Wady budowy, ocena eksterieru

Dobrze pracujący grzbiet -po lewej,  źle pracujący -po prawej:



Możecie sprawdzić pęciny? Czy jeszcze jakieś inne wady są widoczne?
problemy techniczne  😡
ekhem, rzepka, dziękuję  :kwiatek: A czy ktoś ma jakieś dwa filmiki porównawcze koni z dobrze i źle pracującym grzbietem? I jeszcze powtórzę pytanie - jak karpiowaty zgryz wpływa na pracę pod siodłem, czy to jest taki problem na full, że nie ma w ogóle sensu się zabierać za pracę z koniem?
ikarina, karp karpiowi nierówny. Ten ze zdjęcia wygląda jakby miał niedorozwój żuchwy 🙁 Trzeba się przyjrzeć dokładnie - czy stawy skroniowo-żuchwowe są dobrze rozwinięte.
Wg mnie nawet niewielki karp czy szczupak wpływa na jezdność. Imo koń nie ma swobodnego oparcia swoich własnych zębów i wywołuj eto pewne napięcie, sztywność, może i zaciśnięcie ślinianek. Ale zaiste - bywają większe problemy. No i zależy jakie ma być przeznaczenie konia.
Ostatnio jestem coraz mocniej przekonana, że każda, każdziuteńka wada budowy ostatecznie dyskwalifikuje konia jako sportowca, że kwestia czasu, kiedy to "coś" wywoła problemy. Ale przecież nie każda dyskwalifikuje z bycia fajnym wierzchowcem. Np. nawet totalne "cuda w pysku" nie przeszkadzają w chodzeniu na hackamore czy innych bezwędzidłówkach.

Co do pracy grzbietu, to to jest taki joker. Trudno pokazać palcem, bo prawie każdy ma inne wyobrażenie. A i preferencje. Z ostatnio pokazanych na forum podobał mi się (gdy chodzi o grzbiet) ten siwek piaffujący do tyłu. A chyba żadną tajemnicą nie jest, że jeden z ujeżdżeniowych koni w PL mający kwalifikację na WEG - z nieprawidłowego grzbietu słynie.
Tu też jest problem. Co to znaczy "dobrze pracuje"? Prawidłowy grzbiet może pracować słabo, a ten wygięty w chińskie 8 (bo taki się źrebak urodził) - całkiem nieźle jak na swój stan.
Koni idealnych, z naprawdę widocznie falującym grzbietem, dobrze zgranym z ruchami  reszty ciała, w istocie jest bardzo mało.
mtl   I M Equestrian
01 sierpnia 2014 00:09
ikarina wpadnij do Hartpury jak bedzie osteopath Liz Launder, ona Ci pokaze jak zle lub dobrze pracuje doslownie wszystko 😁
halo, dziękuję :kwiatek: Z koniem nie mam nic wspólnego, po prostu był u mnie na facebooku w ogłoszeniach i wywołał wśród moich znajomych gorącą dyskusję.

mtl, kiedy i za ile? 😉
Apropos zgryzu. Z tego co się orientuję mamy w PL trzy konie chodzące duże konkursy (skoki, wkkw, uj) z taką wadą. Ten najbardziej hardcore'owy jedzie do Normandii. Więc - tak definitywnie są większe problemy niż zgryz. IMO.
Zerknie ktoś na pęciny?
Nadal są miękkie.
Jaka lipa 🙁...
Jesli szukasz konia  w tym przedziale cenowym to o wiele wieksze prawdopodobienstwo, ze cos jest nie tak. Dobrych koni za taka cene sie nie sprzedaje.

taka mała dygresja- ja właśnie od tego sprzedającego kupiłam konia w hmmm podobnym przedziale cenowym 😉 i nic mu nie dolegało (poza tkaniem o którym wiedziałam). totilas to to nie jest, ale na moje potrzeby koń absolutnie wystarczający. tak więc- da się.
Ba, ja dostałam konia prawie za darmo - co prawda, roboty z nim było co nie miara i wyglądał jak obraz nędzy i rozpaczy, ale jak już go naprawiłam, to spełniał moje wymagania ujeżdżeniowo-parkurowe 😉 Olimpii by nie było, ale i tak miałam frajdę.
katija
Ale tkanie zawsze mocno obniża cenę 😉
armara, owszem obniża, jednak w tym momencie wartość rynkowa konia o którym mowa jest co najmniej pięciokrotnością tej kwoty (właśnie po obniżeniu ze względu na tkanie 😉 )
Aaaa ok 😉
nie, nie poniosło mnie 😉
mtl   I M Equestrian
02 sierpnia 2014 15:10
ikarina Liz co tydzien sprawdza nasze konie w centrum terapii, jak wtedy sluchamy to nikt raczej nie placi, w sumie to moglaby szkolenie jakies zrobic bo wiedze ma ogromna  😁
Mogłabym prosić o ocenę ?
Klacz 12 lat od miesiąca wdrażana w systematyczną pracę. m;młp o; trk
Czy z taką budową ciała koń ma możliwość na wypracowanie 'okrągłego' grzbietu ? Na zdjęciu nie widać ,ale klacz zawsze ma lekko uniesiony ogon w prawą stronę.Czym może być to spowodowane ?
animalia wg mnie z każdym koniem można wypracować okrągły grzbiet tylko z jednym łatwiej z drugim trudniej 😉
animalia, Uniesiony ogon + zawsze w prawą stronę to problemy z grzbietem. Ja bym wzywała weta.
unawen bardzo możliwe i jeszcze dzisiaj spróbuję znaleźć kogoś dobrego. Jednak widziałam to u koni chodzących GP dlatego mnie to zastanowiło
Wiesz, konie jak chcą się pokazać albo są podekscytowane to podnoszą ogon, mojej klaczy się to zdarza. Czasem pomaga to też w uzyskaniu równowagi, więc konie przekrzywiają ogon przy ciasnych woltach lub wężykach. Więc myślę, że u koni na GP może się to pojawiać i nic złego nie oznaczać.

Ale gdy jest to ciągle, to mi zawsze mówiono, że trzeba sprawdzić grzbiet.
Kiedyś jedna klacz nam się poślizgnęła na pastwisku i zjechała do rowu na plecy. Wyszła z rowu i ogon właśnie w bok trzymała. Przyjechał wet, stwierdził że się poobijała, podał leki i zalecił wcierki. Przeszło po jakimś czasie.

Na jednym rajdzie moja klacz właśnie spotkała podobającego jej się kawalera, to jechała z podniesionym ogonem. Z 5 osób podjechało do mnie i powiedziało, że mam wezwać weta bo ma coś nie tak z plecami 😉 Z tym że ona unosi ogon symetrycznie.
animalia
Znam 14-letniego konia, który od zawsze nosi ogon lekko odstawiony w prawo. Skacze parkury GP. Regularnie masowany - prócz zwykłych napięci mięśniowych wynikających z wysokich skoków nie stwierdzono nigdy uszkodzeń/zwyrodnień kręgosłupa.
Właśnie plecy jej nie bolą ,ma dopasowane siodło i regularnie sprawdzane.Mięko nosi i nie jest sztywna .A jak z jej budową ?
Nie widzę jakiś rażących wad, ale nie jestem też ekspertem od interpretowania budowy u koni 😉.
Koń na pewno nadaje się do normalnej jazdy - musisz jednak brać pod uwagę, że jeżeli to 12-letni koń, który nigdy nie chodził porządnie pod siodłem i dopiero teraz zaczyna regularne treningi to trochę inaczej będzie się z nim pracowało, niżeli z koniem, który był zajeżdżony i wdrożony do pracy w odpowiednim do tego wieku ( +/- 4 lata ). Mięśnie na grzbiecie przy odpowiedniej robocie na pewno nabudujesz, ale przy każdej dłuższej przerwie od jazd mięśnie szybciej spadną w porównaniu do konia w ciągłym treningu od ,,młodego''. Inne są włókna mięśniowe u konia starszego bez roboty, inne u starszego w ciągłej robocie - inna elastyczność i wytrzymałość wszystkich ścięgien. Jest koń w mojej stajni, który był wdrożony do cięższej pracy w wieku 9 lat i mimo wielu starań nie dało się już u niego wypracować np wydłużenia foule w galopie i koń nie radzi sobie już w klasie wyższej niż P, bo w szeregach po prostu nie dolatuje.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
05 sierpnia 2014 02:34
a propo grzbietu pracującego

wydaje mi się że ten koń dobrze pracuje grzbietem


Mogłabym prosić o ocenę eksterieru? Klacz sp (matka sp, ojciec xx),7lat.
Może ja spróbuję, ćwiczeniowo. 😉 Głowa dość duża, szyja mocno zbudowana dołem, nisko osadzona. Długi kłąb.Przednie nogi podobają mi się. Plecy wydają się dość słabe, słabe wiązanie lędźwi. Odrobine przebudowana zadem, albo mi się wydaje. Zad słabo umięśniony, nogi tylne prawidłowe, ogólnie chyba pęciny dość strome. Jeśli się mylę, mądrzejsi proszę poprawcie.  😉
Dodałabym jeszcze niezbyt czyste nogi, a raczej mocno spracowane 😉 Nieczyste stawy pęcinowe, pipak na stawie skokowym, coś jest chyba z przednimi nogami -stawem nadgarstkowym. Ale trudno z jednego zdjęcia wyrokować 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się