Kuce - wszystko o

Kastorkowa, jejku czy to maleństwo obok was to kózka? 😍
gajara18, fajna 😉 w tłuszczyk to my obrośliśmy, oba kucole wyglądają jak toczące się ziemniaki 😁

Kinia ostatnio chciała popełnić harakiri, bo zabrałam jej dużą koleżankę. Najpierw wsadziła nogę i zaplątała ją w sznurki (na szczęście pastuch nie włączony), oczywiście jak to młoda zaczęła panikować i musiałam konika ratować przed ogrodzeniem 🤣 zamknęłam ją kawałek dalej zamykając belki drewniane, 5 minut później znowu widzę kuckę wiszącą jedną nogą między deskami i głową nad ogrodzeniem.. wkurzyłam się i zamknęłam ją w boksie. Matko jakie te młode są głupie czasem 😁 Szczególnie, że na razie nie pracuje.. muszę kupić ogłowie, bo pony jest za duże 🙄 a z siodła wyrosła.
Kastorkowa   Szałas na hałas
18 stycznia 2015 19:36
Tak to Jacuś jej boksowy kompan


I jedno z dzisiejszego pierwszego spacerku ( na kucce koleżanka)
Świetne są! Ale Jacuś... 😍
ekuss   Töltem przez życie
22 stycznia 2015 09:20
Kleina (faworek) juz u nas 😀





Niby ta sama rasa... a jednak rozne 😀

MiLLi   Puszo Pusz Pusz ;)
22 stycznia 2015 18:05
Kastorkowa- ale ma fajową 'czapeczkę" 😀 i 'kózek' łoooooooo *.*
gajara18- śliczna! pasuje jej ten czaprak 🙂
ekuss- ile Ty masz tych malutkich kucyków O.o 😀

Kucynek:

Hopa hopa 😀
ekuss   Töltem przez życie
22 stycznia 2015 19:44
ekuss- ile Ty masz tych malutkich kucyków O.o

2 😀 Tenór nie taki malutki- ok 145-146 w klebie 😀
MiLLi   Puszo Pusz Pusz ;)
22 stycznia 2015 23:22
Na pierwszym zdjęciu naliczyłam 5, myślałam że wszystkie Twoje 😀
MiLLi, super kucynek 😉
ekuss, fajna, co to za panna? Spowiadaj się 😀

My usiłujemy pozbyć się brzuszyska i nadmiaru energii (tego drugiego chyba się nie da 😵 ) i męczymy kucynkę na górkach 🙂
Jestem z niej dumna, bo to jej może trzeci spacer, a była bardzo dzielna, tylko raz się krzaków wystraszyła, a poza tym szła grzecznie obok, chyba, że kazałam jej wejść na górkę (czego nauczyła się po kilku minutach - wolę tak niż żeby mnie zdeptała wbiegając za mną, chociaż jest bardzo ostrożna pod tym względem 🙂 )
Na razie nie wsiadam za dużo, ale chyba pierwsze co zrobimy to będziemy pod siodłem wyrabiać równowagę w terenie, a dopiero potem na maneżu 🙂
Jak ktoś ma twarzoksiążkę to jest i filmik: https://www.facebook.com/video.php?v=820531981326916&set=vb.100001103643057&type=2&theater
😀
Mierzyłam Kinię, na razie ma 123cm, tak +/- 2cm, bo niestety miarki niet, no może urośnie jeszcze dzieciak.

A kucynek mniejszy miał wczoraj strugane kopytka i są piękne, a przecież jeszcze niedawno był ochwat, chodził jak na szpilkach - teraz zasuwa dzikim galopem z brykami 😍 Niestety zawsze jak nie mam aparatu pod nosem 🤣
Kastorkowa   Szałas na hałas
07 lutego 2015 18:23
Dzisiejsza księżniczka
no, wkoncu dorwałam aprat i my się tu pokażemy 🙂
Frugo to ten szetlando-podobny (ogierek )
Korybut- kuc (konik biłgorajski)  też ogier
co to jest konik biłgorajski?
Kastorkowa   Szałas na hałas
15 lutego 2015 17:33
Rosa z dzisiaj

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
15 lutego 2015 19:07
Księciunio
z moim bratankiem


i chorą na MPD siostrzenicą
Kastorkowa   Szałas na hałas
15 lutego 2015 19:10
Lusia uwielbiam Twojego kuca, tylko dwa zdjęcia wgrały się takie same.
co to jest konik biłgorajski?


konik polski przez ileś tam pokoleń uszlachetniany aranem lub/i anglikiem
tu masz przykład czystego konika biłgorajskiego
http://www.bazakoni.pl/konwalia-torf-knieja 
to matka mojego korybuta
lusia, kastorkowa, CUDA !


jak już mowa o rasach troszkę to jak jest z kucami felińskimi (stosunkowo nowa rasa, chodzi mi o jej rozwój, czym kryje się klacze kf)? Miesza się je nieraz z hucułami (np. ogier Mors kf). Tak mnie wzięło na przemyślenia, zielona w temacie jestem 😉


dodaję fotkę Kini, dzielny kucyś był w terenie, właściwie się niczego nie bała, ale nie była chętna do ruchu naprzód kiedy na niej siedziałam, zdecydowanie woli mieć mnie obok w razie zagrożenia, próbowała mi to uzmysłowić stając dęba i jadąc na wstecznym zaraz po wyjechaniu na pola 🤣
Kayra   Kucusiowy wariat :P
16 lutego 2015 10:27
Kastorkowa, kózka szał!
To ja się wtrynie z moim smrodkiem, czekam z niecierpliwieniem na cieplejsze dni. Już mnie dobija jazda na hali 🙁 Chcę odrobne słońca i ciepełka.
[img]https://lh4.googleusercontent.com/ykV2yY1met0Azk0kHRyoB14cHAQXa61lTKPG_QjDtRs=w307-h545-no[/img]
lussi  już troszke tych felinów jest więc mi się wydaje że jak się ma felina to lepiej kryć ogierem też felińskim 🙂 😜
np. ten jest cudowny 🙂
http://ogloszenia.re-volta.pl/konie/szczegoly/21815
ale ja na tej rasie się nie znam :P wolę biłgorajki, najcudowniejsze konie pod słońcem, są najwytrzymalsze, najtrwalsze, i wgl, i do skoków i do bryczki, no do wszystkiego 🙂
ja np. wczoraj kicałam  metr i dziś na chwile go wzięłam w uprząż i do opony 🙂 nich robi sobie mięśnie 🙂

ale w sumie to też jestem ciekawa z jakiego połączenia ras wzięła się ta rasa
Podstawowe informacje o kf 😉
[[a]]http://pl.wikipedia.org/wiki/Kuc_feli%C5%84ski[[a]]
teraz najczęściej do rozrodu używane są feliny, ale jeśli zachodzi potrzeba - wyższy wzrost, uszlachetnienie, wraca się czasem do ras pierwotnie używanych w krzyżowaniu, z czego min jeden rodzic musi być kf 😉
u nas aktualnie czekamy na źrebaka od naszej klaczy kf po walijczyku 😉
[quote author=Magda Pawlowicz link=topic=200.msg2293427#msg2293427 date=1424016066]
co to jest konik biłgorajski?


konik polski przez ileś tam pokoleń uszlachetniany aranem lub/i anglikiem
tu masz przykład czystego konika biłgorajskiego
http://www.bazakoni.pl/konwalia-torf-knieja 
to matka mojego korybuta
[/quote]

ale rozumiem że dla nich nie prowadzi się żadnego osobnego rejestru?
Czyli twój koń jest zapisany po prostu jako kuc?
To jakiś ośrodek konkretny prowadzi hodowlę?
Magda Pawlowicz  mój nie jest czystym konikiem biłgorajskim 🙂
matka czyli ta co dałam link jest czysta, ojciec jest kuc, niestety barany spartaczyły zamiast pokryć  susłem, ale o gustach się nie dyskutuje, dyrektor się co chwila niestety zmienia
chyba jakiś tam rejestr musi być skoro mają kryteria które konie zostaną wpisane (klacze) do księgi, które mogą dawać źrebaki i wgl,
ogólnie jest jedna hodowla konika biłgorajskiego  Polsce (zarejstrowana, czy jak to się tam mówi)  Ostoja Konika biłgorajskiego w Szklarni
(podlega  to pod park krajobrazowy lasy janowskie) obecnie już mają nowy "plan" hodowli,
wysprzedali wszystkie "kolorowe" (bułane,kare i 1 gniadą) oraz z odmianami i te które mają w paszporcie "kuc".  Zostawili tylko 8 czyściuteńkich, myszatych, bez odmian klaczek biłgoraJSkich, i będą dalej podtrzymywać rasę, ale czy to wyjdzie i czy nie zmieni się dyro, to zobaczymy 🙂

to jest ojciec mojego
http://www.bazakoni.pl/narwik-split-nawara
no i to jest nestety kuc (matka konik polski, ojciec koń małopolski)  dlatego mój też ma kuc ;/

ekuss , jak zwykle jestem zachwycona . I jeszcze ta malutka stajenka  💘
Wreszcie znalazłam siodło idealne dla Nas. Barefoot Cheyenne jako jedyny wytrzymał próbę, której poddała go Burzu. Pierwszy galop pod jeźdźcem zaliczony. Jestem strasznie dumna z kucyny.
Tylko koniecznie trzeba wreszcie zrzucić zbędne kilogramy. Mam wrażenie, że Buziak tyje z powietrza  😵

*szkoda, że ostrość nie przypadła koniowi*
karla
o Splita, na pewno tego, znałam osobiście, bardzo fajny koń, o dużych możliwościach skokowych.
I chyba już rozumiem o co chodzi z tymi konikami biłgorajskimi
karla, faktycznie cudny!
Zygzak, 🙂

wiadomo, że lepiej kryć kf, ale właśnie miałam na myśli krzyżówki i uszlachetnianie w tej rasie 🙂
właściciel Kini też myśli nad jej pokryciem i tak zaczęłam się zastanawiać w ogóle co to za rasa tak naprawdę, bo przed nią nie miałam styczności z felinami i jestem bardzo miło zaskoczona przede wszystkim charakterem, wiadomo że każdy osobnik może być inny natomiast Kinia jest łobuziarą, cwaniakiem, uwielbia zabawy, ma energię i żywiołowość, ciekawy ruch, a jednocześnie potrafi być spokojna i opanowana, do tego jest taka delikatna. Zdarzają jej się humorki, ale niegroźne 🙂 niestety jest malutka, +/- 123cm, no i dość krótką ma kłodę (trochę taki arabek wersja mikro 😉). dobrze jakby w ogóle i o ile ją kryć to żeby uzyskać w miarę rozsądku wyższego kucyka, myślałam właśnie nad jakimś ogierem kf albo walijskim, tylko na śląsku niewiele ogłoszeń znalazłam, ale też nie pali się w poszukiwaniach, jak się znajdzie odpowiedni to się pomyśli w ogóle co dalej.

ontaria, super! A tycia z powietrza znamy 🤣
Magda Pawłowicz  a masz może jakieś jego zdjęcia ? to już wiem kąd mój wariat ma takie serce do skoków, bo napewno nie po mamusi 🙂

no to cieszę się że rozumiesz🙂  wszechstronna rasa, no i żałuje że ma w papierze kuc ale i tak chciałabym mu zrobić licencje, tylko nie wiem jak do tego podejść,
bo ma cudowny charakter, budowa tez ok, i wgl daje fajne źrebole 🙂  ma już jednego potomka 🙂 może go kiedyś odnajde, jest gdzieś w Białej Podlaskiej 🙂
raczej zdjęć Splita nie mam, widziałam go na zawodach skokowych, na AMP gdzie wygrał skoki amatorów ale nie pytaj mnie który to był rok, ani jak się dziewczyna nazywała.
Co do licencji to nie wiem, jakie sa przepisy teraz ale było tak, że po prostu na podstawie bonitacji i badania markerów i już. Nie wiem czy realnie wprowadzono już próbę dzielności dla ogierów kucy, mówiło się o tym jakiś czas temu ale przestałam to śledzić. Zadzwoń do swojego odziału Związku Hodowców i zapytaj, to najprościej będzie.

Nasz Nugat (on jest arabokonikiem) miał licencję ale go wykastrowaliśmy potem. Nie było zainteresowania kryciem (tzn było bardzo małe) a jednak na konia do sportu dla dzieci lepszy jest wałach.
lussi zaraz Ci skrobnę PW 😉
MiLLi   Puszo Pusz Pusz ;)
17 lutego 2015 17:54
E tam Wasze kucyki...( 😀)  mój Kucyn jest Elvisem!!  🤣 🤣 🤣


I inne zdjęcie Kucynka ^^


A tu hopsa Pusza ^^
To ja dorzucam najnowsze zdjęcie naszego szetlanda 🙂
Swoją drogą dla małych dzieci nie ma lepszych koni do nauki, jednak koń dopasowany wzrostem do jeźdźca dużo ułatwia, nie mówiąc już o tym, że czują się dużo pewniej. Nasz zasuwa po drążkach, skacze małe parkurki i do tego jest idealny do pony games czy horseballa, mam nadzieję, że niedługo uda nam się jeszcze zakupić przynajmniej z dwa 🙂
Tylko faktycznie ciężko znaleźć dobrze zrobionego kuca, nasz był kupiony w sumie praktycznie niezajeżdżony, ale na szczęście mamy ogarniętą, lekką 11 latkę, która jeździła na nim od początku + dużo daje jednak porządne wypracowanie na lonży.
Słuchajcie - robił ktoś z Was badania genetyczne swoim kucom (chodzi mi głównie o szetlandy). Moja jest NN i tak dziś czytam sobie na stronie http://www.shetland-pony.pl, że można wykonać badanie DNA. Ciekawi mnie cena takowego badania i czy po takim badaniu będą w stanie powiedzieć mi coś o moim kucyku?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się