Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

Łoś ma prawie dwadzieścia lat i taki dolew xx, za na samym sianie wyglądałaby jak trup, w dodatku to raczej typ niejadka. Wczesniej prócz owsa i wyslodkow jadla różne rzeczy: Sukces, Horsgran, Pavo, Hoevellera, czarny sloneczik, Mastersa Structur, teraz je Spillersa Senior Condition i olej no i jestem zadowolona i z wyglądu i z poziomu energii.
quintana jest optymalnie, najważniejsze u seniorów odpowiednie żywienie z indywidualnym podejściem do danego osobnika , suplementacja aparatu ruch i dużo ruchu  😉
Moja Dziunia dostaje troszkę owsa z mieszanką (wysłodki, otręby, slonecznik, witaminy, itp), siano własnej produkcji do woli i słomę. Nie daję żadnych "sztucznych" pasz, zęby regularnie robione.Jest 3/4 oo i 1/4 xx, w bardzo dobrej formie (jeszcze bryka pod siodłem). W tym roku zaczyna 24-ty rok życia 😉
Edit: Mam ją juz 18 lat...jak ten czas leci 😲

W końcu mrozy odpuściły  😅

Jak tam Wasze seniory się miewają?
Ruda odżyła ostatnio. Aż za bardzo  😁 
baffinka -  Aż miło popatrzeć!
Ja za to dziś kulturalnie wzięłam sobie wolne po to aby spędzić cały dzien z Bobem. Przyjechałam, stoję przez wejściem na pastwisko i wołam "BOBUUUUUŚ!!" Bob popatrzył i ruszył w przeciwną stronę cały czas na mnie patrząc. Schował się za pagórkiem gdzie tylko głowa mu wystawała a kiedy odeszłam przekonany o tym, że dziś ma wolne (dzień jak co dzień) wrócił na wcześniejsze miejsce.  😂
Niestety, w końcu go znalazłam a rzucanie w niego kawałkami marchewki zawsze skutkuje i koń przyszedł. Na ujezdzalni postępowaliśmy, trochę kłusa, cofanie, stój i koła - niby fajnie ale jednak jakiś taki ospały był. Za to kiedy tylko wypuściłam go na pastwisko szybkim tempem pogalopował do kolegów z którymi jak zwykle musiał sobie pobrykać.
Śmiać mi się chce jak patrzę na te jego szaleństwa ale jak przyjdzie czas trochę popracować to "mamo, dzisiaj mnie bolą nóżki"  😵
Za to ostatnio poszliśmy na spacer z dala od stajni na wypas i przede wszystkim odpoczynek. Grubemu ten spacer dał takiego kopa, że przez pół drogi powrotnej galopczył za mną.

ps kocham ta stajnie za atmosfere, warunki i....  takie tereny  💘
baffinka, widać, że zdrowa 😁
mrozy  odpuściły i znów panierka do zdrapywania! ja w tym miesiącu rodzę i to już trochę ponad moje siły 😉 a mój senior równo tydzień przed końcem mrozów zaczął się mocno sypać z sierści zimowej, wróżę u nas wiosnę 🙂 w ogóle w tym roku nie derkowałam go i wygląda super, cieszę się, że zmiana stajni mu służy 🙂
Kastorkowa   Szałas na hałas
31 stycznia 2016 20:39
My dziś z seniorem zrobiliśmy 20 km. Mimo słabej kondycji po przerwie spisał się dzielnie 😀 Oczywiście z postojem w połowie trasy na godzinkę.
Shy, Budyń  :kwiatek:  ja sama jestem w szoku, bo nigdy aż tak nie brykała  😁  i chyba nastąpiło cudowne ozdrowienie. Cały grudzień i połowa stycznia minęły nam z bólem zęba i nastawianiem się na wyrwanie w klinice ... a tu nagle koń zaczął znowu jeść twarde siano i słomę  😁 
I do tego jeszcze tak ją nosi  😍 
moze zab wypadł? 😉
mówisz, że by tak szybko wypadł jak się nie ruszał nawet?  👀
ale to by nie było głupie- 2 tys bym zaoszczędziła  😂
desire   Druhu nieoceniony...
01 lutego 2016 12:20
baffinka, mojemu sie nic nie ruszało, a 3 już wypadły 😂  jeden był w żłobie znaleziony, dwa w czeluściach siana.  😜
Dziadulo pozdrawia  🥂
[img]https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xlt1/v/t1.0-9/12565628_1029119697129705_7815350537571590015_n.jpg?oh=88cd9b6725917017311ddd40d003c846&oe=5746A34D[/img]
Prawdopodobnie po dość mocnym tarnikowaniu przestało ją tam uciskać i boleć.  Wypadnięcie mniej prawdopodobne, bo miał dość mocne korzenie ten ząb w porównaniu do pozostałych.
Ważne, że nie boli i znów chętnie je 🙂
Podajecie gotowe mieszanki dla seniorów? Np Baileys albo Spillers?
Znacie takie, które mają w składzie suplementy wspomagające stawy?
Czy takie suple lepiej podawać osobno?
Ponoc pavo ma cos dla seniorow z czyms na stawy. Ja jeszcze nie kombinuję 🙂

To chyba bylo Pavo Care4Life
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
04 lutego 2016 13:01
Podajecie gotowe mieszanki dla seniorów? Np Baileys albo Spillers?
Znacie takie, które mają w składzie suplementy wspomagające stawy?
Czy takie suple lepiej podawać osobno?

Kraja najlepszym suplementem na stare stawy jest ruch ... ja glukozaminę odstawiam w 24 wiośnie życia mojego starego i chłopak lata jak ta lala 😉

Desire co za uwodzicielski wzrok i spojrzenie 😉

baffinka dobrze że problemy zębowe za Wami - u nas zgryz dziada spędza sen z moich powiek - szczególnie, że niestety mam problemy z pochłanianiem siana :/
bjooork  :kwiatek: no póki co odpuściło, bo też nie mogła sobie poradzić z sianem. Bojkot na całego był  🤔  mam nadzieję, że dłużej będzie spokój.
Trzymam kciuki, żeby i u Was było lepiej  :kwiatek:
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
04 lutego 2016 14:56
bjooork  :kwiatek: no póki co odpuściło, bo też nie mogła sobie poradzić z sianem. Bojkot na całego był  🤔  mam nadzieję, że dłużej będzie spokój.
Trzymam kciuki, żeby i u Was było lepiej  :kwiatek:


U nas to raczej będzie tylko gorzej - bo zęby wychodzą. Ale stary się chyba tym specjalnie nie przejmuje - bo dostaje dużą porcję rozmoczonych trawokulek i wysłodków więc na głodniaka cwaniaczek raczej nie chodzi 😉
Witam wątek seniorów, nasz dziadek też coraz częściej odmawia spożycia siana, zęby ma regularnie robione co pół roku ponieważ zgryz pozostawia wiele do życzenia... Jednak odmowa jedzenia trwająca po kilka dni raczej nie ma związku z zębami, coś tam skubnie a to z siatki a to to z kupki ale marchew chrupie aż trzeszczy, to samo suchy chleb, wysłodki są w stałej diecie więc kiedy nie chce siana wkraczają trawokulki na mokro i póki co to się sprawdza więc się nam dziadziuś dobrze trzyma  🙂
W kwietniu kończymy 16 lat , także chyba pora dołączyć do kącika seniora  🙂

co polecacie , jakiś suplement dla seniorów  😅 taki typowy dla seniora , do utrzymania kondychy i stawów  :kwiatek:

na zdjeciu podczas wielkie szarży WOŚP na Piotrkowskiej w Łdz
BUCK   buttermilk buckskin
14 lutego 2016 16:13
Naciau 🙂  16  ?  według Ciebie to senior ?  to emeryt?  boooszszsz ... mój ma teraz 18, czytam wątek od 3 lat, a pojawię się dopiero jak będzie piękne „20 lat minęło”  🙂🙂
Moja skończyła 21 w styczniu, tylko zdrówka więcej sobie życzymy. Wszystkim emerytom i w wieku przedemerytalnym też duuuużo zdrowia.
Dzisiaj życie jakieś takie szybsze się zrobiło 😁  W wieku 3 lat -praca pod siodłem, 4 lata -starty, 8 lat -koń-profesor i naturalnym jest więc, że 16 lat -to juz emeryt 😜
Moja kończy 24 ale jeszcze nie uważa się za emerytkę...barany w terenie trudno wysiedzieć 😉 A Jeff Sanders (vaquero) ma na swojej farmie nadal pracujące z bydłem konie, które mają po 25-26 lat...
Moja skończyła 23 lata, półroczna przerwa spowodowana ochwatem, wracamy do pracy. 16 letni emeryt? Rany. No chyba że koń chory.
Wszystkim seniorom z okazji walentynek dużo zdrówka życzę, a wam właściciele kopytniaków dużo radości i wielu cudownych chwil z waszymi podopiecznymi, żeby was zawsze cieszyły te piękne pysie  😍
Wszystkim seniorom z okazji walentynek dużo zdrówka życzę, a wam właściciele kopytniaków dużo radości i wielu cudownych chwil z waszymi podopiecznymi, żeby was zawsze cieszyły te piękne pysie  😍


Dziękujemy i wzajemnie  😍 :kwiatek:
Naciau, jak za wcześnie zaczniesz suplementować na stawy, to w wieku 20 lat naprawdę nie będzie już czym ratować 🙂 Ostatnio jakaś dziewczyna się mnie zapytała, ile mój koń ma lat, powiedziałam 18 a ona: I jeździsz na nim jeszcze?  😲 🤔zok: moja mina bezcenna była  😁
Naciau, jak kon swoje w nogach ma i doskwiera mu np. okresowa sztywność, to polecam kolagen od pana Podkowy. Szybko widac poprawę, efekty widac jeszcze jakiś czas po zaprzestaniu podawania 🙂
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
14 lutego 2016 21:53
[quote author=Dżastin link=topic=210.msg2496420#msg2496420 date=1455485424]
Naciau, jak za wcześnie zaczniesz suplementować na stawy, to w wieku 20 lat naprawdę nie będzie już czym ratować 🙂 Ostatnio jakaś dziewczyna się mnie zapytała, ile mój koń ma lat, powiedziałam 18 a ona: I jeździsz na nim jeszcze?  😲 🤔zok: moja mina bezcenna była  😁
[/quote]

Dżastin to nie do końca prawda - mój stary (rocznik '89) nie dostaje nic - dosłownie nic na stawy i normalnie śmiga jak dziki. Ostatni raz kiedy go wspomagałam to był listopad 2014 i wówczas dostał allogeniczne komórki macierzyste. Koniom starszym przede wszystkim jest potrzebny wymuszony ruch - na ile im kondycja i ciało pozwala. Muszę się ruszać bo bez tego ich stary 'umierają' - dlatego właśnie mój 'stary' nadal regularnie ruszany pod siodłem (i żeby nie było żużlujemy normalnie w 3 chodach pod siodłem).
bjooork, ale ja właśnie to napisałam 🙂 że nie ma co za wcześnie suplementować, tylko wtedy kiedy jest konieczność bo widać że ewidentnie coś konia strzyka i boli. No i dobrze, że działacie. Ja też jestem za tym, żeby jeździć ile się da, a nie odstawiać od pracy bo "stary już"
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się