Kupno konia

JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
28 sierpnia 2014 10:39
Izba Skarbowa to szefowie wszystkich szefów 😎


edit:
No jeszcze sąd administracyjny zostaje.. 😉
Strzyga, tak, IS wydaje opinię w imieniu Ministerstwa Finansów.

Warto jednak zauważyć, że taka opinia / interpretacja nie zostanie wydana w sprawie, która już się toczy - czyli jeśli jest już spór z US to nie będzie wydawana w tej sprawie opinia / interpretacja indywidualna.

Przy czym jeszcze raz może napiszę - warto korzystać z poniższego urzędu:
- Krajowa Informacja Podatkowa (są numery tel do kontaktu i procedury)

http://www.mf.gov.pl/administracja-podatkowa/kontakt/krajowa-informacja-podatkowa
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
28 sierpnia 2014 11:29
JARA, epk, dziewczyny, to bardzo przydatne informaje!
Może by mod to wydzielil do osobnego wątku na towarzyskich? Moim zdaniem to nie powinno zginąć!
absolutnie nie powinno!
dziewczyny są do ozłocenia. 😉 a na pewno do postawienia dobrego piwa, jak będę kiedyś w okolicach to się odwdzięczę!  :winko:
Ponieważ było pytanie o wyroki (tu akurat WSA w Wawie), to podaję sygnaturę sygn. akt III SA/Wa 615/09 - sąd podzielił zdanie fiskusa, że przepisy ustawy o ochronie zwierząt wprowadzono w celu zapewnienia ich humanitarnego traktowania, a nie w celu wykreowania przywilejów podatkowych w związku z obrotem nimi oraz, że ustawa o ochronie zwierząt wskazuje też, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się przepisy dotyczące rzeczy (!!!). Zatem, skoro ustawa ta nie reguluje kwestii obrotu zwierzętami, w tym zakresie należy stosować kodeks cywilny.
Czyli po kupnie konia trzeba złożyć PCC i opłacić 2% kwoty przekraczającej 1000 zł w US? I nieważne czy koń kupiony ze stadniny czy od osoby prywatnej?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
28 sierpnia 2014 11:54
JARA, to juz miała dawno do Gda na piwo z Katija przyjechać 🙁 epk, tez zapraszam 🙂
budyń, czytałaś (ze zrozumieniem) co JARA napisała? Bo tak w punktach to napisała. Nie jest ważne od kogo kupujesz (choć pośrednio tak...) ale jaką formę kupna masz. Czy jest to zakup od firmy - na fakturę czy od osoby fizycznej - na umowę kupna/sprzedaży. Nie wiem jakim cudem stadnina sprzedaje konia na umowie K/S - jeśli ktoś wie, to niech mnie oświeci.

PCC-podatek od czynności cywilnoprawnych (umowa K/S)
podatek VAT - podatek od towarów i usług (faktura)

Jeden wyklucza drugi. Nie wiem jak to jaśniej napisać. Jaśniej niż JARA na poprzedniej stronie.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
28 sierpnia 2014 12:05
no to wyszło szydło z worka, teraz wszyscy biegniemy do skarbówki płacić podatki od zwierzaków. Szkoda, że US nie są o tym poinformowane, bo jak zadzwoniłam do centralnej informacji podatkowej, to Pani poprosiła o chwilę do namysłu, bo sama nie była pewna. Po czym stwierdziła, że jest obowiązek podatkowy, ale to jest ICH stanowisko a mój US może mieć odmienne zdanie (!!!) i sprawę powinnam wyjaśnić indywidualnie w właściwym miejscowo urzędzie (!!!)

sądy sądami a Panie w urzędzie wiedza swoje, choć KPA nakłada na nie obowiązek posiadania takowej wiedzy
Rudzik, niestety. Problem się robi jak US puka po zaległy podatek / odsetki / kary a ty mówisz, że "pani w US" ci powiedziała. A ta sama pani (jak o dziwo będziesz pamiętać kto to 😉 - to się w żywe oczy wyprze. Ehhh, Polska dziwny kraj... A przepisy podatkowe nie są tak proste i oczywiste (sama wiesz, że często przecinek robi różnicę) - dlatego podatnicy coraz częściej występują o pisemne interpretacje indywidualne do właściwych im urzędów. Bo to jedyne co chroni "w razie w".
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
28 sierpnia 2014 12:15
JARA, to juz miała dawno do Gda na piwo z Katija przyjechać 🙁 epk, tez zapraszam 🙂


Trzeba wystosować odpowiednie pismo do Katarzyny z informacją o zapewnieniu nam noclegu.
W związku z tym, że jemy dużo to wyżywimi się same 😂

Nie wiem jakim cudem stadnina sprzedaje konia na umowie K/S - jeśli ktoś wie, to niech mnie oświeci.

Stadnina zapewne oprócz umowy wystawia też fakturę, a umowę daje jako swojego rodzaju "Akt własności" 😉


Ej, ej.. nie zapłaciłam podatku od kupna psa  😂

JARA, no to by było tak w przypadku Perlicy - ale czemu Ewamloda nie ma faktury, to nie wiem 😉


Ej, ej.. nie zapłaciłam podatku od kupna psa  😂


donieś na siebie a potem zwindykuj :P
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
28 sierpnia 2014 12:33
epk, a EwaMloda napisala gdzies, ze kupila od stadniny kucyki?




nie śmiej się tylko lepiej mi policz ile przez cztery lata wiszę urzędowi 😂 bo siara będzie samej sobie zając wynagrodzenie za pracę  😂

edit:
Dobra żarty, żartami 😁 żeby mi nikt nie wziął tego na poważnie, ale pies mi się nie łapie na pcc-3 😉
JARA, jakiś tani był ten twój pies :P wybrakowany!!!! :P

Tak, napisała, że od stadniny i że na umowę K/S
epk, moja wina, chyba z głupoty nie ogarnęłam, że jest jak byk u Jary napisane, że umowa kupno-sprzedaż...  🤬
A co w przypadku, jeżeli ktoś chciałby zapłącić zaległy podatek od nabycia zwierzęcia po kilku miesiącach, roku, dwóch latach? Sam na siebie donosi i dowalają mu odsetki?  😂 Jakiego rzędu mogą to być kwoty?
Albo gdy ktoś kupił konia bez umowy kupna sprzedaży na piśmie, nie widnieje w PZHK jako właściciel i US dowie się, że koń został kupiony, a podatek nieodprowadzony, to przeprowadza się dochodzenie?
whisperer13, składasz formularz pcc (polecam z czynnym żalem) i wpłacasz zaległy podatek wraz z odsetkami.

Sama jestem ciekawa praktyki w drugim przypadku 😉
epk dziękuję bardzo , wcześniej była o tym chyba mowa, ale nie ogarnęłam.
Ciekawe jakie są te odsetki. Można gdzieś to sprawdzić?
epk dzięki, w pełni zaspokoiłaś moją ciekawość 🙂  :kwiatek:
A jak będzie z darowizną od osoby nie z rodziny konia wartego 4000pln? Z umową darowizny do us jakiegokolwiek czy wlasciwego dla miejsca zamieszkania? Podatek płaci obdarowany? Też 2% ?
Small Bridge, tutaj popatrz, dobrze rozpisane stawki podatku. http://www.infor.pl/prawo/darowizny/podatek-od-darowizn/79880,Wysokosc-podatku-od-darowizn.html

Podatek od darowizny płacisz do właściwego sobie US.
Dziewczyny Po rozmowie z urzędniczką z US Wrocław-Fabryczna, dowiedziałam się, że od każdej umowy KUPNA-SPRZEDAŻY, przekraczającej kwotę 1000 zł, należy złożyć deklarację PCC3 i opłacić te 2% od wartości.

Faktury na kucyki nie mam (kucyki kupiłam u hodowcy), stąd nie mogę skorzystać z ominięcia opłaty, o którym pisała JARA.
Dziękuję bardzo za pomoc !
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
29 sierpnia 2014 11:00
Jeśli każdy kucyk kosztowałby mniej niż 1000zł i każdy miałby osobną umowę kupna-sprzedaży to wtedy nie trzeba by było płacić.

Ale.. serio 2% to za konia wartego 5,000zł wynosi 100zł - żadne wielkie pieniądze.
JARA, fakt, dużo nie wychodzi, ale ile tych podatków można płacić...  😉
Sorki za durne pytanie, ale czy handlarz kupujący konia na mięso też musi płacic podatek? Zazwyczaj płaci kasę, dostaje paszport i na tym się sprawa kończy. Podejrzewam, ze jak kon konczy w ubojni, to wyrejestrowany jest "przez" ostatniego właściciela, a jak idzie w kolejne ręce? Jakbym sobie kupiła krowę bez zarejestrowanego gospodarstwa, to też płacę podatek? Umowa ustna, gotówka w łapkę ... hmmmm
Nie wiem, czy to tylko moje zdanie, ale fajnie byłoby wydzielić ostatnie posty o podatku i zrobić z tego nowy temat. Na pewno by się przydał dla kolejnych zainteresowanych 🙂
Jakbym sobie kupiła krowę bez zarejestrowanego gospodarstwa, to też płacę podatek?

nie ma czegoś takiego jak niezarejestrowane gospodarstwo. Każda krowa MUSI mieć kolczyk oraz paszport. W przypadku zgubienia kolczyków ( po jednym w każdym  uchu) składasz wniosek do ARiMR o duplikat. Każda krowa bez paszportu i kolczyka jest nielegalna. Inseminator nie ma prawa ( a właściwie nie mógłby )  pokryć klaczy buhajem- jeśli taka sytuacja nastąpi  może stracić uprawnienia. 

Sporo jest krów NN. Jednak je kupujesz tylko na " gębę " no i nie robisz z nimi nic. Gorzej w przypadku kontroli- możesz mieć ciepło  😉
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
29 sierpnia 2014 19:57
Milla, pisałam już do modów.
Korysindex4, nie mam zarejestrowanego gospodarstwa, to nie moge miec krowy, bo np. lubie? Oczywiscie z paszportem i kolczykami, bo to identyfikacja zwierzecia i nie moze byc inaczej.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się