wrzody żołądka

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
26 lipca 2017 11:34
Plum Dromy ma taki i taki, oba polecone przez wrzodowce.
Czy moge prosic o pw kogos kto zamawial.z Ablera i pomoze wyjasnic jak zaplacil za zamowienie? Mam konto w mbanku, jami Wam wyszedl koszt przelewu? Dziekuje!!!!
Gillian   four letter word
28 lipca 2017 12:01
jak bardzo powinnam się martwić kupą o dobrej konsystencji ale jaśniejszą niż zwykle i dającą ewidentnie kwaśny, intensywny zapach? mamy już świeże siano, może być od tego czy coś nie halo z kwasem?
famka   hrabia Monte Kopytko
28 lipca 2017 13:27
Gillian, każda zmiana siana/żarcia może dawać takie efekty
przerabiałam tak siedząc z patykiem w ręku każdą kupę przy każdej zmianie 😉 możesz coś podać uspokoi ph w kiszkach jakiś suplement kredę wapno ... 
Gillian   four letter word
28 lipca 2017 13:31
nie dam sobie ręki uciąć ale taka kupa była przed nowym sianrm. Koń nie do końca taki jakiś mrawy.
famka   hrabia Monte Kopytko
28 lipca 2017 14:31
ja bym się martwiła mocno ciemną kupą , chodzi po trawie ? może zjadł jakieś zielicho ?
Stosował ktoś https://animalia.pl/docheritage-coli-complex-dla-zapobiegania-kolkom-500g/szczegoly/34655/ ? A nawet jeśli nie- to czy jest tam coś co mogłoby zaszkodzić wrzodkowi? Wydaje mi się, że nie, ale wiem, że niektórzy tutaj znają się bardziej, więc wolę zapytać.

i czym (i czy w ogóle) odpiaszczacie swoje wrzodki? Czy któreś preparaty tego typu mogą zaszkodzić?
Gillian my teraz w sezonie pastwiskowym praktycznie cały czas mamy takie nieksiążkowe, jaśniejsze i mocniej pachnące kupy.. Wydaje mi się, że to jednak trawa bo  zaczęło się jak koń poszedł na trawę, potem dostał leki i jest na nich wciąż, a kupa jak była niezadowalająca taka wciąż jest ehh  🙄 😁
Gillian   four letter word
01 sierpnia 2017 17:08
trawy na padoku nie ma zbyt wiele. Może siano. Ale z drugiej strony nie jest zbyt wyraźny, więc może coś go boli? :/
A przy czyszczeniu ? Mój w gorsze dni pokazuje, że brzuchol tkliwy.
Ty go najlepiej znasz, obserwuj, może ma gorsze dni przez te temperatury  :kwiatek:
Chociaż ja sama jak widzę, że mój leży na padoku to lecę do niego z duszą na ramieniu czy brzuch boli, czy kolka, czy xxx, a zazwyczaj konio zerka z miną "co ty chcesz, odpoczywam przecież tylko "  😜
Gillian   four letter word
01 sierpnia 2017 23:41
przy czyszczeniu ok, zresztą on jest dziwny bo z urwaną nogą by chodził. Zmiany w zachowaniu są delikatne ale je widzę :/ może temperatura, może przeszkadza mu zgnita strzałka albo plecy. Zagadka :/
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
03 sierpnia 2017 01:04
A ja melduję kolejny progres
2 miesiące różnicy 😅
Myślę, że powoli możemy zacząć robotę.
lusia722 wspaniale się ogląda takie zmiany 😍! Prócz Gastro+ coś jeszcze podajesz?
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
06 sierpnia 2017 23:14
Sieczkę Havens mix, Sobber Mash i suplement z Dromy
Dziewczyny, od jakiegoś czasu (miesiąc?) moja kobyła czasami stanie z odstawionym zadem, trochę jak do sikania 😉. Problemy z grzbietem i kopytami raczej wykluczam, pozostaje więc tylko kwestia brzucha, koń nie kolkuje. Przez ostatnie pół roku walczymy z kontuzją i dość mocno mi schudła. Teraz zmieniłam jej paszę (jakiś miesiąc temu) i zaczęła przybierać co chyba wyklucza wrzody? Również od miesiąca dostaje Dromy Matrix, na stawy, ale czytałam w wątku, że takie suplementy mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zaczęłam się trochę martwić 🤔.
Owsa dostaje mało - 1kg na dzień, pasza Nuba Equi Builder i sieczka Pro-linen Regular, do siana nie ma niestety dostępu 24h nad czym mocno ubolewam, ale jak jestem do południa gdy konie są na padokach to profilaktycznie przed pracą i po idziemy na trawę na 10 min, po pracy dostaje również ode mnie czwarty posiłek - teraz jest to dodatkowa porcja musli i sieczki, jesień-wczesna wiosna był to mesz, jesienią i wiosną (przez miesiąc) dostaje też olej z czarnuszki, jakoś w czerwcu dostawała olej lniany.
Myślę, że żywienie (poza sianem, nie mam na to zbyt dużego wpływu niestety :/) nie jest złe. Jednak nigdy tak nie stawała i niepokoi mnie to.

Jakie są jeszcze objawy wrzodów? Zawsze kojarzą mi się z kolkami i chudnięciem, niedojadaniem (czasem jej się zdarzy, jednak na ogół je)
Mój po spadku masy po kontuzji nie chciał przytyć + dość często leżał na padoku + kupa taka luźniejsza była niż książkowa.
Przyglądaj się przy czyszczeniu czy gdzieś nie pokazuje bolesności.
U nas też po MSM na stawy były luźniejsze kupy - kolejny objaw, który skłonił mnie do gastro.
Edit. Literówki
Moja historia z klaczą 13 letnią, łykającą ( od 1 roku życia) i kolkującą. Klacz posiadam od stycznia tego roku.
Waga klaczy orientacyjna 500kg
Wynik gastroskopii:
Umiejscowienie zmian:

Część bezgruczołowa:
Krzywizna mała – hyperkeratoza niewielkiego stopnia, drobne nadżerki
Krzywizna duża –hyperkeratoza niewielkiego stopnia
Brzeg sfałdowany – hyperkeratoza, drobne nadżerki
Worek ślepy – brak zmian

Część gruczołowa:
Dno żołądka – pasmowate zaczerwienienia
Jama odźwiernika – kilka zmian aktywnych, część pokryta nalotem włóknikowo-ropnym
Odźwiernik – brak zmian

Dwunastnica:
Brak zmian

Zalecenia:

1. Kuracja omeprazolem:
Abprazole (700mg) – 3 saszetki 1x dziennie przez 8 tygodni – abler.com
Omeprazol np. Emanera 40 – 55 kaps. 1x dziennie przez 8 tygodni
Equinor – pasta na 500 kg 1x dziennie przez 8 tygodni
2. Suplementacja rokitnikiem – 2x dziennie po 36,5 g
3. Ulgastran 50 ml doustnie co 6 godz (15-20 min. przed posiłkiem) przez 6 tygodni, następnie co 8 godzin
4. Kontrola przed zakończeniem terapii
5. NIE PODAWAĆ NIESTERYDOWYCH LEKÓW PRZECIWZAPALNYCH ZWŁASZCZA FENYLBUTAZONU!
6. Padok (stały dostęp do wody)
7. Pasza objętościowa dostępna cały czas, najlepiej w siatkach
8. Dodatek oleju kukurydzianego do paszy (powoli zwiększać) do 0,3-0,5 ml/kg/dz
9. Pasza treściwa zadawana o stałych porach, częściej (5-6xdziennie) mniejszymi porcjami, po wymieszaniu z sieczką z lucerny

Drugą opcją leczenia jest przejście na połowę dawki omeprazolu po 8 tyg. leczenia - na kolejne 8 tygodni. Rokitnik i ulgastran podajemy do końca terapii. Przy tej długości leczenia nie ma pewności wygojenia zmian.
dr n. wet. Anna Biazik


Koszty leczenia 8 tyg
Abprozole saszetki 1 szt 2,10 US ( 2,10*3,64zł=7,6zł)
Abgrad pasta 30 podziałek - 1 szt 14,95 US 1 pasta duża to 6 dawek dla mojej klaczy
Ulgastran 250ml - 20,56zł


Całkowity koszt:
Abgrad pasta duża - 9szt - 1384,11zł ( dolar 3,64zł)
Ulgastran 250ml - 11szt - 226,16zł

Łącznie 1610,27zł

Leczenie wspomagające :

Rokitnik susz - 60g / dzień - 3360g = około 4 kg - 232zł bez dostawy ( podkowa)
Bentonit 50g - 2800g( 3kg) = 42zł bez dostawy (podkowa)

Łącznie = 307,3 zł

Wrzody w  odźwierniku

Mam konia który wiele lat temu miał zdiagnozowane i wyleczone wrzody.
Teraz musi przyjmować środki p/zapalne (phenylbutazon) i wet stwierdził że należałoby podawać osłonowo omeprazol.

Czy ktoś może będzie jakoś na dniach zamawiał omeprazol?  Chciałabym się podłączyć pod zamówienie, podobno taniej wychodzi zamówienie większej ilości?

A może ktoś ma trochę saszetek/pasty do sprzedania bo potrzebuję na "wczoraj" - kobyła teraz dostaje osłonowo ulgastran i gluta z siemienia, zdaniem weta może nie wystarczyć i jest duże ryzyko że wrzody się odnowią.
[CIACH] - od tego macie grupę.
Wlasnie rozpoznaliśmy duże wrzody na żołądku i dwunastnicy. Ktora kuracja najlepsza? Końska pasta czy ludzki  Omeprazol? Czym karmicie? Z kim konsultować?
famka   hrabia Monte Kopytko
25 sierpnia 2017 07:37
rtk, koński omeprazol czy w tubie czy w granulkach zależy co koń zje bez problemu
była już tu dyskusja o podawaniu ludzkiego omeprazolu w ilości tabletki 40mg * 50 sztuk (średnio) dziennie
a co chcesz konsultować  ?
Gillian   four letter word
25 sierpnia 2017 09:35
rtk, Anna Biazik 🙂 rozpisze Ci plan leczenia, sensownie, zrozumiale. Masz niedaleko Wro 🙂
Polecam Anne Biazik konkretny weterynarz z bardzo dobrym endoskopem, ja decyduje się na omeprazol w paście z Ameryki, bo nikt z pensjonatu nie zamierza męczyć się z kapsułkami dla konia, a pastę można podać raz dwa do pyska.
U nas wczoraj kontrolna gastro i koń czysty  😍 Prowadziła nas wspomniana wyżej dr Biazik. Polecam !!!
Edit. Z ablera dużo taniej niż pasty wychodzą saszetki, mój koń jest super wybredny, a zjada bez problemu w kombinacji z musli + miód (teraz tak się przyzwyczaił, że i bez miodu zjada 🙂😉
Jaką kolejność lepiej obrać-

1) najpierw kobyłkę teraz odpiaszczyć (mieszanka od podkowy), a za 2 tygodnie podać omeprazol (przez miesiąc)

2) czy poczekać na omeprazol, podać jej i dopiero po nim odpiaszczyć (czyli pewnie pod koniec października) ?
Witam serdecznie,

czy ktoś zbiera zamówienie na omeprazol bądź ma do odsprzedania jakieś saszetki?
Będę bardzo wdzięczna za info
famka   hrabia Monte Kopytko
30 sierpnia 2017 14:16
Trylcia, napisz do Louisa w sprawie omeprazolu

Nikas,  trudno ocenić to zależy jak koń się czuje tylko też nie wiem jaka miałaby być różnica z omeprazolem lub bez
Koń wygląda ok, omeprazol chce podać tylko przezornie, bo jak dostawała poważne kolki to zawsze pod koniec wakacji, więc wolę zabezpieczyć.
Ale omeprazol nie wpływa na kolki... To lek na wrzody, a nie przeciw kolkom
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się