Jakie pasze dajecie swoim koniom?

titina, ale pieprzysz 🤣 🤣
To tylko wołanie o atencję  😉
Widać ,że szczawie jesteście, i guzik macie pojęcia o hodowli i użytkowaniu koni w sporcie i rekreacji.
A tą waszą atencję mam w głębokim poważaniu .
titina nikt nie kwestionuje Twojej wiedzy. Natomiast wydźwięk Twoich wypowiedzi jest dość...specyficzny. Gdyby tę wiedzę podać w logiczny i edukujący sposób może wszyscy na tym byśmy skorzystali.
titina, widzę że wiele o mnie wiesz i mojej wiedzy, ciekawe skąd 😉 Nie mniej jednak pisanie do kogoś, że jego koń to trup i do niczego się nie nadaje jest z lekka nie na miejscu. I wcale gorąca krew nie warunkuje wyników i sukcesów. Wiadomo, że są konie z większym i mniejszym potencjałem, ale tak naprawdę z każdego można wiele wykrzesać jeśli by się za to odpowiednio zabrać. Mogłabyś się zdziwić jak wiele dawnych "trupów" dziś robi taką robotę, że ludziom oczy na wierch wychodzą.
Widać ,że szczawie jesteście, i guzik macie pojęcia o hodowli i użytkowaniu koni w sporcie i rekreacji.

Co fakt to fakt 😂
Widać ,że szczawie jesteście, i guzik macie pojęcia o hodowli i użytkowaniu koni w sporcie i rekreacji.
A tą waszą atencję mam w głębokim poważaniu .

Wystarczy, że TY masz pojęcie i wszystko wiesz. :kwiatek:

gllosia, Ten trup wczoraj latał 115, e tam 😁 a nawet jakby nie latał - mój kochany, szczery. Będę chciała, to zmienię - ale na pewno nie pod wpływem, ekhm, postów tego typu.
Z resztą - mnie to lotto. Staram się nie dojść do tego samego poziomu dyskusji 😉

Uwaga - niepopularny pogląd! - ja tego owsa nie ważyłam. Mam tego konia 10 lat i od jakiegoś czasu bacznie sprawdzam tylko ilość podawanych suplementów typu witaminy - pasze wg zaleceń producenta, ale to też jest takie troszkę "na oko" przez wzgląd na swoje doświadzenia z paszami: a mianowicie - na różnych paszach różnych marek koń wyglądał różnie np. Dodsona mogłam spokojnie podać tylko pół zalecanej pełnoporcjowej dawki, a były efekty, a np. po Besterly nie było efektu w ogóle - a podawałam z zaleceniami producenta. Ba! EquiFirst - musli tak sobie.... no miałam wrażenie, że podaję tylko "dla oka". Nic, zero efektu, kompletnie nic - natomiast ten najtańszy, podstawowy granulat z EquiFirsta, chyba z 40-50 zł za worek - efekt przytycia 🤔

Z owsem mam tak samo - kiedyś mierzyłam co do miligrama - teraz patrzę, jak się koń zachowuje. Jak jest OK, nogi nie puchną, koń nie robi się naprawdę "otępiały" / tudzież totalnie nie do ogarnięcia - to nie kombinuję. U mnie w pensjonacie podają wszystko jak właściciel poprosi, z niczym nie ma problemu - i generalnie pensjonat się przejmuje dobrą dietą - no ale ja tam nigdy nie marudziłam, nawet jak jeden stajenny sypnął minimalnie więcej.
Jak widzę, że koń schudł, że mu energii brakuje - sru, trochę więcej owsa. Koń nie wykorzystuje paszy dobrze + po jednych zawodach potrafi spokojnie stracić 50-60 kg, więc jest co futrować.
Być może się zagalopowałam z kilogramami i ich nie jest tak dużo. Owies dostaje gnieciony, więc może ilość się "wydawać".
Zastanowił mnie jedynie taki nagły "brak pary", "brak siły". Tzn, może chyba bardziej siły hmmm.... kondycji? Koń w miarę treningów zrobił się bardzo opanowany, nie "nakręca się" - ale dodania to dla niego nie problem. No, może faktycznie krew oddam do badania. Normalnie robiłam mu badania co roku i co roku wyniki w porządku - żadnych niedoborów czy nadmiarów. W tym roku jeszcze nie zrobiłam, bo jakoś wiecznie co innego.

_Gaga, a galopy kondycyjne na hali też się liczą? 🙂

No nic, dzięki za wskazówki. Postaram się wykorzystać i dam znać, jak zniweluję sprawę 😀 Choć może to chwilowe przesilenie, bo na wczorajszym treningu koń w sumie został świeży przez cały trening.

No jak gniecieciony to by musiał dostać jakieś 11 miarek dziennie  😉 Miarka owsa gniecionego to około 400g, więc przy podawaniu 1,5 kg na karmienie masz prawie 4 miarki.

_Gaga, a galopy kondycyjne na hali też się liczą? 🙂



Pozwolę sobie odpisać za Gagę 😉 My nie robiliśmy galopów nigdzie indziej jak na hali, bo plac na zewnątrz mamy dopiero od tego miesiąca.. Mój się na takiej hali (wcale nie dużej) wyrobił aż miło.
Mój też był swego czasu niemrawy, ale na to złożyła się masa różnych czynników: nieodpowiednia dieta, stres a przez to wrażliwość żołądka, kontuzje, areszt w boksie, a na koniec w badaniach wyszło, że ma jakieś robaki. Po kolei zaczęły być eliminowane problemy. Zawodnik wiecznie się skarżył, że koń do pchania, że potrzebuje energii. Dostawał różne pasze, na koniec wzięliśmy Struktur Energetikum, dawała energię do pracy, ale to wciąż nie było to. Mam wrażenie, że za dużo było w tym wszystkim kombinowania, bo na każdy posiłek dostawał co innego (miał też Gastro+ chociażby). Kiedy skarmiłam Hippolyta do końca i stwierdziłam, że Gastro jest już mu niepotrzebne, postanowiłam spróbować Pavo. Mija drugi miesiąc, koń wygląda rewelacyjnie, ma piękne, widać że zdrowe oczy z błyskiem, mogę galopować bez przerwy i nie jest zajechany. A dostaje tylko SportsFit, bo póki co nie skacze za wiele ani nie startuje więc nie potrzebuje nic specjalnego. Ale mimo, że nie jest to pasza "kopniak", koń może przepracować cały trening i nadal ma się okej. Dostaje tej paszy trochę mniej niż zaleca producent, ale wygląda na to, że pokrywa to jego dobowe zapotrzebowanie na witaminy i mikroskładniki, widać że ta pasza mu służy. Do tego trochę lucerny. Prosta dieta, niewielkie ilości, ale efekt jak najbardziej jest. Może wy też musicie znaleźć paszę, która będzie tą akuratną. Tylko mnie zastanawia jedna rzecz: zwykle do owsa są tzw. balancery, a ty dajesz i owies i dwie różne pasze, które powinno się dawać pełno porcjowo, żeby miało to sens. Nie lepiej dawać tylko paszę i wybrać odpowiednią pod konia? Druga rzecz, to mówisz, że koń stracił werwę nagle. Może powinnaś przeanalizować od kiedy stracił moc i co mogło się do tego przyczynić? Jeśli nie została zmieniona dieta ani nie została gwałtownie zwiększona intensywność treningów to trzeba poszukać problemu gdzie indziej.
Mam pytanie, jakie opinie macie na temat musli Hoveler dotyczącego jakości do ceny? Koń do tej pory karmiony Saracenem Show Improver, Marstallem Champion czyli energetyczne bez owsa. Widziałam Hovelery w dużo niższej cenie niż wymienione musli i się zastanawiam
marszylka, Hoveler to bardzo dobra sprawdzona marka.
Jaką paszę polecacie dla hucuła ze sporą nadwagą? Póki co je owies + balancer, ale chciałabym szukać czegoś naprawdę niskokalorycznego 🙂
Obciąć wszystko na 0.  😉
Koniuszek, treściwe do 0, dawać tylko siano. Ewentualnie żeby się nie denerwował w porach karmienia  jak inne konie dostają pasze (tudzież jeżeli jest potrzeba podawania jakiegoś suplementu czy coś), to trochę musli tego typu: https://sklep.hippovet.pl/pl/p/Hesta-Mix-Musli-Light-20-kg/113 bądź sieczki.
A co z trawą? Raczej nie ma możliwości jej obcięcia do 0, mogę jedynie przenieść stado na padok z mniejszą ilością trawy.
A co z ruchem? Emeryt czy trochę pracuje?
Zwykle 4 razy w tygodniu, choć teraz miała przerwę. 2 razy w teren na górki, po 2/3h, raz skoki a raz normalna jazda 🙂
Koniuszek, puszczaj w miarę możliwości na gorsze pastwisko.U mnie wypaliło trochę trawę, co lepsze wyjadły i wreszcie hucułka wygląda nie jak zimniok tuczony na rzeź. Ja już jej nawet nie daję siana na noc - tylko słoma. Zdecydowanie chudnie jak intensywnie pracuje. Wtedy pod cellulitem i zwałami tłuszczu zaczyna być widać mięśnie.
tulipan, a niee, aż tyle miarek nie dostaje 🙂
Osz, coś się końsko uwsteczniam = no żeby się nie zorientować, że przecież owies gnieciony tyle nie waży  😵

gllosia, Wiesz co, nie wiem jak za granica, ale u nas często się spotkałam z mieszaniem owsa i pasz-nie-balancerów. Koń na niewielu markach dobrze wygląda, a trochę ich, niestety, posprawdzałam. Show Improver to był strzał w dziesiątkę. No, ale ok, możemy coś pomyśleć nad wymianą Livery, faktycznie.
Tak, przeanalizowałam ten spadek wnikliwie i wychodzi mi.... pogoda. Sprawa się zaczęła przy tych gwałtownych zmianach pogody + nagłego upału. Tylko nie wiedziałam czy to faktycznie to, dlatego poruszyłam wątek, bo co kilka głów, to nie jedna :kwiatek:

Koniuszek, A on na noc stoi w stajni? Wówczas można dać siano w siatce = zawsze to spowolnienie i koń zje mniej. Niektórzy wypuszczają konie w kagańcach na trawę - zawsze zje mniej. Osobiście nie podoba mi się ta opcja, no ale jak ktoś ma faktycznie zatuczonego konia z cukrzycą albo inną tego typu przypadłością, to rozumiem nakładanie kagańca. No, ale to już taka "ostateczna ostateczność".
"Mój" kucyk hucuło-koniko-kucyko-wymieszany schudł głównie przez robotę - starczyło codzienne ruszenie konia i za jakiś miesiąc wyglądał bardziej "fit". No, inna sprawa, że pastwisk nie miałam jakichś super-bogatych.
Sankaritarina Całą noc i cały dzień na trawie, wczoraj zmieniłam pastwisko na gorsze, pracuje 4x w tygodniu, wydaje mi się, że dość solidnie, jedynce co mi zostaje to chyba ograniczenie treściwej do 0 i dłuższe przetrzymanie ich na padoku piaszczystym.

Dodam może jej zdjęcie 🙂

gllosia, Wiesz co, nie wiem jak za granica, ale u nas często się spotkałam z mieszaniem owsa i pasz-nie-balancerów. Koń na niewielu markach dobrze wygląda, a trochę ich, niestety, posprawdzałam. Show Improver to był strzał w dziesiątkę. No, ale ok, możemy coś pomyśleć nad wymianą Livery, faktycznie.
Tak, przeanalizowałam ten spadek wnikliwie i wychodzi mi.... pogoda. Sprawa się zaczęła przy tych gwałtownych zmianach pogody + nagłego upału. Tylko nie wiedziałam czy to faktycznie to, dlatego poruszyłam wątek, bo co kilka głów, to nie jedna :kwiatek:



Za granicą jest inaczej, tutaj praktycznie nikt owsem nie karmi, owies jeśli się pojawia to głównie w tedy, kiedy znajduje się on w paszy, ale i tak są to śladowe ilości. To wynika z trudniejszej dostępności do owsa, a co za tym idzie, również jego wyższej ceny. Ja na karmieniu owsem nie znam się kompletnie, bo pracując w Polsce również konie jadły tylko pasze. Także może to normalne mieszanie kompletnej paszy i owsa, tylko nie wiem jak w tedy ze zbilansowaniem składników mineralnych i witamin? Owies nie jest kompletny o ile wiem, ale z kolei pasza nie podawana pełno porcjowo tylko częściowo także będzie niepełna. W dodatku mieszanie różnych pasz o innym składzie też może chyba namieszać. Choć według mojej analizy wszystkie te pasze mają podobne bilanse mineralno - witaminowe i mocno się tutaj nie różnię. Jak konie tak jedzą, dobrze się czują i wyglądają to znaczy, że tak też jest okej 😉 A jeśli Improver to taki strzał w dziesiątkę to czemu nie dajesz go na dwa karmienia tylko sypiesz w zamian to Livery?
Moj kon je aktualnie 3 razy dziennie na jedno karmienie po 4 litry owsa gniecionego ( nie wiem ile wazy ale dosyc lekki) i 1 litr otrebow pszennych. Pod siodlem chodzi 5-6 razy w tygodniu ujezdzeniowo na poziomie C klasy. Jeden trening trwa okolo godzine. Dostaje otreby bo musial troszke przybrac po poprzedniej stajni. Siano dobrej jakosci 3 razy dziennie ilosc na maksa, bo jeszcze zostawia troche. Chce juz wyjsc z otrebow, podawac jeszcze sieczke Pro Linen Regular, granulat podstawowy Besterly z olejem sojowym okolo kilograma dziennie. Jak to rozlozyc? Granulat bedzie dostawal ode mnie jako dodatkowy posilek. Ile litrow owsa? Jak rozlozyc sieczke? Kon z tych nie wybuchowych. Malopolski, 165 w klebie, 10 lat.
Koniuszek jako zootechnik płaczę na widok tak zatoczonych koni.  Wiem, że większości właścicieli się to podoba, ale to nie zdrowe dla konia!!!!. Konie prymitywne i kuce tak dobrze wykorzystują pasze, że praktycznie nie potrzebują pasz treściwych, chyba że tylko tyle, aby zmieszać je z dodatkami mineralno-witaminowymi. Osobiście sama ustawiam z pasz gospodarskich ( owies, otręby przenne, itp) dawkę dla swojej źrebnej klaczy, która chodzi regularnie i wygląda dobrze. Napisz do mnie na pw, a pomogę ci ustalić pełną dawkę dla twojego hucuła.
Magdalena Nowicka
didko20, jestem świadoma wyglądu konia i to nie podoba się ani mi ani jej właścicielowi. Koń przyjechał rok temu zapasiony o wiele mocniej i odchudzaliśmy ją raczej powoli, ale teraz nie ma żadnej poprawy. Już wiemy co robić więc podziękuję za pomoc 🙂
Jak coś służę pomocą 🙂
Dziękuję, zapamiętam 😀
Oj, dziewczyny, dobrze, że nie widziałyście mojej w maju  😡 Na próbie dzielności ludzie chodzili oglądać "mini zimnioka'. A koń tylko na objętościowej, zero treściwej. Teraz już nie taka trawa jak pierwsza wiosenna, więcej chodzi i zaczyna wyglądać. Pewnie nigdy nie będzie fit, bo jest mini czołgiem rewelacyjnie wykorzystującym paszę, ale cóż... A ja też zootechnik, więc mocno mi było wstyd. Co ciekawe przy tej nadwadze miała niesamowitą wydolność.
Tak więc Koniuszek, treściwa do zera, pastwisko nie dłużej niż 12-14 godzin, ostry trening kondycyjny i będzie lepiej.
didko20, a zauważyłaś sie koń nie jest wcale mega zatuczony tylko zwyczajnie brak mięśni powoduje "zwis" brzucha? Ja widzę hucka w kondycji hodowlanej i tyle. Jedyna opcja aby to zmienić to rozsądnie prowadzony, systematyczny trening (siłowy, nie kondycyjny). Zmiana paszy nie spowoduje zmiany konsystencji konia i nie nabuduje mięśni koniecznych do fit wyglądu...
doloruu tak dokładnie jak to zmienić to trudno powiedzieć bez chociażby kalkulacji. Biorąc pod uwagę, ze koń ma problem z utrzymaniem masy lepiej podać ciut więcej i potem zmiejszyć dzienną dawkę niż dać zbyt mało. Producent besterly zaleca podawanie 1,5 kg granulatu + 3 kg owsa.( Niestety nie napisał na jaką masę konia.) Ty owsa itak mniej dajesz, a koń do gigantów nie należy więc możesz podać tego Besterly 1,2 kg + 1,2 kg owsa (około 3 litry)  + 0,3 kg sieczki na dzień. Tak mniej więcej.
Rozłożenie tego na posiłki - generalnie najlepiej jest by wszystkie posiłki były jednakowe.

Gaga brzuch rzeczywiście nie jest wyznacznikiem, ale zad już tak. Gołym okiem widać  na tym zdjęciu, że konik ma zad otłuszczony zbyt mocno. Oczywiście trzeba by całego konia ocenić (grzywa, czaprak i pas, a przede wszystkim fakt, że to zdjęcie, a nie żywy organizm - przeszkadzają).
Siłowy? Czyli co zmienić?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się