Kuce - wszystko o

Jakoś na kucu mi nie pasuje, ale na dużym koniu już widać klasę  😅
W latach 2000 -2010 u nas była masa takiej młodzierzy która startowała na kucach , potem na dużych koniach i to we wszystkich dyscyplinach. Jednego tygodnia w Ujeżdżeniu ,potem w skokach a na koniec w WKKW .
Były takie wspaniałe dziecieki i wspaniałe kuce . Tyle że to już wspomnienie. 🙄
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
13 maja 2015 08:38
Dlatego piszę, że mam wrażenie, a nie że tak jest 😉
Nie rozumiem dlaczego teraz wszyscy pchają dzieciaki na duże konie, przynajmniej w Polsce. A Harry i Lough Gill, są super, moja ulubiona para kucykowa 😍
Bo kilku mądrych innowatorów jeździectwa wpadło na genialny pomysł że jak się dzieci wsadzi od razu na duże konie to będzie taniej. 😵
Bardzo, bardzo wielka szkoda dla jeździectwa. Znam wiele osób, które jako dzieci, teraz ok.25-30 lat startowali na kucach i bardzo im tego zazdroszczę, bo kiedy ja zaczynałam jeździć bardziej "sportowo" to nikt mnie nie poprowadził w kierunku kucykowych MP i bardzo żałuję, że wtedy nie było to moim celem. Uważam, że na kucach dzieci się mogą więcej nauczyć. A po wielu latach na kucach jazda na dużym koniu jest łatwiejsza. Na kucu trzeba być bardziej precyzyjnym w najazdach, przynajmniej przy wyższych skokach, poza tym kuce mają charakterek i często trzeba im pokazać kto tutaj rządzi...
Moim marzeniem jest kiedyś prowadzenie takiej gromadki dzieciaków na kucykach 😁 😉
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
13 maja 2015 11:33
Fantastyczna Para <3
U nas niestety jest też problem że bardzo dobre kuce są sprzedawane za granice gdzie ich potencjał jest w pełni wykorzystywany .
Trzeba przyznać że często wysoka cena sprawdzonego dobre kuca odstrasza potencjalnych nabywców .
Rodzice boją sie wydać wiele tysięcy na kuca który może wystarczy dziecku na 2-3 lata . Wolą wydać na dużego konia na którym z pomocą trenera dziecko będzie odnosić sukcesy .
Może gdybyśmy mieli ośrodki hodowli i sportu kucy gdzie można wydzierżawic lub kupić kuca to by się to jakoś kręciło .
Sport kucykowy to też integracja dzieci .

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
13 maja 2015 12:45
gajara18 u nas raczej dobrych kucyków jak na lekarstwo. Te najlepsze to w większości importy były i jak się skończył dobry okres dla kucykowe sportu to logiczne, że poszły za granice, skoro u nas nie było popytu.
Od lat w sporcie kucykowym te same kuce chodzą, z tym że niektóre kiedyś tyły kryły, a teraz z braku konkurencji brylują 😁.
kortina no właśnie, ale moja znajoma ma szkółkę i rodzice ani nawet dzieci często nie chcą kucy jeździć, bo za małe i nic dziecka nie nauczą 🤔wirek:.
kortina no właśnie, ale moja znajoma ma szkółkę i rodzice ani nawet dzieci często nie chcą kucy jeździć, bo za małe i nic dziecka nie nauczą 🤔wirek:.


Dokładnie. Jak kupowaliśmy szetlanda dla córki to znajomi i to koniarze pukali się w głowę i twierdzili, że to strata kasy i czasu. Po co Wam takie coś...?  Uważali wręcz, że dziecko nie nauczy się jeździć tylko nabędzie złych nawyków. Ogólnie panuje przekonanie, że kuce nic nie umieją, są wredne, złośliwe i nadają się jedynie do koszenia trawnika.  😉
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
13 maja 2015 13:01
Ogólnie panuje przekonanie, że kuce nic nie umieją, są wredne, złośliwe i nadają się jedynie do koszenia trawnika.  😉

Jakbym o moim Księciu czytała 😁
Kayra   Kucusiowy wariat :P
13 maja 2015 15:31
gajara18, dziękuję. Cieszę się, że widać jakaś zmianę bo mam wrażenie ze stoimy w miejscu i kuc nadal jest śledziem 🙂

Co do kuców, a dużych koni to ja bym mojego malucha nie zamieniła za żadne skarby świata na dużego konia.
I jeszcze raz my razem 🙂


Ja tego nie rozumiem 🙄 Kuc to też koń, tego samego go można nauczyć, a to, że jest charakterny to tylko lepiej dla dziecka, nauczy się, że nie można konikowi na wiele pozwolić i czasem trzeba pokazać kto tu na kim jeździ  😉 
Cd kuców w Polsce to zgadzam się z lusią, nie ma wielu dobrych, a znalezienie fajnie skaczącego ogiera, o wzroście ok. 145-148 graniczy z cudem, a w moich okolicach jest całkiem nierealne. Także jak tu hodować jak ogierów nie mamy.
Nie ma wiele kuców ,bo odszedł ich najwięlszy hodowca a reszta powoli wychodzi z kuców bo rynek się skurczył. 10 lat tem w Polsce było wiele kuców wartych po kilkaset tysięcy złotych za sztuke , dzisiaj takich nie ma , ani klientów na takie kuce. Sport kucowy padł , rynek prawie zniknął , eksperyment z dużymi końmi dla dzieci wyszedł do dupy i zdaje się że to co żeśmy osiągnęli w latach 2000 - 2010 zostanie zaprzepaszczone ze wzgl , na brak kontynuacji. 😤
Ja tego nie rozumiem 🙄 Kuc to też koń, tego samego go można nauczyć, a to, że jest charakterny to tylko lepiej dla dziecka, nauczy się, że nie można konikowi na wiele pozwolić i czasem trzeba pokazać kto tu na kim jeździ  😉 


Teoretycznie tak ale praktyce już nie jest to takie proste. No bo jak wyszkolić np. szetlanda, kiedy sama na niego nie wsiądziesz a dzieci z odpowiednimi umiejętnościami brak. Wiem bo sama to przerabiałam.  🤣
Ale teraz mam już komfort. Jak Julka sobie nie radzi zawsze mogę coś poprawić. Chociaż ostatnio radzą sobie całkiem fajnie. 😉








Kastorkowa   Szałas na hałas
14 maja 2015 15:44
Jeśli ktoś w miarę lekki to i na szetlanda wsiądzie na chwilę by coś poprawić, komfortowe to myślę nie jest, ale zawsze coś. U nas to wygląda na małej tak,

a tu akurat nasz młody diabeł, większy bo ma z 110 myślę, ale jest tak inteligentna że szok a to, że wredna i mocno testująca to da się wybaczyć.

CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
15 maja 2015 11:36
Swego czasu również jeździłam na szetlandce- zrzucała, ponosiła i brykała, jakoś trzeba było ją "ogarnąć" 😉 Ale wsiadałam 1, góra 2 w tygodniu na 30-40 minut.




Ona miała ok. 110-120cm, ja 159cm.
Moja kucynka coraz lepiej chodzi na lonży a ja puchnę z dumy!  🏇
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
19 maja 2015 15:27
Kastorkowa shetlandy to są takie małe trole cwane 🤣
pampera super Zuzia śmiga 😀, a na wypięciu tez jakimś pracujecie?
lusia722 Póki co jeszcze nie 🙂 Ale mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się gdzieś dorwać tak mały pas do lonżowania  😁
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
19 maja 2015 20:39
Ja mam w rekreacji 3 kucyki w tej chwili - takie typowo pod małe dzieci, oprócz tego pod te starsze dziewczyny (10+) kucke felińską 130 cm (pod młodsze nie daję bo kobyłka jest bardzo do przodu) i jeszcze dwie kucki 140-145 które zaliczam do "dużych koni". Osobiście uważam, że kucyk poniżej metra się nie nadaje do normalnej jazdy, moje są od 115 do 125 mniej więcej, w miarę lekkiej i szlachetnej budowy. Dzieciaki na nich wymiatają, galopują, skaczą, spadają 🙂. Na dużych koniach bałabym się je spuścić z lonży - nie dlatego, że nie umieją (bo umieją, nie jednemu dorosłemu co jeździ z nimi jest wstyd 🙂😉 tylko dlatego że ten duży koń może zrobić z nimi co chce, siłowo.
Dziewczynki mają 6-7 lat. Zaczełam też tak ustawiać jazdy aby kuce były same na jeździe i takie jazdy są najlepsze - po prostu uwielbiam im je prowadzić 😀
A co do stereotypu złośliwego kucyka- kosiarki, to jakoś u mnie on się nie sprawdza 🙂 Wszystkie moje kuce mają super charaktery, a na jednym (siwy walijczyk) nie mogę przeżyć że sama nie mogę pojeździć....

A tak w ogóle to weszłam tu się zapytać o ochraniacze shetty - czy są jakieś godne polecenia, niedrogie i kolorowe. Na kuce, dla których rozmiar pony jest dużo za duży...

[img]https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/10492031_382990351904553_2173964303121249141_n.jpg?oh=49f4868a6d850d602a9ba9a4a161cb8d&oe=55CC8020[/img]
emptyline   Big Milk Straciatella
22 maja 2015 22:16
esef, Waldhausen i Horze.
MiLLi   Puszo Pusz Pusz ;)
22 maja 2015 23:00
Super te Wasze kucyki 😀 Kiedyś w życiu bym nie pomyślała, że tak pokocham kucyki  😀
Kucynek mój: (Jak wiadomo brudny koń to szczęśliwy koń 😀 A najlepiej ufafrać się przed zdjęciami 😀 )

esef Fair Play jeszcze ma shetty (widziałam czarne i czerwone).
MiLLi Jak udaje Ci się utrzymać jaką kondycję u kucysia? Pracuje jakoś?
a ma ktoś Norton Shetty? Interesuje mnie jakie są wysokie
Kayra   Kucusiowy wariat :P
23 maja 2015 19:06
esef, ja mam jakieś norotny dla kucyka, mogę jutro je zmierzyć i obfocić na kucu i bez kuca 🙂 Mogę pomierzyć co tylko zechcesz 😀
MiLLi   Puszo Pusz Pusz ;)
23 maja 2015 23:14
pampera- jak go kupiłam to był zapaśnięty jak świnia i miał masakrycznie powykręcane kopyta... 
Kowal+ zmiana żywienia + ganianie Puszem i schudł 😀
A teraz chwilowo robi za kosiarkę wkoło podwórka i potrzebował ścinania bo się tak zafafrał, że już niczym by to nie zeszło...
Więc.... nożyczki w ruch! 😀
Ale jest już prawie czerwiec a on się dopiero odfutrza... Gdzie chyba już powinien być letni? Wasze jeszcze ofutrzone?
Zdjęcie od Zuzi:

Moje ścinanie Kucynka 😀


Edit, dodam jeszcze zdjęcie z Puszem :P
Moja jedna kucka też jeszcze zrzuca, ale zrobię fotki innej - zimą i latem 🙂 Bo ludzie jak przychodzą a widzieli ją ostatnio na zimowo to się pytają co to za koń 🙂

Kayra - dzięki z góry 🙂
Ircia   Olsztyn Różnowo
24 maja 2015 08:33
Moja kucka już prawie bez sierściucha, choć coś tam jeszcze wypada, ale to już resztki  😉
Tak wyglądała jak przyjechała

a teraz troszkę lepiej  🙂

Odchudzaliśmy też trochę, więc i popręg trzeba było kupić mniejszy  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się