Ewidencja wejśc do stajni i inne absurdy

Melehowicz, co do tych płyt obornikowych płyta obornikowa od 1 marca 2017


Zaciekawił mnie ten tekst i policzyłem sobie zgodnie z zamieszczonymi tam tabelkami i współczynnikami, że jeśli mam w swojej stajni 3 konie, to muszę mieć płytę gnojową na obornik (mocz+kał+ściółka) o pojemności prawie 7 m3 i zbiornik na gnojówkę (mocz) 5 m3. Nie mam natomiast obowiązku mieć zbiornika na gnojowicę (mocz+kał), ale gdybym musiał, to powinien mieć ponad 22 m3 pojemności. Tymczasem praktyka pokazuje, że muszę mieć płytę gnojową 20 m3, jednocześnie ani zbiornika na gnojówkę, ani na gnojowicę nie potrzebuję w ogóle. Więc albo ja nie potrafię należycie prowadzić chowu koni, albo twórca tych tabelek i przeliczników pomylił podstawowe pojęcia...
No cóż, na usprawiedliwienie tego mogę powiedzieć, że to objętość płyty jest liczona na pół roku (o ile dobrze to rozumiem).Reszta z czapki zupełnie.
Jak nie na 4 miechy, no bo niby obornik mozna wywalać na pole od marca do listopada 😉
U nas we wsi praktyka jest taka, ze obornik do wiosny składuje się w stajniach/oborach 😉 na wiosne wywozi sie na pole prosto z budynkow gospodarczych, po zbiorach po raz drugi i pryzm ani płyt nigdzie nie widać 😉
przepisy na to pozwalają, ale mało już zostało budynków tzw głębokich. W moim regionie tak się robi w nowych i starych budynkach dla owiec, chociaż to margines hodowli. Chyba tak działają wszystkie owczarnie w kraju, ... Jeszcze pomieszczenia zimowe dla opasów bydła tak działają też, a tego więcej jest...
Jak nie na 4 miechy, no bo niby obornik mozna wywalać na pole od marca do listopada 😉
U nas we wsi praktyka jest taka, ze obornik do wiosny składuje się w stajniach/oborach 😉 na wiosne wywozi sie na pole prosto z budynkow gospodarczych, po zbiorach po raz drugi i pryzm ani płyt nigdzie nie widać 😉

No ! 😀 Jak wiadomo środek czerwca to idealna pora na wywalanie obornika na pole 😉
Czy we wsi jest też praktyka, że po załatwieniu swoich potrzeb fizjologicznych nie spuszcza się wody, robi się to dopiero jak przyjeżdża szambowóz ? 😀
Nie doczytałaś... w marcu wywozi się obornik  po zimie, w  sierpniu i pod koniec października po lecie
Nie doczytałaś... w marcu wywozi się obornik  po zimie, w  sierpniu i pod koniec października po lecie
Doczytałem. Ty nie zrozumiałaś 😉
Mniejsza z tym 🙂
P.S. A obornik wolno wywozić na pole tylko 2 razy do roku.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się