Jakie pasze dajecie swoim koniom?

zielona_stajnia, nasza młoda na Robuscie pięknie wyglądała, dobrze się czuła i miała dobrą energię. Szkoda, że pasze Fixkraft są u nas mało znane.
sepia   Koń stworzon ku bieganiu, jak ptak ku lataniu.
24 czerwca 2016 11:23
Zdarzyło wam się kiedyś, że koń nie jje paszę ale tylko moczoną? Nie namoczonej nawet nie chce ruszyć. Pasza w formie granulatu. Dopiero co prawda zaczynam podawać, ale jako smaczki mi ją wcinał, dopiero jak dostał wiaderko pod nos to mi jej nie zjadł.
sepia, zęby sprawdzone?
sepia moj kon tak robi z granulowaną paszą. wyje wszystko orpocz granulków, a na mokro zje wszytko. Zeby robione w maju w tym roku.
Sankaritarina przytyć chudzielca
Czy ktoś z Warszawy i okolicy odsprzedał by mi jeden worek Baileys Everyday High Fibre Cubes ? Nowy podopieczny je pełno-porcjowo treściwe tylko ten granulat, zero owsa. Kurier nawalił z dostawą. Jutro niedziela, większość sklepów hurtowni zamkniętych, a została jedna miarka na śniadanie. Złożyłam drugie zamówienie w animali.pl , ale to też dostawa najwcześniej w poniedziałek.

-nieaktualne-
Spotkał się ktoś z uczuleniem na otręby ryzowe ?
czy ktoś podawał pasze z agrokompleks tę agrovital strong? w sensie dla konia na przytycie?  👀
Skład: kukurydza, otręby pszenne, łuska sojowa, jęczmień, poekstrakcyjna śruta słonecznikowa, śruta sojowa poekstrakcyjna, płatki ziemniaczane, makuch lniany, wysłodki buraczane, melasa buraczana, drożdże S. cerevisiae, węglan wapnia, chlorek sodu, tlenek magnezu, mieszanka mineralno-witaminowa.
Alicja Ja tym karmię i jestem zadowolona z efektów. Swego czasu cała stajnia u nas to jadła i wszystkie konie jak pączki. Aktualnie odpasam emerytkę.
mirti2 ja się nie spotkałam z uczuleniem na otręby ryżowe, ale teoretycznie wszystko może uczulić. Jeśli chodzi o przytycie na Besterly Basic, szukałabym raczej paszy z wyższym współczynnikiem energii i tłuszczu. A jeśli koń ma też sporo pracować to i białka.  Dawałam tą paszę kiedyś i żaden koń nie przytył🙂 Zalezy to oczywiście ile tego sypniesz i jak wykorzystuje pasze Twój koń. Z sieczką Pro-Linen nie mam doświadczenia.
Może napisz co dostaje teraz i wrzuć foty w wątku http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,727.0.html
Tam można dokładnie przemaglowac temat 😀
k2arola dzięki wielkie za rade 🙂
sepia   Koń stworzon ku bieganiu, jak ptak ku lataniu.
29 czerwca 2016 08:23
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2562415#msg2562415 date=1466764002]
sepia, zęby sprawdzone?
[/quote] Wsio ok, byłam u dentysty 2 miesiące temu także nic mi nie dolega (żarcik)  🤣
U koniny też ok 😉

sepia mój koń tak robi z granulowaną paszą. wyje wszystko orpocz granulków, a na mokro zje wszytko. Zeby robione w maju w tym roku.

mam dostęp jeszcze do musli, może to mu bardziej podejdzie...
Jak zmoczyłam to jje ale też niechętnie, chyba mu skład nie pasuje jednak. On jest wybredny, biotyna z miedzią mu tak nie smakowała, że skarmiłam innego konia, bo jak poczuł ją na owsie, to owsa nie tknął.
sepia a zdradź jeszcze co to za granulat? Czym pachnie?
Kiedyś kupiłam tani worek paszy i miał dziwny chemiczny zapach... Producenci dodają często premixy witaminowo-mineralne, proszek pełen sztuczności, ale tak niestety wyglądają suplementy. Zależnie od jakości (i ceny) premixu, ilości tego ustrojstwa w paszy i pozostałych składników oraz wrażliwości konia pasza będzie zjadana lub nie...
sepia   Koń stworzon ku bieganiu, jak ptak ku lataniu.
29 czerwca 2016 12:17
Nigdy wcześniej nie dawałam "kupnej" paszy, zawsze owies, kukurydza, wysłodki czy otręby kupowałam osobno i sama robiłam mieszanki. Coś tam się dostawało ze sklepów jeździeckich, to szło to na smaczki. Więc stwierdziłam że koń będzie wcinał, a tu  🤔wirek:
Na tą paszę namówiła mnie koleżanka, jej kobyłka aż trzęsie uszami jak jje, tak jej smakuje. Pachnie ładnie.
http://olx.pl/oferta/pasza-dla-koni-panto-formel-a-CID757-IDeWPGL.html#65d62ce33e;promoted
Też zależy od konia - mój raczej zjada wszystko, co się mu wrzuci do żłoba. Odmawia jedynie spożycia jakichkolwiek witamin w proszku, jeśli je wyczuje. Za to zaczął marudzić na trawę i wybiera tylko najbardziej smaczne kąski... ale to chyba dobry objaw.

Sankaritarina przytyć chudzielca

Dołączam się do rady K2aroli. I do standardowego sprawdzenia czy koń ma odpowiednią ilość siana  :jogin: Jeśli chcesz koniecznie Besterly, to Vitallic i Olimpic miały tu dobre opinie (ale chyba wszystkie w oparciu o paszę połączoną z owsem). No i pytanie co koń w tej chwili robi i co będzie docelowo robił. 🙂
Witam! W ostatnim czasie zostałam zaopatrzona przez sklep ekologiczny w takie produkty jak białko konopne, maca, białko grochu oraz sezam biały łuskany. Czy można stosować je w żywieniu koni?
Oczywiście! Podobnie jak kisiel i budyń , ale budyń tylko jary
Sądzę, że jak nie ma się nic do powiedzenia na dany temat to lepiej odpuścić sobie i nie udzielać się w żaden sposób. Komentarz ten świadczy zarówno o braku szacunku w stosunku do innych jak i bardzo okrojonej wiedzy na temat żywienia koni. Grzebiąc po anglojęzycznych książkach dotyczących żywienia koni natknęłam się na rozdziały, gdzie było mówione o karmieniu koni białkiem z grochu. Nie jest to najwidoczniej na zachodzie jakąś wielką niewiadomą.
Na forum są pisane posty po to, aby uzyskać jakieś informacje na dany temat a nie czekać na odpowiedzi nie poszerzające niczyjej wiedzy
Pozdrawiam
Trochę więcej poczucia humoru - to forum nie jest śmiertelnie profesjonalne śmiertelnie" profesjonalne
Można też napisać w wątku o żywieniu zamiast zakładać nowy temat 🙂
Ucięło mi poprzedniego posta:. 

śmiertelnie" profesjonalne

Ktoś mi dokucza i ucina posty......

Posklejałam, ale następnym razem edytuj!
Edytuj posty melehowicz  🙄
. Nie miałem zamiaru nikogo obrazić.
Koniom zadaje się nie więcej niż dwa trzy rodzaje pasz równocześnie. Podstawą jest siano i ziarno zbóż oraz woda. Dodatkowo podaje się uzupełniające dodatki jak marchew,buraki brukiew (sezonowo) i dodatki wit- mineral. W sytuacjach wyjątkowych podaje się nasiona strączkowych - ogiery w stanówce, otręby pszenne, susz z lucerny klaczom wysokoźrebnym i w laktacji. To by było jeśli idzie i konie zdrowe i jeszcze nie stare. Inne pasze to próba wykorzystania tanio dostępnych pasz zastępczych lub jak w przypadku większości krajów starej Unii szczególnie Niemiec niedostępności lub wysokiej ceny zbóż siana i słomy ( że względu na konkurencję że strony koncernów energetycznych). 
Na_biegunach - na próbę kupiłam najtańszą wersję musli Elite, koń zjada chętnie, skład witamin  i minerałów zgadza się z tym ze strony, więc ja i koń zadowoleni. Na następny raz zamówimy pellet erganzer i musli robust o którym pisałaś - mają dużo większą zawartość wit-min, więc będą bardziej ekonomiczne w skarmianiu.
z.zielinska27 inną sprawą jest czy koń to może zjeść, przetrawić i wydalić bez sensacji zdrowotnych, a inna sprawą jest czy to co mu podasz będzie miało pozytywny wpływ na całokształt jego żywienia. Jeżeli wiesz z zagranicznych źródeł (chętnie bym o tym poczytała - serio) i znasz dokładną zawartość składników odżywczych w ww komponentach to można próbować je do diety dołączyć, jesli mają pokryć jakieś deficyty obecnej diety.

Wymienione przez Ciebie produkty nie są popularnymi dodatkami w żywieniu koni. Stąd pewnie żarty o jarym budyniu (ja się uśmiałam melehowicz  😁 ).
Co myślicie o suszu z lucerny, mam w sąsiedztwie producenta granulatu i w dobrej cenie mogę kupić parę worków na próbę.Warto?Koń użytkowany rekreacyjnie, na owsie+marchewki/jablka, sianie i cały dzień na padoku średniej jakości,dostaje też elektrolity na lato. Mamy trochę problemów kopytowych,może warto dodawać raz dziennie do owsa?Z góry dziękuje za opinie. :kwiatek:
Lepsza jest sieczkaz lucerny. Granulat to sprasowana zmielona lucerna.
Sieczka z lucerny, o ile nie jest podrasowana melasą albo olejem zawiera zawsze trochę pylistych frakcji - taka specyfika lucerny, że po wysuszeniu zawsze się rozpada. Niektóre konie bardzo nie lubią takiego pyłu i nie chcą go w ogóle jeść. W Holandii i Niemczech teraz furorę robią właśnie sprasowane brykiety z lucerny - takie twarde kostki, które obgryza sobie koń i przy okazji musi się sporo dodatkowo napracować.
Mam dylemat. Mam kobyłe która wychodzi tylko na laki (caly dzien na trawie). Przez kontuzje nie nadaje się już do jazdy. W poprzedniej stajni była tak gruba, że odciełam jej całkowicie owies. Teraz w nowej stajni również owsa nie dostaje, jednak przez to, że w końcu cały dzień jest na łąkach zjechała mi z wagi. Nie chce jej podawać owsa bo jest jej całkowicie zbędny, strasznie ją wtedy rozpiera energia, a biegać jak szalona nie powinna. Co byście poleciły żeby podawać? Osobiście nie znalazłam żadnej paszy godnej uwagi...
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
01 lipca 2016 20:46
Granulat ze Złotowa był całkiem fajny dla niepracującego, nie grzał styków i cenowa bardzo przyjemny. Skład gdzieś się przewijał w wątku
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się