jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

halo, - dziękuję za odpowiedź 🙂
Czy to wędzidło http://www.amigo-konie.pl/4060988-sprenger-wedzidlo-podwojnie-lamane-pelne-wh-ultra-16mm.html jest produkowane tylko przez Sprenger? Niestety cholernie drogie, a potrzebuję dokładnie takiego  🙁
gllosia, sądzę, że ten łącznik jest opatentowany. Nie widziałam nic identycznego u innych producentów, ale są podobne np w Busse 🙂
No właśnie w opisie jest, że wędzidło jest zaprojektowane przez kogoś tam specjalnie dla marki Sprenger, ale myślałam, że może jest jakaś podróba  😎 Ale poszukam w Busse, dzięki za wskazówkę! 😉
gllosia, sprengery  w dobrej  cenie  można  upolować  na niemieckim ebayu. 
Szukam wędzidła smakowego podwójnie łamanego 13,5 , ale białego. Nigdzie takiego nie widzę, może ma ktoś do sprzedania? Albo widział ktoś gdzieś takie?
doloruu, Happy Mouth robi z białego plastiku.
Link: http://konik.com.pl/wedzidlo-powojnie-lamane-happy-mouth
Klami, dzięki  :kwiatek:
Spotkał się ktoś może z wędzidłem islandzkim? Firma Stubben produkuje coś takiego, mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak ono mniej więcej działa, porównać do jakiegoś innego wędzidła itp.?
Jedyne co powiedział mi wujek google to, że "jest dla spokojnych koni"

KLIK

Skróciłam link.
Dla potrzebujących wynalazku, polecam: http://www.marek-gajewski.pl/page/show/id/14/, robią na zamówienie. Czas realizacji obrzydliwie długi (ponad miesiac) ale warto, wędzidło dokładnie takie jakie chcecie.
xxagaxx, a jak cenowo? mniej-więcej, za mało "wymyślny" wynalazek (no ale jednak wymyślny, bo nigdzie nie widzę)
Sankaritarina, to się musisz pytać. Ja za cygankę, podwójnie łamaną, o danej grubosci ścięgierza i wielkości kółek zapłaciłam 130zł z wysyłką.
xxagaxx, ja na razie nie mogę się doprosić ani odpowiedzi na maila ani na fb...
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
03 sierpnia 2016 13:50
Spotkał się ktoś może z wędzidłem islandzkim? Firma Stubben produkuje coś takiego, mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak ono mniej więcej działa, porównać do jakiegoś innego wędzidła itp.?
Jedyne co powiedział mi wujek google to, że "jest dla spokojnych koni"

KLIK

Skróciłam link.


Mam podobne. Koń chętniej przeżuwa. Używałam na koniu wyrywającym do przodu oraz na lonży i było w porządku. Nie sprawdzałam tego wędzidła pod klientami jeżdżącymi samodzielnie.
Mam kilka wędzideł MG i jestem zadowolona, tylko, że kupowałam używane. Kiedyś udało mi się na jakimś bazarku dorwać większą ilość za psie pieniądze. Kilka zatrzymałam, reszta rozeszła się wśród znajomych i oni też sobie je chwalili.
Burza, na maila mi pani sprawnie odpisywała. Problemów nie miałam. Ale czekałam na wysyłkę ponad miesiąc ;/
Jakie polecacie wędzidło dla konia (skoczka)który jest bardzo twardy w pysku , nie chce przeżuwać i mocno się wpiera?
:kwiatek:
Lilc, nie da się na to odpowiedzieć nie znając dokładnych objawów ani przyczyn trudności (to samo z nachrapnikiem, oprócz oczywistej odpowiedzi - nachrapnik - że możesz kombinować albo sznurkowy, albo ogłowie Micklem). Jedyne co, to że na przeżuwanie niektórzy polecają "waterford" czyli "łańcuch". Z kolei przy oporze językiem dobry jest port. Oba kiełzna wymagają bardzo ogarniętego jeźdźca (przy skokach) bo koń nie może się bronić przed błędami ręki i ciała.

Uwaga! FEI dopuściło wiele rozwiązań do konkursów ujeżdżenia. W tym wędzidła Myler, także z portami, także jako wędzidełka.
pdf

Scaliłam.
Znowu mam pytanie z serii żółtodziób. Jakie właściwie ma działanie wędzidło gumowe proste? Bardzo je lubię, sprawdza mi się na większości wrażliwców, tych popsutych w psyku, nieakceptujących wędzidła, itp. Domyślam się, że jego fenomen to właśnie tworzywo, które jest przyjemniejsze "w dotyku", a jaki wpływ ma to, że jest niełamane? I jeszcze w opisach tych wędzideł zazwyczaj jest, że polecane dla młodych koni. Ale o ile u tych popsutych jak najbardziej jest to strzał w 10, o tyle nie wiem czy jest sens zakładać je młodziakowi. No bo jak potem go przestawić na zwykłe wędzidło?
Sivens, Nie mam pojęcia jak fakt bycia niełamanym wędzidłem faktycznie działa, ale tak sobie gdybam, że jest stabilniejsze, być może "mniej przenosi" sygnały dawane przez rękę (co ma zastosowanie w rekreacji na przykład), koniowi łatwiej jest się oprzeć, co w połączeniu z elastyczniejszą gumą pewnie jest "przyjemniejsze" dla pyska niż metal.
Natomiast polecam uważać z tym wędzidłem na młode konie, bo jest grube. Cienkich takich nie widziałam - 20-22mm standardowo. X lat temu dałam się namówić na takie wędzidło dla młodzika i w efekcie czego, miałam młodzika przekładającego język, bo biedaczysko nie miał gdzie tego języka podziać. Ok - odrobiliśmy wszystko, ale po co odrabiać 😎 ja bym tam się nie zastanawiała, tylko kupiła standardowe 16-18mm, zwykłe raz łamane albo podwójnie łamane wędzidło. 🙂
Mam takie pytanie - są takie taśmy na wędzidło, co można je na nim obwiązać i się robią elastyczne ale trwałe... (chyba silikonowe?)
Czy jak mam wędzidło podwójnie łamane Nathe (one są z jakiegoś tworzywa, troche jak plastik) i mam w nim dziurę, to mogłabym taką taśmą ją zniwelować? Ogólnie chodzi mi o uczynienie wędzidła podwójnie łamanego trochę bardziej stabilnym, ale żeby nie było całkiem sztywne jak nie łamane, a przy okazji bym chciała zakryć tę dziurę, która wygryzł poprzedni koń - takie taśmy miałyby w tym przypadku zastosowanie? Mega dawno nie miałam z nimi styczności i nie pamiętam już na ile 'usztywniają' i na jaką powierzchnię się je zakłada - czy obwiązuje całe wędzidło? (w necie widzę zdjęcia na których obwiązane jest wędzidło bez łączników, ale spotkałam się z owijaniem samego łącznika - tylko nie pamiętam na ile to powoduje zmianę w ruchomości wędzidła..).

🤔trzałka:  http://wsiodle.com.pl/pl/p/WALDHAUSEN-Bandaz-lateksowy-do-wedzidla-Sealtex/3978

Taki bandaż lateksowy usztywnia chociaż w łamanych można sobie tam gdzie się łamię po zaciśnięciu wyciąć nożyczkami.
Używaliśmy na poobgryzane Nathe tez tylko minusem jest to, ze nawet jedna warstwa tego bandażu już sprawia, że wędzidło jest grubsze co nie dla każdego konia jest dobrą opcją.
Zakłada się go bez problemu na każde wędzidło od skórzanych, poprzez metal i plastiki też mamy przetestowane 🙂

Jak wpiszesz nazwę Sealtex na YT to jest tam gdzieś filmik jak kobitka obwiązuje pojedynczo łamane metalowe wędzidło. Co prawda ma tam taka cieńsza wersję bandaża, której u nas nie wiedziałam do dostania ale z dużym można podobne rzeczy robić 🙂
Sankaritarina No ja dla młodego mam (naszykowane na razie) pojedynczo łamane. Raczej trzymam się tego, że ma być najzwyklejsze. Dlatego właśnie zdziwiło mnie to, że gumowe jest polecane dla młodziaków.
Teoria ze stabilnością wydaje się logiczna. Nie wiem tylko dlaczego zawsze mi wmawiano, że najdelikatniejsze jest podwójnie łamane, a proste wydawały się ostrzejsze? Może dlatego, że pelhamy i munsztuki są proste, a ktoś pomyślał, że są ostre, bo niełamane a nie przez dźwignię? Nie wiem, chyba się zagalopowałam 😀
Sivens, ja bym zaczęła tak, jak sobie zaplanowałaś- od zwykłego pojedynczo łamanego i kombinowała z innymi, jeśli okaże się, że z jakichś przyczyn mu nie odpowiada. Mam podobne odczucia do Sankaritariny z używania takich wędzideł.
Bombal Jeśli chodzi o młodego trzymam się planu, "gumówka" mi się sprawdza na popsute, które mają problem z akceptacją kiełzna. No i chciałabym ją wypróbować dla dziewczyny, która nie ma jeszcze stabilnej ręki.
BlueHorse - wielkie dzięki za opinię  :kwiatek: Będę testować 🙂
Natomiast polecam uważać z tym wędzidłem na młode konie, bo jest grube. Cienkich takich nie widziałam - 20-22mm standardowo.


Sprawdziłam, ma 18 mm. Kiedyś właśnie kupiłam przypadkowo takie grube fest i jak dla mnie nie nadaje się do niczego. Ale to moje ulubione ma 18 mm.
Można gdzieś jeszcze dostać takie wędzidło? Chodzi mi o kolor i podwójnie łamane 😉
Szukam jakiegoś nowego wędzidła dla młodej. Obecnie jeździmy na plastikowym prostym. Niby jest ok, ale mam wrażenie, że potrzebujemy nieco więcej ruchomości. Problem w tym, że młoda jest baardzo delikatna w pysku i do tego wielką nienawiścią darzy metalowe wędzidła (zwłaszcza pełne). Celować w plastikowe pojedynczo łamane czy w jakieś cuda? 👀 Zawsze chciałam spróbować bauchera, ale nie wiem koniec końców jak ono działa.
Dramuta12, u nas na delikatne konie  bardzo sprawdziły  się  wędzidła  sprengera  karbonowe.  Są proste,  ale delikatnie  wygięte  i jak się okazało,  bardzo przyjazne dla końskich  pysków. Sprawdzone  na trzech  delikatesach,  w tym na moim  🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się