Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Jaka to inna choroba która omeprazol maskuje ? Pytam bez złośliwości, też jestem ciekawa

Nowotworową może zamaskować...
jakieś opinie o paszy soymax "trener 2 temperament" ? 🙂


Soymax dla mojego chodzącego 6 razy w tygodniu rekreanta to strzał w dziesiątkę. Na musli z Agrokomplesku miał za mało energii. Teraz jest idealnie.
Czy mogę całkowicie zastąpić owies otrębami pszennymi? Koń je dziennie max. kilogram owsa, więcej nie potrzebuje (jak nie pracuje nie dostaje wcale), cały dzień stoi na trawie/sianie. Co dodawać do otrębów, żeby koń nie miał niedoborów?
Dramuta12 zastąpienie owsa otrębami pszennymi to niezbyt dobry pomysł. Jaki ma być cel takiej zamiany?
Hej wszystkowiedzący  😀iabeł:

Ma ktoś jakąś tabelkę/opis zestawienia wartości odżywczych zboża, zależnie od procesu ich obróbki?
Głównie chodzi mi o mikronizację termiczną,  a zwykłe gniecenie jęczmienia.

dziękuję! :kwiatek:
izydorex
dobrze wiedzieć, chętnie wyjadana przez konia? 🙂
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
20 lipca 2016 20:16
Hej, wpadam z pytaniem dotyczącym otrębów ryżowych 🙂

Chcę swojej klaczy dołożyć do jadłospisu otręby ryżowe - czytałam trochę, ale wolę jednak zapytać dla pewności 🙂 Można je podawać na mokro (taką drogę preferujemy) i nie trzeba  ich "zaparzać", a w przypadku podawania wysłodków mogą zastąpić otręby pszenne, tak? :kwiatek:
izydorex
dobrze wiedzieć, chętnie wyjadana przez konia? 🙂



Bardzo chętnie
Viridila, można na mokro, nie trzeba podawać, mogą zastąpić otręby pszenne do bilansowania wysłodków (tylko chyba niedokładnie w tych samych proporcjach, nie pamiętam tak z głowy :icon_redface🙂.
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 lipca 2016 21:20
Hej, wpadam z pytaniem dotyczącym otrębów ryżowych 🙂

Chcę swojej klaczy dołożyć do jadłospisu otręby ryżowe - czytałam trochę, ale wolę jednak zapytać dla pewności 🙂 Można je podawać na mokro (taką drogę preferujemy) i nie trzeba  ich "zaparzać", a w przypadku podawania wysłodków mogą zastąpić otręby pszenne, tak? :kwiatek:


tak, można a nawet lepiej dawać moczone (niby można na sucho ale u niektórych koni powoduje kolki). Wystarczy zalać wodą i doprowadzić do konsystencji błota (ja mam ciepłą w kranie więc taką zalewam bo się szybciej rozpuszczają)
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
20 lipca 2016 21:29
sumire, wysłodki dojdą na jesień (pod koniec sezonu pastwiskowego), więc to tak bardziej na zaś pytanie 🙂 Otręby pszenne w stajni mamy, wiec chyba w razie co może dostawać oba typy (stałą małą dawkę otrębów ryżowych + otręby pszenne do bilansowania wysłodków)? 🙂 Jeśli nie to gdybyś miała chwilę to byłabym wdzięczna za jakieś proporcje otręby ryżowe : wysłodki, ale to nie jest pilne czy coś :kwiatek:

smartini, dzięki 🙂 Kobyła i tak je posiłki "mokre" (śruta jęczmienna głównie), więc tutaj było by dodawane i tyle. "Konsystencja błota" - i wszystko jasne! 😀
k2arola, chciałam konia trochę podtuczyć, a owsem to nie bardzo. Koń miał dostawać saracena, ale właściciel zmienił zdanie.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
20 lipca 2016 22:11
Dziewczyny chce zmienić pensjonat, ze stajni boksowej na wolnowybiegowke gdzie konie cała dobę sa na wysokiej trawie, ale bez siana w sezonie pastwiskowym, czy muszę konie jakoś przestawić na taki tryb? Zmniejszać stopniowo siano?
Viridila, nie śmiej się z konsystencji błota, mi w zeszłym tygodniu wyszło właśnie rzadsze błoto (ciut więcej wody mi się dolało niż zwykle, bo nie mogłam za bardzo czekać, aż całość przestygnie, i dolałam trochę zimnej)... I jak koń się zanurzył w tej mieszance, to się ubabrał do ganaszy. Wyglądał dosłownie jak takie prosię, które właśnie skończyło ryć w błocie! 😵 Potem to miał nawet uszy w tym, ale to akurat standard. 😉 Dobrze, że on przynajmniej po sobie "zmywa" żłób, bo koń koleżanki np. roznosi wysłodki z otrębami po całym boksie (mają taką "półkę" ze ściany, na której jest żłób i nieczynne poidło - i zapasy z wcześniejszych posiłków...). A jego drzwi wyglądają, jakby ktoś na nie zwymiotował. 🤬 Pod tym względem posiłki na mokro są straszne (w sumie pod kilkoma innymi też)... 😁

Jeśli chodzi o proporcje - stosunek wapnia do fosforu w wysłodkach to 9:1, w otrębach pszennych 1:13, w całej dawce dla konia powinien być 1,5-1,9:1. W otrębach ryżowych - to zależy od firmy, niektóre dodają wapń i ten stosunek jest wtedy taki, jaki powinien być... Ale te tańsze otręby (Magia, Jarpasz, Agrokompleks) chyba właśnie nie są zbilansowane, muszę poszukać, bo gdzieś chyba jeszcze miałam skład z opakowania Magii, a szukanie w necie słabo mi idzie. :/ Kiedyś liczyłam dawki z takimi zwykłymi otrębami, bez dodatków, ale chyba właśnie nie zapisałam tych wartości... Swoją drogą niektórzy producenci w ogóle tej informacji nie podają na opakowaniu (np. na stronie wysłodków Pro-linen takiej informacji nie ma - białko, energia, sucha masa jak najbardziej, ale zawartości wapnia i fosforu brakuje, i bądź człowieku mądry, jakie są te proporcje... a mają też wysłodki z lucerną i nijak nie wiadomo, jak to liczyć w dawce :icon_rolleyes🙂.

Dramuta12, ale miałby dostawać tylko otręby pszenne, bez niczego? Otręby mają więcej włókna, białka (chyba przede wszystkim białka) i tłuszczu niż owies, skrobi mniej. Stosunek Ca:P też nieprawidłowy (w owsie też, ale z połowę mniej). Czemu akurat otręby pszenne, a nie np. wysłodki?
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
20 lipca 2016 23:17
sumire, ale dla mnie "konsystencja błota" to bardzo obrazowa pomoc - przynajmniej wiem czego oczekiwać 😀 Dargana czesto je jak prosię i ma "świńskie" zapędy 😉 Ona nawet jabłka nie potrafi kulturalnie zjeść - tzn. je bardzo kulturalnie, nawet małe jabłuszka po kawałeczku - gorzej w tymi większymi 😀 Gryzie, "pieni" paszczą i nie ma problemu przy mniejszych/średnich jabłkach.. przy większych pluje okrutnie i leci jej z pyska (koniec końców stoję i jej to jabłko trzymam przy paszczy, a wodospad ślino-sokowy leciiii - inaczej koń jabłka za dużo nie zje 😁 blech, ale cóż.. ona tak lubi jabłka :hihi🙂. Na zawodach jadła tak z wiadra, że jej śrutę wyciągałam zza uszu... a połowa wylądowała na trawie, bo koń musi pluć też dookoła. Ale ona ogólnie jest zdolna - jak była sesja z suknią ślubną koleżanki (sesja poślubna) to pod koniec pożarła nieco trawy, podniosła łeb i patrzy na koleżankę.. i kichła-kaszlła-prychła od tak na tą suknię.. ale mi wtedy głupio było! 😜
Dramuta12 a co koń robi na co dzień? Ile ma siana i trawy? Z pasz treściwych, jeśli nei chcesz gotowej mieszanki, do podtuczenia dobre są otręby ryżowe, można też spróbować podawać mesz. Jeśli całkiem chcesz zastąpić owies to spróbuj wysłodki buraczane, tylko wtedy albo pamiętać trzeba o równoważeniu bilansu Ca:P, albo kupić już takie zbilansowane.

Rudzik Konie do tej pory w ogóle nie były wypasane na trawie?  Teraz trawa ma już sporo włókna, szczególnie jeśli piszesz, że jest wysoka. Bliżej jej do siana niż wczesną wiosną🙂
Każdy przypadek inny, ja bym dała kilka dni siano na pastwisko i obserwowała czy biegunek brak, a obstawiam, że się nie pojawią.
Dziewczyny chce zmienić pensjonat, ze stajni boksowej na wolnowybiegowke gdzie konie cała dobę sa na wysokiej trawie, ale bez siana w sezonie pastwiskowym, czy muszę konie jakoś przestawić na taki tryb? Zmniejszać stopniowo siano?

napisz do jolka, od niedawna ma konie w wolnowybiegówce i już sporo obserwacji.
Czy ktoś może testował te trawokulki - http://www.trawokulki.pl/
Wzieliśmy w stajni na próbę, konie wciągają nawet nosem, tylko zastanawiam się jak z jakością bo cena rewelacyjna.. 10zł na 20kg..
sotniax, 29 zł z przesyłką, ale i tak dobra cena
Jakie są te trawokulki po namoczeniu? Na forum byłą już historia o trawokulkach robionych z odpadów, wiec trochę bym się obawiała... :/
mam pytanie odnośnie dodatków paszowych dla konia... no właśnie. Dla konia młodego, pięcioletniego, z kissing spine, który się spina.
Wyniki morfologiczne ok, niczego nie brakuje, ale koń ma często bardzo twarde mięśnie, gdy zaczyna się go dotykać. Oczywiście dodatkowo regularnie wizyta osteopaty, odpowiedni trening i inne cuda.
Mam jednak wrażenie, że "czegoś" brakuje.
Znalazłam coś takiego: http://agroarm.pl/pl/humavet-gammabolic-liquid-1000-ml-wspomaga-metabolizm-miesni.html
Polecacie?
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2574245#msg2574245 date=1469099553]
sotniax, 29 zł z przesyłką, ale i tak dobra cena
Jakie są te trawokulki po namoczeniu? Na forum byłą już historia o trawokulkach robionych z odpadów, wiec trochę bym się obawiała... :/
[/quote]

Nie znam histori, gdzie można znaleźć?? niby wyglądają ok, zapach też w porządku, "piją" bardzo dużo wody, z garści jednej robi się tego na prawdę sporo, nie mam doświadczenia z trawokulkami więc nie wiem czy tak powinno być.
Karolass, skład  tego preparatu  to olej ryżowy  i słonecznikowy.  Podstawą  jest w nim GO, ale nie podają  tu,  ile GO  zawiera.  Bardzo fajny  olej  ryżowy Mira (Tesco)   ma 910 mg GO w 100ml( 19 zł  za litr).  Dobre  są  też otręby ryżowe.  A żeby  wspomóc  mięśnie  z suplementów  chyba niezły  jest Gold Medal  st.  Hippolyt.

Karolass może spina się, bo go po prostu bolą te plecy?
Spięte mięśnie mogą być od niedoborów magnezu i witamin z grupy B. A niedobory te mogą pojawić się min, pod wpływem stresu. A stres może być spowodowany bólem 🙁

Ten preparat, który zaklinowałaś, jeśli deklarowany skład jest zgodny z zawartością butelki, raczej dałabym koniom z brakiem energii, pracujących nad budową mięśni lub do utuczenia🙂
Kraja, przecież Karolass, napisała, ze koń ma kissing spine...

sotniax, nie pamiętam gdzie była ta dyskusja, a wyszukiwarka forumowa to za specjalnie nie działa niestety 🙁
To było chyba w wątku "Siano jako podstawowa pasza objętościowa" czy jakimś takim...
Karolass
U mojego - koń z kissingiem: otręby ryżowe + granulat na przyrost masy mięśniowej/muskulaturę + musli bogate w magnez, selen.
A tak, to dużo ćwiczeń w ręku za cukierki i inne, ale to nie ten wątek.
Obiecałam zdjęcia w tym konkretnym wątku, więc wstawiam, nie lubię być gołosłowna, mam nadzieję, że nie wygonicie mnie do puchnących  :kwiatek: . Koń, przypominam, na Hilight Improverze i na granulacie Strong z AgroKompleks, wzięłam wasze rady do serca, obcięłam trochę ilości (owsa przede wszystkim), jak skończymy worki to mam zamiar spróbować Bio Life (już czeka paczka w stajni).


I z boku linkuję, bo zbyt duży rozmiar: klik

edit: wymyśliłam sobie nazwę producenta z kosmosu, poprawiam na prawidłową  😡
Dziewczyny pomożecie?  🤔 kobył mi się wypiął na dotychczasowe żarcie  😵
Drogą próbkową największy szał był na saracena shape up, hippolyta hesta mix i Polen krauter. Wybredna ta kobyla sie zrobiła strasznie. Jest to 7 letnia klacz fryzyjska. Nie potrzebuje żeby schudła ani przytyła 😉 najbardziej widziałby mi sie ten saracen ale można go dawać z owsem?  Ktoś już może ma jakieś opinie?  😡
a to niespodzianka - żeby fryz był taki wybredny. 😁 Internety mi mówią, że ten Saracen shape up to balancer... a te można przecież podawać z owsem. 🙂
Sankaritarina a masz jakis pomysł co moge z nim dawac jeszcze żeby została przy swojej wadze? Przeleciałam wątek i podobno ten krauter z hippolyta tuczący jest  🤔
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się