własna przydomowa stajnia

strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
23 kwietnia 2015 16:19
U mnie nie przejdzie takie marnotrawstwo. Siano mają w dwóch miejscach, zazwyczaj po kostkę lub dwie. Kiedy zjedzą do końca (to wywalone też!), wtedy dokładam nowe.
No i u Nas sezon muchowy rozpoczęty ! Jakiś koszmar
Angela, co Was atakuje? u nas jakieś paskudne meszki ...  parę dni, a mały już pół ogona nie ma  😕
Gillian   four letter word
24 kwietnia 2015 21:26
u nas meszki dają czadu i skończyło się padokowanie do oporu. Wychodzi słońce, meszki się zlatują i koniec, zwierzaki nie wytykają nosa z boksów aż do wieczora :/ szkoda, takie ładne dzionki.
Megane, wczoraj testowo przywieźliśmy balot sianokiszonki. Konie mając wybór  między nim a sianem wybrały sianokiszonkę. Teraz czekam aż zjedzą żeby obliczyć na ile dni im starcza i jak kosztowo wyjdzie wobec siana.
Jedno jest pewne - mniej roboty jak jest bela!
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
25 kwietnia 2015 08:31
bera7 a masz jakiś paśnik na belę czy sobie stoi sama? 😉

U mnie meszki to się z 2 tyg. temu już zaczęły. Lecą do uszu, oczu (nie tylko końskich). Ale w zamian mamy piękną pogodę  🙂
strzemionko, na początek stoi. Dziś może uda się nałożyć na nią siatkę. Jak będzie się sprawdzać to pomyślimy nad budową jakiegoś paśnika.
rox, jak meszki ale takie ciut większe 😉 Ja meszki kojarzę jak taka mucha pchła.
W maskach konie dają radę ale matko -podejść się do nich nie da bo człowiekowi do nosa ,uszu itd wlatują.
Bera7, u mnie na 3 konie to ta bela starczyłaby chyba na baaaardzo długo 😉
Daj znac, jak czasowo Ci to wyszło i na ile sztuk... Juz sie pogubilam w Twoim zwierzyńcu :P
Megane, u mnie na dwa konie bela siana (tu należy zauważyć, że bela beli nierówna 😉 ) wystarcza na tydzień 🙂 przy założeniu, że mają do niej stały dostęp i dostają 3 treściwe posiłki. sianokiszonka znika szybciej
u mnie sinokiszonka 120 na 120 , na dwa konie schodzi w 3 dni przy stalym dostępie. siano , dlugie i twarde na 2 konie 5 dni 😉
Mój pierwszy wps tutaj 🙂
Zaczeły się wiosenne porządki w mojej stajni. 10 ton piachu wywiezione na ścieżkę do jazdy i koło do jazdy/lonżowania. Chciałabym bardzo polecić takie rozwiązanie -dużo trawy zostaje i jeśli jest dobre podłoże, piach, można jeździć nawet po deszczu 🙂 jedyny minus -co pare jazd/lonży trzeba piach podgrabiać do środka, bo konie bardzo rozsypują go na zewnątrz (szczególnie na kole). Cały dzień pracy, ale udało się! 🙂
Zdjęcia:
Jeszcze jedno. Nie mogłam załączyć...
Kurcze, ale balot sianokiszonki wazy ponad 400 kg chyba i z tego co wiem, to powinno sie jej niewiele skarmiac... ile kosztuje taki balot? Ile ważą wasze?
Megane, nie wiem ile waży, ale tzw. 120 na 4 konie, bo 5 jest na sianie nadal jedzą ją już 3 dni i jeszcze nie zjadły. Koszt 80zł.
Sianokiszszonkę mogą jeść bez wydzielania, tylko dla równowagi muszę kupić kredę pastewną. Kilku znajomych już od lat tylko na sianokiszonce jedzie.

annaaaa, dla mnie to średnie rozwiązanie, bo jak już wjeżdżam na ujeżdżalnie to nie jeżdżę po ścianach tylko kręcę wolty, przekątne, półwolty. Jaki sens jazdy po prostej wydeptanej ścieżce? To lepiej do lasu - taniej i grabić nie muszę 😉

a to miłe powitanie.
annaaaa, dla mnie to średnie rozwiązanie, bo jak już wjeżdżam na ujeżdżalnie to nie jeżdżę po ścianach tylko kręcę wolty, przekątne, półwolty. Jaki sens jazdy po prostej wydeptanej ścieżce? To lepiej do lasu - taniej i grabić nie muszę 😉


Oczywiście, że nie ma sensu jazda ciągle po 'prostych'. Jasna sprawa -robi się wolty, półwolty, jeździ się po przekątnych, ustawia się drągi, przeszkody na środku. Ale to chyba jasne, że trawa aż tak się nie niszczy jak wjedziesz na środek co jakiś czas 😉 Najczęsciej jeździ się jednak przy 'ścianach', gdzie mam właśnie zrobioną ścieżkę, a jak chce konia powyginać lub polonżować -wjeżdżam na koło, które też mam przygotowane 🙂
A co do lasów -zależy kto jaki las ma :P
LSW, a to jest jakiś obowiązek wazeliniarstwa? Nikogo nie obrażam, napisałam tylko, że wg mojej oceny to nie jest najlepsze rozwiązanie.

annaaaa, z lasami racja. Ja na maneżu (który niestety został mi rozebrany jesienią i jeszcze nie zrobiony na nowo) korzystałam typowo gimnastycznie. Głównie właśnie figury geometryczne.
a tak ogólnie - to po co ten piach nawozić? bez niego nie dało/źle było jeździć? (że twardo/ślisko/grząsko sie robilo?)
nie obawiasz się "zmienniosci" podloża jako ryzyka dla ścięgien? (np. miekko-twarto co krok) oraz, że koń nauczy się chodzić nie od pomocy ale po zaznaczonej ścieżce ? (jak bywa ze szkółkowymi)
Piach wysypuję co roku, żeby było miękko. Po całym roku jazd, lonży, konie bardzo dużo piachu wdeptują, rozsypują na boki, przez co, jak jest sucho, jest w niektórych miejscach dosyć twardo 🙁 W dodatku miejscami, po deszczu, zbierają się kałuże, co jest dosyć niebezpieczne. Warstwa piachu dobrze wchłania wodę, przez co teraz, po deszczu będzie można normalnie korzystać z ujeżdżalni 🙂 oczywiście ostrożnie...
Jeśli chodzi o jazdę -jak pisałam wcześniej, jeździmy nie tylko po tych ścieżkach, robimy dużo ćwiczeń (wolty, półwolty, drągi, przekątne, przeszkody, korytarze) wjeżdżając na trawę, która mimo to, jakoś tam się trzyma 🙂 ale no wiadomo -najczęściej jeździ się przy ścianach, po to żeby móc wyjechać dobrze zakręt (duże konie), a na lonży wpuszczam konia na koło i wie, że ma iść po ścieżce, mogąc skupić się na innych rzeczach 😉
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
27 kwietnia 2015 15:10
horse_art jak ma się podłoże trawiaste to ta ścieżka się wybija od kopyt i robi się taki.... kanalik (bo boki trzyma trawa). Chciał nie chciał nawet przy dużej ilości wolt ta ścieżka się wybija zwłaszcza jak gleba piaskowa. Dlatego trzeba to zagrabiać albo co jakiś czas dowozić. Ja taż nie mogę sobie pozwolić na zbyt duże deptanie trawy (ujeżdżalnia jest częścią pastwiska) ale  fakt faktem koń idzie po ścieżce jak pociąg po szynach. Chciałoby sie mieć podłoże piaskowe ale nie ma wyboru
HEEEELP!!!!

Wlasnie przyszedl moj pastuch, ktory ma miec zastosowanie na zawodach (nasze westernowe konie stoja na pdokach na zawodach 😉 ). Mozna go podlaczyc do pradu, co jest slaba opcja na zawodach lub podlaczyc akumulator 12 V. Musze kupic jakis specjalny?? Czy kazdy akumulator 12V bedzie pasowal?  :/
TRATATA, annaaaa, dzieki, juz rozumiem 🙂 moze za malo jezdze tam gdzie mam trawe - bo nie mam takich ścieżek, na piachu... o! w 1 miescu mi sie robi w szkółce, bo sie tam uparli skrecac...ale co kilka tyg. sie przesunie jakis drag czy opone "do omijania" i sie wyrównuje 😉 ale wlasnie to lekkie piasek. z tunelami w trawie by nie przeszlo pewnie 😉
na lonzowniku tez o jakis czas równam, dosypuje

Karolass, potrzebujesz elektryzatora i baterii/ akumulatora (jedno mamy na samochodowym normalnie)/podlaczenia do sieci
np. http://www.zootechnika.sklep.pl/index.php?k47,zootechnika-farma-pastuchy-ogrodzenia-elektryczne-elektryzatory

a to cudo ktos moze przetestował?
http://www.zootechnika.sklep.pl/index.php?p710,d011wild-stop-plus-1000ml
znów mi dziki łąkę zryły 🙁(( jeszcze dobrze trawa po poprzednim nie urosła
Pomóżcie  🙄 Jaka jest karencja na - lubofoske, amofoske, salmag ?
rox, saletrzak min 4 , rozsądniej 6 tygodni
Lubo i amofoska - zależy która (bo jest ich kilka). Im więcej azotu, tym dłuższa karencja. Tak, czy siak min 2 max 6 tyg.
_Gaga, liczyłam na Twoją odpowiedź  :kwiatek: Dowiem się dokładnie co i gdzie zostało posypane, bo zajmował się tym sąsiad. Jedna łąka na siano, druga na pastwiska, a ja zielona w temacie  🙄 I teraz się stresuję, bo nie wiem kiedy bezpiecznie konie mogą wyjść. Zgłoszę się jeszcze raz o poradę jak zdobędę dokładne informacje 🙂
horse_art, testował sąsiad 3 lata temu. Działało i kukurydza ocalała. Tylko trzeba pamiętać, że im więcej pada deszcz tym szybciej się zapach wypłucze.
Karolass, ja miałam i na samochodowy i podłączony pod ciągnikowy.Ważna jest moc wyjściowa czyli te 12V Myślę ,że nawet ten mały od motoru sie sprawdzi.Po co dźwigać te większe
Megane, balot przetestowany. Starczył na 4,5 dnia.
Poprostu czytacie mi w myślach, wczoraj posypałam saletrzakiem i zastanawiałam się jak długo muszę poczekać nim konie wpuszcze a tu proszę wchodzę na forum i odpowiedź przygotowana 😉  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się