jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

A są u nas dostępne wędzidła miękkie, silikonowe jak poponcini, ale nie poponcini? 😉 Jest jakaś alternatywa?
Chciałabym zamówić z ciekawości tylko, więc nie chce mi się ich ściągać zza granicy ani płacić takiej kasy.
No i nie skórzane JK.
Puma, nie ma. Smoczki są jedyne w swoim rodzaju.
anai Dziękuję  :kwiatek:  Czyli pewnie dla mojego też soft powinien spasować  🙂
Wyszukiwarka mi nic sensownego nie wyplula, a zastanawia mnie wędzidło skórzane w tym typie:


Ustawia się krawędzią na język, nie powoduje to dyskomfortu? Ani to okrągłe, ani za grube.
budyń, a to coś popularnego w użytku / firmowego?
bo pomijając działanie, sam pomysł wydaje się być dość DYI...
ekhem, ten jest DIY, ale wędzidło bezogłowiowe wygląda tak samo, tylko leży na płasko dzięki temu, że zapina się pod szczęką i kółka są do dołu. Ale producent mówił mi, że można go też używać jak normalnego wędzidła w ogłowiu. Tylko wtedy kółka będą inaczej.
Chyba jednak nie da się tego użytkować w ogłowiu  😜
Mam pytanko, czy ktoś z Was używa takiego wędzidła? Przeglądałam watek, ale nic nie znalazłam.
lossuperktos, ja używalam kiedyś, a co?
Zastanawiam się nad nabyciem takiego dla konia z bardzo wrażliwym językiem i ciekawa jestem, czy będzie działać. Ze wzg na ten język koń chodzi od jakiegoś czasu na bezwędzidłówce, ale chciałabym jednak przejść na wędzidło. Doczytałam, że takie właśnie jest polecane w takich przypadkach, ale to tylko teoria, więc chciałam dopytać, jak się sprawdza w praktyce.
lossuperktos, hmm ja w ogóle w tamtym momencie byłam tym kiełznem zachwycona, uspokoił dużo na linii ja-> koń, po prostu w pewnym momencie potrzebowałam więcej ruchomości i dlatego zrezygnowałam. Ja na pewno bym próbowała.
Burza dzieki  :kwiatek: Zamawiam i opisze jak nam się sprawdzi 🙂
lossuperktos, z jakiej to firmy? Wygląda jak Trust.
Dziękuję  :kwiatek: a rozważałaś przykładowo podwójnie łamanego anatomicznego Stubbena? [url=[[a]]http://yard-equites.pl/z-lu%C5%BAnymi-pier%C5%9Bcieniami/1874-stubben-wedzidlo-anatomiczne.html?search_query=stubben[[a]]+wedzidlo&results=18]klik[/url]. Też zostawia miejsce na język, a przy tym jest cienkie i dość precyzyjne w działaniu. Mój koń pracuje na nim super, jeżdżę wymiennie z cięższym Sprengerem KK-Ultra 18mm i Stubben jest na pewno kiełznem nieco mocniejszym, przynajmniej w moim osobistym odczuciu.
Czy ktos z Was miał to wędzidło i może powiedziec mi, czy sciegierz to sama guma czy metal oblany guma? Bo nie wiem jak mam to 'sztywny' interpretować :kwiatek:
Orzeszkowa, co prawda nie mam tego wędzidła, ale sztywny tu oznacza niełamany po prostu.
Dziękuję  :kwiatek: a rozważałaś przykładowo podwójnie łamanego anatomicznego Stubbena?
Miałam bardzo podobne, z auriganu, tylko innej firmy, nie pamiętam nazwy. Niestety nie podpasowało. Wczytuje się w różne nowinki, może znajdę coś dla nas. A jak nie, zostaniemy na bezwędzidłówce. Trochę mi to komplikuje sprawę, bo nie będę mogła konia na odznakę dawać. Tam jest wymóg ogłowia wędzidłowego i stąd te poszukiwania.
Moze ktos tu z obecnych forumowiczow ma na sprzedaz wedzidlo poczwórnie łamane Metalab ?
Czy jest jakiś 'patent' na notorycznie obcierającego się konia od wędzidła? Koń notorycznie obciera się od wędzidła, nie z zewnątrz, na pierwszy rzut oka nie widać obtarć, dopiero jak się zajrzy między wargi... Testowane były:
- oliwki pojedynczo i podwójnie łamane, grube i cienkie
- zwykłe pojedynczo i podwójnie łamane
- prosty plastik i prosta guma
- zakładane też były ślinianki
- ciaśniejsze i luźniejsze podpięcie wędzidła
- smarowanie kącików przed jazdą maścią z wit. A i wazeliną
Dodam że koń obciera się nawet na lonży bez wypięcia...
Karo, - a zęby zrobione? Może węższe wędzidło, może za grube były próbowane?
Tak, robione w tym roku, wilczaki wyrwane. Młody konik, 4-letni, wiec do tarnikowania wiele nie bylo.

Z cienkimi tez wlasnie probowalam, mniej sie obcierala, ale jednak...najdłużej bez obtarc (okolo tygodnia...) jest w stanie przechodzic na cienkim wedzidle, mocno podpietym w zestawie ze sliniankami, dajacymi dodatkowa stabilizacje, plus wazelina na poślizg.

Szkoda mi konia, dzielnie to znosi, ale widac ze.ma juz dość. Ciagle obtarcia, zmiany wedzidel i to ze chwile na wedzidle chodzi, a chwile na hacku. I tak w kolko od kilku miesiecy. A mlody kon, widac ze brakuje mu stabilizacji i jednego systemu. Stara sie strasznie i dzielnie nadąża za zmianami, ale powoli i kon i ja mamy dość tego kombinowania🙁
Karo, - a to wędzidło jest Ci strasznie potrzebne? Bo jak są takie problemy, to może jednak zostać przy hacku, albo innym kiełźnie bezwędzidłowym? Albo poszukaj jakiegoś super, super cienkiego?
a jak długo dajesz odpocząć od wędzidła kiedy pojawiają się ranki?
Miałam podobny problem, kobyła obcierała kąciki od wszystkiego (również 4 latka,początki pracy) zastosowałam sorcoseryl gel,przestawiłam na hak na dobry miesiąc albo i lepiej żeby podrażnienia miały szanse dokładnie się wygoić . po tym czasie kiedy już nie było widać żadnych pozostałości otarcia/ blizn za każdym razem kiedy wkładałam wędzidło stosowałam balsam na otarcia black horse, smarowałam kąciki pyska, również wewnątrz, na zewnątrz gruba warstwa, do tego balsam szedł również na samo wędzidło (oczywiście nie na cale  😉 )
Balsam fajnie się sprawdzał bo nawet po jeździe boki wędzidła były wciąż śliskie, tak więc koń go nie "zjadał" i cały czas był fajny poślizg. stosowałam taką kombinację przez kolejny miesiąc i od tamtej pory problem nie wrócił.
Niestety wędzidło mi potrzebne, ujeżdżenia na bezwędzidłówce nie pojadę  🙁

Co do przerw, zawsze czekam aż porządnie się zagoi. Z takich dłuższych przerw miała jedną 1,5 miesięczną, drugą miesięczną. Po takim czasie też max po 3 jazdach się obcierała... Zaraz popatrzę na ten balsam black horse, może faktycznie coś pomoże...już naprawdę nie mam pomysłu co z tym zrobić :/
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
10 czerwca 2016 21:24
Zawsze jak koń obciera mi się od wędzidła (lub odgniata) stosuję Krem do wymion Eutra Tetina. Smaruję kąciki przed jazdą i nie ma problemu. Jest na bazie wazeliny, nie uczula. Koszt śmieszny i na bardzo długo wystarcza. Doskonale mi się to również sprawdza przy młodzieży jeśli obcierają się od popręgu.
Poszukuje podwójnie łamanej, w miare cienkiej cyganki (max 18mm), komuś się rzuciła w oczy? Najchętniej z terminem dostawy max 7 dni.
xxagaxx, takie znalazłam: klik
A nie będziesz  dziś  na CSIO?  Widziałam  na stoiskach  sporo wędzideł?
xxagaxx, podwójnie łamana stanowi "pewien" problem. Wszędzie są te grube Feeling 21 mm. Z tego co pamiętam to cieńsze robi Spreneger (ale tu cena pewnie z 600 zł) i Stubben (ale nie wiedzę teraz na stronie Arpavu).
600 zł?Dla kochanego konia cena nie powinna odgrywać roli, tylko wygoda i dobro konia. Nikt nie mówił, że jeździectwo to tani sport. Jak kogoś nie stać, to...wiadomo, co...
Edit: a jeszcze dodam, ze często pieniążki są ale...na nowe, firmowe owijki i czapraczek pod kolor 😉
🤔  że ke ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się