wrzody żołądka

Mój paszę zjada w całości i ma apetyt, ale siano ostatnio zostawia zarówno rano jak i wieczorem, ale to pewnie przez trawę jest mniej głodny na objętościowe. Wychodzi rano i jak jest możliwość to pod wieczór i w tedy po powrocie do boksu siana nie tyka, do rana wyjada, ale nie zawsze wszystko. Natomiast jak przychodzi treściwe to nawet z padoku kłusem przybiegnie 😁 (a on leniwy jest 😉)
[s]potrzebuje ktoś AbPrazole?  👀
jak tak to zapraszam na pw[/s]

nieaktualne
rudziczek   Małe i duże.
19 maja 2018 20:31
Wrzody są już na szczęście odległym wspomnieniem. Nie wyjada niestety teraz michy do końca. Chciałam mu dodać susz z owoców, żeby mu bardziej smakowało. Mam do wyboru wytłoki z jabłek, aronii lub czarnej porzeczki. Co będzie najbezpieczniejsze?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
20 maja 2018 09:53
W jakiej ilości podajecie sieczkę z lucerny?
Ja podaję 2 garści (prawie miarka) do każdego posiłku (czyli 3 razy dziennie). Drugi, bo jest małym koniem i łatwo tyje daję po garści 😉
Ja daję po dużej garści na każdy z 5 posiłków, jeżeli jakaś szama wypada przed treningiem to daję odrobinę treściwego i sporo ze 3 garści sieczki.
famka   hrabia Monte Kopytko
21 maja 2018 07:05
rudziczek, wszystkie są dobre, ja od kilku lat daję wytłoki z jabłek ze względu na pektyny które mają właściwości łagodzące żołądek
Ja podaję łącznie w posiłkach 1kg  😉
Odnośnie zjadania treściwego - nasz wrzodek wrócił do trybu "zeżrem wszystko razem ze żłobem". Przypuszczam więc, że to była reakcja na rozpoczęcie wypasu, nażerał się trawą jak głupi (chodzi min. 12 h na pastwisko), a teraz już się uspokoiło. Przy okazji pytanie czy ktoś stosował ten dodatek wspomagająco: http://lexapasze.pl/produkt/gastro-akut/
Wrzody są już na szczęście odległym wspomnieniem. Nie wyjada niestety teraz michy do końca. Chciałam mu dodać susz z owoców, żeby mu bardziej smakowało. Mam do wyboru wytłoki z jabłek, aronii lub czarnej porzeczki. Co będzie najbezpieczniejsze?


Celowała bym w jabłka. Aronii konie nie chcą też specjalnie jeść jeśli mają wybór. Robiłam badania i tylko nielicznym podpasowała.
Ja daje 2 l do każdego posiłku sieczki
Gillian   four letter word
06 czerwca 2018 15:43
czy ktoś z Was robił koniowi gastro w klinice w Buku?
Gilian  🙂  Mój kuc miał robioną gastroskopię przez PAnią doktor z Kliniki z Buku. Na początku kwietnia tego roku.
Gillian   four letter word
07 czerwca 2018 06:50
to pisze do pw do Ciebie 🙂
kashtanpl   "I work hard so my horse can have a better life"
07 czerwca 2018 19:16
ma ktoś na sprzedaz teraz Abprazole/Abprazole Plus?
Gillian   four letter word
07 czerwca 2018 19:44
patrz na fejsie w grupie wrzodowej, co chwile ktoś ma 🙂
Cześć,
przeczytałam pobieżnie ( co 3 stronę w sumie ) cały wątek i jestem prawie pewna, że mój koń ma wrzody.

Co koń je: 3x dziennie: garść owsa gniecionego, pół miarki musli haferfrei marstalla, garść sieczki healthy tummy.
Siano ma cały czas, również na padoku, nie je wszystkiego od razu, ale do rana siana zostają śladowe ilości. 1x w tygodniu dostaje siemię.

Objawy:
1. Luźna kupa
2. Nerwowość
3. Nadwrażliwość na dotyk łydką (koń czasami je akceptuje, czasami od początku jazdy dostaje szału)
4. Częste oblizywanie, od lizawki po elementy boksu, sprzętu, mnie
5. Brzuch jakby wzdęty
6. Zdarzają się dni gdzie jest apatyczna


Co mi nie pasuje do wrzodów:
1. Przy podpinaniu popręgu - nic
2. Nie pokłada się
3. Nigdy nie miała kolki
4. Chętnie je wszystko, objętościówkę i treściwe

Czy powinnam coś jeszcze poobserwować? Miała robione wyniki krwi miesiąc temu - wszystko było w normie.
Czy to są objawy, które powinny nas zaprowadzić na gastroskopię?

Z jednej strony chcę żeby była zdrowa, ale z drugiej trochę chyba chciałabym, żeby wyszły te wrzody. Przynajmniej wiedziałabym skąd jej dziwne zachowania.



KonieAMI skoro podejrzewasz a część objawów pokrywa się z chorobą wrzodową to rób badanie. Będziesz wiedziała na czym stoisz a im szybciej wdrożysz leczenie tym lepiej. Mój wrzodowy też nie miał całego zestawu symptomów, nie pokładał się, nie wkurzał się na popręg, nie kolkował (tfu,tfu) a wrzody wyszły. Ta choroba ma to do siebie, że każdy koń ma inny próg bólu i inaczej reaguje. Trzymam kciuki  :kwiatek:
KonieAM Masz jużdość duo obserwaji i objawów, więc nie ma na co czekać z diagnostyką. Czasami konie dają po sobie znać w bardzo subtelny sposób a po zrobieniu badń okazuje się, że już się sporo dzieje;(. Na pewno co do objawów, które opisujesz istotne jest czy było tak 'od zawsze' czy też zauważasz zmianę ew. sezonowość tych zmian, ale tak czy inaczej gasttroskopia nie zaszkodzi.
famka   hrabia Monte Kopytko
20 czerwca 2018 06:50
a u mojego pierwszy raz objawiło się silnymi bólami morzyskowymi obsraniem po pachy i leżeniem do góry kołami, rozpacz,
wcześniej był tylko zamulony i apatyczny
tak więc ile koni tyle objawów, nie ma co zwlekać lepiej zrobić badanie i zapobiegać
Blondek, Magdzior dziękuję za upewnienie mnie w decyzji. Starałam się sobie przypomnieć kiedy mamy problem z dotykiem łydki i jest to zawsze w miesiącach ciepłych. Rozwolnienie jest cały czas od zeszłej wiosny, podawałam probiotyki, kombinowalam z paszami ale bez zmian, dostała łatkę, że tak ma...
Dzisiaj dzwonię do Pani Biazik.
Wiem, że post pod postem, ale widziałam, że czasami można tak robić, jesli ma się coś nowego w temacie ( jeśli nie to przepraszam i proszę o scalenie z poprzednim).

Mój koń jest już po gastroskopii u dr Biazik. Najgorsze z całego procesu było chyba głodzenie, zwłaszcza, że od kiedy zaczęłam podejrzewać wrzody zaczęłam ją karmić 4 razy dziennie, dodałam wysłodki, siemię, wciąż dokładałam siano itd...

Samo badanie trwało około 20 minut.

Na szczęście wrzody nie są zaawansowane, ma stwierdzoną hyperkeratozę praktycznie wszędzie, niestety w odźwierniku jest trochę nalotu ropnego już. Jak dostanę film to wstawię zdjęcia tych zmian, może komuś się przyda. Wyrok standardowy: abprazole przez 16 tygodni, owoce lub wytłoki z rokitnika (gdzie ja to dostanę?), sieczki z lucerny, olej kukurydziany (ale kobyła wygląda na tyle dobrze, że uczulono mnie na fakt, żeby z tym uważać), potem ulcosan i kolejne gastro.

W związku z tym, że koszty tych abprazoli będą spore ( i w ogóle całej terapii ), będę chciała zmienić healthy tummy na coś tańszego, po prostu sieczkę z lucerny. Macie jakieś sprawdzone źródła zwyczajnej sieczki, która wyjdzie taniej niż dengie?

No i najważniejsza prośba. Przewijała mi się w wątku informacja, że jest jakaś grupa na facebooku dla wrzodowców. Jak się do niej dostać? Będę potrzebowała 350 saszetek Abprazolu. Wiem, że raczej zamawiacie na wiosnę/jesień, ale co mi szkodzi spróbować.

Pozdrawiam wszystkie wrzodki

Gillian   four letter word
11 lipca 2018 08:37
Znajdź grupę revoltowi końscy wrzodowcy. Cały czas ktoś sprzedaje.
Z rokitnikiem nie pomogę bo nie daję.  Najprostsza i najtańsza wersja sieczki z lucerny to Sukces.  Pasze słabe ale sieczka super 🙂
Ja właśnie zamówiłam leki,  bo mamy znowu rzut...
Ja kupuję lucernę w granulacie, wychodzi jeszcze taniej niż sieczka, w mojej paszarni 48 zł za 25kg, Agrovital za 25kg z wysyłką wychodzi 56zł. Tylko ja karmię lucerną tylko po to, żeby podwyższała pH, jeśli potrzebujesz jeszcze spowolnić konia w jedzeniu, to sieczka będzie lepsza.
Rokitnika nie podaję, oleju też nie.. chętnie bym podawała, ale finanse..  😉

Edit. Gillian u nas póki co kopytny bolesności nie zgłasza, ale przy tej pogodzie.. Co u niego jestem to macam i „pytam” czy brzuchol nie boli  🤔wirek:
Gillian   four letter word
11 lipca 2018 09:28
Ja widzę straszne pogorszenie,  koń się zrobił markotny,  odmawia skakania,  zasadniczo omawia wszystkiego.
Ile saszetek powinnam dawać,  2 czy 3?
Gillian a jaki duży? 3 to dawka na średniego konia około 500 kg. Na konia ponad 170 to juz trzeba dawać 4
Gillian   four letter word
11 lipca 2018 09:53
Duży duży.  Dobra,  dam 4, nie będę żałować.
Prawidłowo
famka   hrabia Monte Kopytko
11 lipca 2018 11:25
Gillian,  zawsze 4.0 mg/kg, chyba że wet zaleci inaczej
KonieAMI sieczek z lucerny na rynku jest spory wybór. Ja polecę Nubę, bo wiem co jest w środku i daję ją moim koniom. Atutem jest fakt, że drobne cząsteczki są zgranulowane, więc nie pyli. Do wyboru masz sieczkę olejowaną lub czystą. Czysta to koszt 58 zł za 15 kg, a przy zakupie 9 worków przesyłka jest gratis.  🤣
Jeśli macie hiperkeratynozę to zwróć uwagę na podaż witaminy a,e, b i kwasów tłuszczowych w diecie. Witamin na pewno w lucernie jest więcej niż w sianie, ale bez suplementacji to i tak może być zbyt mało. Oczywiście skonsultuj to z wetką – nie chcę tu wchodzić w kompetencje.

Lucerna granulowana to nie jest najlepszy wybór dla koni wrzodowych. Sieczka ma wpłynąć na zdrowie poprzez, oprócz swoich wartości odżywczych, zwiększenie przeżuwania podczas którego wytwarza się ślina, która z kolei neutralizuje kwasy żołądkowe co ochrania bezgruczołową część żołądka.

Gillian – przykro mi, że koń się gorzej czuje  🙁 Czy rzut wrzodów o tej porze roku to u niego norma?

Chomcia a koszt oleju 30 zł za litr to dużo? Zawsze można zamówić duże opakowanie i się z kimś podzielić 🙂 Wtedy za litr wychodzi mniej niż 20 zł.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się