezon 2012 sie pisze, to z drugiej strony slyszalam odglos opadania rak. Wszystkie info mam na razie z netu ,  mam wybrane do tej pory  tylko 2  hodowle ,do których na pewno się wybiorę .  Trochę mi brakuje u nas w PL fajnych,  ulozonych już wałachów  , sporo jest natomiast  klaczy które  " dają fajne źrebaki  " i ogierów a to raczej nie dla mnie . W NL natomiast wałachów jest do wyboru do koloru (czarnego ) i to takich ,  które widac ,ze pod siodlo zostaly stworzone. Tak  wujek Google rzecze...

Tak własnie myślałam ,ze to w sumie dobry moment zeby rozpocząć rekonesans i w sumie sezon na fryza moge uznac za otwarty

A w stajni  fryz nie bedzie sam, o nie !
Tak poza tematem to bardzo fajnie, że się tak wcześnie rozglądasz 🙂 Właściwie to zrobiłam to samo, zanim moją kupiłam to przez rok też przypatrywałam się różnym hodowlom, w kilku byłam, oglądałam ogłoszenia itd., w sumie to nawet nie chciałam kupować fryza, ale się zakochałam w jednej klaczce no i nie mogłam nie kupić  😍
Co do wałachów to prawda; jeśli o nie chodzi to spotkałam się z wieloma wałachami "pseudofryzyjskimi" niestety, z jednym się nawet zaprzyjaźniłam troszkę i pod siodło był naprawdę super, chociaż do wyglądu i zdrowia rasowego fryza mu dużo brakowało. Tak mi się wydaje, ale nie jestem ekspertem, ze jeśli interesuje Cię raczej wałach to byś musiała prędzej w prywatnych rękach szukać niż w hodowlach. Zawsze pozostaje Ci przeglądanie ogłoszeń na różnych portalach lub pytać w środowisku "fryzyjskim", czy ktoś nie zna kogoś, kto by miał wałaszka/młodego ogierka na sprzedaż, bo np. urodził się, a nie ma klienta/klient wycofał się, a młodzieniec został 😉. Ja bym chciała moją klacz zaźrebić za rok, ale już mam chętnego na źrebaka i raczej też ta osoba woli wałacha, żeby potem mieć bezkonfliktowego konika do małego sportu i rekreacji i się nie przejmować hodowlanymi sprawami (w sensie - mieć konia z dobrym pochodzeniem, ale już się potem nie angażować w żadne rozpłodowe aspekty posiadania takiego rumaka). A jak się urodzi klaczka to albo zostawię sobie, albo będę przekonywać tę osobę, że klacz też fajna 😉

Robię właśnie inwentaryzację terenu pod pastwisko. Strasznie obrośniete drzewami przez lata ugorowania . Czy ktoś wie jak poradzić sobie z robiniami - o ile mlode drzewka to nie problem ( ciach! ) , to wieksze i dorosłe drzewa mnie stresują - trujące ?
Pozbyć się ich ?
Jakie jeszcze gatunki drzew i roślin powinnam z pastwiska usunąć (  dodam - Centralna Polska  gleby kl IV-V)

I jeszcze - w ramach już ogrodzonego terenu jest ok  500 m2 lasu mieszanego z b. gęstym poszyciem. Odgrodzić czy zostawić ?
Bischa   TAFC Polska :)
16 czerwca 2011 11:10
A może by tak do odpowiedniego wątku pójść? 🙄
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
16 czerwca 2011 11:24
dominoxs - jak szukasz fryza to zajżyj na mazury http://fryzywczarnowce.pl/index.php
a co do pastwiska to przejdź do wątku pastwiskowo/padokowego http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,5973.0.html
[i][i]Sorrry

Poszlam precz z tym pastwiskiem
[/i][/i]
Wracajac do fryzów - gdzie najblizej Łodzi mozna je spotkac ? Chcę pokazać na żywo TŻ , bo on na końską wyprawe na Mazury nie da się namówić ...
  a z racjonalnych powodow : ma to być koń do spokojnej jazdy  w terenie i\


🤣w kontekscie mojego baaaaaardzo mnie to ubawilo 😂 🏇
dominoxs kiedyś fryzy koło Łodzi były w Kęblinach http://www.kebliny-arabians.pl/. Tylko, że to było parę lat temu i nie mam pojęcia czy są nadal.
Miałam przyjemność na jednej z klaczy jeździć i muszę przyznać, że są to wspaniałe konie. Bardzo inteligentne i przemiłe 💘
Z tartaku

Ale wypas stajnia i jaką masz fajną stronę i jakie masz fajne konie i generalnie jak masz wokół fajnie , to ja się odezwę.. dobrze..?
ztartaku Equus Negrus daje rade :P

a swoja droga - gratuluje ostatnich wynikow i osiagniec 🙂
Zima - a  co takiego Twój koń w terenie wyprawia??

I przecież na pewno nie dlatego ze akurat  fryz - tylko akurat taka  jego końska osobistość Ci się trafiła  😀
Oczywiscie, ze to nie kwestia rasy 🙂
Ja sie smieje tylko, ze ten, kto opisywal dzielnosc i opanowanie fryzow, nie widzial mojego oszoloma.
Dostaje pier*&^%$lca, wszystko chce go zjesc, wszystko chce mu zrobic krzywde, nawet szum strumyka...
Co dziwne, albo i nie dziwne, bo w sumie kombinator jest, na padoku nic mu nie robi krzwdy, tylko jak sie cos zaczyna od niego wymagac 🙂
Ale pracujemy nad tym, powoli i konsekwentnie.
Zimka witam w klubie 🏇 Czasami ja juz tracę cierpliwość ( inni juz dawno to zrobili). Ja swojego jeszcze nie rozgryzłam- czy taki oszolom, czy tak inteligentny. Albo pół na pół 💃
A na poważnie to sprawdziłabym tego osobnika do hipoterapii. Mój potrafi być bardzo, ale to bardzo energiczny!
Uważacie, że kolejna hodowla koni fryzyjskich w Polsce byłaby opłacalna?
MeLady mysle że obecnie chętnych na konie fryzyjskie nie brakuje 🙂
A ja myślę (wiem!), że są tacy co zaleciliby najpierw kurację na zamkniętym oddziale 🤣

Osobiście wybrałbym np chów i hodowlę bydła mlecznego - kasa co miesiąc za mleczko.
Bischa   TAFC Polska :)
20 czerwca 2011 14:21
Kasa za mleczko jest, ale marna drogi wawrku 😎 Wujek ma gospodarstwo, bydło mleczne i mleko do skupu oddaje, a ja sama od jakiegoś czasu w bydle mlecznym siedzę 😉
Też troszkę w tym siedzę i wiem, że może być inaczej 🤣 Coby OT nie robić to powiem, że rozmawiamy o krowach holsztyno-fryzyjskich 😎
Bischa   TAFC Polska :)
20 czerwca 2011 14:33
Oby było lepiej z czasem, HF-ki to pomieszanie holsztyna z fryzem 😎
Kami   kasztan z gwiazdką
22 czerwca 2011 22:32
Czy za granicą (bo w Polsce to wątpię...) są jakieś hodowle specjalizujące się we fryzach innej maści niż kara  👀 wiem, że to nie zgodne ze wzorcem itp. pytam ze zwykłej ciekawości, czy ktoś już zaczął kombinować  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się