Taranty

Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
27 kwietnia 2017 13:40
titina karmię normalnie paszami pełnoporcjowo lub balancerem i owsem. Trzeba tylko zwracać uwagę na poziom żelaza w paszy, bo jego nadmiar blokuje wchłanianie miedzi i cynku. Pamiętaj, że żelazo w sporych dawkach znajduje się również w wodzie. Dlatego nie wystarczy samo przeliczenie dawki żywieniowej, trzeba zrobić morfologię i pełen profil pierwiastków.
Jeśli koń nie ma stwierdzonej anemii to u tarantów warto wybierać paszę z niewysokim poziomem żelaza. Ja dodatkowo zwiększam suplementację gdy skarmiam wysłodki. Zawierają dużo żelaza i zawsze przy długotrwałym skarmianiu wysłodkami leciała mi grzywa, ogon, następnie sypały się kopyta i kolejno pojawiały się problemy skórne typu gruda, rain root. Najważniejsze w tym wszystkim jest regularne badanie krwi, czasem też wet zalecił badanie włosa, mając komplet badań łatwo ułożyć suplementację pod okiem fachowca.

edit. chyba nie do końca odpowiedziała Ci na pytanie. Nie używam specjalnych pasz, ale fakt, bardzo ładnie kobyłka wyglądała na Natures Best Pavo, która ma sporo miedzi i cynku. Efekt jak na zdjęciu mam na Magic Horse plus biotyna z dolfosu.
asds   Life goes on...
27 kwietnia 2017 14:01
amazonka

Może uderz do Pankowa (Mazurek Konie)? Ogier ich hodowli to może mają zdjęcia jakiegoś potomstwa?
Rudzik Masz rację, suplementacja ma znaczenie dla ilości i jakości włosa, nie zapobiega jednak jego wypadaniu w pewnym wieku, z miejsc z białym włosem. W takim razie dlaczego taranty gubią włos w wieku 2 - 3 lat? Nagle zmieniono im żywienie? Pooglądaj chociażby ogłoszenia o sprzedaży koni. Ta ,,legenda'' jak mówisz, to zdanie szanowanej na forum osoby Pana Jakuba Gołębia ze ,,Stokrotki" Pewnie masz większą wiedzę i doświadczenie niż ten człowiek? Pozdrawiam.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
03 maja 2017 06:18
kwagga na potwierdzenie swoich słów mam dowody w postaci badań laboratoryjnych, zleconych przez jedną z lepszych klinik w Polsce, mojego konia prowadzi również jeden z najlepszych weterynarzy w Polsce.
Z całym szacunkiem do jego wiedzy, ale z tego co wiem Jakub Gołąb niewiele praktykuje w zawodzie.
Nie spotkałam się z tym, że taranty gubią biały włos. Mazurkowa Biała Dama, Belami u Adama Susłowskiego i inne znane mi taranty ciemnieją na starość, ale to też zależy od genotypu, bo są również takie, które urodziły cię ciemne i na starość siwieją, czego przykładem jest moja klacz i jej syn. Owszem zmienia kolor co rok. Zimą ciemnieje, latem jest bielsza, ale włos jest stale w dobrej kondycji.

edit, no i z tego co mi wiadomo to Jakub Gołąb również wiąże suplementację miedzią i cynkiem z jakością włosa i kopyt. Podkreśla też że w naszym klimacie ta suplementacja jest bardzo potrzebna.
Rudzik Może źle się wyraziłam: taranty gubią włosy grzywy i ogona, które rosną na białym tle. Co do suplementacji przyznałam Ci rację. Ma ogromne znaczenie, nie zapobiega jednak gubieniu długich włosów w pewnym wieku niestety. Nie mam pojęcia z czym to jest związane, bo przecież koniom tarantowatym,  trzymanym w niezmiennych warunkach bytowych ogony czy grzywy odrastają i już są. Temat niezwykle mnie intryguje. Dlaczego akurat w tym wieku występuje utrata włosów?
titina karmię normalnie paszami pełnoporcjowo lub balancerem i owsem. Trzeba tylko zwracać uwagę na poziom żelaza w paszy, bo jego nadmiar blokuje wchłanianie miedzi i cynku. Pamiętaj, że żelazo w sporych dawkach znajduje się również w wodzie. Dlatego nie wystarczy samo przeliczenie dawki żywieniowej, trzeba zrobić morfologię i pełen profil pierwiastków.
Jeśli koń nie ma stwierdzonej anemii to u tarantów warto wybierać paszę z niewysokim poziomem żelaza. Ja dodatkowo zwiększam suplementację gdy skarmiam wysłodki. Zawierają dużo żelaza i zawsze przy długotrwałym skarmianiu wysłodkami leciała mi grzywa, ogon, następnie sypały się kopyta i kolejno pojawiały się problemy skórne typu gruda, rain root. Najważniejsze w tym wszystkim jest regularne badanie krwi, czasem też wet zalecił badanie włosa, mając komplet badań łatwo ułożyć suplementację pod okiem fachowca.

edit. chyba nie do końca odpowiedziała Ci na pytanie. Nie używam specjalnych pasz, ale fakt, bardzo ładnie kobyłka wyglądała na Natures Best Pavo, która ma sporo miedzi i cynku. Efekt jak na zdjęciu mam na Magic Horse plus biotyna z dolfosu.


Dziękuję za odpowiedź .
kalaarepa gratulacje zakupu, to tarant ze stajni Neptuno Nowy Targ?  🙂

Znaleziony przypadkiem na olx mix fryza z tarantem:
szkoda, że owłosienia nie ma fryzyjskiego 😉
amazonka, tak z tej stajni
szkoda, że owłosienia nie ma fryzyjskiego 😉



Ten ma owłosienie fryzyjskie a maść tarantowatą 😉
Mystic Warrior (ma fanpage na fejsie)
czad!
Ale przystojniaka znalazłam urodzony w 2013r po og.Dixan i matka Gala
Witajcie 😀 Przybywam z moim tarantem i pytam o radę. Jak dbacie o grzywę i ogon swoich koni? Z moim nie jest tak źle, ale mogłoby być lepiej 🙂
Witajcie 😀 Przybywam z moim tarantem i pytam o radę. Jak dbacie o grzywę i ogon swoich koni? Z moim nie jest tak źle, ale mogłoby być lepiej 🙂

Dziewczyny wyżej pisały o suplementacji 🙂
Mój jak na taranta ma dosc bujne owlosienie 🙂
kalaarepa jakbyś kiedyś chciała zdjęcia tego cudnego taranta to wiesz gdzie uderzać  👀

a Laser chyba w końcu przestał zmieniać maść, nie licząc drobnych zmian przy pysku:
[img]https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/20031701_1639495462749578_4511166321848713614_n.jpg?oh=718ca6467632e37474d935938f83f812&oe=5A315DB0[/img]
i rok 2014
[img]https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/10151372_292466964275349_5578558353311231433_n.jpg?oh=93767123139078764a29405874bd2c46&oe=59EC6522[/img]
Cocosowo, ja na foty jak najbardziej 🙂
[s]a Twoich zdjęć nie widać 🙁[/s]

Edit Zapomniałam że mam blokadę na pracowym kompie, na tel wszystko widzę.
wokół oczu trochę się zmienił, to już nie masz konia kameleona  😁
U mnie widać wszystkie.

Po ZT Książ 2017 kolejny tarant z licencją

https://www.bazakoni.pl/dragon-drink-drahma
Szkoda ,że nie ma zdjęcia zootechnicznego :/ 
Fajny rodowód, zrobiony na angloarabie  🙂
Dysponuje ktos zdjęciem ogiera taranta Dam-Dam? Żyje on jesCze?
Raczej nie żyje, o zdjęcie też będzie ciężko.
Witam. Szukam zdj ogierów Buncol, Dandys z SK Michalow. Gdyby ktoś posiadał proszę o wrzucenie.
Kochani gdzie kupię konia o umaszczeniu czapraczo tarantowatym?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
25 lutego 2018 18:16
Kochani gdzie kupię konia o umaszczeniu czapraczo tarantowatym?

U mazurków były ostatnio takie młodziaki
Dysponuje ktos zdjęciem ogiera taranta Dam-Dam? Żyje on jesCze?


Mam na pewno gdzieś w czeluściach komputera, ale muszę poszukać
A czy mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego wszystkie tarantowate konie jakie widzialam mialy, a właściwie nie miały ogonów??
A mój kobył miał piękny ogon 🙂
Mój-nie mój też ma niczego sobie... Jak nie wytrze od owadów. Jak się odrobinę ociepli to spróbuję obfocić. Coraz częściej widać ogony u tarantów i ciekawe z czego to wynika? Czy koniom na tyle zmieniły się genetyczne predyspozycje czy wiedza o karmieniu i suplementacji u właścicieli  👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się