COPD

Co dobrego na alergie typowo na rośliny, tylko odczulanie? Doradzicie cos? Znowu ten sam temat, zima idealnie, piekna wiosna- masakra.
Ktoś pytał w wątku o biorezonans. U nas w stajni właśnie jeden  z koni jest odczulany tym sposobem. Słyszałam też, że jednemu kopytnemu bardzo pomogło, a był w naprawdę kiepskim stanie. Nie ukrywam, że będę obserwować postępy/albo ich brak bo osobiście jestem dość sceptyczna. Jeśli koledze z boksu obok pomoże, to osobiście przetestuję na moim kaszlącym nieszczęściu...cena atrakcyjniejsza niż przy klasycznym odczulaniu i cały proces trwa zdecydowanie krócej. Pytanie tylko czy działa... Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie?
Ja mojemu kotu robiłam testy alergiczne metodą biorezonansu i zwykłe z krwi, wyniki znacznie się różniły - no ale to kot.
MonioRek, a robiłaś tylko testy czy próbowałaś też odczulać? Słyszałam, że niektórym się te testy pokrywają a innym wychodzą od czapy zupełnie ... nieważne czy człowiek czy zwierzę...
Ja robiłam panel testów pokarmowych więc nie odczulałam tylko dopasowałam dietę, ale szczerze biorezonans jakoś mnie nie przekonuje...
Ja kiedyś robiłam sobie testy metodą biorezonansu. Wyniki wyszły dość ciekawe (i dużo), poza uczuleniem na nikiel (siarczek niklawy) nie zostały potwierdzone testami tradycyjnymi (zwłaszcza alergie kontaktowe), natomiast z obserwacji reakcji organizmu potwierdziło się wszystko...
I bądź tu mądry....
Witam wszystkich 🙂 Czy ktoś z Was używał plastrów ułatwiających oddychanie np. takich jak te https://www.doz.pl/apteka/p6104-Air_Plus_plastry_na_nos_ulatwiajace_oddychanie_srednie__duze_10_szt. które niejako miały by być tańszym odpowiednikiem plastrów Flair Strips  http://flairstrips.com/ które w USA są bardzo często stosowane u koni które mają problemy z oddychaniem?
Pozdrawiam 🙂
nostril   be your own kind of beautiful
24 maja 2017 07:36
Dziewczyny okazało się. że ten lek wziewny to jest triamcinolon podawany do tchawicy jako zastrzyk. Miał ktoś z tym do czynienia?A swoją drogą u Was też tak pyli sosna czy to u nas tak wysypało? 😲
nostril

Sosna u nas (lubuskie) strasznie pyli - ostatnio miałam panikę bo koń cały nos zawalony żółtym osadem, ale nie tylko mój tak wygląda, zdrowe konie również mają ten osad.
Tragedia, mój  jest bezpośrednio po przeleczeniu i przez te pyłki dalej średnio oddycha, włączyłam na razie ACC i pójdzie na 24 h na łąkę zobaczymy czy to pomoże  🙁
Dziewczyny okazało się. że ten lek wziewny to jest triamcinolon podawany do tchawicy jako zastrzyk. Miał ktoś z tym do czynienia?A swoją drogą u Was też tak pyli sosna czy to u nas tak wysypało? 😲


Triamcilon to dlugo dzialajacy steryd ale nie rozumiem jak lek wziewny podawany jako zastrzyk? Podaje sie go po prostu do tchawicy w zastrzyku, tak?  Weci mi odradzali takie dlugo dzialajace leki, bo nie ma jak odstawic w przypadkow silnych skutkow ubocznych jak np. Ochwat. Z drugiej strony do stawow tez podaja sterydy..ktos wie jak to jest?
Mój koń świeżo po endo robionej przez dr Biazik. Niby nie było jakichś bardzo niepokojących objawów, ale zdarzał się kaszel po jeździe i trochę obniżyła się wydolność.  Okazało się, że jest trochę gęstej wydzieliny, która może mu przeszkadzać, ale jak na 17-letniego konia chorującego od przynajmniej od 8 lat jest dobrze. Czekamy jeszcze na wyniki BAL. Na razie ma dostawać Ventipulmin i czekają go  3 tygodnie inhalacji solą fizjologiczną.
izydorex z ciekawości ile zapłacilaś za badanie?
400 zł
nostril   be your own kind of beautiful
25 maja 2017 07:20
ewelin_n u mnie też chodziła z tym osadem w nosie i glut tej samej barwy  😵 masakra jakaś. I weź tu pomóż koniowi jak głównej przyczyny nie wyeliminujesz-no ręce opadają.

kivik wpierw dostałam błędną informację od koleżanki, że to będzie lek wziewny, a po rozmowie z wetem okazało się , że to zwykły zastrzyk do tchawicy. Jestem bardzo sceptyczna co do tego leku, ale musiałam podać bo koń się dusił. Nie wiem czy zdecyduje się na to jeszcze raz. Na razie bacznie obserwuje stan kopyt czy się nie posypią ;(
nostril na pocieszenie odnośnie kopyt mogę powiedzieć ze moje konio cały zeszły rok, bite 12 miesięcy brał sterydy i z kopytami było wszystko ok 🙂
nostril na pocieszenie odnośnie kopyt mogę powiedzieć ze moje konio cały zeszły rok, bite 12 miesięcy brał sterydy i z kopytami było wszystko ok 🙂

Pocieszasz🙂
Moj tak samo. Rapidexon dostaje od miesiecy i mam nadzieje, ze dalej nic sie nie posypie, bo jest ok.
Siwej się nieco posypały, ale nie było tragedii.
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
25 maja 2017 12:52
Z rzadka się udzielam, bo my już weterani w RAO, ale w temacie sterydów: wszystko zależy od tego, do jak niskiej dawki udało się wam zejść. My zaczynaliśmy od 20cm3, a obecnie efekt leczniczy mamy utrzymany przy codziennym podawaniu 2cm3 (deksametazon, czyli rapidexon, dexaject itp). Na zastrzykach domięśniowych ze sterydem lecimy już prawie 5. rok, a kopyta ochwatowo lecą nam wyłącznie w ramach nieplanowanego przeżarcia się trawy lub dziwnych pomysłów tymczasowej obsługi stajennej ("jak to koń bez owsa ma żyć"😉.
Z rzadka się udzielam, bo my już weterani w RAO, ale w temacie sterydów: wszystko zależy od tego, do jak niskiej dawki udało się wam zejść. My zaczynaliśmy od 20cm3, a obecnie efekt leczniczy mamy utrzymany przy codziennym podawaniu 2cm3 (deksametazon, czyli rapidexon, dexaject itp). Na zastrzykach domięśniowych ze sterydem lecimy już prawie 5. rok, a kopyta ochwatowo lecą nam wyłącznie w ramach nieplanowanego przeżarcia się trawy lub dziwnych pomysłów tymczasowej obsługi stajennej ("jak to koń bez owsa ma żyć"😉.



Jak dobrze, ze sie odezwalas🙂 ja lece zestresowana 3 miesiac na Rapidexonie. Teraz w maju nlniestety nawet jakies 8cm nie daje rady, wczesniej 3cm szly. Martwilam sie, ze wszyscy daja rade na ziolach i inhalacjach a my nie, bo nie dziala. Dobrze wiedziec, ze inni tez tak maja🙂
Czy jak jest gorzej po prostu zwiekszasz dawke az bedzie lepiej i schodzisz z powrotem?
Dziewczyny, jaki to jest w sumie dobry stan u konia z COPD ? Nam w tym okresie wzrostu temperatur i pylenia oddechy wahają się od 14 do 20, zależy od dnia. Pod siodłem zaczął kaszleć. Zastanawiam się czy mogę to tak zostawić czy powienien już dostać steryd ?
Moim zdaniem powinnaś już zacząć działać. Wczoraj doktor Biazik powiedziała, że steryd wziewny mam podać, jak zacznę mieć wrażenie, że coś się w zachowaniu, nastroju konia zmienia na gorsze. ZAMIN zacznie kaszleć
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
25 maja 2017 18:52
Jak dobrze, ze sie odezwalas🙂 ja lece zestresowana 3 miesiac na Rapidexonie. Teraz w maju nlniestety nawet jakies 8cm nie daje rady, wczesniej 3cm szly. Martwilam sie, ze wszyscy daja rade na ziolach i inhalacjach a my nie, bo nie dziala. Dobrze wiedziec, ze inni tez tak maja🙂
Czy jak jest gorzej po prostu zwiekszasz dawke az bedzie lepiej i schodzisz z powrotem?

W tej ostatniej pięciolatce mieliśmy 2 załamania odechowe i jeden epizod związany z zatuciem, w których wchodziliśmy na poziom 12-15cm3 sterydu, ale potem schodziliśmy stopniowo w dół i zawsze udawało się ponownie zatrzymać na tych 2cm3. Próbowaliśmy jeszcze 3cm3 co 2. dzień, ale efekty nie były zadowalające. Ostatni kryzys był w październiku 2014, od tamtej pory - odpukać - jest dość dobrze, a ostatni rok nawet bardzo dobrze. A nawet na tyle dobrze, że po kwietniowej kontroli dostałam przykaz, coby dziada z emerytury (a raczej renty chorobowej) po 3. latach wycofać i pod siodło znów brać, bo się tylko marnuje.
Nie samym sterydem nasze RAO jednak stoi - mamy parowane siano, inhalacje flexinebem, a ostatnie 3 lata Kula spędził w chowie bezstajennym (teraz w angliku od zmierzchu do świtu, czekamy na budowę wiaty w naszej nowej miejscówce).
nostril   be your own kind of beautiful
26 maja 2017 07:33
dzięki dziewczyny  😉 dałyście powiew nadziei! Właśnie napiszcie proszę czy oprócz sterydów podajecie zioła, inhalacje itp? Czy tylko w czasie kaszlenia , czy przez cały rok?
Ja mam konia od 7 lat, przynajmniej od 8 jest chory. Przez rok podawałam coś cały czas, sterydy, zioła itp. i nie było poprawy, tzn. była na jakiś czas. Po zmianie stajni był spokój przez 4 lata, od czasu do czasu koń dostawał jakieś zioła, bardziej profilaktycznie. Po pogorszeniu dwa lata temu co jakiś czas koń dostawał steryd, suplementy itp. Miałam jednak wrażenie, że po prostu nie został wtedy wystarczająco doleczony, stąd wizyta dr Biazik. Zalecenie na przyszłość mam takie, żeby od razu podać steryd wziewny, gdy koń gorzej się poczuje, zacznie się inaczej zachowywać - bez czekania, aż zacznie kaszleć.
Dziewczyny ile macie oddechów na minutę u waszych kaszlaków ,ale po jeżdzie/lonży ?
Szczęśliwi właściciele RAOwców pomocy 🙁
Moja kobyłka zdiagnozowana w zeszłym roku przez dr Blankę Wysocką miała się całkiem nieźle przez ten rok czasem lepiej czasem gorzej, aż do teraz.  Przez rok nie była na żadnych lekach, tylko zmienione warunki, stała na trocinach, moczone siano, owies itp.
Teraz jak jest susza, strasznie sie dusi w galopie 🙁 Stoi teraz na pellecie, cały dzien na trawie, moczone siano, owies, a mimo to ma kaszel na jeździe 🙁  od Pani Doktor w zaleceniach mam w razie nawrotów wziewy, czy to już czas, żeby je podawać?
Dodam, że drugi konik w stajni też z rao, tylko w dużo gorszym stopniu ma ten sam problem...
Ewentualnie jak można je na tą chwile wspomóc, dilaterolem ?
ja mam zalecenie podawania sterydu wziewnego, jak tylko zacznie się wydawać, że koń gorzej się czuje, zanim jeszcze zacznie kaszleć.


Dostałam właśnie wyniki BAL - przez dwa tygodnie wziewny co 12 godzin.
U naszej stajennej "kaszlaczki" rewelacyjnie zadziałał steryd podany dotchawiczo. Już na drugi dzień poprawa, koń wyraźnie lepiej oddycha, nozdrza nie są tak rozszerzone i nie "pompuje". Efekt ma się utrzymywać ponoć 4-6 tygodni, zobaczymy jak wyjdzie w praniu. Biorąc pod uwagę niewielkie koszty, niekłopotliwość (inhalacje są jednak czasochłonne i drogie) i stoicki spokój konia przy podaniu to wydaje mi się najlepsze wyjście na dzień dzisiejszy w przypadku tego podopiecznego.
A mój wczoraj dostał steryd Diphrophos, mam nadzieje że zablokuje go na jakieś 3 miesiące albo więcej. Ostatnio ten steryd bardzo nam pomógł i na długo.
To u nas właśnie to samo - tylko nie mogłam nazwy sobie przypomnieć - poszło w iniekcji do tchawicy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się