Maści i odmiany

Pursat   Абсолют чистой крови
06 września 2012 10:04
koza, w okresie zimowym wyraźnie ciemniał, był taki brunatny. Za to jego syn (również jeleń, ale o wiele jaśniejszy), którego wielokrotnie tutaj pokazywałam, zmieniał maść cztery razy w roku. 😉
Pursat śledzę voltę już dawno, tylko się nie udzielam 😉 i zawsze podziwiałam Twoje zdj. i te Twoje "złotka"  😜  a Grubas też na zimę jest niedźwiedź brunatny, a jak zarośnie to już w ogóle....
Wilczaty to stara, nie używana już nazwa. Współcześnie odpowiada jej ciemnobułany.

Nie wiem, jakie jest wytłumaczenie genetyczne, ale taka maść  jak u prezentowanego konia, pojawia się u hucułów i jest tam opisywana jako ciemnogniada. Ludzie mówią, że jabłuszka są objawem, dobrego stanu odżywienia. W każdym razie na pewno czasem znikają.
Macie jakiś pomysł co wyjdzie za pare lat z teraz 6-cio letniej, szlachetnej kobyłki, jest kasztanem z odmianą na pysku ale od pół roku pojawiają jej się na całym ciele białe kropki wielkości hreczki (kiedyś były dosłownie trzy, teraz ponad dwadzieścia)..
Pursat   Абсолют чистой крови
06 września 2012 17:31
koza, bardzo mi miło. :kwiatek:
koza za to ciemnienie/ oprószenie czarnymi włosami może być odpowiedzialny tzw. gen modyfikator "sooty/smutty" , czyli okopcony, przydymiony/ świński 🤣. Ilość może być w miarę stała lub nasilać się wraz ze zmianą pór roku.  Zmieniać odcień danego umaszczenia na ciemniejszy. Główne miejsca pojawiania się czarnych włosów to grzbiet, okolice kłębu i zadu.
Przykład ta sama klacz:
wiosna


w tamtym tygodniu


i do porównania ze swoją siostrą "nie ciemniejącą", na wiosnę są identyczne


Kejsa a nie ma tarantowatego rodzica? coś takiego?



koza za to ciemnienie/ oprószenie czarnymi włosami może być odpowiedzialny tzw. gen modyfikator "sooty/smutty" , czyli okopcony, przydymiony/ świński 🤣. Ilość może być w miarę stała lub nasilać się wraz ze zmianą pór roku.  Zmieniać odcień danego umaszczenia na ciemniejszy. Główne miejsca pojawiania się czarnych włosów to grzbiet, okolice kłębu i zadu.


jenyyy, tyle tych modyfikacji, że oszaleć można  😜 ale te wszystkie "udziwnienia" dodają wiele uroku, takie konie bardzo chwytają za oko  😍 a ta panienka ze zdj. w ciemniejszej wersji wygląda jakby sobie panierkę bardzo wytrwale robiła  😀 to ja już nie wiem czy Gruby "normalnie" jest taki jasny, a na zimę ciemnieje, czy jest normalnie "ciemnogniady paszportowy" 😉 a na lato sobie jaśnieje :P no i jeszcze te siwe na dodatek... a to wszystko na pewno dlatego...że Gruby wie, że nigdy nie chciałam mieć gniadego (marzył mi się siwy,albo malowany kasztan z 4 długaśnymi skarpetami) 👀!
Wilczaty to stara, nie używana już nazwa. Współcześnie odpowiada jej ciemnobułany.



a nie jelenia?
tak podaje Stachurska i wizualnie się z nią zgadzam🙂 Jeleni był kiedyś nazywany sarniogniadym. Jest w prawie wszystkich starych książkach, choć w dokumenty koni jakoś tej nazwy chętnie nie wpisywano.
jeszcze raz:
jakiej masci jest kon kozy? nie jest ciemnogniady. moj jest ciemnogniady i jest zupelnie inny.
Na to pytanie już padły odpowiedzi:

Nie wiem, jakie jest wytłumaczenie genetyczne, ale taka maść  jak u prezentowanego konia, pojawia się u hucułów i jest tam opisywana jako ciemnogniada. Ludzie mówią, że jabłuszka są objawem, dobrego stanu odżywienia. W każdym razie na pewno czasem znikają.


koza za to ciemnienie/ oprószenie czarnymi włosami może być odpowiedzialny tzw. gen modyfikator "sooty/smutty" , czyli okopcony, przydymiony/ świński 🤣. Ilość może być w miarę stała lub nasilać się wraz ze zmianą pór roku.  Zmieniać odcień danego umaszczenia na ciemniejszy. Główne miejsca pojawiania się czarnych włosów to grzbiet, okolice kłębu i zadu.
[/URL]
kejti,
kon opisany jako ciemnogniady:
zima

latem

i jest normalnie, klasycznie ciemnogniady. kon kozy jest zupelnie inny, wiec jak moze byc tej samej masci?
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
07 września 2012 10:15
Zakładając, że koń kozy posiada modyfikator, który podała yawa wszystko jest możliwe.
Pod jego wpływem maść będzie się zmieniać. Tak jak w przypadku pokazanego izabela.

Muszę chyba doczytać o modyfikatorach  😁
Severus   Sink your teeth into my FLESH
07 września 2012 10:18
Miyako - ja chyba też 🙂

yawa2 - jeszcze wracając do mushrooma: na jakiej maści podstawowej on jest na tych zdjęciach?
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
07 września 2012 10:19
A ile jest jeszcze nieodkrytych genów.  😜
yawa2 wygląda dokładnie jak koń ze zdjęcia! Taranta w rodzinie nie ma, babcia srokata reszta gniada. Tych kropek będzie coraz więcej?
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
07 września 2012 11:08
A może pod srokatościa kryje się tarant.  👀
Pursat   Абсолют чистой крови
07 września 2012 11:26
To Posman też ma taki modyfikator? Na przestrzeni roku prezentuje się tak:

styczeń/luty:





marzec/kwiecień:





okolice maja:



pełnia lata:





jesień:





"koń kozy" jak wybierałam nick to nie pomyślałam jak to brzmi  🤣

Pursat, można powiedzieć, że Posman nie może się zdecydować na 1 wcielenie i ma ich kilka  😁

Katija tyle, że Gruby kiedyś taki "złoty" nie był  🙂, podczas opisu był w ogóle kiepskiego stanu, co trochę widać na zdjęciu(w czerwonym kantarze)...
ale taki "normalny" ciemnogniady też bywał...., a zawsze podczas wakacji robią mu się te jabłka i te jasne "ciapy", no i teraz jeszcze coraz więcej tych siwych kudłów...


kejti,
kon opisany jako ciemnogniady:
zima
...
latem
...
i jest normalnie, klasycznie ciemnogniady. kon kozy jest zupelnie inny, wiec jak moze byc tej samej masci?


Napisałam, że taka maść u hucułów jest opisana jako ciemnogniada, nie że to jest ciemnogniada.
Ale oto przykład konia, który ma tak w dokumentach http://www.bazakoni.pl/horse_19377.html i według mnie jest taki sam, jak koń kozy. Niemniej jednak ten koń mógł mieć chyba hucuła w rodzinie.

A co do modyfikatorów, to praktycznie wszystkie konie huculskie zmieniają maść zimą i latem, opisuje się to u nich jako cechę rasową od prawie 100 lat. Może więc wszystkie mają ten modyfikator.
Jak ten gen się nazywa i gdzie można o nim przeczytać?
Napisałam, że taka maść u hucułów jest opisana jako ciemnogniada, nie że to jest ciemnogniada.
Ale oto przykład konia, który ma tak w dokumentach http://www.bazakoni.pl/horse_19377.html i według mnie jest taki sam, jak koń kozy. Niemniej jednak ten koń mógł mieć chyba hucuła w rodzinie.


"ten  koń" tzn. Gruby? nie mam pojęcia, od poprzedniego właściciela usłyszałam kiedyś, że Gruby jest z Ukrainy,ale ten człowiek to bajkopisarz i równie dobrze mógłby powiedzieć, że Jantar(Gruby) jest z księżyca... Ciężko mi ocenić, jak Wy go ze zdjęć możecie odbierać, bo na fotkach jest sam i nie ma do czego się odnieść 😉 na zdj. jest grubasem, bo...jest, olbrzymem też nie jest, bo w kłębie może z 1,65 ma, ale jest dość potężny-kawał konia, łeb jak sklep, wielki zadek i gruba grzywa i ogon, na pewno nie "typ szlachetny" jak ma w paszporcie  😉

poprawilam cytowanie
katija to jakby nie patrzeć zależy od osoby opisującej, jak dla niej wygląda dany koń. A jak wiemy, że polskie nazewnictwo jest ubogie to wrzuca się różne konie do tego samego wora. Jeżeli posiadałby gen sooty, to byłby porostu gniadym okopconym/ przydymionym.


Severus Właściciel badał te konie i wszystkie są genetycznie kasztanami.

Kejsa jeżeli nie miał taranta w rodzinie to będzie na to nazwa, a mianowicie Birdcatcher Spots (nazwa od konia pełnej krwi angielskiej o imieniu Irish Birdcatcher). Plamy są nieliczne i zazwyczaj nie zwiększa się ich liczba. Może zdarzyć się tak, że konie w średnim wieku "nabierają" tych plamek, a mogą je późnej stracić.

kejti genów modyfikatorów jest kilka: jedne odpowiedzialne za odcień,drugie za przydymienie oraz jabłkowitość. To, że koń zmienia trochę odcień wraz ze zmianą sierści jest normalne.  Tu chodzi o te czarne włosy, które np. zaprezentowany tu Posman ma cały rok. A sądząc po rodzinie i nim samym jest jeleni , czyli rozjaśniony powinien być na całej kłodzie. Dlatego podejrzewam, że posiadał gen sooty, który powodował w części zniesienie działania rozjaśnienia na tych włosach, które ciemniały mniej lub więcej.
Jak już wcześniej pisałam sooty/smutty, polecam Equine Color Genetic D.P. Sponenberg
yawa2, wlasnie, jak to jest z jablkami? co za nie odpowiada? czy powinny byc opisywane? a w ogole jaki zwiazek moga miec z kondycja? moj kon nie ma jablek, nie widac na nim. ale raz mial:
http://re-volta.pl/galeria/foto/8366
czyli ma gen czy nie ma? to w ogole gen robi?
katija wydaje mi się, że są dwa uwarunkowania jabłkowitośc genetyczna i kondycyjna. Bo np. umaszczenia srebrne mają w nazwie: silver dapple, jest to jedna z cech tego umaszczenia.  Związane jest to z tzw. " jabłkowitością trwałą" , która nie znika wraz kolejnymi porami roku. Z kolei nie każdy srebrny ma jabłka..więc można wywnioskować, że istnieje powiązany z tym genem drugi gen w bliskim sąsiedztwie, który odpowiada za jabłkowitość trwałą. Ja to tak rozumie.

Natomiast jabłkowitość książkowa, czyli kondycyjna/sezonalna wiąże sie z prawidłowym odżywieniem i kondycja fizyczną. Ja interpretuję to w ten sposób: kondycja wiąże się z ruchem, a to z ukrwieniem całego ciała jak wiadomo, to z kolei z odżywieniem komórek itd itd.🙂 Tu posłużę się obrazkiem (układu krwionośnego w skórze) w celu jaśniejszego zrozumienia o co mi chodzi🙂:


Zwróćcie uwagę na oznaczone na czerwono  tętniczki, które układają się w swego rodzaju siatkę. Myslę, że za jabłka odpowiedzialne jest lepsze odżywienie tych cebulek włosowych które mają bliżej do tych naczyń i wytrzymują dłużej od tych, które mają "dalszą" drogę i wypadają jako pierwsze przy zapoczątkowanym procesie zmiany sierści. Tworząc tym samym jaśniejsze obszary otoczone ciemniejszymi- jabłka🙂

To co wiem poskładałam w miarę możliwości  w coś logicznego mam nadzieję 😉
u nas jest młody wałach 2,5 roku jest kaszztanem z odmianami ale ma sporo siwych włosow na brzuchu. Jak bedzie wyglądac taki kasztan w siwiznie? ma ktos zdjecie?
Kasztan w siwiźnie:


Facella   Dawna re-volto wróć!
09 września 2012 10:28
jedyne dwa zdjęcia (mojego autorstwa, które mogę publikować) jakie mam, to chyba ciemny kasztan w siwiźnie?



interesujące są te plamy od wewnętrznej strony łokcia, pod piersią.

edit:
Kasia Okrzesik wrzuciła na swojego fanpage'a zdjęcie takiego cudaka:

pytałam, mam zgodę na publikację (-;
yawa2, na niebiesko sa zyly 😉 dzieki za odpowiedz.
dzięki za poprawienie🙂 Wrzucam dzisiejsze zdjęcia ciekawo umaszczonej karo-srokatej hucułki Obawy:








Po jakich ona jest rodzicach?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się