kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

ushia   It's a kind o'magic
23 listopada 2015 14:14
czemu?
w sensie ze te co weszly pierwsze moga gryzc te ktore musza przejsc obok?

chociaz jak mialam stadko puszczane luzem to wypuszczalam wg kolejnosci stania - jakie by nie byly drzwi zadna roznica
schodzily w scisle ustalonym chierarchia porzadku - gdyby byly spiecia to bym przestawila tak zeby gryzonie staly najdalej od wejscia

w innej stajni gdzie bylo dzielone na klacze i walachy, wystarczylo gryzacej cholerze powiedziec ze ma spadac i grzeczna byla
Tak. Np jak wychodza dzielone na grupy, a jeszcze gorzej jak sa ogierki.
Jezeli wędzidło mi lekko zardzewiało leżąc kilka lat, to czy mozna je jeszcze uratować i z niego korzystać?
To zależy. Jeżeli nie ma na nim nierówności, które mogłyby ranić koński pysk podczas używania wędzidła, to lekko podrdzewiałe może być nawet chętniej przyjmowane przez konie - tak słyszałam.
Bezwzględnie jednak musi być równe, o gładkiej powierzchni. 🙂
co mam zrobić skoro zakupiłam młodego konia-6latka- i dopiero teraz dowiedziałam się, że w wieku 4-5 lat skakał ponad metr pod jeźdźcem kilka razy w tygodniu- ja też na nim skaczę ale jak mogę zadbać o jego stawy i trzeszczki żeby za kilka lat nie miał ich rozwalonych?  👀
diołem, skoro był TUV czysty przy zakupie, to się raczej nie ma czym przejmować 🙂
No tak ale wolę "dmuchać na zimne" 😀 Czy jakieś porady- wcierki, mazidła, schładzanie- cokolwiek? 👀
diołem, ale jaki masz problem? 6-latki mają prawo startować 130. 5-latki 110 i 120. I trenując konia skoczka skacze się "kilka razy w tygodniu" 2,3, może i 4 gdy jakaś mała gimnastyka, albo 2 dni zawodów.
Większy problem czy koń został roztrenowany i jak. Bo można rozsypać konia raptownie ostawiając go od treningu, raptownie zmniejszając obciążenia.
http://ww.horsemarket.pl/produkt/1322061/

ten smar jest bezbarwny czy brązowy?
LatentPony   Pretty Little Pony :)
25 listopada 2015 19:38
[quote author=diołem link=topic=1412.msg2455161#msg2455161 date=1448371402]
co mam zrobić skoro zakupiłam młodego konia-6latka- i dopiero teraz dowiedziałam się, że w wieku 4-5 lat skakał ponad metr pod jeźdźcem kilka razy w tygodniu- ja też na nim skaczę ale jak mogę zadbać o jego stawy i trzeszczki żeby za kilka lat nie miał ich rozwalonych?  👀
[/quote]

Zadbać o prawidłowy trening i odpowiednie werkowanie kopyt. Nic więcej nie trzeba.

Większy problem czy koń został roztrenowany i jak. Bo można rozsypać konia raptownie ostawiając go od treningu, raptownie zmniejszając obciążenia.


możesz rozwinąć?
co może się stać i dlaczego?
czy padokowanie może temu zapobiec (koń sam dozuje sobie ruch)
Dowiedziałam się, że mój koń ostatni raz był szczepiony w czerwcu 2014r. Jak to teraz wygląda z tymi szczepieniami? Koleżanka coś mówiła, że musi być teraz częściej szczepiona i mogą nie dopuścić na zawody 😵
Dowiedziałam się, że mój koń ostatni raz był szczepiony w czerwcu 2014r. Jak to teraz wygląda z tymi szczepieniami? Koleżanka coś mówiła, że musi być teraz częściej szczepiona i mogą nie dopuścić na zawody 😵

ja się u swojego spóźniłam chyba o miesiąc i od początku musiałam robić bazę. Czy trzy szczepienia, jedno od drugiego chyba odstępie ok. 3 miesięcy (zależy czym) i po pół roku trzecia i ostatnia. Później już szczepisz tak jak zwykle, czyli albo co pół roku, albo co roku (zależy czy startujesz w zawodach 🙂 )
Podczas robienia bazy można startować czy nie?
Możesz startować 2 tygodnie po zrobieniu szczepionki, ja startowałam między pierwszą, a drugą szczepionką podczas robienia bazy, weterynarz widział paszport i pytał się tylko czym spowodowana ta przerwa, powiedziałam, że zapomniałam i robię teraz bazę. Zostałam dopuszczona bez problemu 🙂
Uff... Całe szczęście. Dziękuję bardzo! :kwiatek:
Windziakowa, wg przepisów  można  startować  7 dni po drugim  szczepieniu  bazowym .
Edit : przepisy
anai oo faktycznie, nie wiem czemu mi się te dwa tygodnie ubzdurały.. Chyba teraz z tym czasem między odrobaczeniem, a szczepieniem - bardzo popularny temat ostatnio w zaprzyjaźnionej stajni, wszyscy nagle po odrobaczeniu obudzili się, że już teraz muszą szczepić 😀
PS: teraz doczytałam, po pierwszym jeszcze nie można? To już w ogóle miałam jakieś ulgi na tych zawodach.
Behemotowa bazę wg przepisów robi się dwoma szczepieniami, z odstępem miesięcznym między nimi.
Behemotowa bazę wg przepisów robi się dwoma szczepieniami, z odstępem miesięcznym między nimi.


A co z trzecim? Mój koń miał zaczętą bazę 2 pierwsze szczepienia i pominięte trzecie po pół roku i teraz musi mieć baze robioną od nowa.
[quote author=xxmalinaxx link=topic=1412.msg2456378#msg2456378 date=1448533730]
Behemotowa bazę wg przepisów robi się dwoma szczepieniami, z odstępem miesięcznym między nimi.


A co z trzecim? Mój koń miał zaczętą bazę 2 pierwsze szczepienia i pominięte trzecie po pół roku i teraz musi mieć baze robioną od nowa.
[/quote]

dokładnie tak. Pierwsze, drugie w odstępie ok. miesiąca, trzecie po pół roku. Potem co roku, chyba, że startujesz to ostatnie szczepienie, w dniu zawodów, nie może być dalej niż pół roku i nie w ostatnich 7 dniach. Pominięcie któregokolwiek skutkuje szczepieniem od początku w tego schematu.
Opowie mi ktoś dlaczego jest specjalna zakładka w sklepie gnl dla koni Islandzkich?? Tzn , czym one się różnią od innych kuców że muszą mieć osobny dział - oglowia, nachrapniki itd?
A po drugim szczepieniu, tym po miesiącu, można startować czy nie? Czy jak to wygląda z tymi startami? Bo każdy mówi co innego i już mi się wszystko pokręciło...
Można startować po dwóch szczepieniach.
Tydzień po tym drugim?  :kwiatek:
Windziakowa, wrzuciłam  link do przepisów  fei . Można  startować 7 dni  po drugim szczepieniu.
Dziękuję bardzo Anai, jestem dziś strasznie zmęczona i zapomniałam o tym na śmierć :kwiatek:
Hm.. Czy jeśli nie posiadam hali i koń nie jest ogolony (boks angielski) to powinnam go po jeździe derkowac? I jeśli tak to na jak długo zostawiać go w derce w boksie? Pytanie typowo laickie, ale wcześniej nie zwracałam na to uwagi (brak własnego konia) a jak się dorobiłam to miałam hale i goliłam.. A wstyd mi pytać znajomych 😀.
Jeśli koń spocony po jeździe dobrze wrzucić polar, żeby osuszyć. Ja zasadniczo trzymam w polarze dopóki nie przeschnie, i nie ostygnie (w sensie przestanie parować). Potem ściągam derkę i wyrzucam na padok.
Dobrze jest po jeździe rozetrzeć konia wiechciem słomy  , sierść postawić do góry pod włos żeby szybciej odparował . No i tak jak Nagana pisała przykryć polarową derką ,jak mocno spocony warto czymś dodatkowym okryć nerki i zad .
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się