Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

Ja pamiętam konia 28-letniego,który do końca swoich dni chodził pod siodłem(pracował trochę w rekreacji).Nic przy nim specjalnego nie robiono,trzymał się świetnie.
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
29 grudnia 2008 21:05
mamy 3 19-letnie konie w stajni

jeden arab po duzym sporcie chodzi rekreacyjnie w tereny
arab chodzacy rekreacyjnie, chodzi rekreacyjnie😉
i folblutka po torach, chodzila maly sport, ( np w tym roku wygralam na niej hubertusa😉) i aktualnie codziennie chodzi pod wlascicielka


nic specjalnego nie jest przy nich robione
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
29 grudnia 2008 21:14
U nas są dwie starsze panie. Jedna to 19letnia hucułka. Pracuje pod hipoterapią i na oprowadzankach. W formie jest bardzo dobrej, żadnych specjalnych zabiegów przy niej nie robimy. Druga to 20letnia kobyłka, NN po ojcu, po matce chyba mlp. Chodzi po hipoterapią, na oprowadzankach, pod początkującą rekreacją. Widać po niej wiek, ale widać też chęć do pracy. Na padoku bardzo spokojna i powolna, w terenie można sie zdziwić. 🙂 Jej matce brakło miesiąca do 30stki, więc trzymamy kciuki za córkę, żeby też dożyła takiego wieku.

Oprócz tego mamy też 17letnią kobyłkę wlkp, stajenna Matka Polka. Ostatnio w terenie usłyszałam od myśliwych, że widać, że to młody koń.  🤣 I to mówi samo za siebie. Takiej formy życzę wszystkim starym koniom.

Dawno temu na wakacjach trafiłam na kobyłkę po torach. Miała wtedy 25 lat, przyszła do stajni, jako koń dla dzieci. Instruktorka, jak sama stwierdziła, dobrze zrobiła, że najpierw ją przelonżowała. Babcia ganiała tak, że tylko białka oczu było widać. Dostałam ją na jazdę ze stwierdzeniem: "wiem, że nie dasz się zabić". Miałam tylko zakaz galopowania na ujeżdżalni. Rok później w terenie dowiedziałam się dlaczego. Tak szybkiego galopu i tak chętnego konia nigdy nie spotkałam. Na placu nie wyrobiłybyśmy się w zakrętach.
Lotnaa   I'm lovin it! :)
29 grudnia 2008 21:22
Kiedyś skakałam na . . . 28-letnim wałachu. Dopiero później dowiedziałam się, ile ma lat, nigdy bym nie pomyślała, że to tak sędziwy staruszek. Chodził kilka h dziennie w rekreacji i był w świetnej kondycji. Może to kwestia żywienia i suplementów, nie wiem.
W tej samej stajni była też 30-letnia kobyłka, ta chodziła tylko stępo-kłus i było mi jej cholernie żal, nie ruszała się z polotem, ale niestety - twarda rzeczywistość szkółkowych koni  🙁

A z nieco młodszych konisi, pamiętam bardzo dobrze Hipovita z Pleszewa - koń miał dobrą 20 na karku, a wciąż brał udział w zawodach w skokach i wyraźnie to kochał.
Przepraszam, nie sprawdziłam. Rzeczywiście jest podobny temat. Prośba do moderatorek: Może uda się zamknąć lub usunąć mój wątek, albo przenieść go do wątku Miszki założonego wcześniej?
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
29 grudnia 2008 21:53

19 letnia folblutka ( ja na niej prawej) wygralam na niej w tym roku hubertusa, codziennie pod siodlem chodzi pod pancia😉 ( ja tylko przed hubertusem jezdzilam i na hubaertusa samego)

18 letni folblut od paru lat na emeryturze z powodu wypadku


19 arab chodzacy rekreacyjnie w tereny i na ujezdzalni

Pursat   Абсолют чистой крови
29 grudnia 2008 22:28
W naszej stajni wiele koni rekreacyjnych ma już "naście" lat. Najstarszym, normalnie pracującym koniem jest 19-letnia Ruda (Dalnia). Na wiosnę będzie miała 20-te urodziny. Wygląda jak pączek w maśle i wciąż umie pokazać różki :P




Z takich seniorów to, jeździłam na 19latku.... angloarab, koń po sporcie, ale kondycja dobra, ba, bryknąć sobie lubił...
i na 24 latku [chyba już 25 będzie miał...], również koń po sporcie, w dobrej kondycji, jeszcze rok czy 2 lata temu chodził dziennie, teraz już na jazdy nie wychodzi z racji zasłużonej emerytury tylko raz za czas się go weźmie.
O ile wiem - specjalnych zabiegów te konie nie miały robionych.
Mój folblucik skończy w lutym 18 lat i jak na chwilę obecną nie zmieniło się nic w jego użytkowaniu czy opiece nad nim. Koń trzyma się świetnie i nie wymaga żadnego specjalnego traktowania póki co i oby jak najdłużej 🙂 
Ja miałam okazję jeździć na 20-letniej kobyłce co karierze sportowej, bardzo dużo werwy miała, mocno szła do przodu, fajna kobyłka 🙂.


Ja mam dwa seniory na emeryturze. Pierwszy tydzień temu wszedł w dorosłość, kończąc 18 lat, a drugi w luty będzie mógł kupować alkohol we wszystkich stanach USA - skończy 21 lat. Oba po intensywnych (zbyt) karierach sportowych. Trafiły do mnie już tylko na dożywotnie lenistwo. Odpukać, trzymają się dobrze. Jedynie na początku musiałam doprowadzić je do porządku. Teraz całymi dniami podziwiają widoki ze swojego padoku i z utęsknieniem czekają na lato i hektary zielonej łąki.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
30 grudnia 2008 19:37
Co prawda nogi mu wiszą aż żal
na czworoboku ruchem już "nie zachwyca"

w sumie to tylko na krosie nie ma się do czego przyczepić (ilu by chciało takie "tylko" :hihi🙂

ale mimo skończenia trzy tygodnie temu 21 lat, Madryt od stycznia, po taktycznej przerwie na wypoczynek, wraca do normalnej roboty i ma jeszcze postartować w 2009 roku.  🏇
ps. wszystkie zdjęcia z tego roku, pod "juniorką", co się koniem zajęła podczas mojej ciąży
pps. foto by Lena
Ruda_H   Istanbul elinden öper
30 grudnia 2008 20:03
wspaniale jest zobaczyć konia w tak pięknym wieku w doskonałej formie ( jak dla mnie wygląda lepiej niż nie jeden 10 latek )

Czy Madryt od początku chodził w sporcie ?

ps. chciałabym żeby mojemu nogi chociaż tak wisiały  😉
jeździłam na 21 letniej folblutce po torach, baardzo do przodu i mimo wieku bardzo chętna do szybkich galopów 🙂 (potem właściwie nie galopowała na ujeżdżalni, bo były problemy z hamulcami).
Jeździłam też na 18 letniej wlkp, też do przodu, kocha skakać, choć aktualnie nie chodzi pod siodłem 🙂
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
30 grudnia 2008 20:43
przez pierwsze lata Madryt miał normalny tryb pracy reproduktora SO Łąck, ale może właśnie dzięki tym wiszącym nogom, nie został zatyrany przez jakiegoś polskiego skoczka, tylko w wieku 8 lat stał się własnością mitomana któremu się zdaje że ma pojęcie o jeździectwie i przez 13 lat już maneżuje tego konia, po drodze startując w jakiś tam CICach i dając na starość konia innym, młodym adeptom, żeby mogli skorzystać z doświadczenia tego dzielnego konia.
ps. Ruda H- ostrożnie z zachwytami wobec Madryta, bo mozesz dostać ostrzeżenie od moderatorek 👀


za chwalenie koni nie rozdajemy ostrzeżeń, ale za bezczelność, impertynencje i próby wywołania zamętu na "złodziejskim" forum, owszem. zatem zmień ton, proszę / a.
Ktosinko ostatnie foto nie moje, ja nie umiem takich ładnych ramek robić  😁

Poklep Rudzielca!
budynio   powrót do świata dźwięków!
30 grudnia 2008 21:04
u nas jest pewien 20 latek, nie wierzyłam, że ma tyle jak zobaczyłam go 1 raz, kawał szyjki, dupsko uuu..
chodził pod siodłem codziennie, jeździł z pancią na kursy naturalistów tak chyba przynajmniej 1 w mcu. na tereniki takie na przewietrzenie płuc zapierniczali🙂
i pech chciał, że obżarł sie śliwek i dostał kolki w wakacje, z której po wielogodzinnej operacji wyszedł i od jakiegoś miecha znowu chodzi codziennie pod pańcią 🙂 w kondycji lepszej od mojego 7 latka 😉
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

30 grudnia 2008 21:29
Serio, jak tak czytam, to serce me sie raduje, że koń w tym wieku może w tak dobrej formie być. 😅  Ja właśnie kupiłam 19-latka. Chodził w sporcie, a teraz przechodzi do rekreacji. Miałam pewne obawy, że za chwilkę nie będzie już mógł pracować, ale mam tu pełno przykładów, że 19lat to jeszcze nie jest dużo.
Ktoś'iu 🙂 Madryt świeci się i świeci przykładem 🙂. Oby mój Lordek w 21 roku życia zaczynał nowy ... sezon startowy z takim wyglądem i w takiej kondycji!  🙇 GRATULACJE! P.S. Nogi mu wiszą, fakt 😉
Ruda_H   Istanbul elinden öper
30 grudnia 2008 21:48
[quote author=Ktoś link=topic=210.msg134035#msg134035 date=1230669794]
ps. Ruda H- ostrożnie z zachwytami wobec Madryta, bo mozesz dostać ostrzeżenie od moderatorek 👀
[/quote] a niech stracę ...  😉

powodzenia w 2009 roku i liczę na więcej zdjęć Senior Madryta
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
30 grudnia 2008 22:04
zobaczymy co sezon pokaże
nie wykluczam ,że będziemy szukać sprytnego juniora młodszego, co da dziadkowi jeszcze szansę wystartowania na jakiś mistrzostwach... 😉
u nas byly 2 starsze kobylki, jedna 19 lat po sportowej karierze w wkkw, druga po ujezdzeniu i chyba skokach, ta pierwsza miala kilkanascie razy palone sciegna, chodzila glownie stepo klusy pod rekreacja, w galopie probowala skakac ogrodzenie i sciane na hali, kilka razy przeszlam na niej do polsiadu nieswiadoma sytuacji, ale przezylam 😉 innych wywozila, poza tym swietny konik. druga trzymala sie troche gorzej, byla bardzo delikatna, wiec trzeba bylo uwazac na wszelkie pomoce, po ok pol roku zaczela kaszlec i dusic sie, wiec przestala chodzic na jazdy
pierwsza straszyla w boksie, probowala ugryzc i to porzadnie, rowniez przy wsiadaniu, choc przy mnie kilka razy zasnela podczas czyszczenia 🙄 druga w boksie byla uparta jak osiol, jak stwierdzila, ze nie wyjdzie to nie bylo na nia sily 😉
ale ogolnie kobylki cudowne, swietne w tereny, bardzo fajnie ulozone, konie profesorki
teraz sa na emeryturze, ponoc maja sie dobrze i mam nadzieje, ze dobija co najmniej 30tki 😉
ogłoś na volcie nabór: kto ma na Madryta talent? 😉 🙂
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
30 grudnia 2008 22:43
Nasza 20latka jest puszczana na wybieg z hucułami, bo jest on ze wszystkich stron ogrodzony siatką. Jak chodziła ze stadem, to przełaziła pod rurą na pole sąsiada. Ot, biedny stary konik.  🤣

Ktoś   Dum pugnas, victor es...
30 grudnia 2008 22:46
ogłoś na volcie nabór: kto ma na Madryta talent? wink uśmiechsilent sale już rozpoczęta 😉

za chwalenie koni nie rozdajemy ostrzeżeń, ale za bezczelność, impertynencje i próby wywołania zamętu na "złodziejskim" forum, owszem. zatem zmień ton, proszę / a. uderz w stół a nożyce się odezwą?
gdybyś miała dobre intencje, wystarczyo by PW, edytując mój wpis, dałaś dowód bezczelności, impertynencji i chęci wywołania zamętu...zejdź ze mnie, bo jakoś trudno Cię zrozumieć.

nie pozwolę na takie zachowanie, to nie volta, tu próśb moderatora się nie ignoruje. od teraz Twoje wypowiedzi ukażą się po akceptacji modek / a.

 chyba większą karą będzie jednak wypowiedź moderowana. enjoy
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
31 grudnia 2008 08:26
Ktoś - fajny 20-latek.

PS. Też nie za bardzo rozumiem za co ci ostrzeżenie dano -  jakoś nie widzę tego co ci Mod. A zarzuca ani też tem bardziej łamania zasad Regulaminu za co się przynależy ostrzeżenie.
Dziewczyny, darujcie sobie niesnaski, taki urok tej branży, szpile są wszędzie. Co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr. Moje konie też się albo "marnują", albo ich "szkoda", a w ogóle koń, w którym pokładam największe nadzieje, był określony jako "za mało ujeżdżeniowy". Ja robię swoje i mnie to wisi.

Co do Madryta - szczerze bicia podziwiam kondycję, zwierzaka, starty. Nie sądzę, żeby udało mi się w takim zdrowiu i z szansą na jakiekolwiek starty utrzymywać o moje kopytne i tak zadbać o nie w podobnym wieku. I z tego, co obserwuję dokoła - skoczki idą w odstawkę kończąc 10-11 lat, dresażyści dojeżdżają do 14-15 i koń robi out. Tym bardziej przykład chwalebny, że można, że da się, i że starszy koń nie musi być łękowatą, artretyczną istotą z powykręcanymi kozińcem łapami.
Tym bardziej 👍

efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
31 grudnia 2008 08:51
Ktosiu wysłałam PW bo mam kilka pytań 🙂 i gratuluję formy Madryta  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
31 grudnia 2008 09:02
w ramach powrotu do tematu napisze tylko, że Madryt nie jedzie na jakiejś szczególnej diecie, większość która zna jego charakter jest zdania że "żółć go konserwuje"
tak zupełnie serio to jak chodził duże zawody (CIC CCI), zawsze miał miesiąc odpoczynku w grudniu. zawsze miał robione 2 razy do roku badanie krwi, tak żeby uzupełnić to czego faktycznie brak i jak kończył listopadowe roztrenowanie, to dostawał dostawowo kwas hialuronowy- ale tylko dlatego ze w młodości miał szpata i warto było profilaktycznie osłaniać stawy skokowe. dziś standardowo zawijanie po pracy, derka na plecach mimo że dopiero ma być ogolony i duuuuużo miłości!
...jeszcze jedną tajemnicą może być jednak fakt że jest w jednych rękach od 13 lat.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
31 grudnia 2008 09:18
Ktoś powiedz coś o tym kwasie hialuronowym? Czy aby go podawać, należy zrobić jakies badania?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się