Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

Zupełnie nie wygląda, a wręcz wygląda na młodziaka 🙂
Dziękujemy!  :kwiatek:

Wstawiam w nowym poście dwa zdjęcia, bo nie chciały się w poprzednim wyświetlić.

Przedstawiam moich Seniorów - Pierwsza Kurcia mimo ze ma 20 lat to niestety choroba daje się we znaki, zaraz za nią Pandora 18 lat, Munio, 18 lat i Serwik też 18 lat 🙂
Same okrągłe urodzinki w tym roku mamy 🙂
Mam pytanie o łuskę słonecznika, w jakiej ilości można ją podawać ( na dobę)? Czy może być dodana do owsa lub wysłodków?
ja podaje około 0,5kg na 1,5kg owsa 3 - 4 razy w tygodniu 🙂 Znajomi podają co dzień.
co polecacie na układ kostny? czy wogóle coś jest wspomagającego dla starego konia? przy skostnieniach, zwyrodnieniach kostnych, nieodwracanych. jedyne co mi przychodzi na myśl, to jakieś przeciwbólowe typu czarci pazur, ale czy to coś da? bo z serii Orlinga chyba nie ma nic na układ kostny? tylko na ścięgna i stawy...
Jak pracujecie ze swoimi seniorami? Ile razy w tygodniu, jak ciężko i na co kładziecie nacisk?

Mój w tym roku będzie miał 25 lat, większość życia mocno pracował, niestety rok temu zaczęły się odzywać zwyrodnienia w zadnich nogach. Są dni kiedy koń porusza się zupełnie swobodnie przy czym następnego jest ewidentnie sztywny lub nawet kulejący przy braku jakiejkolwiek opuchlizny czy grzejącego miejsca. Od stycznia pod siodłem chodził co raz lżej, przez cały luty był tylko lekko lonżowany. Od początku marca zaczęłam go delikatnie uruchamiać. Docelowo miał chodzić pod siodłem 2-3 razy w tyg. stępem po lesie, może trochę kłusa czy galopu w zależności od humoru. Trochę wsiadałam, lonżowałam (wszystko z głową) ale niestety koń bardzo reaguje na zmiany pogody, a wszyscy widzą co się dzieje ostatnio za oknem... Ostatnio podjęłam decyzję - lonża na lekkim wypięciu (lonżowanie w naszym wykonaniu to chodzenie po całym placu, unikam w jego przypadku trzymania na kole dłuższy czas) by wzmocnić grzbiet i ogólnie mięśnie. Głównie stępujemy. Czasami widzę, że ma akurat gorszy dzień, ale szczerze mówiąc nie widzę tutaj idealnego wyjścia - od weterynarza mamy zalecenie ruchu, grzbiet jest dość słaby i boję się, że będzie miał coraz większe problemy ze wstawaniem, ale tez nie wiem do jakiego stopnia zadręczać się tymi nogami. Niedawno był u nas bardzo dobry weterynarz by zrobić zęby i przy okazji popatrzył i pomacał nogi, nic niepokojącego nie widzi w ten sposób.

Koń je MSM i czarci pazur z podkowa-liny.pl, codziennie na padoku spędza około 10 h, czasami mniej lub więcej w zależności od pogody. Obecnie lonżowany max. 3 razy w tygodniu po około 30-40 minut. Znam go 12 lat, staram się "wsłuchiwać" we wszelkie potrzeby, w żadnym przypadku nie naciskam 😉

Jak radzicie sobie z takimi problemami? Kurczę, czasami mnie nachodzą myśli, żeby dać mu święty spokój i emeryturę pełną gębą, ale z drugiej strony mam wrażenie, że wtedy kompletnie mi podupadnie na zdrowiu.
Z czarcim pazurem trzeba uważać bo obciąża wątrobę. Zwyrodnialcom dobrze robią wcierki z arniki. Warto zakładać ocieplacze , chyba że są upały. I koniowi dobrze robi praca ale sama musisz ocenić ile. Jak poślesz na emeryturę to zdziadzieje.
Możesz podawać Boswellię - to jest zamiennik czarciego pazura - ma min dzialanie przeciwzapalne, przeciwbólowe. W przeciwieństwie do czarciego można go podawać non stop.
mój 19-letni senior przeżywa pięćdziesiątą młodość i wciąż daje radę  😀


Forta super wyglądacie!

A my z Addisem pozdrawiamy kącik, dawno nas nie było. W nowej stajni ciężko o fotografa więc tylko takie pokaże
Moja seniorka po dzisiejszej jeździe, gdzie miała cały czas włączony motorek w zadku 😉, postanowiła pozmagać się z dziurką w denku kagańca i powciągać trawkę 🙂
desire   Druhu nieoceniony...
17 lipca 2014 15:45
Abeba, kiedy termin wyźrebienia? 😉 😀
Watrusia,  niezła cwaniara ! 🤣

pozdrawiamy 😀

desire czemu od tylu lat wciąż mnie o to pytają?  😂
spoko Abeba🙂 Ponoć przenoszone źrebaki są mocniejsze😉 To kiedy się źrebi? Pzdr
jak źrebak zadecyduje, że chce już wyjść  😀
desire   Druhu nieoceniony...
18 lipca 2014 12:09
Abeba, mój też nie raz wyglądał jakby to już, zaraz (! 😁 ) miało coś z niego wyjść - kLik    na szczęście 'torba' wisi mu już na tyle, że nie jest mylony z klaczą 😵 😂
W sumie teraz do mnie dotarło czemu zawsze jak spotykam ludzi w terenie to słyszę "ale sliczna" 😉


Edit: mam zdjęcia pod siodłem, niestety nie ze mną. Addis nie ma wakacji i ze względu na wysyp owadów w lesie nie był w terenie z dwa miesiące. biedak nigdy nie przepadał za jazdą na placu ale cóż.. nowa amazonka jakoś się z nim dogaduje i dają radę 😉

Coś cicho w kąciku... 😉 Jak tam wasze seniorki znoszą te upały...? My wspomagamy się elektrolitami i dziadek daje radę. Jeździ nam się bardzo przyjemnie. Czasami aż szkoda zsiadać. 😀
Abeba, jak widać służy im ta współpraca bo oboje zadowoleni 🙂
anusza, piękne seniorskie stadko  🙂
Forta, wow, piękny i z wigorem  🙂








bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
12 sierpnia 2014 10:15
brzezinka abeba Wasze chłopaki wyglądają kwitnąco i wcale nie przejmowałabym się 'ciążą spożywczą' i tak z wiekiem będą gubić kilogramy - ja obecnie pauzuje, koń natomiast żużluje na lonży, pod trenerką i ciocią, która go do lasu zabiera. Mieliśmy 10-dniową sesję terapeutyczną derką magnetyczną i już wiem, że to jest to co stare kości lubią najbardziej  - koń rusza się i chodzi pod siodłem, jak młody Bóg. Po cichu liczę, że jak się już wykaraskam z kontuzji to mu się nie odmieni 😉
bjooork, dobrze mieć takie ciocie i trenerki 😉 a Tobie co się stało, co to za kontuzja, jeżeli mogę spytać. 🙂
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
12 sierpnia 2014 15:18
brzezinka ano na prostej drodze rozerwałam łąkotkę 😉 jak nie urok to sraczka- ale generalnie kolano czuje się super, a ja nie jestem 'piłkarzyną z ekstraklasy' więc daleko mi do twierdzenia, że mi nogę 'upierniczyło u samego tyłka'. Po cichu liczę, że jutro uda mi się dostać do ortopedy i da mi zielone światło chociaż na jazdę bez strzemion (bo pewnie jeszcze chwilę będę miała zakaz pełnego obciążania stawu)
No to trzymam kciuki za to zielone światło bo chętnie zobaczę jakieś Wasze fotki  😀
bjooork zdrowia życzę  :kwiatek:
Czy mial ktos moze problemy z nawracajacym miesniochwatem u seniora?
jak pracujecie  z konmi powyzej 23 lat?
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
01 września 2014 13:13
Dostałam piękne foty - jestem zakochana. Fotografię [autorstwa Kasi Milewskiej więcej: https://www.facebook.com/fotografia.katarzyna.milewska?fref=ts


EL90 z ochwatami nigdy nie miałam do czynienia i nie pomogę, myślę że dobranie trybu pracy będzie w tym przypadku niezwykle uzależnione od stanu konia- czy wet Ci coś zalecił? Mój staruch pracuje nieco mniej niż poprzednich latach - około 4 do 5 razy w tygodniu - raz w tygodniu lonża, ostatnio często robiłam mu jazdy tylko w stępie - tak żeby się chłopak rozchodził i nieco pogimnastykował.

desire   Druhu nieoceniony...
01 września 2014 13:51
bjooork, fantastyczne zdjęcia !  😍
brzezinka wszystko super, ale czemu tak ostrogi wbite?  🤔

laski, moja 30 letnia w tym roku kobylka wbila sobie cząstki paszy w język, otorbilo sie gówno, nie da sie tego rozdrapac zeby powyjmowac co sie da... , boli, spuchlo, a dostepu nie ma, bo to w tylnej czesci jezyka  😕 wet nie moze nic zrobic, kobyla przestala jesc siano...
wet mowi ze kladzenie jej w narkozie jest zbyt ryzykowne...
mial ktos taki lub podobny problem?
co dawac zamiast siana..... trawe tez wypluwa... tylko ziarno zjada  😕
Obliviate   Na brak talentu, użyj patentu :>
01 września 2014 17:51
To my też się z rudym pochwalimy 😀
Oto  prawie 20letni wałach -Eryk 😀
Od drugiego do czwartego roku życia chodził w bryczce, a od czwartego do 18 w rekreacji  🏇
Aktualnie chodzi pod dzieciakami w tereny do lasku, czasem na maneż na pół godziny, a ogólnie pasie się całe dnie i ciepłe noce na ogromnym padoku ze swoim radosnym i dużo młodszym stadkiem 😀 Czasem jak stoją za daleko i długo by się szło stępa-włącza motorek i galopem w stronę kumpli  😲 😀 Szalony haha ;p
Uczył mnie jeździć dobre dziesięć lat temu, potem gdy zamknięto ośrodek kupiła go moja przyjaciółka i tak oto zaczęła się jego emerytura 🙂 Mamy nadzieję, że dożyje, jak konie wyżej, nawet tych trzydziestu lat w zdrowiu 😉
Obliviate   Na brak talentu, użyj patentu :>
01 września 2014 18:07
Revolta nas nie lubi i nie możemy wrzucić więcej zdjęć w tamtym komentarzu, więc wybaczcie ale wrzucę Wam jeszcze trochę 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się