ZAKŁADY TRENINGOWE I LICENCJA HODOWLANA OGIERÓW

[quote author=Smok10 link=topic=14564.msg2675088#msg2675088 date=1493129081]
96,7 mln euro
[b] 15 milionów €.

na zachodzie 


Niesamowite. Musisz tam jechać na ten Zachód, bo tu się będziesz do końca życia męczył z Łucznikiem i gostkami co nie mają nędznych 60 tys na średnią kobyłę.

[/quote]

Fakt , smutna rzeczywistość  😉
Fakt , smutna rzeczywistość  😉


Jakieś pomysły, czy czekamy dalej na cud ?
[quote author=Smok10 link=topic=14564.msg2675130#msg2675130 date=1493140422]
Fakt , smutna rzeczywistość  😉


Jakieś pomysły, czy czekamy dalej na cud ?
[/quote]

Tak pracować polskie konie od podstaw  do wysokiego poziomu,jak to było jeszcze 20 lat temu, a nie marzyć o koniach za 15 miln eu, na które nas i tak nie stać . W naszym przypadku warto jeść małą łyżeczką a nie chochlą  😉
To na dzień dzisiejszy chyba jedyna mądra rada  😀
A czym więcej takich wiadomości tym bardziej możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość . Jeżeli jeździectwo będzie się rozwijać tak jak się rozwija to o hodowlę jestem spokojny.  Jedno przy drugi będzie się rozwijać . 😉 Tylko spokojnie i małymi łyżeczkami byle cały czas do przodu.  😀

http://www.swiatkoni.pl/news/12546,dzis-mazurek-dabrowskiego-razy-cztery.html
Kto był dzisiaj w Lesznie na kwalifikacjach?
Chciałam podpytać o 2 ogiery czy się zakwalifikowały czy nie.
amazonka* ja byłam  😉
Wysłałam PW  🙂

Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
25 maja 2017 21:37
Wyniki kwalifikacji w Lesznie KLIK
Jak wygląda wyrabianie licencji ogierowi. Co musi ukończyć, w jakim wieku. Na co trzeba się przygotować chcąc uzyskać ogierowi licencję? Mógłby mi ktos to wyjaśnić byłabym wdzięczna. Od czego w ogóle zacząć. Czy ogier musi być zajeżdżony cos potrafić?  :kwiatek:
nokia6002, poczytaj sobie na stronach PZHK. To trochę za dużo info, i za mało danych, żeby opisywać każdą ewentualność.
Generalnie: ogier półkrwi może uzyskać licencję poprzez Zakład Treningowy, wyścigi albo sport 🙂
Jak wygląda wyrabianie licencji ogierowi. Co musi ukończyć, w jakim wieku. Na co trzeba się przygotować chcąc uzyskać ogierowi licencję? Mógłby mi ktos to wyjaśnić byłabym wdzięczna. Od czego w ogóle zacząć. Czy ogier musi być zajeżdżony cos potrafić?  :kwiatek:


Tu znajdziesz ; http://pzhk.pl/hodowla/zasady-uznawania-ogierow/
Przede wszystkim zanim pojedZiesz na zt z ogierem musisz mieć potwierdzone info że własnie Twój ogier zaliczy kwalifikację i ukończy zt z wynikiem wystarczajacym do uzyskania licki. Ważne tez do jakiego kółka różancowego należysz i z kim trzymasz. Nazwiska włascicieli ogierów zakwalifikowanych od kilku lat sie za bardzo nie zmieniają a pozostali własciciele mają tylko robić sztuczny tłum.
Hmm. Z kim trzymam. Z nikim w sumie. A skąd miałabym wiedzieć czy on zda ZT w wystarczającym wynikiem. Wiek chyba nie ma znaczenia z tego co czytałam. Młody ma dopiero 8 msc ale w przyszlosci chciałabym zrobić właśnie licencje.
Wiek ma znaczenie przy ZT, idą ogiery 3- i 4-letnie. U Ciebie to jeszcze odległa przyszłość, zobacz najperw co z tego wyrośnie 😉 Szczerze mówiąc, ja swojego konia bym wycięła, chyba że byłby naprawdę wybitny. Tylko po to, żeby mógł chodzić na padok normalnie z końmi i trochę pobyć koniem, a nie stać większość czasu w boksie, albo na maleńkim wybiegu dla ogierów. Jeśli już icencję, to z punktu widzenia właścicela ZT wiąże się z tym, że oddajesz konia na ponad 3 miesiące obcym osobom, nie wiesz co się z nim dzieje, jak jest traktowany, itp. Większą kontrolę nad tym co się dzieje z koniem masz oddając go w trening z zamiarem przygotowania do MPMK (bo dajesz go konkretnej osobie), nie mówiąc już o tym, że sama możesz konia do MPMK przygotować. Oceny na MPMK są zawsze subiektywne, jak i na ZT, więc ostatecznie jest jeszcze opcja zrobienia licencji przez sport - dobry koń powienien się obronić
Mam jeszcze czas aby się zastanowić jak to bedzie. Zalezy jak będzie się zachowywał póki co jest ok. A dlaczego miałby stać w boksie mam 10ha na 3 konie więc raczej stanie w boksie odpada 🙂 myślałam właśnie o ZT ale widzę ze odradzasz.
No to masz warunki, w większości stajni pensjonatowych z wypuszczaniem ogiera nie jest już tak różowo. Nie odradzam ZT, zależy na co się nastawiasz. Ja osobiście gdybym miała konia sprzedawać to może i dałabym do ZT, jakbym chciała dla siebie to jednak wolałabym większą kontrolę nad tym co się z nim dzieje.
karolina_ od tego roku weszła w życie wierzchowa próba polowa, także trenujesz konia gdzie chcesz i u kogo chcesz , jedynie zaprzęgi zostały stacjonarne.

"Na wnio­sek ho­dow­ców  Komisje Ksiąg Stadnych ko­ni ras: pol­skie­go ko­nia szla­chet­ne­go pół­krwi, wiel­ko­pol­skiej oraz ma­ło­pol­skiej za­de­cy­do­wa­ły o wpro­wa­dze­niu od 2017 ro­ku po­lo­wej pró­by dziel­no­ści. Nad za­sa­da­mi tej pró­by de­ba­to­wa­no od kil­ku lat, a  ho­dow­cy zo­sta­li po­pro­sze­ni o wy­ra­że­nie swo­jej opi­nii do­ty­czą­cej zmia­ny za­sad pró­by dziel­no­ści."
http://pzhk.pl/blog/2017/04/14/kwalifikacja-trening-ogierow-ras-szlachetnych-2017/


Plany mam zostawić dla siebie może jakiś mały sport. Zobaczę co z niego wyrośnie 🙂 Dziękuję  :kwiatek:
więc tak , komu mam napisać na pw jakie konie zalicza zt a które odpadną ???. Żeby nie było uwzględnijmy poprawke na wypadek kontuzji któregoś z koni.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
08 czerwca 2017 18:34
A lista koni zakwalifikowanych nie jest podana na stronie PZHK?
Skanerowi chyba chodziło o to że poda, które konie zakład zdadzą jeśli dobrze zrozumiałam.
Mam pytanie o wpis ogiera do rejestru kuców i małych koni.
Jeśli jest ogier wielkopolski który ma pełny rodowód, ojciec z licencją, ale matka jest w księdze wstępnej czyli w rasie wielkopolskiej dostał pieczątkę 'bez prawa wpisu do ksiąg' , a konik wzrostem łapie się na małego konia, jest kolorowy, skoczny, czy może dostać licencję małego konia? Jak to wygląda?

Przeczytałam program, jest tam zdanie "Populacja koni małych obejmuje konie różnych ras szlachetnych, które nie spełniają warunków wpisu do rasowych ksiąg stadnych oraz pochodzące z kojarzenia koni szlachetnych i kuców." oraz "V dział koni małych od 149 do 156 (157) cm wzrostu wszystkich szlachetnych ras i typów , nie kwalifikujących się do wpisu do odnośnych ksiąg stadnych, względnie dla których nie są prowadzone w Polsce osobne księgi stadne" czyli na mój rozum wygląda że tak ale może ktoś wie z doświadczenia?
fanaberia200
Najlepiej dopytaj bezpośrednio w PZHK 😉

Czy ktoś się wybiera na próbę dzielności do Łącka?
Czy ktoś wie może, jaka księga niemiecka odbywa obecnie ZT ogierów w Bielicach ?
Halo halo! 🙂 jak jest z nowymi zasadami kwalifikacji do ZT? Chodzi mi o kwalifikacje na 2019r. Czytam te informacje z tego roku i chyba przecieram oczy  🤔 "Zmiany w zasadach kwalifikacji ogierów oraz przeprowadzania oceny ich wartości użytkowej czekają nas
jednak w sezonie 2019. Na wniosek Prezesa PZHK – Pawła Mazurka, kwalifikacja młodych 2,5-letnich
ogierów (min. 27 miesięcy) do treningu polowego przeprowadzona zostanie późną jesienią 2018 r.,
a obejmować będzie ruch luzem, skoki luzem oraz ocenę bonitacyjną. Ogiery zakwalifikowane
do jesiennego treningu, po potwierdzeniu pochodzenia na podstawie badań markerów genetycznych  DNA oraz wykluczeniu porażenia krtani i osteochondrozy, uzyskają wpis do księgi stadnej oraz prawo
krycia klaczy do czasu zakończenia treningu i zaliczenia próby dzielności jesienią 2019 r. Dodatkowa  kwalifikacja, dla ogierów nieprzedstawionych jesienią, przeprowadzona zostanie wiosną 2019 r. na tych  samych zasadach. Właścicieli zainteresowanych kwalifikacją prosimy o śledzenie informacji dostępnych
na stronie www.pzhk.pl.
Zgodnie z ustaleniami Komisji Ksiąg Stadnych 2018 rok jest ostatnim, w którym do kwalifikacji  do polowego treningu wierzchowego mogą zostać przedstawione ogiery 4-letnie. Od 2019 roku możliwe  będzie zgłaszanie do kwalifikacji wiosennej ogierów 3-letnich oraz do kwalifikacji jesiennej ogierów
2,5-letnich. " ktoś się wybierał w przyszłym roku?
Czyli w zasadzie bedzie tak jak w Niemczech i jak ktos nie chce konia na szybko pchac zostaja MPMK.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
01 listopada 2019 16:23
Czy był ktoś na próbie dzielności ogierów w Lesznie?
Constantia - my byliśmy 🙂 robiliśmy filmy wszystkich ogierów. Przez trzy dni. Teraz trwa montaż i jeśli będzie to sensowy materiał to pokażemy to na moim kanale youtube. Choć nie ukrywam że głowa mnie rozbolała od tego jakie mieliśmy warunki do filmowania...  Zdjęcia też maja być, niestety nie mam typowo zootechnicznych.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
02 listopada 2019 17:27
To będę śledzić 🙂 My nie dojechaliśmy, ale chętnie zobaczę co tam się działo.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się