Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Czy jesli mam otreby ryzowe z lucerna ( ok 30%) , to musze czyms je uzupełniać? Kon dostaje jeszcze owies..
Jaką paszę polecacie dla zdrowego konia, pracującego godzinę dziennie, ale bardzo leniwego, chodzi mi o taką co doda mu energii? Mile widziane linki.  😉
Kinia16322, co masz na myśli pisząc uzupełniać?

Jukusia432, owies 🙂
Chodzi mi o stosunek ca:f .. Chyba? Ktos wczesniej pisal, ze podsjac otręby ryzowe, trzeba tez podawac cos jeszcze - tylko nie pamietam co :-D
Kinia16322 stosunek wapnia do fosforu Ca:P w otrębach ryżowcyh rzeczywiści enie jest zbyt korzystny. Można dodać Limestone flour, czy po prostu węglan wapnia, ale musisz dokładnie przeliczyć ile 🙂

Zakładając, ze podajesz takie otręby jak wspomniałaś plus 3 kg owsa plus 8 kg siana wychodzi Ca:P 1,18:1. Wg mnie trochę zbyt mało wapnia dla rosnącego konia.

Jukusia432 a co koń teraz dostaje i w jakiej jest kondycji? Tak jak Gaga napisała - owies jest dobrym źródłem energii, choć trzeba go tym i owym uzupełnić, żeby koń w zdrowiu pozostał przez długie lata.
Rudzik u mnie w stajni pasza hippo star jak i musli jest uzywane. musli fajne jest, ładnie pechnie i wygląda, ale to tylko 15 kg. Za to pasza nie nagorsza, mój jeden z koni jej na sucho nie chce w ogole jesc, ale tylko na zawodach w domu je.
k2arola,  chciałam ostatnio znowu spróbować grow 2 od nubaequi, ale z poziomu tel nie moglam dokonac zakupu. Zastanawiałam sie tez czy kupic pasze dedykowaną dla 2latka, czy kupic buildera...

k2arola, a lucerna to nie jest przypadkiem na tyle bogata w wapń, że te niedobory otrąb ryżowych uzupełnia?
Czy otręby ryżowe z Jar-Paszu są tak samo dobrej jakości jak niedostępne Magiki 🙁 ? Chcię zamówić na zapas dwa worki, ale wolałabym nie mieć takiej sytuacji jak Gaga z Agrokompleksem 😉
julka177, nie wiem jakiej jakości są "Magiki:. Do JarPaszu nie mam zastrzeżeń (zamówiłam od nich otręby po wpadce z Agrokompleksem).
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2586831#msg2586831 date=1471861574]
k2arola, a lucerna to nie jest przypadkiem na tyle bogata w wapń, że te niedobory otrąb ryżowych uzupełnia?
[/quote]
oczywiście, że to dobry zestaw: lucerna ma wapń a otręby ryżowe fosfór. Była o tym mowa przy okazji suplementacji wysłodków fosforem.
Co do otrąb Magic Horse - to je mam. Są nieduże.
julka177, w magii sa dostepne otreby wlasnie z lucerna, sa ok, ladnie pachną, i nie ma proszku.
_Gaga, wlasnie dlatego spytalam, czy przy tym zestawie potrzebuje czegos jeszcze, pierwszy raz skarmiam orreby ryzowe i nie mam pojęcia, czy jest ok pod wzgledem stosunku wapnia do fosforu, bo efekty widac bardzo 😉
Kinia na stronie producenta masz podane stosunek Ca:P - są zbilansowane niemal 2:1
Kinia16322 zawsze lepiej wybrać paszę dedykowaną dla danego przedziału wiekowego lub obciążenia pracą. Przy komponowaniu składów dobiera się komponenty tak, by spełnić zapotrzebowania tych grup koni na poszczególne składniki odżywcze. Jeśli koń ma konkretny problem warto skonsultować się z żywieniowcem.

_Gaga Grace owszem lucerna ma więcej wapnia niż otręby ryżowe, ale żeby tylko z tych dwóch składników stosunek Ca:P był prawidłowy trzebaby dać sporo więcej lucerny niż otrębów. Jeśli producent podaje, że stosunek ten jest prawidłowy to prawdopodobnie dodany został węglan wapnia.
A ja tak z innej beczki... 😉
Pamiętacie pasze "słonecznikowe" produkowane przez Marlibo - producenta olejów?
Pamiętam jak powiedzmy 10-8 lat temu były opowieści jak to konie kolkują, że w ogóle jak to jakieś łuski słonecznika czy słonecznik - to nie pasza dla koni, blee, fee i masakra. Teraz łuska słonecznika wychwalana pod niebiosa. Marlibo paszę produkuje nadal, chociaż reklam nie widać, ale tak mnie ostatnio tknęło, jaki ten świat przewrotny 😉
Gillian   four letter word
26 sierpnia 2016 10:17
Ja pamiętam 😉
Zaczęłam karmić Ibeką, raaaany zapomniałam jak te pasze bosko pachną i ile tam można powyjadać 😂 zobaczymy jak z przypływem energii u futra.
Hej 😀
Dwa miesiące temu kupiłam konia, 8latek, nie pracował zbyt często, gruby nie jest, ale lekko tłuściutki, chciałabym nabudować mu mięśnie, regularnie ćwiczymy, ale może polecacie jakieś pasze, czy to nie ma sensu?
Póki co je:
Rano dostaje moczony owies + glukozaminę, dodatkowo jakieś smaczki/witaminy
Na kolację dostaje moczony owies + biotyna, po zjedzeniu dostaje mesz 2-3 razy w tygodniu
Składniki meszu :
Otręby pszenne
Owies gnieciony
Kukurydza śrutowana
Suszona pokrzywa i liście malin
Połowa buraka
Siemię lniane
Jajko
Miód, cukier, sól

Owies jest gnieciony, moczę przez ogromną ilość kurzu, ponieważ koń ostatnio lekko kaszle
To może napisz jeszcze, jakiej koń jest rasy, ile ma wzrostu i ile mniej-więcej waży (ewentualnie po prostu wrzuć zdjęcia), co dokładnie robi (ile razy w tygodniu i jak intensywnie) oraz ile dostaje tego owsa (w kilogramach, nie w miarkach)... Jak również czy jest padokowany, na jakim padoku (piaszczysty, trawiasty, łąka dobrej jakości czy taka sobie) i ile oraz jak często dostaje siano.
Podawanie meszu 2-3 razy w tygodniu (zamiast codziennie w mniejszych ilościach) jest dyskusyjne, poza tym kukurydza jest tucząca.
Rasy wielkopolskiej, wzrost około 168/170, wagi dokładnie nie znam, poprzednia właścicielka mówiła, że około 600 kg, u mnie troszkę zrzucił, więc jest mniej. Chodzi raczej rekreacyjnie - 3/4 razy w tygodniu, po godzinie, 1 w tygodniu skaczemy. Na trawie jest prawie 24/h, do siana ma stały dostęp, łąka jest dobrej jakości i duużo trawy, choć czasami przenosimy go na piaszczysty padok z sianem. Jak nie pracuje to dostaje rano 1kg owsa gniecionego, jak pracuje to rano 2 i wieczorem 1, jak jest intensywniejsza praca to dostaje więcej. Co do kukurydzy - dodaję raczej dla smaku, mój koń ją uwielbia.
zielona_stajnia, ja dawniej karmiłam HorseGranem z Marlibo i bylam bardzo zadowolona, jednak przeszlo rok temu firma miała podobno jakies problemy z dostawami surowca z Węgier (?) i przestala produkowac pasze. Mówicie, ze znowu zaczeli?
Koniuszek, a jajko po co dodajesz? 🤔
Mesz możesz dawać zamiast kolacji, nie oprócz kolacji, poza tym po co koniowi niewiele pracującemu mesz w sezonie pastwiskowym? Zamiast w paszę zainwestuj w trenera i pojeździj konia rzetelnie 5 razy w tygodniu, zamiast 3 🙂
Gaga słyszałam, że jajko raz na jakiś czas dobrze na sierść robi 😀
Co do meszu - mój koń go uwielbia, poza tym próbujemy lekko zapuścić ogon, no i poprawić stan grzywy, u konia, którym się poprzednio opiekowałam nieźle pomógł ^^
Okej, dzięki za radę :3
To się nie dziwię, że przy takim żywieniu i trybie pracy koń jest za gruby. Na sierść dobrze robi siemię lniane zawarte w meszu, nie potrzeba do tego jajka. Utnij owies tak z połowę (ja bym cięła nawet więcej, skoro stoi na łące prawie całą dobę, choć zaraz ta łąka już nie będzie taka super). 3 kg przy lekkiej pracy (a taką wykonuje koń) to jest naprawdę sporo. Odstaw mesz, w ramach dbania o sierść i przyrost ogona zainwestuj w biotynę z miedzią i cynkiem i jakiś olej (np. lniany). Dołóż roboty. Skoro koń stoi tyle czasu na zewnątrz, to siano w siatce pewnie średnio wchodzi w grę, choć jak się skończy sezon pastwiskowy, to byłoby niegłupie, żeby mu powiesić kilka siatek w różnych miejscach, ewentualnie jedną daleko od wody, żeby musiał się przemieszczać. Jesienią i zimą można na upartego myśleć o meszu zamiast jednego posiłku. Schudnie wystarczająco, to będzie można przemodelować dawkę na nowo...
ale koniuszek nie napisała, że koń jest za gruby tylko że chce dać coś na mięśnie. Moim zdaniem lepiej dać siemię ( mesz swojej roboty jako posiłek) na sierść niż biotynę z różnymi dodatkami. A dodatek oleju przecież też może dodać kilogramów? Mój koń już zmienia sierść.
Napisała, że jest lekko tłuściutki. Poza tym chciałaby uzyskać lepszy przyrost ogona, stąd myśl o biotynie. Siemię jest tłuste i IMO dość tuczące (zwłaszcza, że znaczna część osób podających siemię ok. 2 razy w tygodniu daje tego siemienia całkiem sporą ilość), olej owszem, też, pytanie, ile chcemy go podawać... Nie miałam na myśli ilości w postaci szklanki, tylko ok. 50-60 ml. W okresie zmiany sierści też dodatkowa suplementacja jest nie od czapy. Ja choćby po swoim (a także koniach klientów) mimo wszystko lepsze efekty, jeśli chodzi o sierść, widzę po dołączeniu supli niż po samym siemienu... Mój się na siemieniu (dawałam w okresie zimowym, codziennie) niby błyszczał, ale odkąd dostaje miedź z cynkiem, dosłownie się świeci. A przedtem sądziłam, że przecież jest ok. 😉 Na stan grzywy i ogona też nie narzekam, bujne były zawsze, ale teraz włos się zrobił bardziej lejący, zdecydowanie mniej muszę o ten ogon dbać (nawet plącze się mniej, jest bardziej śliski i tak nie przyjmuje brudu). Wg mnie jeśli chce koniowi nabudować mięśnie, to koń powinien więcej pracować, 3-4 razy w tygodniu to trochę mało.
Ja bym obcięła ten mesz na razie. Otręby - tuczą, kukurydza- tuczy, siemię - tuczy, cukier?? po co?

Owies + suplementy i robota, robota, robota. Ale ja z tych co wolą konie o kg za chude niż o kg za grube. Co nie zawsze mi wychodzi 😉
Jaką polecicie pasze dla konia folbluta na emeryturze (10cio letni) który juz raczej nie bedzie chodził pod siodłem. ? Zawsze dawalam mu pasze typu build up bo ma problemy z utrzymaniem masy, ale jak nie pracuje to bez sensu. I nie wiem jak to ugryźć. Na pewno bedzie dostawał jak zawsze duzo sieczki, makuch lniany ze 4 razy w tyg, troche owsa no ale nie wiem jaką dać baze. Nie moze miec za duzo melasy i ma z założenia tuczyć.
Evson , a wysłodki ?  😉
Wysłodki + otręby ryżowe + lucerna powinny dać radę folbluciej masie 🙂
Ja bym obcięła ten mesz na razie. Otręby - tuczą, kukurydza- tuczy, siemię - tuczy, cukier?? po co?

O masz, a ten cukier to w ogóle przegapiłam... Też nieporozumienie jak dla mnie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się