COPD

kivik dziekuje, na wizyte dr Blanki czaje sie od dawna, niestety do tej pory zawsze nie pasowal mi termin, a niestety nie mam mozliwosci sciagnac jej tylko do mojego konia bo mnie na to nie stac  🙁 Skontaktowalam sie z nia i zobaczymy czy bedzie jeszcze jakis termin na ślasku.

Nie wiem czy cos jeszcze dorażnie moge zrobic.. Troche boje sie wzywac miejscowych wetow. Kon ma alergie glownie na pyłki drzew i kwiatów, nic nie pogarsza jego stanu rownie mocno jak pylenie (no moze tylko słoma). Tzn nie jest jakos bardzo źle ale w pierwszym klusie kon sobie kaszlnie ze 2-3 razy i to tak 'z głębi'  🙄 Gdy nic nie pyliło to nie było objawów (odkąd przestawiłam go na trociny).
aien   wędrowiec
06 maja 2016 07:02
Mam konia z COPD.

Brzmi to trochę jak wyznanie... Czy cokolwiek daje przestawienia konia na troty gdy inne konie są obok są na słomie? Bardzo poważnie się zastanawiam nad zmianą stajni. Koń prawdopodobnie pyłkowy, jak wrócę teraz z wyjazdu to biorę się za badania krwi i szukam alergenów. Koń obecnie 22-24 oddechy, kaszlnie na jeździe raz, czasem na dwa razy podczas pierwszego kłusa. ten kaszel zdarza się na co drugiej jeździe zazwyczaj.  W stajni, na padoku- nie słyszałam, żeby coś takiego miało miejsce. Pierwsze objawy COPD miała dwa lata temu w sierpniu, w zeszłym roku było pogorszenie także w sierpniu. Latem koń jest 3 miesiące na padoku, mieszka pod wiatą.
Bardzo dużo zależy od warunków utrzymania konia. Jeżeli masz możliwość to postaw konia w stajni bez słomy i siana. U nas przystosowaliśmy duży garaż i zrobiliśmy osobną stajnię dla "kaszlaków". Stoją na pelecie, jedzą sianokiszonkę i wszystkim pomogło
aien   wędrowiec
06 maja 2016 09:07
Jest jedynym kaszlakiem, na dodatek bardzo stadnym, sama w osobnym miejscu nie postoi niestety. Do jedynej sensownej stajni dla kaszlaków mam 60km - wgodzinach szczytu bagatela 2h w jedna strone (musze przebic sie przez cale miasto). Inna wolnowybiegowa nie spełnia zasad BHP w żadnym procencie... Będę próbować coś myśleć, może się uda coś zrobić w obecnej stajni.
nie zaszkodzi przestawić na trociny/torf/pelet itp nawet jeśli pozostałe konie stoją na słomie. Najlepiej przenieść konia do boksu angielskiego - jeśli jest, lub chociaż do boksu najbliżej drzwi, żeby styczność ze słomą miał tylko z jednej strony boksu.
Dodatkowo tak jak wspominała fabapi ja zrezygnowałam z siana, koń stoi na sianokiszonce i trawo-kulkach i to tez jest sposób.
Mam pewnie głupie pytanie i pewnie już gdzieś odpowiedź na nie była, niestety nie udało mi się jej znaleźć. Jak postępujecie z koniem w momencie zaostrzenia objawów? Mój koń obecnie ma 30 oddechów na minutę i kaszle. Wsiadać, lonżować? Czy zostawić na dworze i nie robić nic?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
14 maja 2016 13:54
watra wczoraj był silny zjazd ciśnienia, mój Mały tez zareagował. Skoczył do 38/min. Ja zinhalowałam i wzięłam na spacer, żeby trochę się poruszał i wydzielinę puścił. Jak masz inhalator to walnij mu sól fizjologiczną. Od poniedziałku pogoda wraca do normy, więc stan koni powinien się powoli poprawiać.
U mnie też pogorszenie, kaszel, przyspieszony ( z 16 do 26) i charczący  oddech. A dzisiaj zauważyłam różowo-czerwony wodnisty smark, kilka kropel. Inhaluję hipertoniczną i potem fizjologiczną plus ruch pod siodłem . Mam nadzieję ze obejdzie się bez sterydu :/
U nas też pogorszenie, musiał być steryd  🙁 nam dodatkowo nakłada się brak ruchu, koń wychodzi na mini padoczek bo noga rozwalona  🙁 Ale prawdopodobnie w przyszły weekend czeka nas przeprowadzka  😅, warunki dla kaszlaka prawie idealne, więc jeśli mu się nie poprawi to nie wiem co mu zrobię  🤬 😁
BASZNIA   mleczna i deserowa
15 maja 2016 11:46
Kto robił maskę na fulla? Escada ma coba, a ja nie moge znalezc wody/butelki na maskę na moją 🙁.
MOże ktoś się zna na spożywce i wie, które wody mają szersze butle 😉?
BASZNIA, Żywiec pięciolitrowy? Albo spróbowałabym znaleźć pasujący lejek? Chociażby taki?
BASZNIA   mleczna i deserowa
15 maja 2016 15:24
Orzeszkowa, dziękuję.  Żywca sprawdzę,  Ustronianka nie pasuje ;-).  O lejku nie pomyślałam....
Rudzik, dziękuję  :kwiatek: dziś już lepiej, 15 oddechów i brak kaszlu. Może faktycznie pogoda miała duży wpływ na jej stan.
BASZNIA Polecam foremkę sylikonową do babki. Xfull się mieści😉
BASZNIA   mleczna i deserowa
16 maja 2016 06:09
elena111, dzięki za pomysł :-)
Zdjęcia nie wstawie bo nie potrafię zmniejszyć, ale link do filmu KLIK.

Jak sie cos rozjechało to przepraszam nie potrafię skrócić.

Skróciłam link.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
17 maja 2016 07:36
w ten weekend na dolnym śląsku będzie dr Kemilew, specjalista od komórek macierzystych. Czy jest ktoś zainteresowany stosowaniem tej metody w leczeniu COPD? Proszę o kontakt na priv
Czytam temat od 3 dni i się lekko załamuje...
Mam klienta na konia i stwierdzili że chcą robić badania na copd, ja nigdy nawet nie myślałam o tym ale czytając wątek coraz bardziej się denerwuje..
Czy glosniejsze oddychanie w klusie (bo w galopie już np jest normalnie) może wskazywać na tą chorobę? Oprócz tego koń nie kaszle, nie ma jakiś wielkich wydzielin z nosa (czasem coś się zdarzy ale to przypadki). Gdy bardzo się kurzy na placu to sobie kaszlnie ale to jest jednokrotne (nigdy więcej razy nie kaszlala i zdarza się to raz na parę miesięcy)
Wet prawdopodobnie przyjedzie w następnym tygodniu, ale ja już nie wiem sama  co mam myśleć... 🙁
Moim pytaniem jest czy u kogoś ta choroba okazywała się w ten sam sposób? Dodam, że koń tak oddycha od 3 lat i był kiedyś osluchiwany i niby dostałam informację że jest wszystko normalnie... (koń normalnie trenuje itp)
Może być, nie musi, moze byc roer, moze jakis polip (skoro glosniej chraczy w klusie) a moze 'tak juz ma'.
Ale skoro kon jest w pelni sprawny, to zakladajac ze ma to copd czy innego dziada, to znaczy ze da sie zyc i wsrto tylko mu troszke pomoc (trociny, moczenie siana itp). Nie ma tragedii.
Chociaz oczywiscie cena moze pojsc w dol 😉
czy ktos z was orientuje sie w temacie tej parownicy do siana?cena jest przystepna zastanawiam sie czy warto...
http://www.inovpol.pl/index.php/weterynaria/kon#inovpar
Mam konia z copd.
Polecam wszystkim ktorzy rowniez meczą sie z tą chorobą fostex. To wziewny lek dla ludzi na astme. Działa bardzo dobrze. Jak moj konik zaczyna robic rynienke to odrazu psikam do nosa. Lek trzyma 12 godzin.
czy ktos z was orientuje sie w temacie tej parownicy do siana?cena jest przystepna zastanawiam sie czy warto...
http://www.inovpol.pl/index.php/weterynaria/kon#inovpar
A jaka jest cena? Ogólnie to mozna zrobic samemu z kubła i https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/farby-i-fugi/tkanina-i-tapeta/narzedzia-do-usuwania-tapet/odklejacz-do-tapet-529003/ wystarczy na dole kubła zrobic dziurę na tą rurkę od tego odklejacza do tapet (dziala jak parownik) i w pokrywie kubła tez kilka malych dziurek  :kwiatek:  😅
alaala a podłącza sie sama rurke tak? Tej końcówki odklejacza nie umieszcza się w srodku kubła?
sama rurke
Dałby mi ktoś zdjęcie jak wyglada ta rynienka oddechowa podczas duszności?
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
01 czerwca 2016 07:12
Powyżej ilu oddechów na minutę widac ze cos jest nie tak?  🙄
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
01 czerwca 2016 07:34
norma to 8-16 oddechów na minutę, ale w czasie upałów dopuszczalna jest większa liczba oddechów. Jeśli nie skacze powyżej 20-22 to wszystko jest w porządku.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
01 czerwca 2016 07:40
A jeśli jest ponad te 16/22 to cos podajecie albo robicie ?  :kwiatek:
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
01 czerwca 2016 07:53
Ja podaję steryd wziewnie, żeby załagodzić stan zapalny, który powoduje duszność.
Najprościej zrobić inhalację NaCl, żeby ułatwić usuwanie wydzieliny.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się