Kącik Ujeżdżenia

Nawet na czworobokach nie robi się tego w ten sposób (sędziowie), nie odnosi koni stricte do przepisów (choć tu pewnie bym wolała) = wyobrażeń, tylko porównuje do innych koni/wykonań. W osadzeniu w rzeczywistości.

Byłam ze 2 lata temu na kursie doszkalającym dla sędziów ujeżdżenia prowadzonym przez p. Pietrzaka. Bardzo wyraźnie podkreślał, że nie powinno się sędziować względem innych koni. Że zawsze należy mieć w głowie idealny obrazek - idealne wykonanie danego elementu. I takie wykonanie jest na 10. Wszelkie inne - stosownie niżej.
Tłumaczył to tym, że jeśli np. damy jakiejś parze za jakiś element 9, bo wszak robi go dużo lepiej niż wszyscy pozostali, a następna para wykona ten element o wieele lepiej, to zabraknie nam już skali, żeby uczciwie ocenić tę ostatnią parę względem wszystkich poprzednich.

I wybacz halo, ale nie będę spełniać Twoich życzeń odnośnie wyszukiwania ogłoszeń sprzedażowych, bo zwyczajnie mam co innego do roboty w tym czasie  😉
https://sport.tvp.pl/rio/25434902/rio-75letni-japonski-jezdziec-zrezygnowal-ze-startu
Czy to wiąże się z tym, że Beata Stremler pojedzie? 🤔 🤔
[quote author=halo link=topic=11.msg2548589#msg2548589 date=1464315145]
Nawet na czworobokach nie robi się tego w ten sposób (sędziowie), nie odnosi koni stricte do przepisów (choć tu pewnie bym wolała) = wyobrażeń, tylko porównuje do innych koni/wykonań. W osadzeniu w rzeczywistości.

Byłam ze 2 lata temu na kursie doszkalającym dla sędziów ujeżdżenia prowadzonym przez p. Pietrzaka. Bardzo wyraźnie podkreślał, że nie powinno się sędziować względem innych koni. Że zawsze należy mieć w głowie idealny obrazek - idealne wykonanie danego elementu. I takie wykonanie jest na 10. Wszelkie inne - stosownie niżej.
[/quote]

i dlatego p. Pietrzak tak ładnie sędziuje araby 🙂 bo nie ma co ich porównywać z dużymi końmi, tylko ze wzorcem, tj. jak koń takiej budowy powinien dany element idealnie wykonać, jak to powinno wyglądać.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
27 maja 2016 17:49
Przymierzam się do zakupu munsztuka. Nigdy wcześniej nie jeździłam na takim kiełźnie, mój koń również, stąd moje pytanie. Czym kierować się w wyborze? 
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
27 maja 2016 18:25
Constantia poszukaj wątku o dopasowaniu munsztuka, ja stamtąd wyciągnęłam kilka fajnych rad  😉
Constantia, podniosłam wątek i odpisałam wersję "na co patrzeć" w pigułce 😉

http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,30889.0.html
Facella   Dawna re-volto wróć!
27 maja 2016 18:45
To już dzisiaj Uthopia ma zostać zlicytowany na aukcji... Oby trafił do Carla!
Aukcję można śledzić "na żywo" tutaj. Uthopia jest zalistowany jako 80. pozycja, w tej chwili licytowana jest pozycja 30., więc tak z godzinę jeszcze trzeba poczekać.
Edit: sprzedany za 165 tys. funtów. Jego licytacja trwała ponad 10 minut, zakończyła się dosłownie minutę temu. Nie wiadomo jeszcze, do kogo trafił.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
27 maja 2016 21:54
Dziękuję bardzo, idę czytać  :kwiatek:
Facella, cena niezbyt wysoka. Z tego co słyszałam, nabywca może pozostać anonimowy.
lostak, no raczej jest oczywiste, że piruet to nie półpiruet 🙂 I owszem, Inter I jest zdecydowanie na "orientuj się", ale przecież konie nie chodzą na pamięć, a jeździec spokojnie da radę z pomocami. Nie ma co porównywać do GP, bo jeszcze mamy 3 "Intery" do GP.
O tym koniu nikt nie pisał, że JEST koniem CC, tylko że jest GOTOWY. I o tym rozmawiamy. Twój, sądząc z opisu, też był koniem gotowym na CC, chyba że był problem z przestawieniem z ciągu do ciągu.

Moona, bardzo się mylisz, a raczej mylisz różne rzeczy. Mowa nie o porównywaniu/skalowaniu zawodników w danej stawce osobowej, tylko o możliwości zbudowania wyobrażeniowego wzorca wyłącznie na bazie doświadczeń własnej percepcji. Inaczej się nie da. Ile i jakich wykonań widziałeś - tyle wiesz (plus, oczywiście - nauka). Dodatkowa sprawa to własna aktywność jeździecka danego sędziego/osądzającego. Jakoś praktycy znacznie rzetelniej wiedzą, czego można oczekiwać, od jakiego konia, kiedy, co jest trudniejsze a co łatwiejsze do uzyskania. Praktykom np. nie myli się w ciągu wygięcie konia ze skręceniem łba.
Szukam wszędzie informacji, poległam więc pytam.
Jak ma się sprawa ze srebrną odznaką, czy ona uprawnia mnie do startów do N klasy?
Wcześniej czytałam, że tak. Teraz jednak powiedziano mi w ośrodku jeździeckim X, że muszę niby zrobić wpierw 3 klasę sportową pomimo posiadania srebrnej odznaki aby startować te N-ki. Jak to w takim razie jest w rzeczywistości?
Zaznaczam, że posiadam póki co wstępną licencję OZJ.
Z góry dziękuję za wskazówki 🙂
s.troc, bo musisz wystąpić do WZJ o uprawnienia III stopnia. Przysługują ze zdanym srebrem, ale z automatu ich nie wpisują.
Wystąpisz, zamiast "W" dostaniesz III, i będziesz mogła jechać C.
Oceńcie proszę ten przejazd, klasa L wkkw, koń  trenowany pod kątem wkkw , wiec poziom klasy L  z perspektywa na P ( mimo ze w domu umie wiecej elementów to jest jeżdzony pod wkkw) . Podłoże cholernie twarde i sliskie.

crazy, za nic w tym przejeździe rytmu nie ma.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
30 maja 2016 21:44
Fajny dość przejazd, super żucie, szkoda że troszkę przyspieszył. Na pewno na ponad 60%.
crazy, koń co chwila przenosi ciężar zad-przód, przód zad. To może rzutować na oceny.
lostak   raagaguję tylko na Domi
31 maja 2016 03:19
Crazy, zawodnikiem Wkkw nie jestem, ale od trzech lat mam przyjemność trenować, rozprężac  przed zawodami i pomagac ujeżdżeniowo niezłej zawodniczce Wkkw w Anglii na jej trzech koniach. Naoglądałam sie zawodów w których startowało po 200 koni. Moja rada? Jedz do Anglii 🙂 moze Klus był troche za szybki i machnęła dwa razy głową w stepie, ale zrobiłabys 25-30% w porównaniu z 4 letnimi konmi ktore widziałam w podstawowych konkursach. Miałam tez okazje zobaczyc Emily King I Mary King gdy Emily szykowała sie do Badmington miesiąc temu... Naprawde nie masz sie czego wstydzić. Rób swoje i wyjeżdżaj za granice na zawody. Jesli chodzi o Anglię - służę pomocą🙂
crazy - zapytam z ciekawości bo sama jeżdżę "eLki" 🙂 Miałaś jakiś komentarz co do rysunku? Bo mnie się wydawało, że w kołach na lewo zwłaszcza, dość długo koń jest na ścianie - może to kwestia perspektywy z jakiej się ogląda.
Więcej nie powiem bo jestem poczatkująca a tu są mądrzejsi ale mnie się bardzo przejazd Twój podobał 🙂  :kwiatek:

P.S. Teraz zobaczyłam arkusz ale tylko jedna strona - zasłużone 7 za dosiad! Bardzo ładnie siedzisz  :kwiatek:
Raczej chodzi o to, że tak niskie oceny nie są uzasadnione. Bo nie są. Ale z elastycznością ocen nie od dziś jest problem. W WKKW mam czasem przykre wrażenie, że wygrywa ten/ta co "ma" wygrać. Są też ogromne różnice w ocenianiu zależnie od regionu Polski. Bywa i tak, że sędziowie miewają Bardzo spóźniony refleks. Typu "kara" za to, co darowali rok temu, zupełnie gdziekolwiek "doliczona".

Jest niedobrze z sędziowaniem, to żadna tajemnica. Ale, podobno, nie ma pomysłu na rozwiązanie problemu. Z tych, co by mogli sędziować, mają uprawnienia i się znają - podobno wielu sędziować Nie Chce. Bo to sytuacja "wszystkich zadowolić nie sposób...) Ani tym bardziej - szkolić się w celu ujednolicenia oceniania. Inni, z kolei nie są zapraszani. Od wielu lat zawodzi szkolenie sędziów. Czemu wcale się nie dziwię, bo jakoś nie widzę rozsądnej motywacji. Kto ma możliwości sędziować - ma, mieć będzie, i po co ma się szkolić? Złe sędziowanie uchodzi bezkarnie. Kto nie ma możliwości, po co i jak miałby się szkolić? Na swój koszt przecież. Ma mieć obowiązek takiego hobby?

Obecnie Kolegium Sędziów chce znacząco zmienić Przepisy o Sędziach. Można przesyłać swoje konkretne uwagi do tych przepisów. Może zbiorowym wysiłkiem dopracujemy się czegoś, co za kilka lat da rezultaty? Osobiście wątpię, bo cały system powinien tak działać, żeby premiować merytorycznie najlepszych, a tak nie jest.

Może ostro piszę, ale od 20 lat mam takie hobby 😉 Przyglądam się sędziowaniu, gdy tylko mogę, zaczynając od LL w WKKW po FEI TV. A ponieważ od czasu kiedy zostałam sędzią dawno minęło 25 lat, choć nie wykorzystałam szansy na karierę w tej profesji, byłam po kilka (lub więcej) lat obecna w 4 WZJ, byłam na x szkoleniach, także praktycznych itd. Doskonale wiem, że to ciężka działka, bo właśnie "wszystkich zadowolić nie sposób, ale...". Jednak nadal uważam, że coś poszło mocno nie tak, że mogłoby być dużo lepiej. Zawodzi system. Że ludzie są zawodni - no jesteśmy. Wszyscy. System powinien wspierać, żeby błędów było jak najmniej.
Dzięki za wskazówkę, dobrze wiedzieć 🙂

s.troc, bo musisz wystąpić do WZJ o uprawnienia III stopnia. Przysługują ze zdanym srebrem, ale z automatu ich nie wpisują.
Wystąpisz, zamiast "W" dostaniesz III, i będziesz mogła jechać C.
Facella   Dawna re-volto wróć!
31 maja 2016 15:25
Ktoś się wybiera do Wielkiej Lipy? Będę w piątek i sobotę z aparatem, więc proszę się zgłaszać na priv po zdjęcia (imię, nazwisko, imię konia/koni + klasa, w której dany koń startuje). Będę trochę luzakować, więc nie obiecuję dyspozycyjności na każdym przejeździe. W piątek można się umawiać na zdjęcia z treningu i sesje.
Stoje z koniem rzut beretem od Wielkiej Lipy, chetnie wpadne na plotki ;-)
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
31 maja 2016 21:36
ooo... ja też będę jechała w Wielkiej Lipie. W niedzielę tylko na swoim konkursie, ale w sobotę będę tam właściwie cały dzień (ale większość czasu z koniem na uwiązie, bo luzaka nie posiadam). Facella wysyłam pw
Facella   Dawna re-volto wróć!
31 maja 2016 21:41
Mnie niestety w niedzielę nie będzie, jestem tylko w piątek i sobotę.
rtk, a proszę bardzo, chociaż ja jestem kiepskim materiałem do plotek 😀
Facella, ja chciałam wydebiutować sobie 4 latka, ale sama nie dam rady zapakować do przyczepy gnoma, mimo że mam 3km do ośrodka  🤔wirek:
Facella   Dawna re-volto wróć!
01 czerwca 2016 20:47
3km? Toż to spacerek, po diabła w bukmanę upychać  😁
Facella, to prawda , ale droga w kilku miejscach niezbyt ciekawa dla 4 latka . Jakby można było lasem czy łąka to ok, ale po drodze to się jakoś boję.
Perlica, ale tam da radę przez las, tylko stawiam tą drogę na jakąś godzinę jazdy, może trochę więcej. Zobacz na google - musiałabyś tylko przejść drogę u was w wiosce. Tylko fakt to będzie mocno naokoło.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
02 czerwca 2016 08:09
A kto będzie za tydzień w Michałowicach? 👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się