Szczepienia - wszystko na temat

ms_konik, dokładnie!

Przykro tylko, że chociaż jest jak piszecie (że ostatnie szczepienie nie może być wcześniej niż 6 m + 21 dni przed startem) nadal są propozycje z zapisem : "co 6 miesięcy" 🙁
[quote author=ms_konik link=topic=286.msg2101250#msg2101250 date=1400832513]
[quote author=_Gaga link=topic=286.msg2101173#msg2101173 date=1400822633]
xxKooniexx do grypy potrzebna baza , czyli szczepienie pierwsze potem w odstępie 21 - 90 dni drugie i potem w przypadku konia niestartującego wystarczy raz w roku.
[/quote]

W ten właśnie sposób rozwaliłam sobie wszystkie niby bazy, bo po drugim szczepieniu
TRZECIE musi nastąpić po 6 miesiącach (+21 dni max) od drugiego.
Potem już co rok może być.
[/quote]

Możliwe, ja do niedawna szczepiłam po bazie cały czas  co pół roku...  😡
A przeciw grypie?
Przenoszę konia niedługo na stajnię i chciałam ją jakoś zabezpieczyć w razie czego 😉


Ze swojego doświadczenia wiem, że jak koń miał raz zrobioną porządnie bazę, to do końca życia mu to starczy. Niestety firmy farmaceutyczne robią takie lobby, a nie inne, a my szare ludki musimy za to płacić. Sama robię tak, wszystkim koniom robię bazę, a według przepisów PZJ doszczepiam tylko te co chodzą w sporcie. I to tylko dlatego ,że każą  😤
titina, grypa przecież mutuje , zatem szczepionka sprzed kilku lat może nie uodparniać na aktualne szczepy wirusa...
[quote author=Siwa953 link=topic=286.msg2060634#msg2060634 date=1396858398]
Wiec musze robić bazowe? Orientuje się ktoś?


Według przepisów PZJ to nie masz, ale spać spokojnie możesz, tężca masz załatwionego na 3 lata, a grypę prawdopodobnie na całe życie.
Nakaz wielokrotnego szczepienia, to naganianie klienteli dla firm , które produkują szczepionki. Lobby musi być ogromne, skoro każą nam szczepić co 6 miechów,  na zachodzie wymagane jest szczepienie raz do roku, ale głupich polaczków trzeba wydoić, i tak na to nic nie powiedzą  😁

Uczciwi weterynarze pukają się w głowę, jak widzą ten kretyński przepis, a na potwierdzenie mogę przytoczyć następujące zdarzenie. Kupiłam parę lat temu klacz 13 letnią , od  handlarza. Jego stajnia była siedliskiem wszelkich chorób ,a 90 % koni w jego stajni kaszlało, miało zapalenie oskrzeli, część nawet zapalenie płuc, jako powikłania po grypowe. Klacz którą kupiłam była szczepiona na grypę, ponieważ wcześniej chodziła w sporcie, ale od ostatniego szczepienia upłynęły 4 lata. Strasznie się martwiłam, czy ona ,,czegoś" nie załapała w tej stajni, i bałam się ją przywieźć do domu. Jednak  gdy przywiozłam okazało się, że nic klaczy nie było, niczym się nie zaraziła, i nic nie przywiozła, mimo, tak dużego czasu od ostatniego szczepienia.  😉

[/quote]

Wstawiam ponownie, bo widać nie wszyscy są w temacie, a nie chce mi się powtarzać
[quote author=_Gaga link=topic=286.msg2101582#msg2101582 date=1400849427]
titina, grypa przecież mutuje , zatem szczepionka sprzed kilku lat może nie uodparniać na aktualne szczepy wirusa...
[/quote]

Ty też się mutujesz  🤣
Hm również niejednokrotnie przebywam w towarzystwie osób chorych na grypę i jestem zdrowa. Dla mnie to żaden argument, ale każdy sam ecyduje o swoim koniu 🙂

Skoro nie wierzysz w mutacje wirusów, to skąd się biorą wszelkie ptasie grypy AH1N1 itp?
titina to miałaś szczęście bo badania naukowe jakby nieco inaczej o tym traktują:

Epidemiologicznie przyjmuje się, że dana
populacja koni jest chroniona przed szerzeniem
się zakażenia, jeśli przynajmniej 75%
zwierząt w populacji w danym stadzie zostało
zaszczepionych przeciwko grypie i tężcowi
(7, 9). Potwierdzają to badania przeprowadzone
w Wielkiej Brytanii, z których
wynikło, że jeśli tylko 45% danej populacji
koni zostało zaszczepione, nie hamowało to
transmisji wirusa.


cytując za:
Wpływ zmienności wirusa grypy koni
na skuteczność szczepień ochronnych
Jerzy Kita, Magdalena Zaleska
z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie
[quote author=_Gaga link=topic=286.msg2101589#msg2101589 date=1400849784]
Hm również niejednokrotnie przebywam w towarzystwie osób chorych na grypę i jestem zdrowa. Dla mnie to żaden argument, ale każdy sam ecyduje o swoim koniu 🙂

Skoro nie wierzysz w mutacje wirusów, to skąd się biorą wszelkie ptasie grypy AH1N1 itp?
[/quote]

Oczywiście, że wierzę w mutacje, a raczej w manipulację , ....czego się nie robi dla kasy, można nawet nowego wirusa stworzyć  😉
xxKooniexx   Wprowadzam do doliny łez, teorie sensu życia.
23 maja 2014 16:34
Dla pewności rozmawiałam dziś  z weterynarzem. I On mi znowu co innego powiedział.
Popatrzyłam dokładnie na wykaz szczepień. ostatnie w 2010 roku.
Powiedział, że przed upływem 2 lat można robić szczepienia przypominające co 2 lata. Jeśli jest to dłuższy okres od bazy.

Już sama ogłupiałam.
Ja też kiedyś słyszałam,że to bazowe i załatwione na całe życie (grypa).
A tężec co 3 lata.
vissenna   Turecki niewolnik
04 czerwca 2014 11:34
Dziewczyny, pomocy!
Koń znajomej podłapał tężca, gdzie znajdę surowicę?!
Znając życie w Polsce jest niedostępna, znacie kliniki w pobliżu granicy (północne Niemcy), które mają to na stanie.
z wątku o surowicy:
Dr. Peter Kukuć, ul. Mostecka 8, Cieszyn Czeski tel. 00420558737349 lub 603466615
vissenna   Turecki niewolnik
04 czerwca 2014 11:52
To znalazłam, niestety nie odbiera 🙁
Dobijaj się ile możesz - w końcu odbierze.
Problem z tężcem może być jeszcze jeden - antybiotyk który działa to penicylina krystaliczna - od pewnego czasu nie dostępna w Polsce. Ja ostatnią posiadaną partię odsprzedałam dla potrzebującego konia, a z opinii wetów którzy mieli do czynienia z tężcem bez penicyliny krystalicznej nie wyciągnie się konia z tężca.
Smutne to, ale radziłabym rozważyć uśpienie konia zanim zacznie się bardzo męczyć, to naprawdę przykry widok 🙁
Surowicę z tego co mi wiadomo można dostać też we Francji.

Edit. Jednak zaczęli produkować penicylinę krystaliczną:
http://www.rynekaptek.pl/dystrybucja/penicylina-krystaliczna-ponownie-na-rynku,5697.html
Proponuję obdzwonić apteki i dopytać o dostępność, bo parę lat temu dla nas sprowadzano ze względu na wysokie dawki jakich potrzebowaliśmy.
Mam problem. 22 maja szczepiłam konia szczepionką Equilis Prequenza Te. Muszę zrobić szczepienie bazowe, bo koń ostatni raz był szczepiony prawie 3 lata temu. Ale w niedzielę koń się przeziębił i dostał kataru. Zastosowałam kurację z ziół, czosnku, witaminy C i Flegaminy, i po 3 dniach katar się skończył. Jeszcze jutro rano podam na wszelki wypadek Flegaminę, a kurację ziołową chcę trochę przedłużyć. Czy mogłabym konia zaszczepić w niedzielę? Po jakim czasie dokładnie powinno nastąpić drugie szczepienie? Dokładnie miesiąc? Bo szczerze mówiąc wolałabym tydzień poczekać, a nie wiem czy można...
B., spokojnie, odstęp między pierwszym a drugim szczepieniem może wynosić od 21 do 90 dni.
anai bardzo dziękuję  :kwiatek:
Hej, mam zamiar zaszczepic swoje ogony na grype i tezca. Mam pytanie, w zwiazku z tym, ze nigdy nie byly szczepione. Czy na grype i tezca szczepie w jednym czasie ( chodzi mi o baze ) czy jeden po drugim? Jaki jest mniej wiecej koszt calosci ( te 3 szczepienia podstawowe ) na grype a jaki na tezca ?

Aktualnie jestem za granica i nie mam jak zadzwobic do weta, a chcialabym sobie to wszystko zaplanowac ( finansowo rowniez 😀)
Kinia16322, są szczepionki kompleksowe grypa + tężec. Koszt zależy od weta i zawiera koszt materiału, usługi i dojazdu. Nikt Ci konkretnie nie poda ile bierze za to Twój lek wet.
Wiem, ze sa rozne, chodzi mi o orientacyjny koszt szczepienia bazowego na grype i na tezca bez dojazdu etc 😉 szczepienia bazowe sa dwa czy trzy?
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
17 września 2014 07:29
ja płaciłam 60zł + dojazd. Są 3 szczepienia pierwsze, drugie miesiąc/ półtora później i trzecie pół roku później no i potem już co rok albo co pół roku - Ty wybierasz 😉

A tak z ciekawości - ile lat mają Twoje konie, że nigdy nie były szczepione?
Dorosle juz, ale od niedawna sa ze mna i postanowilam zaszczepic 😉 to 60 zl to grypa czy tezec?
Kinia16322, są szczepionki kompleksowe czyli i grypa i tężec w jednym. Czyli 60 zł za oba w jednym.
A to nie tak duzo. Dziekuje za odpowiedzi 😉
Kinia16322 U nas jedna szczepionka 55zł plus dojazd ( a że szczepimy w 3 osoby to wychodzi po 5zł na osobę). U  drugiego weta - niestety gorszego zapłaciłabym na bank pow.60zł za szczepionkę i dojazd z 30zł...
No u nas dojazd to 50 zl standardowo wiec tego nie licze 😉

doczytalam gdzies na wczesniejszych stronach. Grypa pózniej raz na rok, a tezec co jaki czas ?
robakt   Liczy się jutro.
17 września 2014 19:17
Czy jeżeli teraz w piątek zaszczepię konia na grypę (pierwsze bazowe), mogę startować w zawodach 28 września? Pogubiłam się już...
robakt chyba na zawody trzeba mieć już bazę zrobioną.. Chyba, że chodzi o towarzyskie, to według organizatora 😉
To ja mam pytanie, robiłam mojemu bazowe 4 lata temu i pani wet mi pomieszała szczepionki tzn raz grypa/tężec poprawione grypą i na końcu znowu tężec. Można mieszać szczepionki????
barnabik, nie - w ten sposób nie masz zrobionej żadnej bazy
poza tym o czym pisałam wcześniej - szczepi się od lat kompleksowo jedną szczepionką na obie choroby
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się