jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Faith mogę prosić namiary?
Duże kółka działają trochę jak wąsy - naciskają na kąciki pyska i stabilizują wędzidło, jest ono nadal bardzo ruchome i dobrze się układa, ale działa na większą powierzchnię pyska i żuchwy.


Dzięki 🙂


Wędzidło Poponcini się zazwyczaj owija lateksem dla ochrony.
vissenna   Turecki niewolnik
19 marca 2018 23:53
Jasnowata, możesz mieć do czynienia z alergią, i to na sporo metali. Czyli (oprócz syntetyków) zostawałaby ci miedź (czysta) i te nowe sprengera, jak to się zwie.

Tufatka, mojego koń nie gryzie, za to myszka drasnęła. Powierzchnia jest miękka.
Smoczek jest zwykle wyborem ostatniego rzutu.
Nadal nie wiem co o nim myśleć, bo jednak jest to mocno działające kiełzno, z drugiej strony stabilizujące i wyrozumiałe dla błędów ręki...
Chyba wolałabym inną syntetyczną sztangę, tylko akurat nie mam.
Ale tez musiałaby być np. trusta z "patkami", albo taka w rowki, bo zupełnie zwykła to już by konikowi przekazała, że hulaj dusza.
O tyle smoczek jest dobry. Łagodny, łagodny - a gdy trzeba przytrzymać to koń się niemal zarywa. O tyle też jest zły. Zależy jak spojrzeć.
Zarówno Berisa jak i Nova Bett można kupic w PL, nie trzeba ściągać z Hooksa.
Z tego, co wiem, to oryginalne Poponcini jest mięciutkie jak prawdziwy smoczek, więc Nova Bett będzie lepszym odpowiednikiem pod względem tworzywa. Zresztą ja w ogóle bardzo polecam to wędzidło, u nas trafilo w punkt a kosztowalo grosze w porównaniu do innych wynalazków. Jakby co mam ze zwykłymi kółeczkami ale z tego, co pamiętam z ulotki to jest tez pelham (rybka?) i jeszcze coś 😉
Czy znajdę gdzieś wędzidło z wąsami, podwójnie łamane, ale z miedzianym łącznikiem?  👀
ushia   It's a kind o'magic
20 marca 2018 10:21
Zarówno Berisa jak i Nova Bett można kupic w PL, nie trzeba ściągać z Hooksa.
Z tego, co wiem, to oryginalne Poponcini jest mięciutkie jak prawdziwy smoczek, więc Nova Bett będzie lepszym odpowiednikiem pod względem tworzywa. Zresztą ja w ogóle bardzo polecam to wędzidło, u nas trafilo w punkt a kosztowalo grosze w porównaniu do innych wynalazków. Jakby co mam ze zwykłymi kółeczkami ale z tego, co pamiętam z ulotki to jest tez pelham (rybka?) i jeszcze coś 😉

Czy mogę prosić zdjęcie Teojego bovabett?jakie jest w dotyku?miękkie jak twardszy żel czy twarde jak plastik/guma?
gllosia przez przypadek znalazłam jeszcze coś takiego: https://www.doversaddlery.com/hppy-mth-kd-pro-ribbd-mln-mth/p/X1-01125/
https://marystack.com/happy-mouth-ribbed-mullen-pro-king-dee/



Dziękuję, te z D ringami widziałam już, ja muszę kupić ze zwykłymi kółkami 😉 Na razie czekam na odzew jednego sklepu, bo być może mi zorganizują jedno w normalnym rozmiarze 🏇
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
24 marca 2018 11:02
🚫 [quote author=Dementek link=topic=1598.msg2767381#msg2767381 date=1521358535]
Próbowaliśmy wysłać tego konia na emeryturę, ale koń źle to znosił. Potrzebuje, żeby ruszyć go w teren, inaczej staje się apatyczny.


Dementek, wiem, że off top i "none of my business" ale jak to wysłanie na emeryturę wyglądało? Wywieźliście konia do stajni emeryckiej i puściliście na prawdziwe pastwisko, takie żeby w razie czego mógł się rozpędzić? Czy po prostu przestaliście na koniu jeździć i puszczaliście go na taki przystajenny padok? Bo to trochę różnica (wiem, bo znam sytuację z autopsji).
[/quote]

U nas konie wychodzą na pastwisko. Z podziałem na konie niepracujące/ niżej w hierarchii i ,,elitę". Koń na początku normalnie funkcjonował, potem coraz mniej interesował się trawą czy ruchem i praktycznie cały czas stał przy bramce, żeby go wziąć do stajni. Do boksu ciągnął. Później nie chciał wychodzić na pastwisko, a jak już był, to stał przy bramce. Zero zainteresowania końmi i niewielkie trawą.
Na wyjeździe do innej stajni na pastwisku z innymi końmi też niewiele się ruszała.
A jak czasem się ją ruszy, to ,,odżywa".
Jazdy w nachrapniku próbowałam, ale reakcja podobna jak na wytok (na początku pracy właściciele mówili, że ten koń chodzi z wytokiem)- koń sztywny, poddenerwowany, mocniej pocący się. Bez tych dodatków jest lepiej.

Żeby było w temacie- w sklepie jeździeckim ostatecznie wybrałam pustą, podwójnie łamaną oliwkę z miedzianym łącznikiem, 18mm.
Mam do Was pytanie. Koń obecnie chodzi na wędzidle podwójnie łamanym pełnym metalowym. Potrzebuję popracować nad giętkością boczną i które wędzidło będzie do tego lepsze z wąsami czy "D" ? Myślałam o gumowym z wąsami.
vissenna   Turecki niewolnik
17 kwietnia 2018 10:34
Skoro koń chodzi dobrze na metalowym podwójnie łamanym, to kupiłabym takie same , ale z wąsami. Gumowe wędzidła często są grube i mniej plastyczne i koń może zareagować jeszcze większym usztywnieniem.
No i skoro chcesz pracować nad giętkością boczną to najlepiej zacząć to na lonży poprzez ćwiczenia na zmniejszanie i zwiększanie koła, pilnując przy tym zadu. Bo samo gięcie szyi to niezły sposób na naukę driftowania czyli wypadania zadem. Gięcie szyi na siłę za pomocą wędzidła przyniesie tylko odwrotny efekt. Dopiero na rozluźnionym, rozciągniętym koniu da się poprawnie pracować nad giętkością boczną. Ale to już wątek do kącika ujeżdżenia...
Czy ktoś może mnie upewnić w tej kwestii że z baucher jest dopuszczalny na zawodach ujeżdżeniowych tylko w wersji pojedyńczo łamanej? Czy podwójnie łamany też jest dopuszczalny?
Z góry dziękuję za pomoc.. bo w przepisach wychodzi że tylko pojedynczo co jest lekko dziwne. 
macri, a niby dlaczego tylko pojedynczy? Czytam i nie widzę wzmianki o "łamalności" wędzidła.
Sugeruję się ich "udanymi" obrazkami na których wyszczególnione są wędzidła podwójnie łamane i tam baucher nie ma... Czasem ciężko zgadnąć co autor miał na myśli jesli chodzi o przepisy pzj
Ten problem już się przewijał i jest nierozwiązany. Bo było tak: "całe życie" podwójnie łamany baucher był dopuszczalny, aż ktoś wymyślił, że nie jest -
bo nie ma na rysunku. I ten ktoś nauczył tej interpretacji pół świata. Fama tak się rozeszła, że FEI musiało wyraźnie zaznaczyć,
że baucher 2/łamany Jest dopuszczalny. No, ale te przepisy nie są nadal przetłumaczone w PL.
Dzięki za odpowiedź.  😉 Czy mogę prosić jakieś wskazówki gdzie szukać tego w przepisach fei?
[quote author=Orzeszkowa link=topic=1598.msg2767920#msg2767920 date=1521522234]
Zarówno Berisa jak i Nova Bett można kupic w PL, nie trzeba ściągać z Hooksa.
Z tego, co wiem, to oryginalne Poponcini jest mięciutkie jak prawdziwy smoczek, więc Nova Bett będzie lepszym odpowiednikiem pod względem tworzywa. Zresztą ja w ogóle bardzo polecam to wędzidło, u nas trafilo w punkt a kosztowalo grosze w porównaniu do innych wynalazków. Jakby co mam ze zwykłymi kółeczkami ale z tego, co pamiętam z ulotki to jest tez pelham (rybka?) i jeszcze coś 😉

Czy mogę prosić zdjęcie Teojego bovabett?jakie jest w dotyku?miękkie jak twardszy żel czy twarde jak plastik/guma?
[/quote]

Przepraszam, nie zauważyłam wczesniej Twojego pytania - wygląda dokładnie jak na sklepowych zdjęciach, ale oczywiście mogę zrobić fotkę 😉 Jest miękkie, środek, który jest najcieńszy, można wyginac dowolnie i złożyć wędzidło praktycznie na pół.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
19 kwietnia 2018 16:25
halo to jest tak samo jak podwójnie łamana oliwka też nie może być, bo nie ma jej na rysunku a w opisie jest tylko wędzidło oliwkowe.
Mam bardzo laickie pytanie i nie wiem czy dobry wątek czy powinnam zmykać do żółtodziobów? Powiedzcie mi proszę jak powinno leżeć wędzidło przy kącikach warg? Dawno temu instruktorka tłumaczyła że powinny być dwie fałdki w kącikach a ostatnio trafiłam na kilka różnych artykułów że powinna być tylko delikatna fałdka a jeszcze w innych że wędzidło powinno tylko lekko dotykać kącików pyska? To jak to faktycznie jest?
nefferet, nie zwracałabym na to uwagi. Wędzidło nie może "poszerzać uśmiechu". podciągać warg tak, że już bardziej się nie da, ale gdy napniemy wodze,
paski policzkowe nie mogą się bluzować. Wszystko w tych granicach jest dopuszczalne, a ostatecznym decydentem jest koń.
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak nazywa się to wędzidło i czy dostanę je gdzieś w Polsce? 🙂

To jest Abbey Jointed Segundo Dee Cheek
Znalazłam na picador24.pl i w beckersporcie

Z innej beczki. Mam pewien problem. Co byście polecili na konia który wciąga w przeszkody na zwykłym, jeździ od dłuższego czasu na wielokrążku, ale na nim brakuje mi wtedy oparcia, koń jest taki „pusty”, nie wciąga mocno w przeszkody, ale nie chce się dobrze oprzeć. Kobyła dość narwana i szukam czegoś mocniejszego niż zwykle, ale czegoś gdzie będzie oparcie, a nie będzie jakoś super mocne jak Segundo (bo na tym boję się skakać, bo czasem zdarza się mi „zadziubać” do przeszkód). Wiem, że nikt nie dobierze wędzidła na podstawie opisu, ale szukam wędzideł które mogę przetestować, a może ktoś miał podobny problem?
ushia   It's a kind o'magic
26 kwietnia 2018 11:05
moze ktores blokowane?
pessoa magic / stubben ez / sprenger max control?

pytanie czy na sztandze Ci sie nie zwiesi, ale to juz sama musisz ocenic
vissenna   Turecki niewolnik
26 kwietnia 2018 11:26
Mialam pisac to samo co ushia. Druga opcja to wielokrazek na dwoch wodzach. Jedne do wedzidla, drugie do dzwigni. Ja bardzo lubie tak jezdzic pullery...
Jeszcze jakiś kimberwick - a tu, to jest co testować.
Jakie wedzidlo polecicie dla mlodego konia, ktory mial slaby start podczas zajezdzania kilka miesiecy temu i panicznie boi sie kielzna? Zaczyna sie lekko opierać już na wedzidle, ale to i tak nie jest dla niego komfortowe. Mamy aktualnie oliwke podwojnie łamaną i jest lekko lepiej. Zwykle podwojnie lamane czy pojedynczo łamane jest nie do przyjecia. Najlepiej bylo na gumowym prostym bo sie nic w pysku nie ruszało , ale to wedzidlo mamy lekko za male , wiec go 2 raz nie uzylam. Nie do konca wiem czy docelowo chce proste wedzidlo dla 4 latka, ale kupie, chce też coś dodatkowego, normalniejszego, super hiper delikatnego. Mozecie coś polecić?
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
26 kwietnia 2018 20:56
Z gum niebieskie Poponcini lub Nathe, ale to proste profilowane, skórzany Trust.
KaNie, nie wahaj się, kupuj cywilizowaną sztangę. To bardzo ważne na tym etapie zapewnić koniowi oparcie.
Potem sobie zmienisz.
KaNie, na moim super delikatnym i bojacym się o pysk siwym sprawdzały się  nathe prosty lub sprenger carbon.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się