Podłoże do jazdy - jak zrobić?

Tanio to zrobili podłoże w Bogusławicach , tylko lata mijają a nie da się na nim żadnych zawodów zorganizować , chyba że w siatkówce plażowej  🤣 🤣 😀
Majowa, czym chcesz ustabilizować grunt jak nie chudym betonem?
A czym stabilizujesz grunt na czworoboku ? Sama konstrukcja hali oparta jest na ławie i fundamencie. Resztę się zwyczajnie ubija się albo i nie , to zależy jaki grunt/ podłoże. Budowlańcem nie jestem i mogę się oczywiście mylić.... Ale wydaje mi się że stabilizowanie betonem stosuje się pod podłogi a w hali takiego przypadku nie ma.
Po co stabilizować podłoże na hali betonem ,jak grunt nie jest narażony na degradację , bo jest pod dachem ???  🤣

Chyba tylko po to by wierzchnia warstwa podłoża odrywała się od śliskiego betonu. Często pokazują jak powstają lawiny śnieżne , tu jest podobna zasada ,są dwie warstwy , twarda i sypka . Będziesz jeździć na hali ,a jak się wykopyrtniesz z koniem do góry podwoziem to w szpitalu się dowiesz  że to twoja wina , bo koń bez równowagi , albo skręciłaś na wewnętrznej. 🤣
Smok10, powtarzam: wg ciebie na Torwarze to nie ma betonu pod spodem? Ani w hali Olimpia?
"Grunt nie jest narażony na degradację, bo jest pod dachem" 🤣, 🤣, 🤣

Majowa, to popytaj budowlańców i(!) koniarzy. Bywają takowi. Pisałam: można zagęścić tłuczniem, ale konieczna jest z kolei solidna izolacja od warstw wierzchnich.
👀
Majowa, to popytaj budowlańców i(!) koniarzy. Bywają takowi. Pisałam: można zagęścić tłuczniem, ale konieczna jest z kolei solidna izolacja od warstw wierzchnich.
popytam przy najbliższej okazji bo mi namieszałaś . Ale jakby co, to natenczas upieram się przy swoim  😉
Majowa, podłoża na "czystym" gruncie rodzimym mogą się udać, ale to od tego gruntu zależy, od budowy spodnich warstw gleby po ściągnięciu warstwy próchniczej. I na całej powierzchni musi być znośnie i jednakowo. Inaczej trzeba zagęszczać i stabilizować. Ukształtować spadki. Jak pod drogi czy parkingi. Czym to zrobić - jest kilka opcji, także "gruntowa" czyli glina+piach+tłuczeń/żwir+ ulepszacze rozliczne. Są od tego specjaliści. Proporcje, sposób "pielęgnacji" by utworzyć dobre "podłoże pod podłoże".
Gdzieś lostak pisała jak tworzyła lonżownik, a z halą trochę więcej zabawy.
Aaaaaa czyli jednak nie upierasz się przy betonie ?  😍
Majowa, nie upierałam się przy betonie tylko przy braku konieczności zrywania takowego skoro już jest.
Ktoś korzystać z mat stabilizujących na podłoże lonżownika? Jaka jest cena za m2?
Proszę o pomoc osoby z doświadczeniem .
Chcę  poprawić wygląd i jakość użytkowania naszego maneżu oraz zrobić lonżownik.
Ale po  kolei , najpierw maneż. Wygląda tak :

zaraz po równaniu

Po wyschnięciu .
Podłoże znajduje się na wzniesieniu, jest mieszanką piasku z ziemią, nie jest kopne, ani zbyt twarde kiedy wyschnie.  Jedyny minus to powstające kałuże po deszczu w dwóch miejscach, co wynika z nieidealnego wyrównania terenu. Mój pomysł jest aby w pierwszej kolejności wyrównać,  później zrobić drenaż( na jakiej głębokości?) . I tutaj pytanie czy dawać tak jak pisałyście pod drenaż geowłókninę? czy zbierać podłoże wierzchnie, skoro  sprawdza się ok? Jeśli tak to ile zebrać?
Druga  sprawa to lonżownik. Miejsce wybrane , trzeba go zrobić od zera. Czy może on mieć to samo wykonanie co podłoże maneżowe opisywane przez fabapi , jak w Facimiechu.
Z góry zaznaczę że jakoś specjalnie nie zależy mi na kosztach, chce zrobić porządnie, ale wiadomo nie w cenie 40 zł / m , bo tyle wychodzi w firmie.  😉 Z góry dziękuje za odpowiedzi.
[quote author=D+A link=topic=220.msg1621748#msg1621748 date=1356037994]
Czym się różni chlorek magnezu od chlorku wapnia?
[/quote]
Podbijam, potrzebuję na dwór nie na halę, nie liczę na jakieś cuda, że ziemia wogóle nie zamarznie, ale żeby nie było lodu.
Obydwa są z opisu nieszkodliwe dla zwierząt. Ktoś ma doświadczenia, który się lepiej sprawdza?
[quote author=D+A link=topic=220.msg1621748#msg1621748 date=1356037994]
Czym się różni chlorek magnezu od chlorku wapnia?

Podbijam, potrzebuję na dwór nie na halę, nie liczę na jakieś cuda, że ziemia wogóle nie zamarznie, ale żeby nie było lodu.
Obydwa są z opisu nieszkodliwe dla zwierząt. Ktoś ma doświadczenia, który się lepiej sprawdza?
[/quote]

Rozmawiałam z Panem akurat o chlorku wapnia. I powiedział mi, że jak stoi woda na placu to nic nie pomoże. Jeśli jest drenaż jak najbardziej nie będzie podłoże zamarzać. Tylko jest dość drogie i trzeba dużą ilość wysypać. Podał mi przykład, że na plac 20x30 jest to koszt około 1000zł.
Przeczytałam cały wątek i mam mętlik w głowie :/

Chcę zrobić plac na pastwisku - obecnie jest tam trawa.

Co zrobić najlepiej ? :
- zerwać darń i dokopać się do żwiru? (pastwisko jest na VI klasie więc po 10-15 cm będzie żwir)/ czy nie zrywać tej darni (jak nie zerwę to wydaje mi się , że podłoże będzie mniej przepuszczalne)
- jaki piach dać jakiej frakcji żeby nie było grząsko i ile jego dać ? (ile tirów na plac 30/50 - w przybliżeniu)
- co jest lepsze kwarc czy piach?
-co lepiej trzyma wilgoć piach czy kwarc - raczej nie będę miała możliwości zlewania tego piachu zbyt często.
- czym ogrodzić plac żeby ten piach nie uciekał: ja myśle o czymś takim : http://allegro.pl/nowy-kraweznik-betonowy-drogowy-i4798129364.html?source=mlt czy to nie będzie za toporne?

Jakieś specjalne drenowanie nie jest  potrzebne bo nie ma tam ani grama gliny, jest tylko żwir.
anetakajper specem nie jestem ale jak nie będziesz miała możliwości zlewania często to kwarc na pewno odpada, on wymaga stałego nawadniania, przy upałach nawet codziennie, a jak jest suchy to nie da się jeździć  😉
No niestety przesuszony kwarc pyli koszmarnie.
I pyli i jest grząski
Podłoże kwarcowe to chyba najbardziej wymagające podłoże jeśli chodzi o utrzymanie - od sprzątania, poprzez nawadnianie i równanie.
Tak, tak teraz już wiem 😉 i do tego u mnie są silne wiatry - zakwarcowałabym sąsiadów 😉

- a jakiej frakcji piach jest najmniej kopny ? - oczywiście plac będzie kultywatorowany /walcowany systematycznie

Do ogrodzenia piachu będą lepsze podkłady czy te co wyżej krawężniki? koszt 100-200 zł różnicy.
anetakajper, najmniej kopny bedzie ubity żuzel 😁

A najrozsądniejszy chyba piach zmieszany z gliną. Niestety nie wiem jaki udział składników jest najwygodniejszzy 🙁
ja wysypałam drobny piach (5 duzych wtwrotek-tirów na obszar ok. 70x30 m). Pod spodem ziemia - ale zawsze sucha i twarda. Nic z nią nie robiłam tylko roundup na chwaściory.
I miejscami jest CUDOWNIE a miejscami grząsko i trochę stoi woda :/ Ale zamierzam teraz cześciej równać/bronowac/ubijac i może będzie ok. Ale przynamniej njie jest taki beton jak był... No i nie jest ślisko.
O super dzięki za odp. Czyli na początek też wezmę 5 tirów.

esef jaki w koncu dalas piach -plukany? o jakiej frakcji?
Czy ktoś orientuje się gdzie kupić ścinki flizeliny?
ma ktoś doświadczenie z podłożem z kory? Miałabym kilka pytań  :kwiatek:
Jak się ktoś znajdzie, to chętnie się podepnę pod temat 😉
Macie jakieś sposoby żeby ubić podłoże? Mam piasek z trociną i tam gdzie konie dużo chodzą jest fajne ubite, po zmoczeniu wodą naprawdę ok, natomiast w części mniej używanej jest troche za kopny.
amazonka*, równać - walcować - równać - walcować - równać... geneanie to syzyfowa praca, tj co prawda efekt jest, ale zabiegom nigdy nie ma końca...
czy ktoś robił podłoże do jazdy na podłożu ziemia glina ? ciągnące błoto,jak nie dużym kosztem zrobić plac do jazdy?
Ja robiłam rok temu i jestem teraz przeszczęśliwą posiadaczka placu ktory w mgnieniu oka wysycha i jest cały czas czynny mimo mrozu śniego deszczu grudy  🤣
Najpierw zorałam jak normalne pole do upraw potem sprężynowałam i bronowałam przy oraniu zrobiliśmy taki"rowek" w miejscu gdzie zawsze stało najwiecej wody<poza placem pod ogrodzeniem>.Wszystko swoimi maszynami wiec koszt minimalny potem żwirek 1 warstwa (ilość nie wielka zostało z budowy domu moiego brata) potem żółty piach w ilościach dość dużych(też za darmo bo z własnego lasu) i równałam na zime posypałam sola gruboziarnista wyszło mnie w sumie tylko za paliwo do ciagnika 10kg soli i piwo dla pomocnikow  😉 Musze dodac ze nie wiem czy to tani sposób bo ja miałam możliwość mieć wszystko za free ale pomysł i patenty na gliniasta ziemie sie sprawdziły więc polecam 😉
zwykły żwir ? jaka warstwa ? ile cm ? dodam ze to pole dzierżawię ,więc musze wszystko uzgadniać z właścielem pola
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się