Mesz-gotowy czy własnej roboty?

BUCK   buttermilk buckskin
14 listopada 2015 09:46
Julina sprawdze dzis w stajni, bo nawet jesli jest, to najwyraźniej niewielkie ilosci, ponieważ ani nie zapamiętałam, ani nie kojarzę tego specyficznego sluzu, który powoduje "istotę" meszu 😉 🙂
Mam obecnie pod "opieką" 10 letnią konicę która wygląda jak BECZKA. Zaczyna prace i w związku z tym bierzemy sie za odchudzanie. Na co dzień nie dostaje siana wgl. trawy ( o ile jest na padoku ) ma nieograniczoną ilość i dostaje gnieciony owies. I tu rodzą się moje pytania : Jako, że kobył ma dosyć ubogą dietę chciała bym jej zacząć podawać mesz Marstall. Zastanawiam się czy to może w jakiś sposób pomóc/przeszkodzić przy odchudzaniu? Sam mesz jej wystarczy czy proponujecie coś jej tam dorzucać ? jak zacząć wprowadzać mesz w jej dietę? Chodzi na razie bardzo delikatnie bo są to dopiero początki i nie musi dostawać jakiegoś kopa energetycznego, ale nie chce jej "wypłukać" ze wszystkiego  🏇
BUCK   buttermilk buckskin
14 listopada 2015 10:57
Mellsii22  opisujesz, ze kobyłka jak "beczka" - ok 🙂 chcesz odchudzić - super 🙂 pytanie co w tym meszu uważasz za czynnik odchudzający ?  płatki jęczmienne, otręby pszenne, siemię lniane ekstrahowane, olej rzepakowy, jabłka dające wspólnie 12,5 MJ ? 🙂  owies ma przeciętnie 11 MJ  🙂  jesli kobyłka na tym co ma jest "beczką" to może bardziej skup się na ćwiczeniach fizycznych odpowiednio stopniowanych, a celem uzupełnienia składników mineralnych, witamin, itp, itd, zastosuj "balancer" ? np. Baileys Lo-Cal Balancer No. 14 - może warto się zastanowić ?  🤣 🙂
Mellsii22, koń nie dostaje siana na co dzień?
Gillian   four letter word
14 listopada 2015 11:54
Jak to bez siana :O
No własnie dlatego pytam 😀 Czy jeżeli zastąpię czasem owies meszem czy zrobi jakaś dużą różnice w którąś stronę 😀
Nie, siana nie dostaje głównie z powodu tego, że gonie rusza :P nie ważne czy moczone czy nie, czy z jednego źródła czy z innego. Pogrzebie kulasami i zostawi :P
Gillian   four letter word
14 listopada 2015 13:38
Musisz mieć wyjątkowo beznadziejne siano w takim razie.
jak koń może nie jeść siana w ogóle ? siano, słoma to przede wszystkim jedzenie koni... ziarno, mesze i inne bez tego może przeżyć ale bez siana?? 😵
Nie, siana nie dostaje głównie z powodu tego, że gonie rusza :P nie ważne czy moczone czy nie, czy z jednego źródła czy z innego. Pogrzebie kulasami i zostawi :P
po pierwsze i ostatnie - sprawdź dlaczego nie chće jeść siana. To normalne nie jest. Potem możesz myśleć o meszach, sreszach i innych granulatach.
Mellsii22, jak to nie dostaje siana?
Zęby sprawdź. Koń na samej paszy treściwej wcześniej czy później padnie na kolkę, chociaż pewnie zacznie od wyhodowania sobie wrzodów żołądka... 🤔
Mellsii22 ile czasu koń spędza na padoku? wszyscy zdaje się pominęli fragment wypowiedzi o trawie, a tu może kryć się odpowiedź na całe zamieszanie...
ale trawy nie ma już i nie będzie przez najbliższe 4 miesiące jak nie lepiej i co wtedy ?
koń jest 24 na dobę na trawie ( ma jeszcze co skubać ) zimą oczywiście dostaje. Ile zje tyle zje, ale ponoć gdy nie ma trawy to siano je prawie normalnie. Koń nie jest mój ja tylko mogę dać sugestię co do żywienia, była tak karmiona przez ponad 5 lat i jeszcze nie padła to może jednak nie chcą jej zabić ;P

EDIT: poszerzyłam swoja wypowiedz
ale trawy nie ma już i nie będzie przez najbliższe 4 miesiące jak nie lepiej i co wtedy ?



a skąd wiesz, że nie ma? u mnie koń jeszcze na trawę puszczany /co prawda tylko na 1-2h dziennie bo w samym pastuchu wolę mieć go na oku, ale trawy na kwaterce ma tyle, że pełnym pyskiem się objada/ - wszystko zależy od warunków w danej stajni, nie generalizujmy
a są konie które póki mają dostęp do trawy to siana szanować nie będą... bo po co jak głodne nie są? mój w sezonie jak ma na pastwisku trawę lub zielonkę rzuconą to siana dostawał śladowe ilości i to nie codziennie bo inaczej szło by na zmarnowanie - jak by się uprzeć to można by ewentualnie siatkę powiesić - jak zje to zje, ale zdeptać nie zdepcze
Mellsii22, i tak bym zęby sprawdziła... Moje konie na trawie również oszczędnie wcinają siano, a trzymane 24 h na pastwiskach miały tygodniową porcję siana w paśniku na dobry miesiąc z hakiem... Ale w listopadzie trawy specjalnie dużo nie ma a kompletnie nie ruszanie siana jest co najmniej dziwne i może (nie musi) wskazywać na problemy z uzębieniem... 🙁
zęby ma ponoć w porządku ( sprawdzane ) tak jak pisałam, jak nie ma trawy to siano wcina :P Czyli nie kombinować z tym meszem ? głównie chodziło mi o dostarczenie substancji odżywczych których w jej diecie za bardzo nie ma no i wspomóc trawienie też chyba jej nie zaszkodzi co ?  👀
Mellsii22, rozsądniej wysłodki dawać, czy trawokulki...
a "ponoć w porządku" to dość słaby argument niestety 🙁
[quote author=_Gaga link=topic=149.msg2449962#msg2449962 date=1447570799]
Mellsii22, rozsądniej wysłodki dawać, czy trawokulki...
a "ponoć w porządku" to dość słaby argument niestety 🙁
[/quote]

A wysłodki nie są przypadkiem polecane na podtuczenie?
"ponoć w porządku" bo oglądał je wet i powiedział " nie no ja bym tu nic nie ruszał " wiec chyba nie ma tam problemów :P Właśnie też coś słyszałam, że wysłodki tuczą, ale jak by nie patrzeć to mesz też trochę bardziej tuczy niż owies... hym już sama nie wiem :P Chyba przeniosę się na wątek o odchudzaniu koni  💃
Mellsii22, a może poczytasz coś nt chowu i hodowli koni? Bo na razie masz dość oryginalne teorie...
dawał ktoś do meszu sezam?
BUCK   buttermilk buckskin
16 listopada 2015 19:03
Julina sprawdziłam dzis (komisyjnie) 😉 czy jest siemię lniane w tym produkcie "mesz z sieczką" i podtrzymuję iż muszą to być symboliczne ilosci, bo naprawdę nie widać. Komisja zasugerowała, że raczej siemię jest zmielone, w identyczny sposób jak wysłodki. Może tak być. Podtrzymuję zdanie, iż są to jednak wzbogacone wysłodki super express, a nie mesz.
czy ktoś daje koniowi mielony mesz i podpowie mi proporcje?  🙄 na klinikach właściciele innego konia powiedzieli mi, że zalewają 200 g w słoiku wrzątkiem, ale 200 g to ledwo mi wlazło do podobnej wielkości słoika, o wymieszaniu tego nie było mowy, a jak skończyłam wreszcie mieszać (w misce, przy użyciu trzepaczki, z pomocą Edytki i po dolaniu chyba 3 litrów wody) to wyszło mi 5 słoików i duża miska tego siemienia, więc coś mnie chyba obujali z tymi 200 g  😵

pomocy?  :kwiatek:

ps. też sie interesuje sezamem bo podobno dużo wapnia, tylko na pewno trzeba moczyc albo mieszac z czyms mokrym bo za małe to ziarenka by latały luźno?
podbijam, żeby Tajnaa tez mogla zobaczyć (oraz inni którzy byli zainteresowani sezamem)

Edytka przetestowała dziś na swojej klaczy dając jej 2 łyżki sezamu razem z wysłodkami - ponoc nie tylko nic sie nie stało, ale wrecz sezam "zginął" w tej masie tak, że nawet nic nie było widać  😁 także wniosek z tego taki, że wygląda na to, że można.
Kaprioleczka, ja robiłam mielony. Kupywałam opakowania po 200 g i to mi starczało na 3 razy. Czyli około 65-70 g i to zalewałam 1,5 l wody. Robił się glut, ale taki lejący. Do tego wrzucałam dodatki i ostawiałam do przestygnięcia. Z mojego doświadczenia lepiej wsypywać siemię do wrzątku mieszając. W odwrotnej kolejności mi się robiły grudy, które ciężko było rozmieszać.
oooooo, dzięki!  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek: też mi się właśnie robią grudy z którymi trudno sobie poradzić. ostatecznie robię najpierw taka "paste" widelcem z mała iloscia wody, a potem dodaje wode i jest troche lepiej, ale spróbuje Twojego sposobu  :kwiatek:

ja mam worek 25kg wiec starczy mi chyba na "troche" dluzej  😁
Jeszcze wrócę do sezamu. Przejrzałam skład wielu pasz i żadna z nich nie zawierała sezamu, zapoznałam się też z książkami ona temat żywienia koni i też sezamu w diecie nie było. Ciekawe dlaczego? super składnik dla koni rosnących, posiada więcej wapnia niż mleko.
tajnaa, może dlatego, że sezam jest drogi. Aby przyniósł efekt trzeba go podawać odpowiednio dużo i odpowiednio długo... Sądzę, że są po prostu tańsze zamienniki.
ja dziś próbuje moją nakarmić sezamem, mam nadzieję, że jej nie zaszkodzi, choć chyba nasiona są nasiona  👀

tzn oczywiscie troszke tego sezamu a nie cale wiadro  😁
zamówię do meszu i zobaczymy. Nie jest jakoś szalenie drogi.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się