Derki

Melduję, że ku mojemu zdziwieniu, z kilku ostatnio kupionych derek najlepiej sprawdza się... Start. Harrys horse czy hkm były na koniu razy kilka i już obie mają po dziurce. Najbardziej ciurany Start do którego byłam sceptycznie nastawiona, najlepiej leży i na razie ma się świetnie. Żałuję, że nie ma z niego padokówek z cieplejszym wypełnieniem.
Akatash, a nie boisz się derkować źrebnej klaczy, że źrebak przy porodzie, czy też później się zaplącze w te pasy i zrobi sobie krzywdę ? Doświadczenia dużego w tej kwestii nie mam, bo miałam tylko jedną źrebną klacz w życiu i było to 15 lat temu, ale nie derkowałam jej, bo właśnie się bałam, że coś się stanie.


Spoookojnie źrebak dopiero w kwietniu to już dawno po używaniu dereczki.

Szukam tych przedłużek i nie widzę , ale najwyżej sama uszyje z kawałka szerokiej gumy i zapięcia do pasów dostępnych w sklepach jeździeckich.

Edit . Coś mi na tablecie pisanie postu szwankuje
Przyjeżdżam do stajni rano, jeżdżę. Koń nie golony, więc zawsze się spoci (najbardziej szyja), nie dam rady tego dosuszyć.
Po jeździe puszczam na padok.
Generalnie nie derkuję (jedynie jak pada, gdy chłodno). Czasami zostawiałam po jeździe na padoku w polarze na 2 godzinki, potem stajenny derkę ściągał.
Ale teraz zrobiły się zimny wiatr i ujemna temperatura...
W zasadzie po jeździe chciałabym w taką pogodę zapakować konia w plandekę na polarze (Horze Spupreme Avalanche Pro), tylko ponieważ nie jestem w stanie wypuścić suchego konia, to mam wątpliwość. Polar wchłonie wilgoć z konia. I co dalej? Czy ta wilgoć mi odparuje czy koń będzie do końca dnia stał w wilgotnym ubranku?
A skoro stajenny idzie na padok i ściąga derkę, to nie da rady go zostawić na te 1-2h w boksie w derce i potem stajenny wywali na padok? Bo nie wiem czy są takie super oddychajace derki co jeszcze nie przemakaja itp? I nie kosztują 1500zł?
Nie chcę zostawiać w boksie, bo będzie sama w stajni i będzie się wściekać.
Moona, Mam dokładnie taką samą sytuację: jeżdżę rano, koń niegolony zarośnięty i wypuszczam po jeździe na padok.
Używam trzech derek: trzy polarowe lub dwie polarowe i plandeka na polarze. Polarowe najlepiej dwie cienkie lub choć jedna cienka jak koń jest suchszy, a zupełnie nie sprawdzają się moim zdaniem wszystkie grubsze bo słabiej wyciągają pot i pod nimi koń dłużej schnie.
Po rozsiodłaniu zarzucam cienki polar - przez ok 10 minut wyciąga sporo potu na wierzch (derka jest mokrusieńka z wierzchu) i wtedy zmieniam na drugi polar. Po kolejnych 10-15 minutach drugi polar jest mokry a koń prawie suchy i często wypuszczam już gołego konia lub w trzeciej polarówce, ale jak jest zimno i wieje to zakładam plandekę na polarze. Polar pod plandeką nie ma już za bardzo czym nasiąkać a te resztki wilgoci wyłapuje i koń ma sucho i ciepło. Jak pogoda pozwala to po ok 2 godzinach rozbieram z derki, a jak nie to chodzi w niej do wieczora.
U mnie się sprawdza taka metoda - ale polarówki suszę w domu bo w stajni nie mają szans doschnąć tak są mokre, a szczególnie ta co idzie pierwsza 😉
BeAtra, na początek robię podobnie, tzn zarzucam na konia cienki polar (zgadzam się, że gruby słabiej osusza).
Zamówiłam derkę osuszającą Bucas Power Cooler z kapturem, czekam aż przyjdzie...

Najbardziej mnie zastanawia to czy ta plandeka z polarem jest w stanie odprowadzić na zewnątrz zgromadzoną wilgoć....  🤔
Zależy jaką wilgoć masz na myśli - jeśli zarzucenie plandeki z polarem na mokrego konia to raczej nie.
Ale na lekko wilgotnego tak, moja derka spokojnie daje radę tą wilgoć odprowadzić i kiedy ściągam derkę to w środku jest sucha (i koń oczywiście też)

Ten bucas pc to chyba nie jest derka padokowa? Od wiatru i deszczu nie ochroni chyba? Ciekawe jak się zachowuje jak zmoknie.
BeAtra, nie, Bucas nie jest padokowy, ma posłużyć w stajni (jako "drugi polar" albo w ogóle zamiast polaru, zobaczymy).
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
29 listopada 2016 18:55
Jedyna plandeka, którą można zarzucić na mokrego konia i w niej wyschnie, ogrzeje się i nie przeziębi to właśnie BUCAS. Ino, tak jak już ktoś zauważył, cena od 1000 zł w górę,
Poratujcie, bo nie wiem jak ugryźć temat...
Koń golony do tej pory w fullclipa i stojący w klasycznej stajni, zwykle w 200/240g plus wyjście na padok w cieplejszym wdzianku na jakies 3godz. Schemat praktykowany od lat, w zestawie z dość forsownym treningiem.
Obecnie rewolucja! Koń stoi w drewnianej angielce, wychodzi na poł dnia na padok, derkowany od wrzesnia bez golenia (wczesniej plandeka/teraz plandeka z polarem). Trening o powiedzmy średnim stopniu intensywności 6x w tyg, hala raczej ciepła. Z uwagi na to chciałabym ogolić jakoś oszczędniej, chyba jakiś trace clip i pytanie jak takiego delikwenta ubrać? W jakieś 200/250g? I to samo w stajni co na padok? A może nie golić wcale, bo jeszcze podwozie zamarźnie i odpadnie?
Dla mnie tak: to samo w stajni, co na padok. Bo zakładam, że angielka zimna i niezamykana na noc góra?
I golić jednak, choć oszczędnie, bo lepiej takiego zaderkować niż nie-do-końca-suchego odstawić do tej angielki.
Dla mnie tak: to samo w stajni, co na padok. Bo zakładam, że angielka zimna i niezamykana na noc góra?
I golić jednak, choć oszczędnie, bo lepiej takiego zaderkować niż nie-do-końca-suchego odstawić do tej angielki.


Też tak kalkulowałam, że wypada ubrać w to samo, bo w nocy temp niższe niż za dnia, a w angielce rześko. I tak myślałam, że 200-250 powinno styknąć do jakiś -10 pewnie, tylko zastanawia mnie skuteczność grzania ofutrzonych pleców przy odsłoniętym gołym podwoziu... A jak plecy się wyskwierczą, a pod brzuchem zawisną sople?
To mu spraw derkę z brzuchem na wielkie mrozy.
Ratunku, czy nie wpadly Wam gdzies w oko zimowe derki (stajenne lub padokowe) min 150 g w rozmiarze... 80-85 cm? Nie mogę nic znalezc  🙇
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
30 listopada 2016 06:52
Lanka_Cathar, dzięki, kojarzysz moze co to za sklep z pierwszego linka? Ceny maja w euro 🤔
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
30 listopada 2016 08:47
Dziękuję za pomoc 🙂
Teraz się tylko zastanawiam czy nie kupić jednak z wypełnieniem 200g. Na niegolonego, średnio zarośniętego konia, który pierwszą zimę spędza w boksie angielskim i od świtu do nocy ma dostęp do padoku przyda się coś cieplejszego na zewnątrz niż plandeka na polarze i taka z 100g wypełnieniem?
A ze stajenną derką może ktoś pomóc? 🙂
Robaczek M., po co Ci derka stajenna do boksu angielskiego?
Przecież różnic w temperaturze nie ma...
Plandeka na polarze i wypełnienie 100 gr są podobnie ciepłe.
Robaczek M., mój dziadek też w tym roku spędza pierwszą zimę w boksie angielskim i co prawda tylko obija się cały dzień na padoku, ale od ponad miesiąca jest w 200g i nie zamierzam tego zmieniać już w ogóle - chyba, że przyjdą mrozy -10 to wtedy zapakuje go w 300g. Co ciekawe, do połowy października stał w plandece na bawełnie i był pod nią cieplutki. A też całe życie golony i zapakowany w grube derki, niewychodzący na padok. Teraz radzi sobie bardzo dobrze 😉
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
30 listopada 2016 12:58
Orzeszkowa, nie mam pojęcia. :/ Natomiast sądzę, że Jarpol i Caball byłyby w stanie uszyć dowolną derkę, więc w pierwszej kolejności uderzaj do nich.

http://sport-feniks.eu/pl/p/Derka-padokowa-HKM-Economic-Winter-100g/23094480

[quote author=paa link=topic=43.msg2620916#msg2620916 date=1480452302]
Dla mnie tak: to samo w stajni, co na padok. Bo zakładam, że angielka zimna i niezamykana na noc góra?
I golić jednak, choć oszczędnie, bo lepiej takiego zaderkować niż nie-do-końca-suchego odstawić do tej angielki.


Też tak kalkulowałam, że wypada ubrać w to samo, bo w nocy temp niższe niż za dnia, a w angielce rześko. I tak myślałam, że 200-250 powinno styknąć do jakiś -10 pewnie, tylko zastanawia mnie skuteczność grzania ofutrzonych pleców przy odsłoniętym gołym podwoziu... A jak plecy się wyskwierczą, a pod brzuchem zawisną sople?
[/quote]

Możesz jeszcze ogolić trace clip, ale brzuch zostawić. U mnie w stajni jest jeden koń tak ogolony właśnie ze względu na to, że ma problemy oddechowe i stoi w otwartej angielce. Sprawdza się bardzo dobrze.
Sprawdza się takie rozwiązanie? Warstwa spodnia nie odczepia się? (jest tylko na rzepy - nie za mało?) http://www.decathlon.pl/derka-padokowa-allweather-id_8366298.html
Help, gdzie na szybko kupię okucie do derki (do pasa krzyżowego pod brzuch) żeby wysyłka nie kosztowała więcej niż sam produkt? Najchętniej w krakowie, ale ujdzie też śląsk
Używał ktoś derkę zimową z decathlon i może podzielić się opinią?

http://www.decathlon.pl/derka-padokowa-allweather-300-id_8366300.html
Moon   #kulistyzajebisty
01 grudnia 2016 16:47
Karolcia3029, uwielbiam zimówki z Deca! Są naprawdę pancerne, mają porządnie zabudowany przód, że żadne paski się nie rozjeżdżają i nie ubijają się po praniu. Rok temu rzucili 300tki po promocji, udało mi się upolować z kapturem, więc uważam to za dobry zakup. Polecam! (Tzn, Kul poleca :P)
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
01 grudnia 2016 17:18
Karolcia3029 mam dwie polecam. Ogólnie derki z Decathlonu są świetnie
Rowniez polecam, mam ze 4 i wszystkie są super.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
01 grudnia 2016 19:02
_Gaga mam boks angielski ale na tą zimę ocieplony i obity płytami, jest cieplej niż na zewnątrz. Zwłaszcza że przymykam tak do połowy górne drzwi, bo kupiłam młodego szetlanda, który nie był przyzwyczajony nawet do wypuszczania na wybieg w gorszą pogodę i widać że czasem jej chłodno. No a malucha nie chcę derkować za bardzo (chyba że będzie marzła)
Myślałam żeby Seniorce zarzucać coś na mroźne noce, bawełniana się nada? Teraz jak było -3 w nocy to nie była zmarznięta ale jak temperatura spadnie to chce mieć coś lekkiego
Dava   kiss kiss bang bang
01 grudnia 2016 21:18
Używał ktoś derkę zimową z decathlon i może podzielić się opinią?

http://www.decathlon.pl/derka-padokowa-allweather-300-id_8366300.html


Na maxa jest ta derka i stajenna tez 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się